Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТамЯк Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Суспільство

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення

08.11.2019

П’ять років тому Самбір зустрівся з енергетичним викликом. З одного боку, збільшення тарифів на електроенергію забирало дедалі більше коштів з міського бюджету. Значна частка із них йшла на освітлення вулиць. З іншого, простору для меншого споживання електрики тут майже не було, адже чимало вулиць міста і так не мали освітлення. Однак у Самборі знайшли вихід.

Пошуки способів скоротити споживання електроенергії Самбором тривають не перше десятиліття. 2013 року вони привели Самбірську міську раду до долучення до Європейської ініціативи Угода мерів щодо клімату та енергії. Вона об’єднує міста, які прагнуть скоротити споживання енергії та зменшити вплив на довкілля.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Участь в ініціативі зобов’язала Самбірську міську раду розробити План дій сталого енергетичного розвитку. Згідно із ним, місто мало скоротити викиди вуглекислого газу до 2020 року щонайменше на 20% відносно показників 2009 року.

“Ми не лише хочемо бути прогресивним містом. Ми завжди намагаємося всіляко розвантажити міський бюджет: шукаємо співфінансування, різні проєкти”, – пояснює заступник міського голови Самбора Ігор Несторак.

Читайте також: Вигідне задоволення. Як Славутич перетворює витратну соціальну інфраструктуру на енергоефективну

Мета, зазначена у Плані дій із сталого енергетичного розвитку Самбора – не лише турбота про екологію. Це також спроба зменшити витрати на утримання бюджетних установ, освітлення вулиць, житлового і промислового секторів, транспорту. Однак місто на початку його виконання не мало достатньо ресурсів для справді вагомої енергомодернізації своєї інфраструктури.

“Тоді [у перші роки після долучення до Угоди мерів – авт.] ми витрачали близько 10 мільйонів гривень на утримання об’єктів у місті. Більшість коштів міського бюджету і тоді, і зараз йшло на освіту та медицину. Тож ми не мали змоги для реалізації багатомільйонних проєктів”, – говорить начальниця управління економіки Самбірської міської ради Світлана Дутко.

Нагода для кардинальної зміни в енергоспоживанні міста з’явилася 2014 року. Тоді у рамках Угоди мерів був оголошений конкурс демонстраційних проєктів. У Самборі вже були готові ідеї, що можна було б реалізувати за його допомогою. Світлана Дутко розповідає, що у міській раді на той момент вже були розроблені деякі інфраструктурні проєкти, серед яких – план модернізації вуличного освітлення. Однак він вимагав доопрацювання.

У владі Самбора вирішили скористатися допомогою ГО «Фонд «Східна Європа» для якісної розробки проєктної заявки і участі у відборі. Зрештою місто подалося на конкурс спільно з цією організацією та Жовквою, влада якої мала план модернізації міської системи опалення.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Така ретельна підготовка мала свої плоди: Самбір отримав близько 7 мільйонів гривень на модернізацію системи вуличного освітлення від Європейського Союзу. Однак за умовою конкурсу місто мало сплатити частину витрат проєкту самостійно – близько 1,1 мільйона гривень. Світлана Дутко розповідає, що Самбору вдалося зекономити і тут: паралельно місто подало заявку на фінансування проєктів до Львівської обласної державної адміністрації. Тож половину цих витрат взяв на себе обласний бюджет.

Якісне світло – економне світло

“У нас більшість витрат йде на соціальне забезпечення, а також утримання освітніх і медичних установ. Звісно, можна було розробити якийсь проєкт енергомодернізації у цих сферах. Але для нас також важливою була безпека жителів”, – розповідає Ігор Несторак.

За словами заступника міського голови, раніше до міської ради надходило чимало звернень від жителів багатьох віддалених від центру Самбора вулиць. Вони скаржилися на відсутність вуличного освітлення. Якщо ж воно і було на певних вулицях, то лампи там вмикали лише до 01:00. Решту ж часу аж до 06:00 їхні жителі ходили в темряві.

Читайте також: Як містечко на Івано-Франківщині здивувало Європу енергоефективними досягненнями

Влада міста не мала змоги вирішити цю проблему комплексно протягом багатьох років. Тому на конкурс демонстраційних проєктів Угоди мерів подали саме проєкт оновлення системи вуличного освітлення.

