Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як соціальним підприємствам повернутися до роботи під час війни?

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Початок повномасштабної війни в Україні, безумовно, вплинув на роботу українських компаній та підприємств. За даними опитування Європейської Бізнес Асоціації, у повному обсязі наразі відновили роботу 47% українських організацій, які щоденно зіштовхуються з численними викликами. Менеджмент, падіння продажів, неактуальність наданих послуг — лише мала частка актуальних проблем.

До того ж відбуваються вагомі зміни у самому суспільстві. Зростає рівень безробіття, збільшується кількість внутрішньо переміщених осіб, підвищується потреба у допомозі вразливим групам населення. Через це перед соціальними підприємцями постає нова мета — оперативно реагувати та шукати інноваційні рішення розв’язання соціальних проблем. 

Повернення до роботи соціального бізнесу не лише розвиває українську економіку, але й допомагає швидше вирішувати суспільні проблеми. Для швидшого повернення до роботи та допомоги країні, в Українській соціальній академії пройшла серія антикризових вебінарів Re:Start. Понад два місяці учасники вчилися тому, як перезапустити та адаптувати свій соціальний бізнес до умов війни. Разом з командою експертів обговорювали збереження та управління командою, стратегування, антикризовий фінансовий менеджмент, залучення інвестицій під час війни, а також маркетинг та комунікації. 

Для того, щоб більше соціальних підприємців дізналися як правильно відновити свою роботу, ми зібрали кілька корисних тез із навчання, які точно знадобляться. Початок відновлення роботи потребує якісного розуміння того середовища, у якому ви опинилися. Соціальні підприємці повинні розуміти та усвідомлювати те, що відбувається навколо.

Про команду та лідера

У сучасних реаліях ви не можете просто керувати командою. Зараз критично важливими є сенси, людяність та турбота про співробітників. Якщо ви хочете сформувати середовище, де люди будуть націлені на результат, ви маєте пам’ятати про те, що лідерство це про відповідальність за умови, у яких ваша команда працює та може реалізувати власний потенціал. 

Пам’ятайте про чесність. Будьте максимально відкритими зі своїми колегами, навіть якщо це стосується негативних новин. Так ви побудуєте довіру та допоможете з розумінням того, що чекає на них у майбутньому.

Корисним буде проведення діагностики команди на різних рівнях. Розпочніть з аналізу себе як працівника, а згодом ваших колег та компанії. Визначте рівень безпеки, розподіл обов’язків, емоційний стан, перелік задач та пріоритетів. Не забудьте про такі складові менеджменту як цінності, стратегію та процеси. Вони не існують одна без одної й ви маєте чітко усвідомлювати точку, де знаходиться ваше підприємство. 

Стратегія організації

Коли ми думаємо про необхідність стратегії під час кризи, треба, перш за все, подумати про саму кризу. Зовнішня криза передбачає кардинальну зміну параметрів зовнішнього середовища (напр. змінюється поведінка людей або їхні споживчі звички). Вона сприяє появі високого ступеня невизначеності та вихід із рівноваги. Тут ми зіштовхуємось із тим, що по-старому вже не працює. Але зовнішня криза не завжди означає наявність внутрішньої. Коли ви розумієте чи впливають зовнішні обставини на вашу внутрішню ситуацію, ви приходите до розуміння того, де і як ви знаходитесь, та чи потрібно вам змінювати стратегію роботи. 

Антикризовий фінансовий менеджмент

Криза змінює роль фінансового відділу, а звичні процедури формування первинних документів чи рахунків стають складнішими. Для того, щоб криза пройшла легше, розповідаємо про шість важливих пунктів із правила 12 «К»:

  • пам’ятайте про креатив — криза пов’язана з нестандартними рішеннями та процесами, тому фінансовий менеджмент може використовувати різні шляхи її подолання та впроваджувати нові інструменти; 
  • конкурентні переваги є у кожного, зараз саме час про них згадати;
  • команда (читати як антикризовий спецрозділ) — сформуйте в команді власний антикризовий спецрозділ, який шукатиме інноваційні шляхи вирішення проблем;
  • концентруйтесь на місії, цілі, та на головному; 
  • комунікації мають бути якісні та інтенсивні;
  • конкретні цілі — визначте, що саме ви хочете досягти і як це буде вимірюватись. 

Фандрейзинг

Коли ми говоримо про інвестиції, то можемо згадувати не лише про безповоротні кошти, але й ті, які потім можемо повернути. Існує безліч відомих способів залучення інвестицій, починаючи від безвідсоткових позик і закінчуючи фандрейзинговими подіями. Проте пам’ятайте, що фандрейзинг працює як маркетинг. Вам важливо продати себе та свою ідею вашому клієнту. Інвестору важливо зрозуміти, що він купує. Для успішного «продажу» радимо створити посадкову сторінку для залучення коштів з детальним описом вашої діяльності. Також будьте завжди на слуху та на виду в публіки. Про вас мають знати і про вас мають чути. 

Маркетинг та продажі під час війни

Першим основним кроком кожного підприємця має бути аналіз поточної ситуації для розуміння того, де ви знаходитесь. Подумайте про те, що ви маєте, до чого є доступ, які виникають складнощі. Не забудьте дослідити ринок, зміни, що сталися на ньому, нові потреби та тенденції. Тут ви одразу можете звертати увагу на власний продукт. Адже з початком війни змінюється актуальність продукції та послуг, що може означати потребу у змінах. Але головне — це підтримка постійного зв’язку. Ваші споживачі та партнери мають бути в курсі того, що у вас відбувається. 

