Звяжіться з нами

Суспільство

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення

08.11.2019

П’ять років тому Самбір зустрівся з енергетичним викликом. З одного боку, збільшення тарифів на електроенергію забирало дедалі більше коштів з міського бюджету. Значна частка із них йшла на освітлення вулиць. З іншого, простору для меншого споживання електрики тут майже не було, адже чимало вулиць міста і так не мали освітлення. Однак у Самборі знайшли вихід.

Пошуки способів скоротити споживання електроенергії Самбором тривають не перше десятиліття. 2013 року вони привели Самбірську міську раду до долучення до Європейської ініціативи Угода мерів щодо клімату та енергії. Вона об’єднує міста, які прагнуть скоротити споживання енергії та зменшити вплив на довкілля.

Участь в ініціативі зобов’язала Самбірську міську раду розробити План дій сталого енергетичного розвитку. Згідно із ним, місто мало скоротити викиди вуглекислого газу до 2020 року щонайменше на 20% відносно показників 2009 року.

“Ми не лише хочемо бути прогресивним містом. Ми завжди намагаємося всіляко розвантажити міський бюджет: шукаємо співфінансування, різні проєкти”, – пояснює заступник міського голови Самбора Ігор Несторак.

Читайте також: Вигідне задоволення. Як Славутич перетворює витратну соціальну інфраструктуру на енергоефективну

Мета, зазначена у Плані дій із сталого енергетичного розвитку Самбора – не лише турбота про екологію. Це також спроба зменшити витрати на утримання бюджетних установ, освітлення вулиць, житлового і промислового секторів, транспорту. Однак місто на початку його виконання не мало достатньо ресурсів для справді вагомої енергомодернізації своєї інфраструктури.

“Тоді [у перші роки після долучення до Угоди мерів – авт.] ми витрачали близько 10 мільйонів гривень на утримання об’єктів у місті. Більшість коштів міського бюджету і тоді, і зараз йшло на освіту та медицину. Тож ми не мали змоги для реалізації багатомільйонних проєктів”, – говорить начальниця управління економіки Самбірської міської ради Світлана Дутко.

Нагода для кардинальної зміни в енергоспоживанні міста з’явилася 2014 року. Тоді у рамках Угоди мерів був оголошений конкурс демонстраційних проєктів. У Самборі вже були готові ідеї, що можна було б реалізувати за його допомогою. Світлана Дутко розповідає, що у міській раді на той момент вже були розроблені деякі інфраструктурні проєкти, серед яких – план модернізації вуличного освітлення. Однак він вимагав доопрацювання.

У владі Самбора вирішили скористатися допомогою ГО «Фонд «Східна Європа» для якісної розробки проєктної заявки і участі у відборі. Зрештою місто подалося на конкурс спільно з цією організацією та Жовквою, влада якої мала план модернізації міської системи опалення.

Така ретельна підготовка мала свої плоди: Самбір отримав близько 7 мільйонів гривень на модернізацію системи вуличного освітлення від Європейського Союзу. Однак за умовою конкурсу місто мало сплатити частину витрат проєкту самостійно – близько 1,1 мільйона гривень. Світлана Дутко розповідає, що Самбору вдалося зекономити і тут: паралельно місто подало заявку на фінансування проєктів до Львівської обласної державної адміністрації. Тож половину цих витрат взяв на себе обласний бюджет.

Якісне світло – економне світло

“У нас більшість витрат йде на соціальне забезпечення, а також утримання освітніх і медичних установ. Звісно, можна було розробити якийсь проєкт енергомодернізації у цих сферах. Але для нас також важливою була безпека жителів”, – розповідає Ігор Несторак.

За словами заступника міського голови, раніше до міської ради надходило чимало звернень від жителів багатьох віддалених від центру Самбора вулиць. Вони скаржилися на відсутність вуличного освітлення. Якщо ж воно і було на певних вулицях, то лампи там вмикали лише до 01:00. Решту ж часу аж до 06:00 їхні жителі ходили в темряві.

