Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення

Опубліковано

08.11.2019

П’ять років тому Самбір зустрівся з енергетичним викликом. З одного боку, збільшення тарифів на електроенергію забирало дедалі більше коштів з міського бюджету. Значна частка із них йшла на освітлення вулиць. З іншого, простору для меншого споживання електрики тут майже не було, адже чимало вулиць міста і так не мали освітлення. Однак у Самборі знайшли вихід.

Пошуки способів скоротити споживання електроенергії Самбором тривають не перше десятиліття. 2013 року вони привели Самбірську міську раду до долучення до Європейської ініціативи Угода мерів щодо клімату та енергії. Вона об’єднує міста, які прагнуть скоротити споживання енергії та зменшити вплив на довкілля.

Участь в ініціативі зобов’язала Самбірську міську раду розробити План дій сталого енергетичного розвитку. Згідно із ним, місто мало скоротити викиди вуглекислого газу до 2020 року щонайменше на 20% відносно показників 2009 року.

“Ми не лише хочемо бути прогресивним містом. Ми завжди намагаємося всіляко розвантажити міський бюджет: шукаємо співфінансування, різні проєкти”, – пояснює заступник міського голови Самбора Ігор Несторак.

Читайте також: Вигідне задоволення. Як Славутич перетворює витратну соціальну інфраструктуру на енергоефективну

Мета, зазначена у Плані дій із сталого енергетичного розвитку Самбора – не лише турбота про екологію. Це також спроба зменшити витрати на утримання бюджетних установ, освітлення вулиць, житлового і промислового секторів, транспорту. Однак місто на початку його виконання не мало достатньо ресурсів для справді вагомої енергомодернізації своєї інфраструктури.

“Тоді [у перші роки після долучення до Угоди мерів – авт.] ми витрачали близько 10 мільйонів гривень на утримання об’єктів у місті. Більшість коштів міського бюджету і тоді, і зараз йшло на освіту та медицину. Тож ми не мали змоги для реалізації багатомільйонних проєктів”, – говорить начальниця управління економіки Самбірської міської ради Світлана Дутко.

Нагода для кардинальної зміни в енергоспоживанні міста з’явилася 2014 року. Тоді у рамках Угоди мерів був оголошений конкурс демонстраційних проєктів. У Самборі вже були готові ідеї, що можна було б реалізувати за його допомогою. Світлана Дутко розповідає, що у міській раді на той момент вже були розроблені деякі інфраструктурні проєкти, серед яких – план модернізації вуличного освітлення. Однак він вимагав доопрацювання.

У владі Самбора вирішили скористатися допомогою ГО «Фонд «Східна Європа» для якісної розробки проєктної заявки і участі у відборі. Зрештою місто подалося на конкурс спільно з цією організацією та Жовквою, влада якої мала план модернізації міської системи опалення.

Така ретельна підготовка мала свої плоди: Самбір отримав близько 7 мільйонів гривень на модернізацію системи вуличного освітлення від Європейського Союзу. Однак за умовою конкурсу місто мало сплатити частину витрат проєкту самостійно – близько 1,1 мільйона гривень. Світлана Дутко розповідає, що Самбору вдалося зекономити і тут: паралельно місто подало заявку на фінансування проєктів до Львівської обласної державної адміністрації. Тож половину цих витрат взяв на себе обласний бюджет.

Якісне світло – економне світло

“У нас більшість витрат йде на соціальне забезпечення, а також утримання освітніх і медичних установ. Звісно, можна було розробити якийсь проєкт енергомодернізації у цих сферах. Але для нас також важливою була безпека жителів”, – розповідає Ігор Несторак.

За словами заступника міського голови, раніше до міської ради надходило чимало звернень від жителів багатьох віддалених від центру Самбора вулиць. Вони скаржилися на відсутність вуличного освітлення. Якщо ж воно і було на певних вулицях, то лампи там вмикали лише до 01:00. Решту ж часу аж до 06:00 їхні жителі ходили в темряві.

Читайте також: Як містечко на Івано-Франківщині здивувало Європу енергоефективними досягненнями

Влада міста не мала змоги вирішити цю проблему комплексно протягом багатьох років. Тому на конкурс демонстраційних проєктів Угоди мерів подали саме проєкт оновлення системи вуличного освітлення.