Проте пам’ятайте, що криза — це завжди можливість для росту та розвитку. Це момент, коли ви можете чітко та глибинно дослідити власне підприємство, відкрити нові його грані та можливості, а ще віднайти унікальні точки росту та розвитку. 


Українська соціальна академія — інноваційний центр, де соціальні підприємці, представники громадянського суспільства та місцевих громад можуть здобути якісну освіту, отримати консультації, менторську підтримку та безповоротні фінансові інвестиції. Саме тут допомагають та надихають втілювати ідеї соціальних змін у бізнес. Детальніше про Українську соціальну академію читайте в нашому матеріалі.

Суспільство

Прянична майстриня пече солодкі джавеліни для ЗСУ (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

На звичайній франківській кухні готується особливе замовлення для ЗСУ. Ірина Когут невтомно випікає солодкі «джавеліни» та бойові трактори.

«Хотілось щось зробити таке, що буде підтримувати наш дух… Це моя, можна сказати, прянична зброя. Я, що можу, те роблю на своєму місці», – розповідає прянична майстриня Ірина Когут.

Жінка вже вдруге залишає свій дім через російську агресію. У 2014 році довелося тікати з Луганщини, нині – з Харкова.

Ірина жартує, що може зібрати тривожну валізу за 10 хвилин. Тільки тепер «валіза» поважчала на пухнастих 5 кг. Кіт Беніто – натхненник серії пряників «Котики ЗСУ». Саме Беня та улюблена справа стали для Ірини емоційним порятунком.

«Саме те, що я почала потроху робити пряники, воно мене почало витягувати з того стану, у якому я опинилася», – каже Ірина Когут.

Ще однією підтримкою став Івано-Франківськ та його мешканці.

«Ми приїхали з Харкова. Це таке урбаністичне місто, дуже урбаністичне. І коли ми приїхали до Франківська, у мене було відчуття, що я приїхала до своєї бабусі… У її затишні обійми, де спокійно, затишно, де тебе розуміють і ти в безпеці», – прянична майстриня Ірина Когут.

Ірина мріє, щоб і її «котики ЗСУ» підкорили нове місто.

«Зараз мої прянички продаються лише через Інтернет, але я дуже хочу, щоб вони продавались у місті Франківськ. Тому я запрошую до співпраці власників кафе, кав’ярень та магазинів, які зможуть реалізовувати мою продукцію. Також я запрошую на мої майстер-класи пряничні дорослих та дітей», – прянична майстриня Ірина Когут.

Дивіться відео: Підприємець із Сєвєродонецька збирає дерев’яні будиночки, ніби дитячий конструктор

Читати далі

Суспільство

ЗСУ підтвердили новий удар по Антонівському мосту

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Збройних Силах України офіційно підтвердили ураження Антонівського мосту через Дніпро в тимчасово окупованому Херсоні у ніч на 14 серпня.

Про це повідомила речниця координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк.

«Знову завдано удару по Антонівському мосту для того, щоб закріпити його статус остаточно як непроїзний», – зазначила Гуменюк.

Речниця наголосила, що удари ЗСУ по мостах у Херсонській області ускладнюють для окупантів перевезення важкої техніки та боєприпасів і роблять логістику майже неможливою. Нині фахівці уточнюють, чи взагалі Антонівський міст може бути придатним для будь-якого перевезення.

Дивіться відео: Підприємець із Сєвєродонецька збирає дерев’яні будиночки, ніби дитячий конструктор

«На сьогодні ми бачимо і спостерігаємо, як керівний склад тих військових підрозділів потроху використовує ці залишки транспортних шляхів для евакуації на лівий берег, щоб почуватися у безпеці», – додала речниця.

Також Гуменюк відзначила: якщо керівництво ворожої армії РФ різко переміщується на лівий берег річки Дніпра на Херсонщині, то тим російським солдатам, які залишилися на правому березі, залишилося лише здатися у полон.

Антонівський міст – один із переїздів через Дніпро. Раніше цим мостом Росія постачала або відводила свої війська на території, яку вона окупувала на захід від річки. У цю зону входить Херсон. Якщо ЗСУ повністю знищать міст, окупанти опиняться фактично в оточенні.

Нагадаємо, два дні тому, 12 серпня, ЗСУ розбили четвертий і останній міст на Херсонщині.

Фото: pixabay.com.

Читати далі

Суспільство

Підприємець із Сєвєродонецька збирає дерев’яні будиночки, ніби дитячий конструктор (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Михайло Івонін збирає будинки, як дитячий конструктор. У рідному Сєвєродонецьку він займався підприємництвом.

«Раніше ми випускали протинакипні фільтри для газових колонок, для двоконтурних котлів. Ось такий фільтр вирішує всі проблеми, які вирішує установка за 1,5 тисячі доларів», — розповідає підприємець Михайло Івонін.

Коли ж евакуювався на Хмельниччину, знайшов себе у новій справі. Та почав виробляти зручні та легкі в зведенні будиночки.

«Зараз дуже багато знищеного житла в Україні. З’являється питання про тимчасове житло для переселенців. Подумали, вирішили зробити таке виробництво. Блокові каркасні будинки, які легко та швидко зводити», — каже підприємець Михайло Івонін.

Таку домівку можна зробити власноруч – без спеціалізованої техніки. Орієнтовна вартість житла – 12 тисяч доларів.

Будинки можуть мати різну кількість поверхів та площу. Перший Михайло звів для себе та розташував у ньому офіс. Тепер у його новій компанії працюють семеро переселенців.

Разом вони вже готові до роботи над новими проєктами. А на Хмельниччині вже знайшлися перші замовники будівництва.

Дивіться відео: Коломийська громада з дитсадка робить сучасний будинок для переселенців

Читати далі