Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Микола Васильович, а не «Николай Васильевич». Чому Гоголь – український письменник? (ТЕСТ)

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Досі сумніваєтеся, що Микола Гоголь був українським письменником? А якщо ми скажемо, що він буквально марив роботою в Україні та захоплювався народною культурою? А ще вільно володів українською і мав доволі нетипове походження для «російського класика». Здивовані? У новому тесті спецпроєкту #Вкрадене пояснюємо, чому Гоголь був і залишається українцем.

Загальновідомий факт: Микола Гоголь народився у Сорочинцях на Полтавщині та належав до роду Гоголів-Яновських. А ким був Остап Гоголь, якого вважають пращуром письменника?

Правильно! Неправильно!

Гоголь дійсно належав до старовинного українського козацького роду Гоголів-Яновських. Ба більше, дослідники вважають, що письменник є нащадком Остапа Гоголя – наказного гетьмана Правобережної України. Крім того, предками Миколи Гоголя були представники відомих козацько-старшинських родин Дорошенків, Мазеп, Лизогубів, Скоропадських, Паліїв та Забіл. Якось не дуже вкладається в міф про «російського митця», правда?

Ключовим аргументом про «російськість» Миколи Гоголя – його російськомовні твори. А як володів письменник українською?

Правильно! Неправильно!

Гоголь не просто знав українську, а вільно володів мовою. Близький друг автора, перший ректор київського університету Святого Володимира Михайло Максимович запевняв,, що «малоруську говірку», себто українську мову, Микола Гоголь «знав ґрунтовно й володів нею досконало». Це підтверджував і слуга письменника Яким Німченко. Чому ж Гоголь писав російською? Тут варто розуміти, що ХІХ століття – це період активного творення української літератури російською мовою. Тоді так писав не лише Микола Васильович, а й Квітка-Основ’яненко, Котляревський і навіть Шевченко. Однак нікого з них це не зробило «російським письменником».

«Твір мій, якщо колись вийде, буде іноземною мовою…», – пише Гоголь до своєї матері в липні 1829 р. Про яку мову йшлося?

Правильно! Неправильно!

Власне, «іноземною» Гоголь називав саме російську мову. І робив це доволі щиро, адже писав це в листі до однієї з найближчих і найрідніших людей.

А ким вважав себе сам Гоголь?

Правильно! Неправильно!

У питанні самоідентифікації Гоголь був однозначним та називав себе українцем. Зокрема під час відпочинку у Карлсбаді у 1840 році в готельній реєстраційній книзі письменник записав себе так: «Nicolas de Gogol, Ukrainien, etabli a Moscou», тобто «Микола Гоголь, українець, що живе у Москві».

Вгадаєте, що колекціонував Гоголь ще з юнацьких років?

Правильно! Неправильно!

Микола Гоголь ще з юнацьких років захоплювався колекціонуванням українських пісень, легенд і анекдотів. Це підтверджують і біографи українського письменника. І навіть перебуваючи у російському Петербурзі, він просив рідних надсилати нові матеріали: «Пам’ятаєш, мила, ти так добре почала була збирати малоросійські казки і пісні і, на жаль, припинила. Чи не можна це відновити? Мені це конче потрібно».

Добре, а чого в цій колекції Гоголя було найбільше?

Правильно! Неправильно!

Гоголя можна справедливо назвати справжнім колекціонером українських народних пісень. Ба більше, він навіть випустив цілу наукову статтю під назвою «О малороссийских песнях», у якій зазначив: «Російська тужлива музика виражає, як слушно зауважив Максимович, забуття життя; але в малоросійських піснях музика злилася із життям».

У 1835 році Гоголь почав працювати на кафедрі історії у Санкт-Петербурзькому імператорському університеті. Однак це не було його мрією, на відміну від…

Правильно! Неправильно!

Гоголь мріяв викладати на кафедрі історії Київського університету Святого Володимира (нині – Київський національний університет ім. Шевченка). Ось, як описував цю мрію сам письменник: «Я захоплююся заздалегідь, коли уявляю, як закиплять труди мої. Там скінчу я історію України й півдня Росії і напишу всесвітню історію. А скільки зберу там легенд, повір'їв, пісень! Якими цікавими можна зробити університетські записки, скільки можна умістити в них подробиць, цілком нових про сам край!». Однак не склалося, й через два роки Гоголь почав працювати у Петербурзі.

«Туди! Туди! До […]! До древнього, прекрасного […]! Він наш, він не їх — чи неправда?», – яке місто з таким захопленням описував Гоголь у листі до свого друга?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, це знову Київ. Місто, у якому Гоголь мріяв не лише викладати, а й жити. Місто, яке письменник називав нашим – тобто українським, а не російським.

«Гоголь не любить Росії: подивіться яка гарна Малоросія і яка Росія. І зауважте, що сама природа Росії не помилувана, і погода навіть вся мокра і брудна», – який твір Гоголя викликав таке обурення імперської аудиторії?

Правильно! Неправильно!