“Мешканці поставилися схвально до цієї ініціативи. Ми мали змінити декілька десятків кілометрів мережі, що була споруджена ще за радянських часів. Через її вік на багатьох вулицях часто зникало світло”, – пояснює вибір Світлана Дутко. 

Начальниця управління економіки говорить, цей проєкт також був важливий для бюджету міста. Адже у 2014-2015 роках почали стрімко зростати тарифи на електроенергію, зокрема і для міст. А старі мережі були дуже енерговитратними.

Згідно із проєктом, у Самборі мали встановити 837 нових світильнки і 56 нових стовпів (серед них – 22 декоративні електроопори в історичній частині міста). Якщо потужність старих радянських світильників сягала 150-300 Вт, то абсолютна більшість нових споживає 30 Вт, а деякі – 100 Вт. І нові лампи дають кращу якість освітлення.

“На кожній вулиці, де планували роботи, ми проводили опитування. Питали людей, де ставити нові джерела світла. Щоби їм це пасувало, щоби світло було там, де ходять люди”, – розповідає начальниця відділу підприємництва та інвестиційної діяльності Самбірської міської ради Оксана Фур. Вона відповідала за управління проєктом із боку міста.

Протягом його реалізації у Самборі замінили майже 26 кілометрів кабелю. За інформацією Самбірського комунального підприємства «Об’єднане», загальна протяжність мережі вуличного освітлення у місті становить 64,9 кілометрів. Тобто, проєкт дозволив замінити більше 40% її довжини.

Модернізація тривала протягом 2015-2017 років. Загалом, нові світильники встановили на 24 вулицях Самбора. Деякі – вперше стали освітленими вночі. Місто отримало економне вуличне освітлення. І тепер немає потреби вимикати його на певні години вночі – лампи світять протягом усього темного часу доби. За словами Ігоря Несторака, тепер близько 90% вулиць Самбора освітлені. Про це у місті могли лише мріяти ще десять років тому.

“Нове освітлення зменшило кількість скарг від жителів, зменшило кількість правопорушень. Хоча ми тепер освітлюємо більше вулиць – споживаємо менше енергії, ніж якби освітлювали всі їх старими світильниками”, – Ігор Несторак говорить про ефект від проєкту. За його словами, порахувати реальну грошову економію – складно. Адже за час реалізації проєкту тарифи на електроенергію зростали декілька разів.

За даними самбірського КП «Об’єднане», у 2015 році вуличне освітлення міста спожило 565 850 кВт, а 2018 – вже 389 991 кВт електроенергії.

Заміна вуличного освітлення – не єдиний компонент демонстраційного проєкту у Самборі. Також тут встановили чотири електроопори із сонячними панелями. Таким чином освітили чотири пішохідних переходи у центрі міста. Також в усьому місті замінили розподільчі електрощити. Тепер система вуличного освітлення убезпечена від поломок і замикань. А у комунальних служб, завдяки цьому, є змога моніторити актуальні дані про енергоспоживання та вчасно виявляти якісь недоліки.

Насамкінець, роботи включали ще одну, важливу для міста складову. Самбір – місто, що веде свою історію із далекого Середньовіччя. Тут збереглося декілька визначних архітектурних пам’яток Нового часу, чимало визначних споруд XIX-XX століття. Тому у Самборі трепетно ставляться до пам’яті про своє минуле. Зрештою, воно цікаве для туристів.

Демонстраційний проєкт у рамках Угоди мерів дозволив встановити сучасні лампи довкола 7 пам’яток архітектури у центрі Самбора. Оксана Фур говорить, що до цього у місті визначні історичні споруди ніколи не були освітлені вночі.

Більше, ніж світло

Енергетичний та економічний ефект від демонстраційного проєкту у Самборі – найбільш відчутний і простий для розуміння. Однак, говорить Світлана Дутко, для міста також важливі соціальна та екологічна складова.

Проєкт також включав комунікацію із населенням, особливо, із дітьми. У всіх школах міста проводили уроки енергозбереження. Деякі заклади досі мають їх, вже по завершенню проєкту. У школі № 8 існує виставковий клас, де можна ознайомитися із сучасними енергоощадними технологіями: вітровими та сонячними генераторами електрики, спеціальними лампами.

“У нас тут екологічна місцевість: поряд є Старосамбірська вітрова та Самбірська сонячна електростанції. Ми намагаємося відповідати цьому. Возили дітей на екскурсії на ці станції”, – розповідає Світлана Дутко.

