Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як команда Української соціальної академії розвиває екосистему соціального підприємництва

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Понад чотири роки соціальному підприємництву в Україні допомагає розвиватися Українська соціальна академія — інноваційний центр, де соціальні підприємці, представники громадянського суспільства та місцевих громад можуть здобути якісну освіту, отримати консультації, менторську підтримку та безповоротні фінансові інвестиції. Саме тут допомагають та надихають втілювати ідеї соціальних змін у бізнес. Прийшовши до академії з ідеєю, змінотворці отримують чіткий план дій та всі ресурси для його втілення: від знань до фінансової підтримки.

Як в Україні почало розвиватися передове середовище соціальних стартапів

Михайло Мельник

співзасновник Української соціальної академії

«Під час навчання в Римі я керував міжнародним освітнім проєктом приватного благодійного фонду, де шукав та супроводжував молодих лідерів з посткомуністичних країн. У 2012 році повернувся до України і почав працювати в Комісії УГКЦ «Справедливість і Мир». Тут реалізував декілька цікавих проєктів та програм. Українську соціальну академію ми заснували у 2015 році. Наша мета полягала у дослідженні, навчанні та консалтингу в сфері соціального підприємництва й соціальних інновацій для розв’язання ключових суспільних проблем. Ми почали створювати лабораторії соціального впливу (social impact labs) й підтримувати стартапи, які використовують підприємницькі ідеї для розв’язання соціальних проблем», — розповідає Михайло Мельник.

Академія зосередилася на розвитку інфраструктури, аби стимулювати соціальні інновації. У 2018 вона стала членом Європейської асоціації венчурної філантропії. Це важливий крок, оскільки там завжди прагнули переймати та адаптувати в Україні кращі практики міжнародних професіоналів. Адже це дає можливість опанувати всі новітні методи розвитку венчурної філантропії – використання фінансування для досягнення соціальних змін. 

Місія Української соціальної академії полягає у стимулюванні позитивних соціальних змін в суспільстві завдяки розвитку соціального підприємництва та соціальних інновацій.

Місце, де формується спільнота соціальних підприємців 

Академія має три напрями діяльності: 

  • фінансова підтримка провідних соціальних підприємств;
  • навчання соціальних підприємців (програми допомагають розвивати навички соціального підприємництва та розв’язувати соціальні проблеми бізнес-методами);
  • виховання змінотворців завдяки організаційному розвитку неурядових та релігійних організацій. Для цього було створено такі програми, як «Менеджмент соціальних інновацій», «Пасторальний менеджмент», програму організаційного розвитку «PORADA». 

Тут розвивають лідерів, які орієнтовані на розвиток суспільства у сфері бізнесу, соціального, неприбуткового та релігійного секторів. І головне — тут формується спільнота соціальних підприємців.

«Саме соціальне підприємництво сьогодні потребує свого практичного розвитку в Україні. Розвиток релігійних організацій і громад у контексті спільного блага є неабияк важливим для України. У процесі діяльності Академії можна вже сьогодні говорити про десятки успішних проєктів. Чому успішних? Бо вони розвиваються і творять нові ініціативи, тобто стають життєдайними», — ділиться співзасновник Академії, священник УГКЦ, викладач Українського Католицького Університету та Василіянського Інституту філософсько-богословських студій ім. В. Рутського, о. Олег Лука.

Як їм це вдається?

Завдяки навчанню Академія надає необхідні навички для переходу від ідей до перспективних соціальних підприємств, забезпечує доступ до професійних спільнот та просуває найкращі команди, надаючи їм безповоротні інвестиції.

«Зрозумівши, що соціальні підприємці — ключ до покращення світу, ми вирішили, що найважливіше — це визначити найкращих і допомогти їм досягти успіху. Завданням академії є зробити кожного носієм зміни. Ми створюємо програми та проєкти, які дають змогу людям відчувати себе так, ніби вони мають суперсилу для змін», — розповідає Михайло Мельник. 

Інноваційні соціальні стартапи мають необхідний потенціал для вирішення більшості соціальних проблем в Україні. Однак часто лідерам не вистачає підтримки та зв’язків, щоб реалізуватися та почати стійку соціальну дію. Вони потребують фінансування, підтримки, допомоги з вимірювання соціального впливу та створення прозорої звітності. Ця підтримка допомагає їм розпочати діяльність та розвиватися у правильному напрямі. 

Головний акцент — на бізнес-освіті

Петро Дарморіс

член правління Академії, тренер з програм організаційного розвитку та соціального підприємництва

«Наразі у нас є декілька навчальних програм. Преакселератор соціального підприємництва – онлайн-програма з розвитку бізнес-ідей. Вона створена для тих, хто має ідею, намагався її втілити, але зіштовхнувся з певними проблемами, або не знає взагалі, з чого почати. Програма відкрита для всіх, незалежно від віку, досвіду в бізнесі та наявності ідеї для нього.