“Мешканці поставилися схвально до цієї ініціативи. Ми мали змінити декілька десятків кілометрів мережі, що була споруджена ще за радянських часів. Через її вік на багатьох вулицях часто зникало світло”, – пояснює вибір Світлана Дутко. 

Начальниця управління економіки говорить, цей проєкт також був важливий для бюджету міста. Адже у 2014-2015 роках почали стрімко зростати тарифи на електроенергію, зокрема і для міст. А старі мережі були дуже енерговитратними.

Згідно із проєктом, у Самборі мали встановити 837 нових світильнки і 56 нових стовпів (серед них – 22 декоративні електроопори в історичній частині міста). Якщо потужність старих радянських світильників сягала 150-300 Вт, то абсолютна більшість нових споживає 30 Вт, а деякі – 100 Вт. І нові лампи дають кращу якість освітлення.

“На кожній вулиці, де планували роботи, ми проводили опитування. Питали людей, де ставити нові джерела світла. Щоби їм це пасувало, щоби світло було там, де ходять люди”, – розповідає начальниця відділу підприємництва та інвестиційної діяльності Самбірської міської ради Оксана Фур. Вона відповідала за управління проєктом із боку міста.

Протягом його реалізації у Самборі замінили майже 26 кілометрів кабелю. За інформацією Самбірського комунального підприємства «Об’єднане», загальна протяжність мережі вуличного освітлення у місті становить 64,9 кілометрів. Тобто, проєкт дозволив замінити більше 40% її довжини.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Модернізація тривала протягом 2015-2017 років. Загалом, нові світильники встановили на 24 вулицях Самбора. Деякі – вперше стали освітленими вночі. Місто отримало економне вуличне освітлення. І тепер немає потреби вимикати його на певні години вночі – лампи світять протягом усього темного часу доби. За словами Ігоря Несторака, тепер близько 90% вулиць Самбора освітлені. Про це у місті могли лише мріяти ще десять років тому.

“Нове освітлення зменшило кількість скарг від жителів, зменшило кількість правопорушень. Хоча ми тепер освітлюємо більше вулиць – споживаємо менше енергії, ніж якби освітлювали всі їх старими світильниками”, – Ігор Несторак говорить про ефект від проєкту. За його словами, порахувати реальну грошову економію – складно. Адже за час реалізації проєкту тарифи на електроенергію зростали декілька разів.

За даними самбірського КП «Об’єднане», у 2015 році вуличне освітлення міста спожило 565 850 кВт, а 2018 – вже 389 991 кВт електроенергії.

Заміна вуличного освітлення – не єдиний компонент демонстраційного проєкту у Самборі. Також тут встановили чотири електроопори із сонячними панелями. Таким чином освітили чотири пішохідних переходи у центрі міста. Також в усьому місті замінили розподільчі електрощити. Тепер система вуличного освітлення убезпечена від поломок і замикань. А у комунальних служб, завдяки цьому, є змога моніторити актуальні дані про енергоспоживання та вчасно виявляти якісь недоліки.

Насамкінець, роботи включали ще одну, важливу для міста складову. Самбір – місто, що веде свою історію із далекого Середньовіччя. Тут збереглося декілька визначних архітектурних пам’яток Нового часу, чимало визначних споруд XIX-XX століття. Тому у Самборі трепетно ставляться до пам’яті про своє минуле. Зрештою, воно цікаве для туристів.

Демонстраційний проєкт у рамках Угоди мерів дозволив встановити сучасні лампи довкола 7 пам’яток архітектури у центрі Самбора. Оксана Фур говорить, що до цього у місті визначні історичні споруди ніколи не були освітлені вночі.

Більше, ніж світло

Енергетичний та економічний ефект від демонстраційного проєкту у Самборі – найбільш відчутний і простий для розуміння. Однак, говорить Світлана Дутко, для міста також важливі соціальна та екологічна складова.

Проєкт також включав комунікацію із населенням, особливо, із дітьми. У всіх школах міста проводили уроки енергозбереження. Деякі заклади досі мають їх, вже по завершенню проєкту. У школі № 8 існує виставковий клас, де можна ознайомитися із сучасними енергоощадними технологіями: вітровими та сонячними генераторами електрики, спеціальними лампами.