За словами начальниці управління економіки, до міської ради усе частіше надходять пропозиції з енергомодернізації. Жителі Самбора бачать осучаснення інфраструктури міста, відтак більше підтримують такі ініціативи. Це дозволяє самбірській владі долучатися до більшого числа проєктів, пов’язаних з енергоефективністю.

Оксана Фур також пов’язує із демонстраційним проєктом у Самборі зміну підходу міської ради та комунальних установ до будь-яких ремонтів у місті. Якщо роботи передбачають енергетичну складову, то їх виконують лише за сучасними вимогами. Наприклад, використовують тільки енергоощадні джерела світла.

Самбірська міська рада бере участь у різноманітних грантових проєктах для енергомодернізації будівель, що перебувають на балансі міського бюджету. Зараз у школах і садочках міста замінюють вікна, щоби зробити споживання енергії у них більш ощадним. За кошти обласного бюджету місту вдалося замінити систему освітлення ще на двох вулицях.

“Ми хочемо і надалі змінюватися, відповідно до принципів енергоефективності. Наш нинішній План дій сталого енергетичного розвитку розрахований до 2020 року. До цього ж часу триватиме наше членство в Угоді мерів. Але Самбірська міська рада вже збирає дані для нової стратегії. Ми сподіваємося, що подовжимо своє членство в Угоді до 2030 року”, – Оксана Фур каже, що у Самбора ще чимало енергомодернізаційних планів.Згідно з останнім звітом про виконання ПДСЕР Самбором, опублікованим восени 2018 року, місто зменшило викиди вуглекислого газу на 13,5% у порівнянні із рівнем 2009 року. При цьому на той момент Самбір залучив для цього лише 18% від запланованих інвестицій. Тут навчилися економити і дбати про довкілля.

Автор  – Михайло Драпак

Суспільство

Як на Черкащині батько змайстрував для сина мотоцикл із бензопили (ФОТО)

Опубліковано

У селі Литвинці Черкаської області Віталій Незамай власноруч сконструював дитячий мотоцикл для свого сина Славка.

Про це пише Про все.

Як прийшла ідея?

За словами Віталія, одного разу діти в мережі інтернет побачили схожий мотоцикл і почали просити купити його.

“Але для того, щоб придбати цей дитячий транспорт, мені б довелося продати свій автомобіль, оскільки ціна була захмарною. Тож, ми вирішили сконструювати його самостійно”, – розповідає чоловік.

В інтернеті інформації про побудову такого мотоцикла замало, проте це не стало на заваді у роботі Віталія.

Що використав?

Уже за півроку діти були у захваті від татового творіння. Чоловік розповідає:

 • для виготовлення рами він взяв профільну трубу,
 • мотор – від бензопили «Дружба 4»,
 • ще деякі запчастини від бензопили «Урал»,
 • передня вилка – це амортизатор від автомобіля «Ланос»,
 • руль – від велосипеда,
 • колеса – від звичайної тарантайки.

Читайте такожШоТам пропонує пігулку від паніки: будуймо разом антикризову стратегію

Підйомність мотоцикла – до 110 кілограмів і набирає швидкість до 50 км\год.

Не зважаючи на те, що 90% всіх запчастин він придбав на брухті, коштував такий мотоцикл чоловікові 3 500 гривень.

“Із нового ми докупили колеса, тормозні диски, ручки та дзеркала”, – додає Віталій.

Нині чоловік веде свій Ютуб-канал та мріє ще сконструювати міні-трактор.

Читайте також: Український пенсіонер самотужки змайстрував “Роллс-ройс” (ВІДЕО)

Нагадаємо, в Україні розробляють бюджетний електромобіль: який він буде і скільки коштуватиме.

Також читайте, як українець зробив свій будинок енергоощадним.

Як ми повідомляли раніше, школяр із Дніпра винайшов пристрій, що заряджає телефон від ходьби.

Окрім того, українські волонтери створили пристрій для дистанційного керування гранатометами.

Читати далі

Суспільство

Карантин – час жити екологічно. 8 побутових екотоварів на кожен день

Опубліковано

Через введення карантину наша планета почала легше дихати. Зупинились виробництва і транспортні сполучення, заводи не працюють, люди більше залишаються вдома. Карантин – саме час навчитись жити екологічно в побутовому плані. Тому радимо вам перебрати речі, почати сортувати домашні відходи, замінити засоби прибирання на більш екологічні або послухати корисні лекції про zero waste.

