

Суспільство
Об’єднали посольства шести країн. Як у Мощуні за пів року відновили енергоефективний «Пункт здоров’я»
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Село Мощун знаходиться всього за кілька кілометрів на північ від Києва. Саме тут у березні 2022 року українським військовим вдалось зупинити росіян. Понад 80% будівель села було зруйновано, в тому числі місцевий фельдшерсько-акушерський пункт (ФАП).
Майже два місяці мешканці не мали доступу до медицини, тому лікарі приїхали одними з перших. Серед них – директорка Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги Олена Юзвак. Вона зустріла окупацію у Гостомелі, пережила російський полон та попри зруйноване приміщення взялася лікувати місцевих у Мощуні.
За підтримки благодійників з шести країн на місці руїн у Гостомельській громаді з’явився новий енергоефективний «Пункт здоров’я». Читайте у ШоТам, як це відбувалося.

Олена Юзвак
директорка Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги.
Коли я приїхала, побачила повністю зруйновану будівлю
Всі наші заклади були пошкоджені від російської агресії, в більшій або меншій ступені. Тож розпочали ми з амбулаторії у Гостомелі, де був штаб російських військ. Окупанти знищили та розікрали все обладнання та меблі, а цілих вікон не було зовсім. Не кращою була ситуація у селах Горенка та Озера. Довелось відновлювати дахи, замінювати вікна, укріплювати стіни.
Та у Мощуні від ФАПу зовсім нічого не залишилось. У березні був прильот. І коли у квітні я приїхала, побачила повністю зруйновану будівлю – не було однієї стіни, знищений дах. Вона не підлягала ні капітальному, ні поточному ремонту. Тому вирішили відбудовувати цей «Пункт здоров’я» з нуля.
Я поставила таке завдання особисто для себе, як для керівника закладу, що тут має бути медицина. Бо бачила жителів, які потребували медичної допомоги. Тоді в мене особисто, як у лікаря, був прийом по 50-60 людей на день.

ФАП у Мощуні росіяни повністю зруйнували. Фото: ШоТам
Ми обʼєднали шість країн
Основним донором виступило Посольство Великобританії, також долучились США, Канада, Фінляндія, Франція та Німеччина.
Залишки попередньої будівлі розібрали і використали як будматеріал для дороги. А на тому ж місці залили новий фундамент, звели і утеплили стіни для більшої енергоефективності, накрили дах.
Це абсолютно сучасна будівля. Термін її експлуатації – понад 20 років, та я впевнена, що при нормальному догляді вона прослужить і більше.
Все відбувалось швидко: стартували роботи у квітні 2023, а вже у вересні ми повноцінно працювали і надавали медичну допомогу. Фонд «Лікарі світу» оснастив пункт медичними меблями, комфортними для пацієнта.

Новий пункт побудували майже за шість місяців. Фото: ШоТам
Нині у «Пункті здоров’я» у Мощуні мешканців приймають медсестра, фельдшер і в певні дні приїжджає сімейний лікар і педіатр. Вони надають первинну та невідкладну медичну допомогу.
Ми мали пацієнта, якому фельдшер тут зробив кардіограму та вислав по телемедицині до сімейного лікаря в нашій основній амбулаторії. Визначали, що у людини інфаркт міокарда. Були лічені хвилини на дії, адже при таких гострих станах порушується кровообіг головного мозку. Буквально за 15 хвилин приїхала екстрена медична допомога. Це не лише врятувало життя людині, а дало можливість швидше відновитися.

У Мощуні мешканців приймають фельдшер і медсестра. Фото: ШоТам
Відбудова ще триває
Все це лише перший етап відновлювальних робіт. Для нас недостатньо побудувати таке саме, як було. Якщо вже робимо, то краще і сучасніше. Роботи ще тривають: будуємо котельню та теплотрасу, наводимо лад довкола. Аби мешканцям було комфортно приходити до лікарів.
З благодійними фондами ми підписували двоетапні меморандуми, де перший крок – відбудова, аби наші лікарі могли працювати з пацієнтами. А наступний етап – посилення енергоефективності будівель.