Акселератор соціального підприємництва – це програма з інтенсивного розвитку для соціальних стартапів та наявних соціальних підприємств. Тут учасники удосконалюють свої продукти та послуги, прокачують бізнес і підприємницькі компетенції, масштабуються та можуть залучити інвестиції», — зазначає Петро Дарморіс.

Також в Українській соціальній академії створили програми з організаційного розвитку: «Менеджмент соціальних інновацій», програму розвитку управлінських здібностей для священників та програму організаційного розвитку організацій громадянського суспільства «PORADA».

«Тут працюють викладачі-практики кращих бізнес-шкіл. І для нас це принципово важливо, бо розуміємо, що соціальне підприємництво — це бізнес, а тому його успіх залежатиме від ефективної бізнес-моделі, фінансового менеджменту, належного сервісу з клієнтами, постачальниками та іншими стейкхолдерами. Ми робимо акцент на бізнес-освіті. Лектори академії люблять свою роботу, свою справу, живуть нею, діляться та поширюють. Тому часто, ця діяльність є плідною, захоплює і запалює інших, має своє продовження», – ділиться Петро. 

Навчання відбувається у теоретичній і практичній формах. Тут влаштовують лекції, навчальні модулі, майстер-класи, дискусійні зустрічі, ознайомчі та практичні заняття в аудиторіях і на місцях соціальних підприємств як в Україні, так і за кордоном. Часто прислухаються до побажань учасників і створюють можливості для неформального спілкування, формуючи в такий спосіб спільноту.

Наразі понад 3000 випускників академії роблять свій внесок у боротьбу з бідністю, вдосконалення системи освіти й забезпечення справедливого доступу до неї. Вони займаються поліпшенням системи охорони здоров’я, соціальних послуг та поглибленням інтеграції суспільства.

Наразі понад 3000 випускників академії роблять свій внесок у боротьбу з бідністю, вдосконалення системи освіти й забезпечення справедливого доступу до неї. Вони займаються поліпшенням системи охорони здоров’я, соціальних послуг та поглибленням інтеграції суспільства.

План на майбутнє – розвиток екосистеми соціального підприємництва в Україні

Перед академією стоять дві чіткі цілі: створення інфраструктури для підтримки змінотворців та розвитку соціальних підприємств. Це призведе до стійкого розвитку екосистеми соціального підприємництва в Україні.

«Ми зрозуміли, що недостатньо підтримувати соціальні стартапи, надаючи їм фінансову допомогу, професійний розвиток та місце в спільноті. Щоб підтримка стала максимально ефективною, а умови масштабування соціального впливу — максимально сприятливими, нам необхідно розвивати екосистему соціального підприємництва», – каже Михайло Мельник.

Сергій Олійник

голова правління Української соціальної академії

Реалізація допоможе соціальним підприємцям підвищити ефективність бізнесу, побудувати сучасну відкриту модель та, найголовніше, стати тригером змін у суспільстві. В Академії вже зробили важливий крок – провели дослідження серед ключових стейкхолдерів у розвитку соціального підприємництва. 

Це допомогло виявити ключові проблеми та зрозуміти очікування. Наступний крок – творення майданчиків для спілкування та конструктивного діалогу заради пошуку спільної візії соціального підприємництва в Україні. Адже брак цього спілкування, як виявилось, є ключовою проблемою для гравців екосистеми.

Тут Українська соціальна академія побачила для себе завдання – стати платформою, яка об’єднуватиме усіх, хто готовий співпрацювати заради спільної мети у розвитку соціального бізнесу в Україні. І вже є певні успіхи. 

«Ми створили партнерства з місцевими освітніми провайдерами й вже маємо сформовану мережу освітніх центрів Акселераційних програм соціального підприємництва. Тому ми переконані, що найближчими роками українці побачать якісні результати: квітучі громади та велику кількість нових дієвих соціальних підприємств по всій країні», — розповідає Сергій Олійник.

Суспільство

Хорватія виділила €1 млн на генератори для українських шкіл і лікарень

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Хорватія виділила 1 млн євро на закупівлю 50 потужних генераторів, які забезпечать безперебійну роботу українських лікарень та шкіл.

Про це заявили на сайті Міністерства закордонних справ Хорватії.

«Уряд ухвалив рішення про виділення фінансової допомоги обсягом 1 мільйон євро на невідкладні потреби відновлення енергетичної інфраструктури України, зокрема для придбання та доставки в Україну близько 50 електрогенераторів потужністю 100 кВт з метою забезпечення безперебійної роботи лікарень і шкіл», – йдеться в повідомленні. 