А ще ми підготували для вас варіанти екологічних альтернатив побутовим речам.

Зубна щітка та вушні палички

Звичайно, зубні щітки не є одноразові у використанні, а потребують заміни хоча б раз на кілька місяців. Аби зменшити кількість пластику, варто замінити звичайні щітки на натуральні. Наприклад, бамбукові зубні щітки, які можна спокійно викидати після використання, оскільки деревина швидко розкладається природнім шляхом і не шкодить довкіллю. Крім того, щітки мають і екологічне пакування, тому немає ніяких відходів.

Вушні палички є також необхідними у побутовому використанні. Але їх рідко здають на переробку, тому вони потрапляють на звалища та забруднюють водойми. Пластикові вушні палички можна замінити на бамбукові. Вони є на 100% біорозкладними, тому що виготовлені з бамбука та м’якої бавовни.

Де можна придбати екологічну зубну щітку і вушні палички? Український бренд Karman пропонує щітку за 175 гривень, а також тут можна придбати набори зі щітки, вушних паличок та губки з конжаку за 430 гривень. А ще загляніть в магазин OZERO, який продає товари в стилі “нуль відходів”.

Екологічний дезодорант

Ми вже не уявляємо свого життя без дезодорантів, але більшість навіть не задумується, що у їх складі є багато хімікатів, які зовсім не йдуть на користь нашому здоров’ю. А штучні ароматизатори лише маскують неприємний запах тіла на короткий проміжок часу. Важливо зрозуміти, що те, що ми наносимо на нашу шкіру настільки важливо як і те, що ми їмо.

Використовуйте органічний дезодорант, який уповільнює розмноження бактерій і запобігає утворенню неприємного запаху, дозволяючи шкірі дихати.

У магазині Zero Waste Store є в асортименті мінеральний дезодорант. Він повністю органічний і немає упакування. Коштує такий дезодорант-кристал всього 65 гривень. А у бренду Vins можна придбати натуральний бальзам-дезодорант у паперовому упакуванні.

Соломинки для смузі

Ми щодня п’ємо каву, соки чи смузі. І без соломинок просто не обійтись. Якщо просто відмовитись від одноразових пластикових соломинок для напоїв ми не можемо, то варто обрати екологічні варіанти. На щастя, сьогодні українські бренди вигадують різноманітні варіанти екологічних альтернатив. Наприклад, у Yes Straws виготовляють соломинки з очерету та жита. Вони на 100% складаються з натуральної сировини та розкладаються у природному середовищі. А коштують – 175 гривень. Бренд Green Elvis також виготовляє посуд з очерету. Тут є соломинки на 100% рослинного походження. 50 штук коштує 150 гривень.

У магазині Ozero є також чудовий аналог – металева трубочка за 50 гривень. А щоб легко її вимити після смачного напою, то у комплекті можна придбати спеціальний йоржик.

Після карантину, коли підете в улюблену кав’ярню, не забудьте сказати: “Мені без соломинки”. Так врятуєте чиєсь життя і зробите довкілля трохи чистішим.

Люфа для душу та губки для посуду

Ви колись задумувались над тим, чим миєте посуд та тіло? Більшість використовує поролонові мочалки, які є токсичними і не переробляються. На заміну мочалкам і губкам можна придбати люфу. Люфа – вид ліан. У якості губок використовують висушені плоди цієї рослини. Вирощування та утилізація люфи не наносить шкоди навколишньому середовищу, а час їх служби більший, ніж у звичайних губок.

Люфа – на 100% натуральна, ефективно видаляє ороговілі ділянки, підходить для чутливої шкіри. А ще вона посилює кровообіг і має легкий ефект пілінгу, зменшує пори та дає шкірі дихати.

У магазині Ozero можна придбати люфу за 75 гривень.

Замість пакетів – мішечки для продуктів

Найпершим кроком до правильного екологічного споживання є відмова від одноразових поліетиленових пакетів. Продукти можна носити і в екосумках. Деякі супермаркети навіть продають такі.

Чудовою альтернативою пакетам є авоська. Її виробляють зі стовідсоткової бавовни, вона багаторазова та легко переться. Коштує, в середньому, 400 гривень. Український бренд Raw Flaw виготовляє сумки, косметички, торбинки для зберігання продуктів та аксесуари. При виробництві використовують екологічний матеріал, який не містить тваринного походження і є безпечним для природи та людей. Такий матеріал ще називають vegan cloth. Коштують такі сумки 1800 гривень.