Читайте також: Як містечко на Івано-Франківщині здивувало Європу енергоефективними досягненнями

Влада міста не мала змоги вирішити цю проблему комплексно протягом багатьох років. Тому на конкурс демонстраційних проєктів Угоди мерів подали саме проєкт оновлення системи вуличного освітлення.

“Мешканці поставилися схвально до цієї ініціативи. Ми мали змінити декілька десятків кілометрів мережі, що була споруджена ще за радянських часів. Через її вік на багатьох вулицях часто зникало світло”, – пояснює вибір Світлана Дутко. 

Начальниця управління економіки говорить, цей проєкт також був важливий для бюджету міста. Адже у 2014-2015 роках почали стрімко зростати тарифи на електроенергію, зокрема і для міст. А старі мережі були дуже енерговитратними.

Згідно із проєктом, у Самборі мали встановити 837 нових світильнки і 56 нових стовпів (серед них – 22 декоративні електроопори в історичній частині міста). Якщо потужність старих радянських світильників сягала 150-300 Вт, то абсолютна більшість нових споживає 30 Вт, а деякі – 100 Вт. І нові лампи дають кращу якість освітлення.

“На кожній вулиці, де планували роботи, ми проводили опитування. Питали людей, де ставити нові джерела світла. Щоби їм це пасувало, щоби світло було там, де ходять люди”, – розповідає начальниця відділу підприємництва та інвестиційної діяльності Самбірської міської ради Оксана Фур. Вона відповідала за управління проєктом із боку міста.

Протягом його реалізації у Самборі замінили майже 26 кілометрів кабелю. За інформацією Самбірського комунального підприємства «Об’єднане», загальна протяжність мережі вуличного освітлення у місті становить 64,9 кілометрів. Тобто, проєкт дозволив замінити більше 40% її довжини.

Модернізація тривала протягом 2015-2017 років. Загалом, нові світильники встановили на 24 вулицях Самбора. Деякі – вперше стали освітленими вночі. Місто отримало економне вуличне освітлення. І тепер немає потреби вимикати його на певні години вночі – лампи світять протягом усього темного часу доби. За словами Ігоря Несторака, тепер близько 90% вулиць Самбора освітлені. Про це у місті могли лише мріяти ще десять років тому.

“Нове освітлення зменшило кількість скарг від жителів, зменшило кількість правопорушень. Хоча ми тепер освітлюємо більше вулиць – споживаємо менше енергії, ніж якби освітлювали всі їх старими світильниками”, – Ігор Несторак говорить про ефект від проєкту. За його словами, порахувати реальну грошову економію – складно. Адже за час реалізації проєкту тарифи на електроенергію зростали декілька разів.

За даними самбірського КП «Об’єднане», у 2015 році вуличне освітлення міста спожило 565 850 кВт, а 2018 – вже 389 991 кВт електроенергії.

Заміна вуличного освітлення – не єдиний компонент демонстраційного проєкту у Самборі. Також тут встановили чотири електроопори із сонячними панелями. Таким чином освітили чотири пішохідних переходи у центрі міста. Також в усьому місті замінили розподільчі електрощити. Тепер система вуличного освітлення убезпечена від поломок і замикань. А у комунальних служб, завдяки цьому, є змога моніторити актуальні дані про енергоспоживання та вчасно виявляти якісь недоліки.

Насамкінець, роботи включали ще одну, важливу для міста складову. Самбір – місто, що веде свою історію із далекого Середньовіччя. Тут збереглося декілька визначних архітектурних пам’яток Нового часу, чимало визначних споруд XIX-XX століття. Тому у Самборі трепетно ставляться до пам’яті про своє минуле. Зрештою, воно цікаве для туристів.

