Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як команда Української соціальної академії розвиває екосистему соціального підприємництва

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Понад чотири роки соціальному підприємництву в Україні допомагає розвиватися Українська соціальна академія — інноваційний центр, де соціальні підприємці, представники громадянського суспільства та місцевих громад можуть здобути якісну освіту, отримати консультації, менторську підтримку та безповоротні фінансові інвестиції. Саме тут допомагають та надихають втілювати ідеї соціальних змін у бізнес. Прийшовши до академії з ідеєю, змінотворці отримують чіткий план дій та всі ресурси для його втілення: від знань до фінансової підтримки.

Як в Україні почало розвиватися передове середовище соціальних стартапів

Михайло Мельник

співзасновник Української соціальної академії

«Під час навчання в Римі я керував міжнародним освітнім проєктом приватного благодійного фонду, де шукав та супроводжував молодих лідерів з посткомуністичних країн. У 2012 році повернувся до України і почав працювати в Комісії УГКЦ «Справедливість і Мир». Тут реалізував декілька цікавих проєктів та програм. Українську соціальну академію ми заснували у 2015 році. Наша мета полягала у дослідженні, навчанні та консалтингу в сфері соціального підприємництва й соціальних інновацій для розв’язання ключових суспільних проблем. Ми почали створювати лабораторії соціального впливу (social impact labs) й підтримувати стартапи, які використовують підприємницькі ідеї для розв’язання соціальних проблем», — розповідає Михайло Мельник.

Академія зосередилася на розвитку інфраструктури, аби стимулювати соціальні інновації. У 2018 вона стала членом Європейської асоціації венчурної філантропії. Це важливий крок, оскільки там завжди прагнули переймати та адаптувати в Україні кращі практики міжнародних професіоналів. Адже це дає можливість опанувати всі новітні методи розвитку венчурної філантропії – використання фінансування для досягнення соціальних змін. 

Місія Української соціальної академії полягає у стимулюванні позитивних соціальних змін в суспільстві завдяки розвитку соціального підприємництва та соціальних інновацій.

Місце, де формується спільнота соціальних підприємців 

Академія має три напрями діяльності: 

  • фінансова підтримка провідних соціальних підприємств;
  • навчання соціальних підприємців (програми допомагають розвивати навички соціального підприємництва та розв’язувати соціальні проблеми бізнес-методами);
  • виховання змінотворців завдяки організаційному розвитку неурядових та релігійних організацій. Для цього було створено такі програми, як «Менеджмент соціальних інновацій», «Пасторальний менеджмент», програму організаційного розвитку «PORADA». 

Тут розвивають лідерів, які орієнтовані на розвиток суспільства у сфері бізнесу, соціального, неприбуткового та релігійного секторів. І головне — тут формується спільнота соціальних підприємців.

«Саме соціальне підприємництво сьогодні потребує свого практичного розвитку в Україні. Розвиток релігійних організацій і громад у контексті спільного блага є неабияк важливим для України. У процесі діяльності Академії можна вже сьогодні говорити про десятки успішних проєктів. Чому успішних? Бо вони розвиваються і творять нові ініціативи, тобто стають життєдайними», — ділиться співзасновник Академії, священник УГКЦ, викладач Українського Католицького Університету та Василіянського Інституту філософсько-богословських студій ім. В. Рутського, о. Олег Лука.

Як їм це вдається?

Завдяки навчанню Академія надає необхідні навички для переходу від ідей до перспективних соціальних підприємств, забезпечує доступ до професійних спільнот та просуває найкращі команди, надаючи їм безповоротні інвестиції.

«Зрозумівши, що соціальні підприємці — ключ до покращення світу, ми вирішили, що найважливіше — це визначити найкращих і допомогти їм досягти успіху. Завданням академії є зробити кожного носієм зміни. Ми створюємо програми та проєкти, які дають змогу людям відчувати себе так, ніби вони мають суперсилу для змін», — розповідає Михайло Мельник. 

Інноваційні соціальні стартапи мають необхідний потенціал для вирішення більшості соціальних проблем в Україні. Однак часто лідерам не вистачає підтримки та зв’язків, щоб реалізуватися та почати стійку соціальну дію. Вони потребують фінансування, підтримки, допомоги з вимірювання соціального впливу та створення прозорої звітності. Ця підтримка допомагає їм розпочати діяльність та розвиватися у правильному напрямі. 

Головний акцент — на бізнес-освіті

Петро Дарморіс

член правління Академії, тренер з програм організаційного розвитку та соціального підприємництва

«Наразі у нас є декілька навчальних програм. Преакселератор соціального підприємництва – онлайн-програма з розвитку бізнес-ідей. Вона створена для тих, хто має ідею, намагався її втілити, але зіштовхнувся з певними проблемами, або не знає взагалі, з чого почати. Програма відкрита для всіх, незалежно від віку, досвіду в бізнесі та наявності ідеї для нього.

Акселератор соціального підприємництва – це програма з інтенсивного розвитку для соціальних стартапів та наявних соціальних підприємств. Тут учасники удосконалюють свої продукти та послуги, прокачують бізнес і підприємницькі компетенції, масштабуються та можуть залучити інвестиції», — зазначає Петро Дарморіс.