Це пряма цитата російського критика Костянтина Аксакова, який ділився із самим Гоголем реакцією читачів на його твір. А ось, що писав російський літературознавець Євген Анічков: «Незалежно від того, хотів чи не хотів того автор, його «Мертві душі» були найбільшою сатирою на дореформенне руське життя, що досягло межі паскудства, мізерності, економічного й духовного зубожіння».

«Українця з мене зробили: Гоголь, Шевченко, Куліш і Стороженко», – кому з громадських і політичних діячів належать ці слова?

Правильно! Неправильно!

У російської пропаганди щось знову пішло не за планом: теоретик українського націоналізму Дмитро Донцов завдячував своєму формуванню Миколі Гоголю.

До речі, а хто ще з українських письменників буквально зростав на творах Гоголя?

Правильно! Неправильно!

Твори Гоголя в домівці Лесі Українки звучали українською – завдяки Олені Пчілці, яка дбайливо перекладала творчість письменника рідною мовою для своїх дітей. А згодом, у 1880 і 1881 роках, Пчілка навіть видала друком власні переклади Гоголя, які, між іншим, користувалися неабиякою популярністю.

А знаєте, де встановили перший у світі пам’ятник Миколі Гоголю?

Правильно! Неправильно!

Перший у світі пам’ятник Миколі Гоголю відкрити 4 вересня 1881 у Ніжині на Чернігівщині. Саме в цьому місті майбутній письменник навчання у гімназії. До речі, особливо охоче Гоголь вивчав давню українську історію, народні звичаї та усну народну творчість.

Тобто Микола Гоголь народився на Полтавщині, вільно спілкувався українською, збирав українські народні пісні та мріяв жити у Києві, але його все одного записали до когорти «російських письменників»?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, Микола Гоголь був українцем – і за місцем народження, і за самоідентифікацією. Однак імперська машина добряче попрацювала над тим, аби зламати українця. Зрештою, про спроби «приборкати» Миколу Васильовича свідчить і сумнозвісна друга редакція «Тараса Бульби». Однак ані це, ані аргументи про відсутність творів українською не роблять Гоголя «російським класиком». Він писав російською зокрема й тому, що іншою мовою його твори могли б ніколи не побачити світ. Гоголь – цілковито наш, український автор.

Микола Васильович, а не «Николай Васильевич». Чому Гоголь – український письменник (ТЕСТ)
Схоже, сьогодні ви відкрили чимало нового про українця Миколу Гоголя, якого успішно привласнила російська колоніальна машина. Однак тепер байки пропагандистів безсилі перед вами, адже сумнівів у тому, ким насправді був Микола Васильович, вже немає. Поділіться цим тестом із друзями, аби якомога більше українців відкрили для себе справжнього Гоголя.
Непоганий результат! Здається, ви точно ніколи не називали Гоголя російським письменником. Однак деякі запитання все ж виявилися занадто складними. Чи варто засмучуватися? Звісно ж, ні! Адже тепер ви маєте ще більше аргументів на користь того, що Микола Васильович - український письменник. Поділіться цим тестом із друзями, аби якомога більше українців відкрили для себе справжнього Гоголя.
Йой, здається, ви знаєте про Миколу Васильовича більше, ніж наша команда. Чудовий результат! Впевнені, що у вас ніколи не виникало сумнівів у тому, чий Гоголь. А для того, аби про це дізналися й інші, поділіться тестом із друзями. Можливо, хтось зможе повторити ваш результат.

Поділіться своїми результатами:

Коментарі

Суспільство

Киян запрошують відновити унікальну каплицю Вітте на Байковому цвинтарі: як допомогти

Опубліковано

На Байковому кладовищі в Києві планують відновити неоготичну каплицю Вітте, яка частково зруйнована. Це ініціатива благодійної організації Gurtum і ГО «Україна Інкогніта».

Про це повідомили у фейсбуці благодійників.

Про каплицю та відбудову

Каплиця — одна з робіт архітектора Городецького, відомого також костелом Святого Миколая та «Будинком з химерами».

Першим етапом стане толока, під час якої очистять територію навколо каплиці від рослин і зберуть пошкоджені елементи споруди. Толока відбудеться 12 жовтня о 10:00 на Лютеранській ділянці Байкового кладовища. Для участі необхідно зареєструватися.

Нагадаємо, що пазли Harry Potter та Game of Thrones: крафтовий виробник пазлів з України почав співпрацю з Warner Bros.

Також ми повідомляли, що підприємці Харкова можуть отримати ваучери на відбудову бізнесу: як подати заявку.

Фото: pragmatikа.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Представники Міноборони та НАТО провели зустріч щодо гендерної рівності жінок в ЗСУ

Опубліковано

У межах освітньої програми «Змінотворці» представники Міноборони зустрілися з партнерами НАТО. Під час зустрічі сторони обговорювали теми щодо впровадження принципів гендерної рівності у Збройних силах України.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства оборони.

Учасники працювали над вдосконаленням знань та навичок у сфері гендерної інтеграції, що дозволить наблизити політики та практики Збройних сил України до стандартів НАТО та резолюції Ради Безпеки ООН «Жінки, мир, безпека».