Демонстраційний проєкт у рамках Угоди мерів дозволив встановити сучасні лампи довкола 7 пам’яток архітектури у центрі Самбора. Оксана Фур говорить, що до цього у місті визначні історичні споруди ніколи не були освітлені вночі.

Більше, ніж світло

Енергетичний та економічний ефект від демонстраційного проєкту у Самборі – найбільш відчутний і простий для розуміння. Однак, говорить Світлана Дутко, для міста також важливі соціальна та екологічна складова.

Проєкт також включав комунікацію із населенням, особливо, із дітьми. У всіх школах міста проводили уроки енергозбереження. Деякі заклади досі мають їх, вже по завершенню проєкту. У школі № 8 існує виставковий клас, де можна ознайомитися із сучасними енергоощадними технологіями: вітровими та сонячними генераторами електрики, спеціальними лампами.

“У нас тут екологічна місцевість: поряд є Старосамбірська вітрова та Самбірська сонячна електростанції. Ми намагаємося відповідати цьому. Возили дітей на екскурсії на ці станції”, – розповідає Світлана Дутко.

За словами начальниці управління економіки, до міської ради усе частіше надходять пропозиції з енергомодернізації. Жителі Самбора бачать осучаснення інфраструктури міста, відтак більше підтримують такі ініціативи. Це дозволяє самбірській владі долучатися до більшого числа проєктів, пов’язаних з енергоефективністю.

Оксана Фур також пов’язує із демонстраційним проєктом у Самборі зміну підходу міської ради та комунальних установ до будь-яких ремонтів у місті. Якщо роботи передбачають енергетичну складову, то їх виконують лише за сучасними вимогами. Наприклад, використовують тільки енергоощадні джерела світла.

Самбірська міська рада бере участь у різноманітних грантових проєктах для енергомодернізації будівель, що перебувають на балансі міського бюджету. Зараз у школах і садочках міста замінюють вікна, щоби зробити споживання енергії у них більш ощадним. За кошти обласного бюджету місту вдалося замінити систему освітлення ще на двох вулицях.

“Ми хочемо і надалі змінюватися, відповідно до принципів енергоефективності. Наш нинішній План дій сталого енергетичного розвитку розрахований до 2020 року. До цього ж часу триватиме наше членство в Угоді мерів. Але Самбірська міська рада вже збирає дані для нової стратегії. Ми сподіваємося, що подовжимо своє членство в Угоді до 2030 року”, – Оксана Фур каже, що у Самбора ще чимало енергомодернізаційних планів.Згідно з останнім звітом про виконання ПДСЕР Самбором, опублікованим восени 2018 року, місто зменшило викиди вуглекислого газу на 13,5% у порівнянні із рівнем 2009 року. При цьому на той момент Самбір залучив для цього лише 18% від запланованих інвестицій. Тут навчилися економити і дбати про довкілля.

Автор  – Михайло Драпак

Суспільство

Як у вінницькому таксі можна розрахуватися піснею

Андрій Турко, переселенець з Луганської області, підробляє таксистом і дуже любить співати. Щоб не нудьгувати на роботі, вирішив зробити у своєму авто караоке. Усе це він знімає на камеру, а потім викладає на YouTube.

Андрій підробляє в Uber’і, тому співають в його автівці переважно клієнти компанії. Більшість поїздок починаються із запитання: «Чи не хочете ви заспівати?». Якщо ж клієнти погоджуються, Андрій вмикає камеру, під’єднує мікрофон, фонограму, дає по газам і пасажири співаючи їдуть у потрібному напрямку.

“Все почалося з випадку, коли я віз одну дівчину. Вона чомусь була засмученою. Ну, я і увімкнув, щось типу «Девчонки-девчоночки». А потім не втримався і сам почав підспівувати. Спочатку тихо, а потім думаю, стоп, а чого мені соромитися, якщо людині подобається? І як дав! Настрій з’явився одразу. Вона потім питала, а що ви ще можете? А я все можу. Співав до самого дому”, – сміється таксист.