Гуманітарний проєкт планують реалізувати через Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Для цього МЗС Хорватії найближчими днями планує укласти відповідний договір та переказати мільйон євро. Придбати та передати генератори для українських лікарень та шкіл планують у найкоротші терміни.

Як Хорватія допомагає Україні

Хорватія підтримує Україну з перших днів повномасштабного вторгнення. Зокрема вже 28 лютого стало відомо, що країна надсилає в Україну піхотну зброю та засоби захисту в кількості, достатній для чотирьох бригад. Крім того, Хорватія спрямувала близько 3 мільйонів євро на закупівлю обладнання для ДСНС України, що допоможе розмінуванню деокупованих територій.

Нагадаємо, уряд Німеччини виділив 4,8 млн євро на підтримку ветеранів російсько-української війни, членів їхніх родин та сімей полеглих захисників.

Крім того, Нідерланди передали Україні близько 300 тонн енергообладнання для відновлення енергопостачання.

Фото: pixabay.com.

Читати далі

Суспільство

Історичний центр Чернігова подають до списку Світової спадщини ЮНЕСКО

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Історичний центр Чернігова планують включити до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Про це в ефірі телемарафону повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

За його словами, після включення до цього списку історичного центру Одеси Мінкульт планує ініціювати подання й щодо інших міст України. Насамперед йдеться про Чернігів.

«У черзі у нас розгляд інших міст, проте це потребуватиме часу, адже це підготовка досьє, робота з експертами, тими, хто опрацьовує його, робота з ЮНЕСКО. Кілька історичних центрів наших міст у нас зараз, так би мовити, на олівці. Очевидно, що це ті, які мають відому у світі історичну спадщину. Принаймні це можна сказати про Чернігів», – зазначив Ткаченко.

Цю інформацію також підтвердив начальник управління культури і туризму Чернігівської міськради Олександр Шевчук . Утім він наголосив, що наразі не розголошують, які саме об’єкти історичного центру Чернігова можуть бути подані до внесення у список Світової спадщини ЮНЕСКО.

«Наразі тривають зміни номінації, на яку ми будемо подаватися. Вже практично сформована робоча група, а згодом ми розпочнемо підготовку подачі всіх необхідних документів. Для нас процедура подання документів буде у пришвидшеному темпі. Попередньо, ми хотіли б вкластися в один рік», – повідомив Шевчук.

Чому це важливо?

Світова спадщина ЮНЕСКО – це видатні культурні та природні цінності, що вважаються надбанням усього людства. Ці цінності перелічені в Списку ЮНЕСКО. Статус об’єкта спадщини дає такі переваги:

  • додаткові гарантії збереження і цілісності унікальних природних і культурних комплексів;
  • підвищує престиж територій і установ, які ними опікуються;
  • сприяє популяризації включених у Список об’єктів і розвитку альтернативних видів природокористування (у першу чергу, екологічного туризму);
  • забезпечує пріоритетність у залученні фінансових коштів для підтримки об’єктів Світової культурної і природної спадщини, у першу чергу, з Фонду Світової спадщини;
  • сприяє організації моніторингу і контролю за станом збереження природних і культурних об’єктів.

Раніше стало відомо, що до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО включили історичний центр Одеси.

Також ми повідомляли, що ЮНЕСКО оголосила про виділення 1,5 млн доларів на відкриття UNESCO Cultural Centre у Львові.

Крім того, український борщ внесли до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує негайної охорони.

Фото: chytomo.org.

Читати далі

Суспільство

Повітряні сили знищили російський штурмовий літак Су-25 «Грач»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Бійці Повітряних сил знищили черговий російський штурмовик Су-25 на східному напрямку.

Про це повідомили в телеграм-каналі Повітряних сил.

Зазначається, що ворожу ціль ліквідували бійці зенітної ракетної бригади імені гетьмана Пилипа Орлика.

«27 січня 2023 року, на східному напрямку, підрозділом зенітної ракетної бригади імені гетьмана Пилипа Орлика повітряного командування “Південь” було збито черговий російський штурмовик Су-25», – йдеться в повідомленні.

Довідка

Су-25 (за класифікацією НАТО – Frogfoot, неформально – Грач) – одномісний броньований дозвуковий штурмовик, призначений для надання авіаційної підтримки у зоні бойових дій вдень та вночі за умов візуальної видимості цілі, а також знищення об’єктів із заданими координатами у випадку льотної погоди.

Напередодні ми писали, що на Бахмутському напрямку нацгвардійці збили російський гелікоптер Мі-24, ще один – підбили.

Крім того, під час масованого обстрілу 26 січня Сили протиповітряної оборони ЗСУ знищили 47 із 55 російських ракет.

Фото: з відкритих джерел.

Читати далі