“У нас тут екологічна місцевість: поряд є Старосамбірська вітрова та Самбірська сонячна електростанції. Ми намагаємося відповідати цьому. Возили дітей на екскурсії на ці станції”, – розповідає Світлана Дутко.

За словами начальниці управління економіки, до міської ради усе частіше надходять пропозиції з енергомодернізації. Жителі Самбора бачать осучаснення інфраструктури міста, відтак більше підтримують такі ініціативи. Це дозволяє самбірській владі долучатися до більшого числа проєктів, пов’язаних з енергоефективністю.

Оксана Фур також пов’язує із демонстраційним проєктом у Самборі зміну підходу міської ради та комунальних установ до будь-яких ремонтів у місті. Якщо роботи передбачають енергетичну складову, то їх виконують лише за сучасними вимогами. Наприклад, використовують тільки енергоощадні джерела світла.

Самбірська міська рада бере участь у різноманітних грантових проєктах для енергомодернізації будівель, що перебувають на балансі міського бюджету. Зараз у школах і садочках міста замінюють вікна, щоби зробити споживання енергії у них більш ощадним. За кошти обласного бюджету місту вдалося замінити систему освітлення ще на двох вулицях.

“Ми хочемо і надалі змінюватися, відповідно до принципів енергоефективності. Наш нинішній План дій сталого енергетичного розвитку розрахований до 2020 року. До цього ж часу триватиме наше членство в Угоді мерів. Але Самбірська міська рада вже збирає дані для нової стратегії. Ми сподіваємося, що подовжимо своє членство в Угоді до 2030 року”, – Оксана Фур каже, що у Самбора ще чимало енергомодернізаційних планів.Згідно з останнім звітом про виконання ПДСЕР Самбором, опублікованим восени 2018 року, місто зменшило викиди вуглекислого газу на 13,5% у порівнянні із рівнем 2009 року. При цьому на той момент Самбір залучив для цього лише 18% від запланованих інвестицій. Тут навчилися економити і дбати про довкілля.

Автор  – Михайло Драпак

Суспільство

Як українці роблять бізнес на російських фейках
Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

У цій підбірці розповімо, як українцям вдається використовувати собі на користь російські вигадки та пропаганду. Як виявилося, навіть найбезглуздіші побрехеньки, мета яких шокувати нас, можна перетворити на вдалий маркетинговий хід. То ж, кому це вдалось – читайте у матеріалі.

“Снєгірь православний” – у бій ідуть самі птахи

Нещодавно російським інфопростір знову сколихнуло від спогадів, що українці насміхаються над пропагандою. Так вінницький волонтер Олександр “Гром” Грамарчук вже кілька років випускає крафтові консерви. Точніше, продукт там досить традиційний – м’ясні консерви. Проте написи на крафтових етикетках змушують декого палати від люті нижче пупка ззаду.

Волонтер пропонує українцям поласувати “Сепаром в сметані”, “Сепаром в олії”, “Снігуром православним”, “Пам’ять дідов у томаті”. Раніше не російському телебаченні намагалися розкрутити фейк, що нібито українці знищують снігурів, адже ті схожі на триколор. І на противагу цьому, нібито синичок, які мають жовто-блакитне оперення, українці підтримують більше. Проте це стало лише приводом для глузування.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам
Замовити їжу можна на сторінці громадського діяча “Грома”

Згущенка, яка вміє хайпувати

Точніше, маркетологи “Ічні”. Уже декілька років поспіль чернігівський молочно-консервний комбінат випускає крафтову згущенку, приурочуючи це певним подіям. Так 2018 року до Дня Збройних сил України вітати бойових побратимів можна було набором “бойової згущенки”, яка на етикетках мала написи “десантна”, “флотська,” “піхотна”, “артилерійська”, “танкова”, “авіаційна”.

Проте докшульною для росіян стала жіноча версія згущенки до 8 березня. На етикетках розмістили портрети жінок, які вплинули на хід української історії. Зокрема, Олександра Скоропадська, Віра Коцюбинська і Ярослава Бандера.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам
Росіяни розцінили випуск крафтової згущенки, як “акт агресії проти руського міра”

З одного боку маркетологи показали, що великі жінки лишилися в тіні своїх чоловіків. А з іншого – дали росіянам привід для ефірів. Адже видатні українці досі лишаються скалкою в оці для історії РФ. Чого лишень вартий оброслий міфами та пропагандою Степан Бандера.