Співати Андрій й справді полюбляє. Крім того, що співає вдома, у машині, на вулиці, він брав участь й у різних вокальних телепроектах. У 2005-му переміг у «Караоке на Майдані» та пройшов до проекту «Шанс», де ведучими були Андрій Кузьменко та Наталя Могилевська. У 2015 році разом із донькою Тетяною приїхали підкорювати «Х-Фактор». Це стало першим випадком в історії передачі, коли батько та донька виступили в дуеті.

Про свою справу відгукується так:

“На цьому я поки що не заробляю, а тільки витрачаю. Одна тільки камера, це вже 500 доларів. Але я вірю в успіх своїх починань. Рідко думаю, коли ж мені будуть повертатися ті гроші, і чи взагалі вони повернуться”.

Для Андрія найважливішим є зворотний зв’язок з людьми. Йому приносить задоволення, коли вони підписуються на його канал, залишають коментарі чи просто кажуть, що поїздка їм дуже сподобалася.

Дякуємо за матеріали виданню “20 хвилин“.

Читати далі

Суспільство

В Україні створили першу та унікальну майстерню на колесах

БУРмобіль – це перша в Україні майстерня на колесах. В автівці є всі необхідні інструменти для обробки дерева і металу.

Волонтери проєкту “Будуємо Україну Разом” їздять містами України та допомагають із ремонтом. Грошима на автівку скинулись небайдужі зі всього світу.

“Вперше наш БУРмобіль вирушив у звільнений від окупації Краматорськ влітку 2014 року. Проїхавши свої перші 1000 км до східних теренів України, ми й не думали зупинятись. Упродовж двох місяців активної діяльності в місті БУРмобіль возив перших 80 волонтерів, мішки шпаклівки, шпателі та шуруповерти. Спільними зусиллями нам вдалось відремонтувати 25 пошкоджених обстрілами квартир, а також посприяти створенню першої молодіжної платформи у Донецькій області — “ВІЛЬна ХАта” (або простіше — “Вільха”)”, – розповідають волонтери.

У 2014 році команда складалась лише із трьох осіб, але впродовж 5 наступних років діяльності кількість волонтерів зросла до шістнадцяти.

Читати далі

Суспільство

Читачі “ШоТам?” подарували дідусеві, який висаджує дерева в Миколаєві, подорож до Карпат

Вадима Сердцев висадив у Миколаєві 20 000 дерев власним коштом. На озеленення міста пішло 20 років.

Команда “ШоТам?” випустила відео про нього, а вдячний читач Тарас Тустанівський запросив пана Вадима із його родиною до свого готелю “Стара Правда” в Карпатах, а наші підписники допомогли оплатити їм дорогу!

У свої 89 років пан Вадим вперше побачив гори! Дякуємо!

Читати далі

Суспільство

“Наново”: як у Франківську допомагають стати айтішниками тим, кому за сорок

В Івано-Франківську відкрили безкоштовні курси “Наново” для тих, кому за сорок та тих, хто хоче спробувати себе в сфері IT.

У “Наново” навчають робити сайти, мобільні додатки та тестувати їх. Після навчання IT-компанії міста братимуть студентів на стажування. До речі, вакансії вже чекають на випускників.

Найстаршому учаснику пану Володимиру 72 роки. Чоловік спеціально вчив англійську і зараз наполегливо опановує комп’ютерні знання.

А пані Оксана у 56 років планує самотужки зробити собі сайт. Вона займається бісероплетінням і хоче продавати в інтернеті на власній платформі.

“Знайти роботу після 40 дуже важко, але ми спробуємо подолати цю проблему разом”, – наголошує кураторка курсів Альона Каравай.

Читати далі

Суспільство

Одесити створили унікальний екохостел з хати-мазанки

Одесити вдихнули життя в старе приміщення і перетворили хату-мазанку на екохостел “Триповня”.