Якщо екоторби знайти легко, то з пакуванням окремих продуктів трохи складніше. Для овочів чи круп можна використовувати багаторазові мішечки з тканини. В українського бренду Goodies є бавовняні та сітчасті мішечки різних кольорів та розмірів. Набір з 6-ти торбинок коштує 285 гривень.

Гребінці для волосся

Пластикові гребінці для волосся також мають екологічні альтернативи. Наприклад, дерев’яні, які нічим не поступаються пластиковим, причому пахнуть свіжим деревом і дружні до навколишнього середовища.

У бренду “Dotyk” можна придбати такий. Майстер в Карпатах спеціально виготовляє гребінці з міцного дуба, відшліфовує зубці, щоб розчісування волосся було легким і приємним. А ще від таких гребінців менше електризується волосся.

Придбати такий можна на сторінці в Інстаграм за 65 гривень.

Металевий станок для гоління

Одноразові станки для гоління – це ще один пластиковий предмет особистої гігієни, який поповнює сміттєві баки і шкодить нашому довкіллю.

Чудовою альтернативою може стати металевий станок, який служитиме багато років, а змінні леза можна здати у пункт прийому вторинної сировини.

В інтернет-магазині “Dotyk” такий металевий станок коштує 140 гривень.

Чашки замість одноразових стаканчиків

У звичайний робочий день ми можемо випити дві-три порції кави. А потім у великих містах багато сміття саме через паперові одноразові стаканчики, які не підлягають переробці.

Тому, варто завести собі багаторазову чашку чи невеличкий термос. І не соромтесь просити у кав’ярнях каву у свою тару. У магазині Ozero можна придбати чашки з бамбукового волокна. На відміну від пластикових склянок, бамбукова чашка Ecoffee повністю натуральна, тобто не буде отруювати напій або псувати смак. А ще вона повністю розкладається. Коштує від 300 гривень.

А у крамниці екотоварів ЕСОСО можна придбати чашку для напоїв з собою, яка компактно складається і поміщається навіть у кишеню. Вартість: 370 гривень.

Читати далі

Суспільство

Як у Києві ремонтують сквер із 300-літнім дубом (ФОТО)

Опубліковано

У Києві завершується капітальний ремонт скверу на вулиці Авіаконструктора Антонова у Солом’янському районі.

Про це повідомили у пресслужбі Київзеленбуду.

За даними Київзеленбуду, сквер на вул. Авіаконструктора Антонова біля будинків № 2/32 у Солом’янському районі займає усього 0,5992 га.

Читайте такожШоТам пропонує пігулку від паніки: будуймо разом антикризову стратегію

Він розташований поміж величних дубів, серед яких пам’ятка природи 25-метровий Дуб Фролкіна віком понад 300 років.

Також тут росте 30-метрова тополя, висаджена понад 100 років тому.

За інформацією, капітальний ремонт скверу вже на фінальному етапі. Майже завершені роботи з укладання близько 1000 кв. м. доріжок із ФЕМ, будуть встановлені нові лави й урни.

На місці старого дитячого майданчика встановлюються сучасні ігрові конструкції. На дитячому майданчику малеча зможе гратися, як на окремих елементах: гойдалках, каруселі, у пісочницях, будиночку-альтанці, так і на ігровому комплексі.

Про дуб Фролкіна

Дубу понад 400 років, його обхват – 4,30 м, висота 25 м.

Належить до одного з двох уцілілих дубів священного язичницького Шулявського (Кадетського) гаю. Лікування дерева зробили на кошти киянина А.Н.Фролкіна, на честь якого і названий дуб.

Взято під охорону рішенням Київради від 23 грудня 2010 року

Читайте також: Як киянин перетворює деталі літаків на ексклюзивні меблі (ВІДЕО)

Нагадаємо, ремонтують сквер «Верстатобудівний» у Шевченківському районі Києва.

Також на Дніпропетровщині створять ще 15 сучасних зон відпочинку.

Окрім того, на місці звалища у Хмельницькому з’явиться новий парк.

Як ми повідомляли раніше, у Запорізькій області відкриють сквер із літаком АН-26.