Пиво, яке тролить “величність”

Львівська броварня “Правда” стібеться з російської міфотворчості етикетками. Зокрема, є пиво “Сила”, на якому зображений Кремль з українським прапором на верхівці. На етикетці є текст українською та англійською мовою про окупацію Криму та початок російсько-української війни у 2014 році. 

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам
З такою етикеткою львівська броварня продає класичний міцний Бельгійський тріпл

Іще одна кумедна етикетка нагадує, що Путін – х**ло (так його прозвали фанати “ультрас”). На ній російський президент зображений оголеним на троні та з Дмитром Медвєдєвим на колінах.

Неопалима “Візитка Яроша”

Поблизу Слов’янська російська війська обстріляли український автомобіль, а щоб “перевести стрілки”, заявили, що у вщент згорілому автомобілі знайшли незнищенну візитку лідера “Правого сектора” Дмитра Яроша. 

Ця історія швидко перетворилася на мем. “Візитку Яроша”, як незнищенний доказ причетності українців намагалися знайти у всіляких негараздах росіян. У свою чергу, VSmarket почав випускати чохли для телефону з написом “візитка Яроша”.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам
У жовтні 2015 року Дмитро Ярош здобув право на торговельну марку “Візитка Яроша”

Розіп’ятий хлопчик в трусиках

Російська машина пропаганди “пустилась берега”. Але про це стало відомо лише, коли у 2014 році російське ТВ показало жінку, яка стверджувала, ніби на власні очі бачила, як трирічного хлопчика в трусиках і футболці розіп’яли на дошці оголошень у Слов’янську. 

Цей фейк обіграли у рекламі труханів українського бренду Regata Club. Переповідати сюжет не будемо, краще це один раз побачити.

Трусики

Сьогодні у нас вийшла нова модель. Описалово ще не підготував. Ввечері буде на сайті.це нова історія виникнення трусіків 🙂

Geplaatst door Чоловіча білизна "Regata Club" op Dinsdag 3 oktober 2017

Укроп – належить усім

На рівні із гербом і тризубом впізнаваною символікою України стало суцвіття кропу. Російська пропаганда, аби підкреслити своє зневажливе ставлення до українців, почала називати “укропами”. Звісно ж, наші не засмутилися і увіковічили назву в логотипі. Спочатку це стало мемом в соцмережах, а згодом і пішло в маси.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам
Зображення суцвіття можна знайти на футболках, худі, світшотах різних виробників. А у воєнторгах можна навіть шеврон такий придбати

Пам’ятаємо, що навіть на шостому році війни потрібно слідкувати за інформаційною гігієною!

Читати далі

Суспільство

Українську піаністку номінували на музичну премію «Греммі»
Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Українська піаністка Надія Шпаченко стала претенденткою на музичну премію «Греммі-2020» в категорії «Класична музика».

Про це пише у Fecebook Радіо Ісландія.

За інформацією, українка заявлена одразу у двох номінаціях:

 • «Найкраща збірка»
 • «Продюсер року в класичній музиці» за альбом The Poetry Of Places.
Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Церемонія вручення премії «Греммі» відбудеться 26 січня 2020 року.

Читайте також: У Харкові запустять молодіжне радіо

Довідка

Надія – професор музики в Каліфорнійському політехнічному університеті у Помоні.

У США вона відома активним виконанням сучасної музики. На її доробку – прем’єрні виконання творів Елліотта Картера, Джорджа Крама, Тома Флаерті, Юрія Іщенка, Яніса Ксенакіса.

Читайте також: Стань рокером “під ключ”. Як працює Rock School у Києві

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Під час своїх концертів Надія виконує твори за роялем, але грає також і на іграшкових фортепіано, клавесині та перкусії. Її виступи супроводжуються декламацією, грою на синтезаторі, а також мультимедійними матеріалами.

Нагадаємо, військовий оркестр “Едельвейс” дав концерт у Маріуполі.

Як ми повідомляли раніше, в Івано-Франківську одночасно заграли 146 трембіт і гуцульських рогів.