Хлопці зробили ремонт за декілька місяців та $200 удвох.

Уся хатина зроблена за старовинними технологіями, але з новітнім дизайном. Теперь тут є піч-ракета, неонова підсвітка та сучасне мистецтво.

Ніч у диво-хостелі на Одещині коштує 400 грн. Місцеві жителі в захваті від ініціативних хлопців, а самі власники активно запрошують у гості!

Читати далі

Суспільство

Українка зробила успішний бізнес на вишуканій жіночій білизні

Валерія Жильйова заробляє на приголомшливій жіночій білизні та продає комплекти за 3500 гривень в Італію, Австралію, Японію та Кувейт.

Zhilyova Lingerie запускались прямо під час Революції гідності, а нещодавно бренду виповнилось п’ять років. За увесь цей час вони не мали жодного інвестора, і Валерія налаштована, щоб так було і далі. Усіх своїх професіоналів бренд “виростив” сам.

Цьому передував величезний досвід Валерії у роботі з клієнтами, та напрацювання майстерності шити абсолютно все.

“Я професійно вмію шити все: від жіночої білизни до зимових пальт”, – розповідає Валерія.

Тепер білизну українського виробника купують – без перебільшень – в усьому світі.

Читайте також: Як спокусити француженок жіночою білизною з України. Історія від власниці Zhilyova Lingerie

Читати далі
NewСхід11 години тому

Ветеран АТО відкрив у Краматорську соціальну кав’ярню

Суспільство12 години тому

Як у вінницькому таксі можна розрахуватися піснею

Технології13 години тому

Український студент здійснив прорив, розробивши технологію екопаперу з опалого листя

Суспільство14 години тому

В Україні створили першу та унікальну майстерню на колесах

Суспільство15 години тому

Читачі “ШоТам?” подарували дідусеві, який висаджує дерева в Миколаєві, подорож до Карпат

Суспільство16 години тому

“Наново”: як у Франківську допомагають стати айтішниками тим, кому за сорок

Суспільство17 години тому

Одесити створили унікальний екохостел з хати-мазанки

Суспільство18 години тому

Українка зробила успішний бізнес на вишуканій жіночій білизні

Суспільство1 день тому

Заробляти 2000 євро за кілограм: як на Вінниччині вирощують трюфелі

Суспільство1 день тому

Ветеран-розвідник відкрив унікальне кафе

NewСхід1 день тому

Активні мешканці Сходу стали героями нового проєкту

Суспільство1 день тому

Марсіанські пейзажі на Одещині: як виглядає неймовірний Куяльницький лиман

Суспільство2 дні тому

Борщ і українська мова: тернополяни заснували у США найбільший дитсадок

Суспільство2 дні тому

Як ОТГ на Полтавщині взяла у власність лісопосадки і заробляє на цьому

Суспільство2 дні тому

На Житомирщині фермер вирощує у теплиці равликів з електропастухом

Суспільство2 дні тому

Українські IT-шники запустили безкоштовні курси для людей з інвалідністю

Суспільство2 дні тому

На Рівненщині будують унікальні хатинки з бджолами

Суспільство2 дні тому

У Києві відремонтують три станції метро за 60 мільйонів гривень

Суспільство2 дні тому

День студента 2019: шість бізнесменів, які стали успішними за студентською партою

Суспільство2 дні тому

Як триває будівництво бетонної дороги на Миколаївщині (ФОТО)

NewСхід2 дні тому

Понад 400 млн євро отримав Донбас з 2014 року від ЄС

Суспільство2 дні тому

€30 000 на збереження природи: українців запрошують взяти участь у конкурсі екопроєктів

Технології2 дні тому

4G у метро Києва: коли з’явиться і на яких станціях

NewСхід2 дні тому

На Луганщині відкрили новий молокозавод

Суспільство2 дні тому

У Києві стало на 4 природних заповідники більше

Суспільство2 дні тому

У Києві встановлять пішохідний перехід із “сигналізацією”