Читати далі

Суспільство

В Ізмаїлі побудують найбільшу баржу в історії незалежної України

Опубліковано

Ізмаїльські підприємства “Дунайсудносервіс” і “Дунайсудоремонт” почали будівництво 128-метрової баржі, що має стати найбільшою баржою в історії компаній: її вантажопідйомність становитиме 6000 тонн, подібних барж в Україні раніше не будували.

Про це пише Центр Транспортних Стратегій.

Зазначається, що баржа проекту D-6000 належить до типу річка-море і призначена для перевезення зернових вантажів. Її оснастять люками і відповідними механізмами. Наявність двох трюмів сумарним об’ємом 8000 кубометрів дозволить за потреби перевозити одночасно дві різні партії вантажу.

Повідомляється, що замовлення виконують для Світловодського річкового терміналу.

Читайте такожШоТам пропонує пігулку від паніки: будуймо разом антикризову стратегію

Габарити баржі

Відомо, що максимальна довжина несамохідного судна типу “ріка-море” складе 127,6 м, ширина – 16,3 м, осадка – 3,8 м.

Надводний габарит порожнього судна – 6,7 м, водотоннажність в прісній воді 6000 т, в морській воді на осадку 3,8 м – 7418 т.

Зазначається, що до цього завод будував баржі меншою вантажопідйомності – місткістю 1000 тонн довжиною 73 м з осадкою 1,80 м. Нове і складніше замовлення стане для менеджменту та колективу важливим і якісним етапом розвитку підприємства.

Розробником проекту є українське проектне бюро, а на будівництво судна піде 1230 т сталі, виробленої в Україні.

Довідка

Світловодський річковий термінал почав створювати власний флот в 2018 році. За підсумками 2019 року зі терміналу в Світловодську було перевезено понад 115 тис. тонн вантажів до портів Херсона і Миколаєва.

Читайте також: Як киянин перетворює деталі літаків на ексклюзивні меблі (ВІДЕО)

Нагадаємо, Миколаївська компанія створила 20 успішних проєктів суден за рік.

Також читайте, як у Маріуполі ремонтують теплоход Alyosha Popovich.

Як ми повідомляли раніше, українські броньовані катери вперше відстрілялись некерованими ракетами.

Читати далі

Суспільство

На Вінниччині створили дверну рамку для автоматичної дезінфекції людей

Опубліковано

У Вінницькій області працівники Барського машинобудівного заводу виготовили та встановили в місцевій районній лікарні рамку для санітарної обробки людей, які заходять до приміщення.

Про це повідомляє Depo.Вінниця

Працівниками ПрАТ «Барського машинобудівного заводу» безкоштовно успішно встановлена дезінфікуюча рамка власного виробництва в Барській ЦРЛ.Рамка дезінфікуюча призначена для проведення дезінфекції людей антисептичним розчином.Принцип роботи приладу: коли людина наближається до рамки спрацьовує детектор руху і тим самим відкривається клапан подачі рідини, яка під тиском 3-4 атмосфери розприскується через 5 форсунок, розташованих на рамці. Тиск у системі створює компресор, який подає повітря у ємкість де знаходиться дезінфікуюча рідина.Склад приладу:1.Компресор2.Нержавіюча ємкість для розчину3.Металева прямокутна рамка4.Система автоматичного вмикання з регулюванням від 1 до 10 секунд.Приймаємо замовлення на виготовлення даного приладу. Термін виготовлення 5 днів. Більш детальну інформацію можна отримати за телефоном +380674310116.

Geplaatst door ПрАТ "Барський машинобудівний завод" op Vrijdag 3 april 2020

Читайте такожМаска vs коронавірус. Чи потрібно носити і як обрати

Зазначається, що принцип роботи приладу такий:

 • коли людина наближається до рамки, спрацьовує детектор руху,
 • далі відкривається клапан подачі рідини, яка під тиском у 3-4 атмосфери протягом кількох секунд розприскується через 5 форсунок, розташованих на рамці.

Тиск у системі створює компресор, який подає повітря у резервуар зі знезаражувальною речовиною.

Читайте такожШоТам пропонує пігулку від паніки: будуймо разом антикризову стратегію

Нагадаємо, мобільні оператори забезпечать медиків безкоштовним зв’язом.

Також у Харкові айтішники на 3,3 млн грн купили медобладнання у лікарні.

Як ми повідомляли раніше, десантники легендарної 79-ої ОДШБр здали кров для онкохворих дітей.