Читати далі

Суспільство

Як киянин відкрив незвичну школу для рокерів від 5 до 95 років
Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Киянин Володимир Бульба 2012-го разом із дружиною і двома партнерами заснували Rock school з незвичним методом викладання, адже вихованці школи на другий вечір занять дають рок-концерт.

За словами Володимира, наймолодшому відвідувачу школи було всього 2,5 роки, а найстаршій вихованці – 79 років, яка вперше у школі здобувала музичну освіту.

Читайте також: Пекторалі зі Львова. Як родина Козій робить прикраси для сучасних королев

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Організатори вважають, що будь-кого навчити відчувати ритм. Діти за сім днів готуються до концерту, на який приїжджають батьки.

А дорослі на другий день навчання дають свій перший концерт для близьких і друзів. 

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Читайте також: Гроші для підприємців. Добірка грантів, що стане в нагоді малому та середньому бізнесу

Докладніше про участь у рок-бендах, що таке екстремальний вокал та які заркові викладачі приходять навчати у рок-школу, читайте в нашому матеріалі Стань рокером “під ключ”. Як працює Rock School у Києві.

Читати далі

Суспільство

В Україні випустили мийні засоби зі шрифтом Брайля
Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Українська компанія-виробник побутової хімії та косметичних доглядових засобів Delamark розробила упаковки пральних порошків зі шрифтом Брайля.

Про це повідомили у пресслужбі компанії у Facebook.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

«Ось так виглядає нова картонна упаковка 3 пральних порошків, на яку нанесено спеціальний тактильний шрифт для незрячих людей», – йдеться у повідомленні компанії.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Зазначається, що основні дані про продукт витиснені на боковій частині, знизу вверх для зручності читання.

Читайте також: Як продавати косметику разом з ідеєю екологічності. Кейс бренду “VESNA”

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Відповідно, тепер люди з порушенням зору зможуть обрати засіб та користуватися продукцією без сторонньої допомоги.

Читайте також: В Києві створять онлайн-реєстр прибраних вулиць

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

За інформацією компанії, на цьому вони зупинятися не збираються і вже працюють над наступною партією упаковки.

«Сподіваємося, що інші виробники підтримають нашу ініціативу, адже робити добрі справи значно легше, ніж здається», – наголосили у підприємстві.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Довідка

«Де Ла Марк»‎ – українська компанія-виробник побутової хімії та косметичних доглядових засобів, яка першою отримала міжнародний екосертифікат «Жива планета»‎ на всю лінійку продукції. Компанія також є лідерами у впровадженні екоініціатив в Україні.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Нагадаємо, в Україні створили пристрій, що розділяє пластик для переробки.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Також у Києві почали мити дороги з мийними засобами.

Читати далі

Суспільство

У Києві реконструювали сквер на лівому березі
Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

У Києві завершили реконструкцію великого скверу на вулиці Сверстюка, що у Дарницькому районі на лівому березі.

Про це повідомив депутат Київради на сторінці у Facebook.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

За інформацією, доріжки парку вимостили кольоровою ФЕМ-плиткою.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Також з’явилися нові лавки та урни для сміття біля бювету та в частині скверу неподалік автобусної зупинки.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

У сквері висадили кущі та дерева, щоб він став зеленішим вже за кілька місяців, коли потепліє.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Нагадаємо, німецькі інвестори хочуть збудувати вітропарк на Прикарпатті.

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Також у Києві планують розширити межі парку «Голосіївський».

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Читайте також: В Україні запустили другу найбільшу сонячну електростанцію в Європі

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Як ШоТам писав раніше, у різних районах Києва може з’явитися ще 12 зелених зон.

Читати далі

Суспільство

Оголосили гранти на участь у семінарах і конференціях
Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення, ШоТам

Black Sea NGO Forum надає гранти експертам та представникам громадських організацій для участі в навчальних візитах, тренінгах та інших заходах.

Про це пише портал ГУРТ.

Зазначається, що дедлайн подачі заявки 15 грудня 2020 року.

«Ми прагнемо заохочувати обмін найкращими практиками, засвоєними уроками, успішними інструментами та проектами, що сприяють розвитку організацій громадянського суспільства для участі в регіональному співробітництві», – йдеться у повідомленні.