Суспільство2 дні тому

Незабаром в поїздах “Інтерсіті+” з’явиться вегетаріанське меню

Економіка2 дні тому

В Україні створили Боргове агентство: чим воно займатиметься

Суспільство2 дні тому

Для музичного сектору України дають грант до 70 тис. євро

Суспільство3 дні тому

На кордоні з Кримом відкрили два оновлені пункти пропуску

Суспільство3 дні тому

Чергова партія нових тролейбусів вийде на маршрути Хмельницького

Технології3 дні тому

Аеродроми ЗСУ обладнали сучасними світлосигнальними системами українського виробництва

Економіка3 дні тому

На транспорт і дороги: на що саме витратять 83 мільярди в Києві

Суспільство3 дні тому

На Закарпатті подбають про оновлення унікального замку

Суспільство3 дні тому

На вулицях України заговорило мистецтво

Суспільство3 дні тому

В Україні вперше зняли реаліті-серіал про собак з притулку

Суспільство3 дні тому

На Франківщині завершують будівництво моста з інноваційним тротуаром

Суспільство3 дні тому

У Києві з’являться турнікети для QR-квитків ще на 11 станціях метро

Економіка3 дні тому

У Дніпрі виділили кошти на добудову метро

Суспільство3 дні тому

Українські служби порятунку хочуть перевести на єдиний екстрений номер

Суспільство3 дні тому

Як у Харкові триває будівництво нової тролейбусної лінії

Суспільство3 дні тому

В одному з найвідоміших музеїв Відня запрацював україномовний аудіогід

Суспільство3 дні тому

Нова Пошта починає встановлювати дефібрилятори у відділеннях

Суспільство3 дні тому

Київському проспекту присвоїли ім’я Любомира Гузара

Суспільство3 дні тому

У Львові з’явиться сервіс для відстежування громадського транспорту

NewСхід3 дні тому

На Луганщині для реалізації програми доступного житла виділили понад 20 млн грн

Економіка3 дні тому

Аеропорт Бориспіль закупить 11 автобусів для перевезення пасажирів

Суспільство3 дні тому

У Хмельницькому монтують унікальний дитячий майданчик

Технології3 дні тому

На Закарпатті планують збудувати 11 міні-ГЕС

Суспільство3 дні тому

Українські школи перетворять на мейкерські та дослідницькі лабораторії

Технології3 дні тому

В Україні запроваджують QR-паспорти для тварин: подробиці

Технології3 дні тому

Які порушення на дорогах фіксуватиме система автоматичної відеофіксації

NewСхід3 дні тому

У Сєвєродонецьку облаштували першу велодоріжку

NewСхід3 дні тому

У Маріуполі готуються відкривати пункти обігріву

Економіка4 дні тому

На Вінниччині запрацює найбільший у Європі завод із виробництва каоліну

Суспільство4 дні тому

Хрещатик обладнали антипаркувальними засобами (ФОТО)

Суспільство4 дні тому

На Троєщину запустять нові сучасні трамваї та реконструюють колію

Суспільство4 дні тому

Знищити звалища шин і зберегти екологію. Як це вдасться амбітному стартапу Ecotyre

Суспільство4 дні тому

На Волині планують збудувати електростанції потужністю 200 МВт

Суспільство4 дні тому

Чому в Україні хочуть продавати SIM-карти за паспортами

Економіка4 дні тому

До Китаю вперше експортували українську яловичину

Суспільство4 дні тому

Харків отримав 24 сучасних тролейбуси українського виробництва

Суспільство4 дні тому

На Закарпатті запрацювала фабрика з видобутку золота

Суспільство4 дні тому

Дарницький вокзал у столиці добудують

Суспільство4 дні тому

На Львівщині будують найбільший в Західній Україні міст

Суспільство4 дні тому

У Києві на Солом’янці облаштували новий сквер (ФОТО)