Пункт також є місцем незламності, де можна не тільки отримати медичну допомогу. Фото: ШоТам.
Ми розуміємо, наскільки важливо бути автономними під час блекаутів. Нині ми маємо сонячну мобільну станцію: панелі, генератори та акумулятори, що покривають потребу нашого «Пункту здоров’я».
Адже він також є таким місцем незламності, де можна не тільки отримати медичну допомогу, але й випити гарячого чаю взимку, зарядити мобільні пристрої та відновитись. Скажімо, ми готові до викликів, які нас чекають взимку. І думаю, що ми дочекаємося весни, дочекаємося Перемоги.
Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.
Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У центрі Києва художники створили мурал на підтримку полонених захисників «Азовсталі».
Про це повідомили в Асоціації родин захисників «Азовсталі».
У центрі Києва, біля сходів нижнього ярусу Подільської набережної на метро Поштова площа, поряд з графіті «АзовСталь», зʼявилося нове графіті на підтримку полонених захисників «Азовсталі».
Створення муралу ініціювали дружини військовополонених з бригади «Азов» з метою нагадати про те, що їхні мужні чоловіки вже майже 19 місяці в жахливих умовах знаходяться в російському полоні.
Основою муралу став малюнок ілюстраторки Ганни Біляєвої – дружини азовця, який досі перебуває в неволі. Втілили проєкт в життя фанати «Динамо Київ» та небайдужі волонтери з obolon_nets.
Читайте також: «Не можу залишатися осторонь». Історія художника Нікіти Тітова, чиї роботи стали символом боротьби за Україну
«Асоціація родин захисників «Азовсталі» дякує всім причетним за створення муралу! Спільними зусиллями маємо робити все, щоб наші героїчні захисники Маріуполя не були забуті та нарешті повернулися додому! Разом – сила!», — йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, американські волонтери створили нові мурали на пошкоджених будинках Бучі.
Також у Києві на фасаді Mad Heads Coffee Roasters з’явився мурал на підтримку захисників «Азовсталі».
Окрім того, у Києві створили мурал бійцю Азова «Оджосу».
Фото: facebook.com/AzovstalFamilies.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Бійці Нацгвардії знищили російський зенітно-ракетний комплекс «Витязь» на Херсонщині. Це новітній російський ЗРК малої та середньої дальності, призначений для точкового захисту від літаків, балістичних ракет, дронів та високоточних атак.
Про це повідомив у своєму Telegram-каналі Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.
Загалом за ці кілька днів, зазначив очільник МВС, операторами БпЛА військових частин Національної гвардії України на цьому напрямку знищено:
- 8 одиниць легкового автомобільного транспорту військ рф;
- 1 вантажний автомобль військового призначення;
- 1 зенітно-ракетний комплекс середньої дальності нового покоління С-350 «Витязь»;
- 1 автоматизований військовий зенітно-ракетний комплекс «ОСА» 10;
- 3 антени РЕБ.
Читайте також: «Я мріяла пожити в горах, але за інших обставин». Як активістка з Донеччини адаптує переселенців у Ворохті
Відзначимо, що Національна гвардія — військове формування з правоохоронними функціями. Призначене для виконання завдань із захисту та охорони життя громадян України. Загальна кількість — до 60 тисяч військовослужбовців.
Нагадаємо, бойова група К2 знищила ворожий блокпост на напрямку Соледар-Сіверськ.
Крім того, на Херсонщині нацгвардійці знищили російську спостережну станцію.
Також одеські гвардійці виявили спостережний комплекс «Муром-М», встановлений окупаційними військами на вежі.
Фото: facebook.com/NGUmainpage.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Українська столиця отримала нову партію допомоги від німецьких партнерів. Зокрема – нові сучасні карети швидкої допомоги, пожежний автомобіль, комунальну техніку, мікроавтобус та 20-тонну вантажівку гуманітарної допомоги.
Про це повідомили на поорталі КМДА.
Зазначається, що вже з наступного тижня отримані автівки працюватимуть для киян. Київ прийняв допомогу від землі Баварія та від району Шарлоттенбург міста Берліна.
Баварія передала українській столиці 20-тонну вантажівку гуманітарної допомоги та 6 автомобілів. Зокрема, 3 нових сучасних машини швидкої допомоги Renault, мікроавтобус Ford, пожежний Mercedes та автомобіль Iveco.
Читайте також: «Вони бачать моїми очима». Як описати жести, міміку і колір? Історія коментатора театральних вистав

Шарлоттенбург передав 2 вантажних автомобілі – MAN та Mersedes і багатофункціональний комунальний агрегат Bobcat. А також 2 генератори та електроінструмент. Автомобілі та агрегат будуть працювати в одному з районів столиці. А генератори та електроінструмент отримає керуюча компанія району.

Загалом від початку широкомасштабної війни Київ залучив та отримав як допомогу від європейських партнерів і благодійників загалом 55 пожежних авто. З них 14 – нових, найсучасніших, з можливістю піногасіння (два таких авто Київ передав Харкову). А також отримали 50 сучасних карет швидкої допомоги та 82 міських автобуси.
Нагадаємо, Буча отримала два автобуси від німецького міста-побратима.
Окрім того, Німеччина виділила 10 млн євро на створення в Україні центрів передових досліджень.
Фото: kyivcity.gov.ua.