«Програма “Змінотворці” надала унікальну можливість для обміну досвідом з партнерами НАТО. Ми не лише перейняли передові практики, але й поділилися власними напрацюваннями в умовах війни. Це допоможе нам ефективніше впроваджувати стандарти альянсу, оптимально використовуючи потенціал як жінок, так і чоловіків у різних сферах оборони», — зазначила начальниця Управління гуманітарного забезпечення Міноборони України, майорка Діана Копаниця.

Фото: пресслужба Міноборони

Як вказують у пресслужбі, після повернення до Києва учасники заходу презентують отримані знання своєму оперативному керівництву. Також планують провести гендерний аналіз та виявити інституційні перешкоди для впровадження програм рівності.

Читайте також: У Львові пройшов перший Ярмарок ветеранського бізнесу (ФОТО)

Програма «Змінотворці» та її учасники

«Змінотворці» є спільною ініціативою Міноборони України та проєкту PROTECT2, який фінансується Міністерством національної оборони Канади та виконується Alinea International. Його мета — підтримка українського уряду в розбудові інституцій та відомств оборонного сектору.

Серед учасників зустрічі були представники Збройних сил Канади, Північного центру з гендерних питань у військових операціях (Швеція), відомств у сфері оборони Європейського Союзу, а також провідних міжнародних організацій у сфері забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків і жінок.

Нагадаємо, що Україна вразила найбільший нафтовий термінал росіян у Криму.

Фото обкладинки: інстаграм-акаунт @accidental_moon_genious

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Львові пройшов перший Ярмарок ветеранського бізнесу (ФОТО)

Опубліковано

У Львові біля площі Ринок відбувся перший Ярмарок ветеранського бізнесу. 22 родини військових представили власні вироби.

Про це повідомили у Львівській міській раді.

«Тут можна і книжку купити і вареника з’їсти, купити вишиванку чи інші мілітарні речі. Дуже все якісно і смачно. А гарним символом цього заходу може бути напис на шевроні, які теж виготовляють наші ветерани — “Зберігайте спокій та чистіть кулемет”. Ми завжди повинні бути готові підтримувати наших захисників», — сказав мер Львова Андрій Садовий.

Фото: Роман Балук

«Хочемо продовжувати традицію проведення таких ярмарків. Хочемо, щоб більше наших ветеранів взяли в них участь і могли представити свою продукцію. Ветерани і їх сім’ї займаються різноманітними справами. Багато ветеранів і їх родини скористалися ваучерною підтримкою Львівської міської ради, частина подавалася на інші гранти чи своїм коштом все виготовляють», — зазначила голова ГО «Родини полеглих Героїв Львівщини» Вікторія Родич.

У місті вже видали понад 90 сертифікатів ваучерної підтримки, кожен на суму до 300 тисяч гривень.

Читайте також: Пазли Harry Potter та Game of Thrones: крафтовий виробник пазлів з України почав співпрацю з Warner Bros

Фото: Роман Балук

Також на ярмарку були бізнеси з інших міст України, зокрема Ірпеня. Військові виготовляють склянки та чарки із вплавленими кулями, а також браслети та ножі.

«Починали з плетіння браслетів у маленькій коморі площею дев’ять квадратних метрів. Зараз наша майстерня займає 460 квадратних метрів. Ми виробляємо келихи, бокали із вплавленими кулями. Також ми об’єдналися з іншим крафтовим виробником гострих соусів “ПЕЧЕ”. Ми їм зробили пляшечки для соусів із вплавленими кулями і продаємо це в комплекті із нашими ножами — гострий соус з гострими ножами», — розповідає представник майстерні «Bat art» Дмитро.

Фото: Роман Балук

Читайте також: Українські військові FPV-дроном знищили комплекс росіян за 10 мільйонів доларів (ВІДЕО)

Фото: Роман Балук

Ярмарок відвідав і ветеран Михайло Костюк, він поділився своїми думками: «На ярмарку хочу поспілкуватися з ветеранами, почути, як вони живуть зараз, що їх підтримує і мотивує рухатися далі. Взагалі коли ти, повернувшись з фронту, починаєш чимось займатися, чи твої рідні, — це дуже знімає стрес і депресію. Адже для людини одне з найбільших антистресових факторів, це коли ти відчуваєш, що можеш рухатися, можеш щось робити. Важливо не застрягнути. А коли почати якийсь, навіть найпростіший бізнес — це гарний спосіб повернутися до життя».

Нагадаємо, що в Києві провели перегони на вітрильниках серед ветеранів та встановили рекорд України

Фото: Роман Балук

Коментарі

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Швидкий доступу до ШоТам
Встановити
Додати Микола Васильович, а не «Николай Васильевич». Чому Гоголь – український письменник? (ТЕСТ) на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Микола Васильович, а не «Николай Васильевич». Чому Гоголь – український письменник? (ТЕСТ) на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення
Відхилити
Дозволити сповіщення