Суспільство4 дні тому

Показали з повітря нову кільцеву розв’язку на Київщині (ВІДЕО)

Суспільство4 дні тому

У Києві перевірять 3 тисячі “хрущовок”

Суспільство4 дні тому

США передають Україні ще три катери класу «Island»

Суспільство4 дні тому

Завдяки мобільному додатку у Карпатах прибрали понад тонну сміття

NewСхід11 години тому

Ветеран АТО відкрив у Краматорську соціальну кав’ярню

Суспільство12 години тому

Як у вінницькому таксі можна розрахуватися піснею

Технології13 години тому

Український студент здійснив прорив, розробивши технологію екопаперу з опалого листя

Суспільство14 години тому

В Україні створили першу та унікальну майстерню на колесах

Суспільство15 години тому

Читачі “ШоТам?” подарували дідусеві, який висаджує дерева в Миколаєві, подорож до Карпат

Суспільство16 години тому

“Наново”: як у Франківську допомагають стати айтішниками тим, кому за сорок

Суспільство17 години тому

Одесити створили унікальний екохостел з хати-мазанки

Суспільство18 години тому

Українка зробила успішний бізнес на вишуканій жіночій білизні

Суспільство2 дні тому

На Житомирщині фермер вирощує у теплиці равликів з електропастухом

Суспільство4 тижні тому

Ніколи не пізно: як у Дніпрі пані за 60 стають на пуанти та вчаться балету

Суспільство4 тижні тому

В Україні знаходиться найбільший у світі сад кизилу

Суспільство4 тижні тому

Кактус у голові Джобса: українець створює вазони у вигляді голів знаменитостей

Суспільство1 місяць тому

Чоловік з черкаського села заробляє майже 200 000 грн на сонячній енергії

Суспільство1 місяць тому

Учена з України здійснила унікальний математичний прорив

Суспільство1 місяць тому

Розрахуватися за проїзд піснею: як працює перше караоке-таксі у Вінниці

Суспільство1 місяць тому

Місія “зберегти замок”: хто піклується про українську спадщину?

Суспільство1 місяць тому

Новатор з Маріуполя будує власну імперію заправок для електротранспорту

Суспільство2 місяці тому

100 000 грн на гектарі тютюну може заробити кожен

Суспільство2 місяці тому

Росіянин став на коліна перед матерями загиблих українських захисників

Суспільство2 місяці тому

Київський патрульний врятував життя чоловікові

Економіка2 місяці тому

Купують навіть у США: львів’янка створила успішний бізнес на тимчасових тату

Економіка2 місяці тому

Чому дерев’яна головоломка може стати візитівкою України

Суспільство2 місяці тому

Волонтерка перетворила пустир на візитівку Києва

Економіка2 місяці тому

Дівчина збудувала бізнес на якісних українських книжках

NewСхід2 місяці тому

На Донбасі чиновник сам возить дітей до школи власною автівкою

Суспільство2 місяці тому

Занедбану радянську спадщину перетворюють на арт-простір

NewСхід2 місяці тому

Як учителька з Донеччини створює етнічні українські прикраси

Суспільство2 місяці тому

Блогер влаштував полювання на привидів у старовинному українському замку (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

У пошуках Чугайстра: що приховують карпатські ліси? (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Блогер роздає гроші за знання про Україну у Чатрулетці (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Блогер дослідив найбільше підземне озеро в Україні (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Сільський туризм в Україні: як вижити у 19 столітті? (ВІДЕО)