Читати далі

Суспільство

Як тренуються Повітряні Сили в умовах карантину (ФОТО)

Опубліковано

У бригадах тактичної авіації Збройних сил України відбуваються інтенсивні тренувальні польоти.

Про це пише Український мілітарний портал.

Офіцер служби зв’язків із громадськістю Повітряного командування “Захід” капітан Олександра Качмар розповідає, що навіть в умовах карантину проводять по 2-4 льотні зміни на тиждень із дотриманням карантинних обмежень та рекомендацій МОЗ.

Читайте такожШоТам пропонує пігулку від паніки: будуймо разом антикризову стратегію

Зазначається, що бойова підготовка йде в інтенсивному режимі.

«Льотний склад проходить медичний огляд перед кожною льотною зміною, тому підготовка відбувається з дотриманням усіх рекомендацій щодо протидії коронавірусу», – каже генерал-майор Олексій Марченко.

Відомо також, що завдання екіпажі виконують як вдень, так і вночі, в простих і складних метеоумовах.

Читайте також: Українським військовим передали три модернізовані гелікоптери Мі-8 МТВ-1

Повідомляється, що цього разу акцент зроблено на:

 • відновленні втрачених навичок,
 • підготовці льотного складу на класність,
 • виконання щорічних перевірок з видів льотної підготовки.

Нагадаємо, український винищувач почав випробування з керованими ракетами.

Окрім того, Повітряним Силам передали модернізований винищувач.

Також відомо, що НАТО залучило українські літаки для боротьби з коронавірусом.

Як ми повідомляли раніше, літак Ан-225 “Мрія” розпочав випробування після модернізації.

Читати далі
Реклама
Суспільство9 години тому

Як на Черкащині батько змайстрував для сина мотоцикл із бензопили (ФОТО)

Суспільство10 години тому

Карантин – час жити екологічно. 8 побутових екотоварів на кожен день

Суспільство11 години тому

Як у Києві ремонтують сквер із 300-літнім дубом (ФОТО)

Суспільство13 години тому

В Ізмаїлі побудують найбільшу баржу в історії незалежної України

Суспільство17 години тому

На Вінниччині створили дверну рамку для автоматичної дезінфекції людей

Суспільство18 години тому

Як тренуються Повітряні Сили в умовах карантину (ФОТО)

Суспільство19 години тому

У Кривому Розі будують дорогу, що з’єднає два великі мікрорайони (ФОТО)

Суспільство20 години тому

Українським військовим передали три модернізовані гелікоптери Мі-8 МТВ-1

Суспільство21 годину тому

Як український бізнес об’єднується в епоху коронавірусу (ВІДЕО)

Суспільство22 години тому

Як киянин перетворює деталі літаків на ексклюзивні меблі (ВІДЕО)

Суспільство23 години тому

Як кияни запустили флешмоб “Підвези медика на роботу” (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

Будівельні майданчики Києва перевіряє незалежний “ревізор” (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

“Будьте здорові”: артисти вінницького оркестру записали відеокліп про самоізоляцію (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

Бджоляр-атовець на Донбасі розвиває пасіку і мріє відкрити пекарню

Суспільство2 дні тому

На Одещині виготовляють агропелети з моркви і петрушки (ВІДЕО)

Суспільство21 годину тому

Як український бізнес об’єднується в епоху коронавірусу (ВІДЕО)

Суспільство22 години тому

Як киянин перетворює деталі літаків на ексклюзивні меблі (ВІДЕО)

Суспільство23 години тому

Як кияни запустили флешмоб “Підвези медика на роботу” (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

На Одещині виготовляють агропелети з моркви і петрушки (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

На Чернігівщині двоє майстрів безкоштовно перетворюють село на музей (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

Український пенсіонер самотужки змайстрував “Роллс-ройс” (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

Як будують дороги по всій країні (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

Дамаська сталь для нескорених: на Прикарпатті приготували подарунок звільненим з полону морякам (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

В Україні відкрили 5 новеньких медамбулаторій: як вони виглядають (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

Українські священники роблять антисептики і роздають людям (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Як студенти у Харкові облаштували лабораторію у гаражі (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

ШоТам та Zagoriy Foundation випустили відео про самоізоляцію

Суспільство1 тиждень тому

Як хлопець поборов рак і хоче стати дитячим лікарем (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Як Кременчук потрапив у рекламну кампанію Marc Jacobs (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Майстер зі Слов’янська створює унікальні тандири (ВІДЕО)

Реклама

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.