Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Об’єднали посольства шести країн. Як у Мощуні за пів року відновили енергоефективний «Пункт здоров’я»

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Село Мощун знаходиться всього за кілька кілометрів на північ від Києва. Саме тут у березні 2022 року українським військовим вдалось зупинити росіян. Понад 80% будівель села було зруйновано, в тому числі місцевий фельдшерсько-акушерський пункт (ФАП). 

Майже два місяці мешканці не мали доступу до медицини, тому лікарі приїхали одними з перших. Серед них – директорка Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги Олена Юзвак. Вона зустріла окупацію у Гостомелі, пережила російський полон та попри зруйноване приміщення взялася лікувати місцевих у Мощуні. 

За підтримки благодійників з шести країн на місці руїн у Гостомельській громаді з’явився новий енергоефективний «Пункт здоров’я». Читайте у ШоТам, як це відбувалося.

Олена Юзвак

директорка Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги.

Коли я приїхала, побачила повністю зруйновану будівлю

Всі наші заклади були пошкоджені від російської агресії, в більшій або меншій ступені. Тож розпочали ми з амбулаторії у Гостомелі, де був штаб російських військ. Окупанти знищили та розікрали все обладнання та меблі, а цілих вікон не було зовсім. Не кращою була ситуація у селах Горенка та Озера. Довелось відновлювати дахи, замінювати вікна, укріплювати стіни. 

Та у Мощуні від ФАПу зовсім нічого не залишилось. У березні був прильот. І коли у квітні я приїхала, побачила повністю зруйновану будівлю – не було однієї стіни, знищений дах. Вона не підлягала ні капітальному, ні поточному ремонту. Тому вирішили відбудовувати цей «Пункт здоров’я» з нуля.

Я поставила таке завдання особисто для себе, як для керівника закладу, що тут має бути медицина. Бо бачила жителів, які потребували медичної допомоги. Тоді в мене особисто, як у лікаря, був прийом по 50-60 людей на день.

ФАП у Мощуні росіяни повністю зруйнували. Фото: ШоТам

Ми обʼєднали шість країн

Основним донором виступило Посольство Великобританії, також долучились США, Канада, Фінляндія, Франція та Німеччина. 

Залишки попередньої будівлі розібрали і використали як будматеріал для дороги. А на тому ж місці залили новий фундамент, звели і утеплили стіни для більшої енергоефективності, накрили дах. 

Це абсолютно сучасна будівля. Термін її експлуатації – понад 20 років, та я впевнена, що при нормальному догляді вона прослужить і більше. 

Все відбувалось швидко: стартували роботи у квітні 2023, а вже у вересні ми повноцінно працювали і надавали медичну допомогу. Фонд «Лікарі світу» оснастив пункт медичними меблями, комфортними для пацієнта.

Новий пункт побудували майже за шість місяців. Фото: ШоТам

Нині у «Пункті здоров’я» у Мощуні мешканців приймають медсестра, фельдшер і в певні дні приїжджає сімейний лікар і педіатр. Вони надають первинну та невідкладну медичну допомогу. 

Ми мали пацієнта, якому фельдшер тут зробив кардіограму та вислав по телемедицині до сімейного лікаря в нашій основній амбулаторії. Визначали, що у людини інфаркт міокарда. Були лічені хвилини на дії, адже при таких гострих станах порушується кровообіг головного мозку. Буквально за 15 хвилин приїхала екстрена медична допомога. Це не лише врятувало життя людині, а дало можливість швидше відновитися.

У Мощуні мешканців приймають фельдшер і медсестра. Фото: ШоТам

Відбудова ще триває

Все це лише перший етап відновлювальних робіт. Для нас недостатньо побудувати таке саме, як було. Якщо вже робимо, то краще і сучасніше. Роботи ще тривають: будуємо котельню та теплотрасу, наводимо лад довкола. Аби мешканцям було комфортно приходити до лікарів. 

З благодійними фондами ми підписували двоетапні меморандуми, де перший крок – відбудова, аби наші лікарі могли працювати з пацієнтами. А наступний етап – посилення енергоефективності будівель. 

Пункт також є місцем незламності, де можна не тільки отримати медичну допомогу. Фото: ШоТам.

Ми розуміємо, наскільки важливо бути автономними під час блекаутів. Нині ми маємо сонячну мобільну станцію: панелі, генератори та акумулятори, що покривають потребу нашого «Пункту здоров’я». 

Адже він також є таким місцем незламності, де можна не тільки отримати медичну допомогу, але й випити гарячого чаю взимку, зарядити мобільні пристрої та відновитись. Скажімо, ми готові до викликів, які нас чекають взимку. І думаю, що ми дочекаємося весни, дочекаємося Перемоги.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Суспільство

З онлайн-продажу вдалося вилучити 700 російських книжок

Опубліковано

700 російських книжок було вилучено з продажу в інтернет-магазинах. Держкомтелерадіо продовжує здійснювати моніторинг вітчизняного ринку видавничої продукції.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

За результатами Держкомтелерадіо у квітні 2024 року Держкомтелерадіо встановив факти незаконного розміщення на маркетплейсі Prom.ua та на створених на платформі вебсайтах 17 українськими інтернет-магазинами комерційних пропозицій щодо продажу майже 700 найменувань книжкових видань.