Економіка2 місяці тому

Диво-дерево: зароби свій перший мільйон на гектарі павловнії

NewСхід2 місяці тому

Як у Сєвєродонецьку змалку вчать переробляти пластик

Суспільство2 місяці тому

Українець став найкращим курсантом Королівської академії в Британії

Економіка2 місяці тому

Успішний кооператив: як на Черкащині АТОвець розвиває сільське господарство

NewСхід2 місяці тому

Яскравий Донбас: як художник із Сєвєродонецька прикрашає муралами регіон

Технології2 місяці тому

Українці розробили інноваційний вітрогенератор: він абсолютно безшумний

Суспільство2 місяці тому

Як працює перша в Україні хімікиня-рятувальниця

Суспільство2 місяці тому

Як на смітті заробити до 600 тисяч гривень на рік

NewСхід2 місяці тому

Донеччанка в Черкасах навчає жінок постояти за себе

NewСхід2 місяці тому

Як шеф-кухар з Донецька привчає Одесу до старовинної грузинської кухні

Суспільство2 місяці тому

Трансформатор медицини: як одна людина може зупинити корупцію

NewСхід2 місяці тому

Чебуреки переселенки стали символом Одеси

Суспільство3 місяці тому

Не Львовом єдиним: три “непопсові” райцентри західної України для відпочинку (ВІДЕО)

Економіка3 місяці тому

Як сім’я з Ужгородщини збирає щодня з власної плантації 250 кг лохини

Суспільство3 місяці тому

Де в Україні знаходиться унікальний лікувальний гейзер?

NewСхід3 місяці тому

84 види морозива: як переселенець відкрив унікальну джелатерію в Одесі

Суспільство3 місяці тому

Єдиний у світі лікувальний грязьовий вулкан знаходиться в Україні

NewСхід3 місяці тому

Як переселенка з Донецька розвиває кавову імперію в Борисполі

Суспільство3 місяці тому

Українська Сахара: найбільша пустеля Європи знаходиться на Херсонщині (ВІДЕО)

Суспільство3 місяці тому

“Сонячний історик”: як перший в Україні бакалавр історії із синдромом Дауна отримав роботу

Суспільство3 місяці тому

Донбас приморський: топ морських курортів на Донеччині (ВІДЕО)

Суспільство3 місяці тому

Чому екстремалам варто відвідати Умань

NewСхід3 місяці тому

Як колишня вчителька відкрила кав’ярню на Донбасі

Технології3 місяці тому

Створили VR-модель української фортеці

Суспільство3 місяці тому

Зміни є! Як сильно Дніпро відрізняється від Дніпропетровська? (ВІДЕО)

Суспільство3 місяці тому

Українська Ісландія: як містечко на Закарпатті заманює туристів на термальні води (ВІДЕО)

Суспільство3 місяці тому

Розвінчуємо міфи: ТОП-7 стереотипних думок про Західну Україну (ВІДЕО)

Суспільство3 місяці тому

Без бограча та кнедликів, або Чи реально бути веганом на Закарпатті? (ВІДЕО)

Суспільство3 місяці тому

Чому Хортиця – найкраще місце для туристів в Україні (ВІДЕО)

Суспільство4 місяці тому

Uber Shuttle: кінець ери некомфортного проїзду в громадському транспорті Києва? (ВІДЕО)

NewСхід4 місяці тому

На Донбасі існує унікальна крамничка, але… без продавця

Суспільство4 місяці тому

Що робить українська петриківка в американській пустелі?

Суспільство4 місяці тому

Як картопля по-уланівськи прославила Вінниччину на весь світ

Суспільство4 місяці тому

Запеклі матчі та мрії про ультрас: чим живе жіночий футбол на Черкащині?

Суспільство4 місяці тому

Італія в Одесі: як бізнеследі покинула роботу в банку та розпочала виготовляти натуральне італійське морозиво

Суспільство4 місяці тому

Справа у вині: як у містечку на Закарпатті уживається безліч культур (ВІДЕО)

Суспільство4 місяці тому

Село на Рівненщині зберегло унікальну традицію – ткати серпанок

NewСхід4 місяці тому

Донеччанка відкрила веганське велокафе у центрі Києва

Тренди

Підтримати
ШоТам

Ти можеш підтримати нас, якщо тобі подобається те, що ми робимо для тебе.