Також в Українській соціальній академії створили програми з організаційного розвитку: «Менеджмент соціальних інновацій», програму розвитку управлінських здібностей для священників та програму організаційного розвитку організацій громадянського суспільства «PORADA».

«Тут працюють викладачі-практики кращих бізнес-шкіл. І для нас це принципово важливо, бо розуміємо, що соціальне підприємництво — це бізнес, а тому його успіх залежатиме від ефективної бізнес-моделі, фінансового менеджменту, належного сервісу з клієнтами, постачальниками та іншими стейкхолдерами. Ми робимо акцент на бізнес-освіті. Лектори академії люблять свою роботу, свою справу, живуть нею, діляться та поширюють. Тому часто, ця діяльність є плідною, захоплює і запалює інших, має своє продовження», – ділиться Петро. 

Навчання відбувається у теоретичній і практичній формах. Тут влаштовують лекції, навчальні модулі, майстер-класи, дискусійні зустрічі, ознайомчі та практичні заняття в аудиторіях і на місцях соціальних підприємств як в Україні, так і за кордоном. Часто прислухаються до побажань учасників і створюють можливості для неформального спілкування, формуючи в такий спосіб спільноту.

Наразі понад 3000 випускників академії роблять свій внесок у боротьбу з бідністю, вдосконалення системи освіти й забезпечення справедливого доступу до неї. Вони займаються поліпшенням системи охорони здоров’я, соціальних послуг та поглибленням інтеграції суспільства.

Наразі понад 3000 випускників академії роблять свій внесок у боротьбу з бідністю, вдосконалення системи освіти й забезпечення справедливого доступу до неї. Вони займаються поліпшенням системи охорони здоров’я, соціальних послуг та поглибленням інтеграції суспільства.

План на майбутнє – розвиток екосистеми соціального підприємництва в Україні

Перед академією стоять дві чіткі цілі: створення інфраструктури для підтримки змінотворців та розвитку соціальних підприємств. Це призведе до стійкого розвитку екосистеми соціального підприємництва в Україні.

«Ми зрозуміли, що недостатньо підтримувати соціальні стартапи, надаючи їм фінансову допомогу, професійний розвиток та місце в спільноті. Щоб підтримка стала максимально ефективною, а умови масштабування соціального впливу — максимально сприятливими, нам необхідно розвивати екосистему соціального підприємництва», – каже Михайло Мельник.

Сергій Олійник

голова правління Української соціальної академії

Реалізація допоможе соціальним підприємцям підвищити ефективність бізнесу, побудувати сучасну відкриту модель та, найголовніше, стати тригером змін у суспільстві. В Академії вже зробили важливий крок – провели дослідження серед ключових стейкхолдерів у розвитку соціального підприємництва. 

Це допомогло виявити ключові проблеми та зрозуміти очікування. Наступний крок – творення майданчиків для спілкування та конструктивного діалогу заради пошуку спільної візії соціального підприємництва в Україні. Адже брак цього спілкування, як виявилось, є ключовою проблемою для гравців екосистеми.

Тут Українська соціальна академія побачила для себе завдання – стати платформою, яка об’єднуватиме усіх, хто готовий співпрацювати заради спільної мети у розвитку соціального бізнесу в Україні. І вже є певні успіхи. 

«Ми створили партнерства з місцевими освітніми провайдерами й вже маємо сформовану мережу освітніх центрів Акселераційних програм соціального підприємництва. Тому ми переконані, що найближчими роками українці побачать якісні результати: квітучі громади та велику кількість нових дієвих соціальних підприємств по всій країні», — розповідає Сергій Олійник.

Суспільство

Оголошені переможці премії Jager Music Awards 2024

Опубліковано

Музична премія Jager Music Awards повернулася на початку 2024 року після двох років перерви, вперше з початку повномасштабного вторгнення й оголосила своїх цьогорічних лауреатів.

Про це повідомляється в прямій трансляції премії на YouTube.

фото: ANDRII BARMALII . Суспільне Культура/Юлія Ткачук

Переможці премії

Лауреатами 2024 року стали:

  • “Артист року” – OTOY;
  • “Трек року” – Стасік, “Герої вмирають”;
  • “Відео року” – ANDRII BARMALII, “Я нормально”;
  • “Колаба року” – NAZVA, альбом “ГУРМА”;
  • “Явище року” – Василь Байдак, креативні музичні збори;
  • “Лейбл року” – КONTRABASS PROMO;
  • “Журналіст року” – Олексій Бондаренко, головний редактор та засновник медіа “Лірум”;
  • “Майданчик року” – !FESTREPUBLIC;
  • YOUNG BLOOD:
    People’s Choice – OKAZIA, YAD BAND, ANGELA VERÁ;
    Jägermeister Choice – ALEZJAZZ, RENIE CARES, A04F feat. JorDee;
    Jury’s Choice: SOPHIÈME, YARIMA, Drum&Tuba Band;
фото: Юля Юріна на Jager Music Awards. Суспільне Культура/Юлія Ткачук
  • “Майстерність: сучасні пісні” – ANTON KRAMER, “Знаєш, як болить” (LAMA);
  • “Майстерність: народні пісні” – “Щука-Риба”, BUNHT, YEVHEN PUHACHOV, “То не ластовка”.