Завдяки співпраці з адміністрацією маркетплейсу знайдені товарні пропозиції видалили з інформаційних ресурсів, а суб’єктам електронної комерції надіслали попередження щодо неприпустимості провадження діяльності у видавничій справі з порушенням вимог законодавства України.

Читайте також: Мінкульт розпочав короткотривалі гранти: як вони працюють та як подати заявку

Також адміністрація маркетплейсу внесла зміни у правила розміщення інформації на Prom.ua.

Крім того, Держкомтелерадіо вжив заходи для припинення протиправної діяльності щодо реалізації видавничої продукції держави-агресора чотирма стаціонарними книгарнями – «Ера Водолія», «Країна казок», «Відьмин Котел» у м. Києві та «Буквиця» в м. Миколаєві.

Нагадаємо, у Львові відкрилася бібліотека, яка об’єднує літературу про моду та майстерню для шиття.

Фото Мінкульт

Читати далі

Суспільство

У Харкові можуть з’явитися вулиці на честь Олени Пчілки, Тичини й Гребінки

Опубліковано

У Харкові розпочалися громадські обговорення щодо перейменування ще 161 топоніма, серед яких провулок Боткіна, вулиця Вавилова, в’їзд Челюскінців 3-й і вулиця Валдайська.

Про це повідомили у Харківській міській раді.

«Харків’янам пропонують перейменувати низку вулиць, назви яких пов’язані з країною-агресором», — зазначили у Харківській міській раді.

Серед пропозицій з перейменування наявні такі:

Читайте також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

  • провулок Боткіна хочуть перейменувати на провулок Олени Пчілки;
  • вулицю Вавилову планують назвати на честь Ісмаїла Гаспринського;
  • в’їзд Челюскінців 3-й запропонували перейменувати на в’їзд Євгена Гребінки;
  • вулицю Валдайську хочуть назвати на честь Павла Тичини.

З повним списком пропозиції можна ознайомитись за посиланням.

Свої пропозиції чи підтримку щодо перейменувань можна надіслати на пошту rename@city.kharkiv.ua або за номером (057) 760-79-68

Нагадаємо, у Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: Харківська міська рада

Читати далі

Суспільство

У Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство: що варто знати

Опубліковано

В історичній Софії Київській на Великдень, 5 травня, відбудеться святкове дійство. Проєкт має на меті відродити давні українські традиції святкування Великодня та показати мистецьку, пісенну, інструментальну, танцювальну й обрядову культуру цього свята

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«5 травня з 12:00 до 20:00 в історичній Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство. Це спільна ініціатива Національного заповідника «Софія Київська», Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» та київських митців, зокрема фольклорних гуртів й ансамблю стародавньої музики «Хорея козацька», – йдеться в повідомленні.

У програмі дійства будуть представлені давні зразки пісень та хороводів, що побутували в різних регіонах України. Для цього учасники проєкту дослідили архіви й здійснили реконструкції близько 20 унікальних великодніх та весняних танків разом з молодіжними та дитячими фольклорними гуртами: Вільце, Стодивниця, Роксоланія, Щука Риба, Володар, Шум’я, Серпанок, Михайлове Чудо, Будимир, Орелі, Правиця.

Читайте також: Як надати першу психологічну допомогу: в Україні проведуть майстерклас

Дійство розпочнеться Великоднім дзвоном на дзвіниці Софійського собору, що є пам’яткою кінця 17 століття та одним з національних символів України.

Крім того, у Софійському соборі відбудеться Великодній концерт Хореї Козацької «Христос Воскрес! Воскресне Україна!». Ансамбль виконає пісні на Воскресіння Христове 17-18 століть, піснеспіви з рукописних ірмолоїв, гімни доби Української революції 1917-1921 років, твори авторів, які співали на Софійській площі (Богданівському майдані) під час велелюдних мітингів та маніфестацій доби Українського Відродження поч. 20 ст. та в стінах самої Софії Київської.

У МКІП поінформували, що під час святкування також прозвучать сучасні твори на пошану Новітніх Лицарів – Героїв російсько-української війни, які жертовністю, любов’ю та високими чинами Духу наближають Воскресіння України.

У дворі заповідника за участі фольклорних гуртів протягом дня триватимуть весняні ігри, хороводи, звучатимуть весняні та великодні пісні, будуть представлені традиційні ігри з крашанками, відбудеться спільна трапеза.

Студенти Київського інституту імені Бориса Грінченка класу Ірини Рябчун зіграють Великодній карильйонний концерт на мобільному карильйоні братів Ботвінко.

На святі запланована низка благодійних ініціатив спільно зі скаутською організацією Пласт та БО «Гуркіт» з метою збору коштів на підтримку українського війська.

Нагадаємо, на честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі.

Фото: Мінкульт

Читати далі