Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як соціальним підприємствам повернутися до роботи під час війни?

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Початок повномасштабної війни в Україні, безумовно, вплинув на роботу українських компаній та підприємств. За даними опитування Європейської Бізнес Асоціації, у повному обсязі наразі відновили роботу 47% українських організацій, які щоденно зіштовхуються з численними викликами. Менеджмент, падіння продажів, неактуальність наданих послуг — лише мала частка актуальних проблем.

До того ж відбуваються вагомі зміни у самому суспільстві. Зростає рівень безробіття, збільшується кількість внутрішньо переміщених осіб, підвищується потреба у допомозі вразливим групам населення. Через це перед соціальними підприємцями постає нова мета — оперативно реагувати та шукати інноваційні рішення розв’язання соціальних проблем. 

Повернення до роботи соціального бізнесу не лише розвиває українську економіку, але й допомагає швидше вирішувати суспільні проблеми. Для швидшого повернення до роботи та допомоги країні, в Українській соціальній академії пройшла серія антикризових вебінарів Re:Start. Понад два місяці учасники вчилися тому, як перезапустити та адаптувати свій соціальний бізнес до умов війни. Разом з командою експертів обговорювали збереження та управління командою, стратегування, антикризовий фінансовий менеджмент, залучення інвестицій під час війни, а також маркетинг та комунікації. 

Для того, щоб більше соціальних підприємців дізналися як правильно відновити свою роботу, ми зібрали кілька корисних тез із навчання, які точно знадобляться. Початок відновлення роботи потребує якісного розуміння того середовища, у якому ви опинилися. Соціальні підприємці повинні розуміти та усвідомлювати те, що відбувається навколо.

Про команду та лідера

У сучасних реаліях ви не можете просто керувати командою. Зараз критично важливими є сенси, людяність та турбота про співробітників. Якщо ви хочете сформувати середовище, де люди будуть націлені на результат, ви маєте пам’ятати про те, що лідерство це про відповідальність за умови, у яких ваша команда працює та може реалізувати власний потенціал. 

Пам’ятайте про чесність. Будьте максимально відкритими зі своїми колегами, навіть якщо це стосується негативних новин. Так ви побудуєте довіру та допоможете з розумінням того, що чекає на них у майбутньому.

Корисним буде проведення діагностики команди на різних рівнях. Розпочніть з аналізу себе як працівника, а згодом ваших колег та компанії. Визначте рівень безпеки, розподіл обов’язків, емоційний стан, перелік задач та пріоритетів. Не забудьте про такі складові менеджменту як цінності, стратегію та процеси. Вони не існують одна без одної й ви маєте чітко усвідомлювати точку, де знаходиться ваше підприємство. 

Стратегія організації

Коли ми думаємо про необхідність стратегії під час кризи, треба, перш за все, подумати про саму кризу. Зовнішня криза передбачає кардинальну зміну параметрів зовнішнього середовища (напр. змінюється поведінка людей або їхні споживчі звички). Вона сприяє появі високого ступеня невизначеності та вихід із рівноваги. Тут ми зіштовхуємось із тим, що по-старому вже не працює. Але зовнішня криза не завжди означає наявність внутрішньої. Коли ви розумієте чи впливають зовнішні обставини на вашу внутрішню ситуацію, ви приходите до розуміння того, де і як ви знаходитесь, та чи потрібно вам змінювати стратегію роботи. 

Антикризовий фінансовий менеджмент

Криза змінює роль фінансового відділу, а звичні процедури формування первинних документів чи рахунків стають складнішими. Для того, щоб криза пройшла легше, розповідаємо про шість важливих пунктів із правила 12 «К»:

  • пам’ятайте про креатив — криза пов’язана з нестандартними рішеннями та процесами, тому фінансовий менеджмент може використовувати різні шляхи її подолання та впроваджувати нові інструменти; 
  • конкурентні переваги є у кожного, зараз саме час про них згадати;
  • команда (читати як антикризовий спецрозділ) — сформуйте в команді власний антикризовий спецрозділ, який шукатиме інноваційні шляхи вирішення проблем;
  • концентруйтесь на місії, цілі, та на головному; 
  • комунікації мають бути якісні та інтенсивні;
  • конкретні цілі — визначте, що саме ви хочете досягти і як це буде вимірюватись. 