Читати також: “Doc Kyiv Fest”: в Україні стартував фестиваль документального кіно

До шортліста номінації YOUNG BLOOD потрапило одразу 56 молодих виконавців, які гучно заявили про себе цьогоріч.

Медіа “Ти.Київ” окремо нагородило ANGELA VERÁ — вони отримали інтерв’ю у виданні.

Фото: Гурт NAZVA “Колаба року” за альбом “ГУРМА”. Суспільне Культура/Юлія Ткачук

Про премію

Jager Music Awards — перша премія української незалежної музики, яка підтримує представників альтернативної сцени з 2018 року. У 2023 році вона не проводилася, замість цього у рамках ініціативи #SupportUkrainianCreators організатори підтримали 56 українських артистів і креативників мінігрантами на загальну суму 840 000 гривень.

Нагадаємо, що у Мілані відкрили читальну залу в памʼять про Вікторію Амеліну.

Фото: Jager Music Awards

Читати далі

Суспільство

“Doc Kyiv Fest”: в Україні стартував фестиваль документального кіно

Опубліковано

В четвер 28 березня в залі “Планета кіно” в Києві відбулася церемонія відкриття триденного фестивалю документального кіно Doc Kyiv Fest. Участь у конкурсі взяли шість українських документальних стрічок.

Про це повідомляє фестиваль на своїй сторінці в Facebook.

Фестивальний конкурс

В перший день анонсували цьогорічних конкурсантів – ними стали шість документальних стрічок українських режисерів та режисерок:

  • “Коли закінчиться зима 2022?”, режисерка Ганна Трофімова;
  • “Лінії”, режисерка Ганна Трофімова;
  • “Мій тато — дослідник блискавок”, режисерка Ірина Шостка;
  • “Фортеця Маріуполь. Саймон”, режисерка Юлія Гонтарук;
  • “Домівка на спині”, режисер Володимир Бакум;
  • “Одеса уві сні”, режисер Кирило Наумко.

Вирішувати, який із фільмів стане переможцем, буде міжнародне журі, до якого ввійшли українська продюсерка Ольга Бесхмельниціна, ізраїльський режисер Ітай Енгель та німецький продюсер Ерік Холланд. Окрім міжнародного журі оцінювати фільми буде журі Спілки кінокритиків України.

Читати також: Дві подруги в розкішних вишиванках. Як виглядали українки у Бахмуті в 1913 році

Про фестиваль

Doc Kyiv Fest – щорічний міжнародний кінофестиваль середньометражного глядацького документального кіно, започаткований Громадською організацією “Кінофест” за підтримки Одеського міжнародного кінофестивалю та Starlight Media.

Місією кінофестивалю є розвиток та популяризація середньометражної глядацької документалістики в Україні та її інтеграція в світову.

Програма фестивалю:

Нагадаємо, що ЮНЕСКО підтримує Україну: нова програма культурного розвитку.

Також ми повідомляли, що в Мілані відкрили читальну залу в памʼять про Вікторію Амеліну.

Фото: Doc Kyiv Fest

Читати далі

Суспільство

У Мілані відкрили читальну залу в памʼять про Вікторію Амеліну

Опубліковано

26 березня в бібліотеці Gallaratese в Мілані відбулося відкриття читальної зали імені Вікторії Амеліної – української письменниці, яка загинула 1 липня 2023 року під час російського обстрілу Краматорську.

Про це повідомляє PEN Ukraine.

Про Вікторію Амеліну

Вікторія Амеліна – українська письменниця, авторка романів “Синдром листопаду, або Homo Compatiens”, “Дім для Дома” та книжок для дітей. Була волонтеркою, громадською діячкою. Від початку російсько-української війни здійснювала волонтерські поїздки на деокуповані території Україні.

фото: PEN Ukraine

Читати також: Вікторії Амеліній присудили норвезьку премію за свободу слова

Про бібліотеку на читальну залу

Gallaratese – це людний бібліотечний простор, де знаходять для себе місце всі ті, хто прагне отримати додаткові знання. На книжкових полицях зберігається якісна підбірка українських текстів та текстів про Україну.

фото: PEN Ukraine

Ініціатива з присвоєння зали імені Вікторії Амеліної належить головному редактору італійського видання Linkiesta Крістіану Рокка, чия газета з відповідальністю та щирістю ставилася до місії Вікторії, яку вона несла у своїх текстах та на ділі. Мерія міста Мілан відповіла на заклик головного редактора Linkiesta й одразу знайшла відповідну бібліотечну залу варту імені Вікторії Амеліної.

Нагадаємо, що театр на Подолі відзначено премією Олега Вергеліса за виставу “Процес”.

Також ми повідомляли, що фільм-лауреат Крістіни Тинькквич “Як там Катя?” зʼявився на Takflix.

Фото: PEN Ukraine

Читати далі