Фандрейзинг

Коли ми говоримо про інвестиції, то можемо згадувати не лише про безповоротні кошти, але й ті, які потім можемо повернути. Існує безліч відомих способів залучення інвестицій, починаючи від безвідсоткових позик і закінчуючи фандрейзинговими подіями. Проте пам’ятайте, що фандрейзинг працює як маркетинг. Вам важливо продати себе та свою ідею вашому клієнту. Інвестору важливо зрозуміти, що він купує. Для успішного «продажу» радимо створити посадкову сторінку для залучення коштів з детальним описом вашої діяльності. Також будьте завжди на слуху та на виду в публіки. Про вас мають знати і про вас мають чути. 

Маркетинг та продажі під час війни

Першим основним кроком кожного підприємця має бути аналіз поточної ситуації для розуміння того, де ви знаходитесь. Подумайте про те, що ви маєте, до чого є доступ, які виникають складнощі. Не забудьте дослідити ринок, зміни, що сталися на ньому, нові потреби та тенденції. Тут ви одразу можете звертати увагу на власний продукт. Адже з початком війни змінюється актуальність продукції та послуг, що може означати потребу у змінах. Але головне — це підтримка постійного зв’язку. Ваші споживачі та партнери мають бути в курсі того, що у вас відбувається. 

Проте пам’ятайте, що криза — це завжди можливість для росту та розвитку. Це момент, коли ви можете чітко та глибинно дослідити власне підприємство, відкрити нові його грані та можливості, а ще віднайти унікальні точки росту та розвитку. 


Українська соціальна академія — інноваційний центр, де соціальні підприємці, представники громадянського суспільства та місцевих громад можуть здобути якісну освіту, отримати консультації, менторську підтримку та безповоротні фінансові інвестиції. Саме тут допомагають та надихають втілювати ідеї соціальних змін у бізнес. Детальніше про Українську соціальну академію читайте в нашому матеріалі.

Суспільство

В Україні запустилась безоплатна лінія юридичної підтримки для ВПО

Опубліковано

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запустила безкоштовну гарячу лінію юридичної допомоги для українців, які покинули свої домівки внаслідок повномасштабного вторгнення росії та стали внутрішньо переміщеними особами. Вона працюватиме на базі платформи юридичної допомоги, що діє в освітньому центрі з квітня 2023 року.

Про це повідомляється в центрі.

Хто може звернулися по допомогу?

Звертатися на гарячу лінію юридичної допомоги можуть українці, які були змушені переїхати з початком повномасштабного вторгнення росії.

Читати також: Школи Києва розпочнуть прийом заяв до перших класів з 25 березня

Яка допомога пропонується?

На гарячій лінії їм надаватимуть безоплатну первинну та, в окремих випадках, вторинну юридичну допомогу.

Можна отримати первинну юридичну допомогу: консультації та надання правової інформації. В окремих випадках ми можемо допомогти із підготовкою адвокатського запиту, складанням заяви, ініціюванням депутатського звернення, наданням інших послуг в разі необхідності“, – зазначає директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький.

Гаряча лінія юридичної допомоги працює за номерами +38 067 428 28 64 й +38 050 107 88 83 по буднях, З 09:00 ДО 18:00.

Свої звернення також можна залишати у формі за посиланням.

Нагадаємо, що в Україні збільшили пенсії для ветеранів та переглянули механізм нарахування виплат.

Фото: slinko

Читати далі

Суспільство

В строї та з натруженими руками. Історик показав архівне фото українки разом з дочкою

Опубліковано

Український історик Микола Бандрівський показав архівну фотографію 1940-х років та поділився історією світлини зі своєю авдиторією. На знімку зображено дівчину, яка тримає за руку свою доньку. Одягнені вони в пишний стрій.

Про світлину історик розповів на своїй Facebook-сторінці з посиланням на Михайла Марковича.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Історія світлини

Ця світлина була зроблена на початку 1940-их років в одному із сігетських фотоательє. А зображені на ній мама з донею, які мешкали у селі Нижня Апша поблизу Тячева, що в теперішньому Українському Закарпатті.

Нині це фото зберігається в музеї Марамуреша в Румунії як експонат із колекції Ніколае Піпаша.

Читайте також: “Крихкість існування”: Україна представить національний стенд на Лейпцизькому книжковому ярмарку

Акценти фотографії

“Жінка і її доня вбрані у дуже гарні строї: вона – у киптарику поверх білої вишитої на плечах сорочки, у темній хустці на голові, у спідниці з подолом нижче колін і у шкіряних чобітках. Натомість оте дитя, яке тримає мамцю за руцю, теж має пов’язану на голові хустку, але – білу. Обоє мають на своїх шиях разки делікатного намиста”, – зазначає археолог.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Не все так просто з тією жінкою, що на світлині, наголошує далі пан Микола.

“Хоча вона і її доня парадно вбрані й, судячи по всьому, далеко не бідні, але придивіться до рук цієї молодої ґаздині: вони у неї натруджені і спухлі від тяжкої роботи. Можливо, через таку тяжку працю, сім’я цієї молодиці й стала більш-менш заможною”, – пише історик.

Нагадаємо, що нідерландський гурт Within Temptation зняв свій новий кліп у Києві.

Також ми повідомляли, що читати про минуле, щоб творити майбутнє. Сім книжок про історію України, які зрозуміє кожен.

Фото: колекція Ніколая Піпаша

Читати далі

Суспільство

Coca-cola інвестувала 3 млн доларів у реконструкцію дитячого садочка на Київщині

Опубліковано

У співпраці з Українським Червоним Хрестом Coca-Cola відбудовує дитячий садочок в селі Богданівка, що був підірваний російськими окупантами при відступі.

Про це повідомляє радіо NV.

Про допомогу від Coca-Cola

Відбудова в Богданівці розпочалася відразу, як ЗСУ звільнили села. Вже у травні відновив роботу завод компанії Coca-Cola, який працює на території Великодимерської громади понад 25 років.

Навіть після повномасштабного вторгнення на українському заводі Coca-Cola, де працювало 1,5 тисячі осіб, не було скорочено жодного працівника. 104 члени компанії нині служать в Збройних Силах України, їх робочі місця збережено та щомісяця виплачується середня заробітна плата.

Фото: Coca-Cola

“Відбудова дитячого садочка в Богданівці – це продовження проєктів Coca-Cola, спрямованих на підтримку українських громад”, – зазначив генеральний директор Coca-Cola HBC в Україні, Вірменії та Молдові Аднан Топіч.

Система Компаній Кока-Кола інвестувала у відбудову 3 млн дол. США, проєкт реалізовуватиме Український Червоний Хрест.

Читати також: Перетворили закинутий хутір на картинку з Pinterest: історія подружжя, яке зробило «дизайнерський ремонт» у сторічній хатині

Про дитячий садок

На території дитячого садочка “Півник” і в його околицях досі працюють вибухотехніки ДСНС. Оформити дозвіл на початок будівництва вдалося тільки на початку лютого. Завершення будівельних робіт та внутрішнього оздоблення садочка заплановано на 2025 рік.

Фото: Coca-Cola

Зараз жителі Богданівки возять дітей в садочки у сусідніх селах, місцева влада виділила для цього автобус.

Майбутній дитячий садок спроєктований професіоналами. В ньому будуть сучасні, просторі й світлі приміщеннями, які будуть побудовані з урахуванням всіх необхідних умов для дітей.

Український Червоний Хрест, виступає партнером проєкту. Сьогодні окрім гуманітарної діяльності, якою УЧХ продовжує займатися, чимало проєктів за його участі будуть пов’язані з відновленням України”, – розповідає генеральний директор Українського Червоного Хреста Максим Доценко.

Нагадаємо, що Укрзалізниця розпочала електронний продаж квитків на поїзди з Києва до Австрії.

Фото: Coca-Cola

Читати далі