Читайте такожГроші для підприємців. Добірка грантів, що стане в нагоді малому та середньому бізнесу

Black Sea NGO Forum відкритий для подачі заявок з 1 січня 2020 року до 15 грудня 2020 року.

Експерти, які бажають подати заявку, повинні бути з однієї з країн:

 • Вірменія;
 • Азербайджан;
 • Білорусь;
 • Болгарія;
 • Грузія;
 • Греція;
 • Республіка Молдова;
 • Румунія;
 • Росія;
 • Туреччина;
 • Україна.

Діяльність, яку підтримує Фонд:

 • Активна участь у семінарах – напр. бути оратором/модератором/координатором тощо;
 • Активна участь у робочих зустрічах – напр., зустріч із потенційними партнерами з метою написання або планування регіональних проектів, обмін уроками, отриманими в регіональному контексті тощо;
 • Активна участь у навчальних візитах – наприклад, відвідування з навчальним візитом освітніх закладів з метою обміну найкращими практиками в регіональному контексті тощо.

Що не підтримує Фонд:

 • участь у заходах без будь-якої активної ролі;
 • участь у заходах, які не представляють потенційного внеску в регіональну співпрацю;
 • участь у заходах, організованих у непридатних країнах; логістична організація заходів та нарад.

Фонд присуджується індивідуально і може покривати такі витрати: міжнародні поїздки, проживання, харчування та місцеві поїздки.

Пропозиціям, яким надаватиметься пріоритет:

 • мережі знань для розвитку;
 • антикорупція;
 • громадянська участь;
 • залучення молоді;
 • культура та освіта;
 • сталий розвиток;
 • молодіжні банки;
 • права людини;
 • мережа;
 • ЗМІ та комунікація;
 • стабільність та стійкість;
 • навколишнє середовище та зміни клімату;
 • сталий розвиток та корпоративна соціальна відповідальність;
 • розвиток волонтерства.

Однак можуть бути враховані й інші тематичні сфери, що мають потенціал для регіонального співробітництва.

Читайте також: Українські підлітки поїдуть на конкурс винаходів у Кремнієву долину

Цикл фінансування має два етапи – подання заявки та відшкодування.

Заявку необхідно надіслати електронною поштою на fond.romania@gmail.com не менше ніж за 15 днів до дати проведення семінару/робочої зустрічі/навчального візиту.

Протягом максимум 10 днів з моменту одержання заяви про підтвердження заявник отримає електронною поштою позитивну чи негативну відповідь щодо присудження фінансової підтримки.

Нагадаємо, у Херсоні школярі здобули грант на очищення Чорного моря від пластику.

Читати далі
Суспільство8 години тому

Як українці роблять бізнес на російських фейках

Суспільство9 години тому

Українську піаністку номінували на музичну премію «Греммі»

Суспільство10 години тому

Як киянин відкрив незвичну школу для рокерів від 5 до 95 років

Суспільство10 години тому

В Україні випустили мийні засоби зі шрифтом Брайля

Суспільство11 години тому

У Києві реконструювали сквер на лівому березі

Суспільство11 години тому

Оголосили гранти на участь у семінарах і конференціях

Суспільство12 години тому

Кабмін оголосив результати цифрового перепису населення

Суспільство12 години тому

На Рівненщині знайшли родовища чистого водню

Суспільство13 години тому

Запрацювало Почесне консульство України у Філадельфії

Суспільство14 години тому

Де в Україні будуватимуть нові об’їзні дороги в 2020 році

Технології14 години тому

В Україні створили унікальний кузов для вантажівок

Суспільство15 години тому

У різних районах Києва може з’явитися ще 12 зелених зон

NewСхід15 години тому

До Маріуполя везуть першу партію білоруських тролейбусів (ФОТО)

Суспільство16 години тому

На Закарпатті працюватиме перший у країні лижний патруль

Суспільство16 години тому

Одесит завоював призове місце у легендарному конкурсі фотографів

Суспільство17 години тому

Укрзалізниця запустила акцію: поїздом до Чехії — зі знижкою 65%

Суспільство17 години тому

Оголосили переможця міжнародного тендеру на ремонт траси Київ-Одеса

Технології18 години тому

Ужгородські студенти сконструювали власний 3D-принтер

Суспільство18 години тому

Київавтодор отримав нову техніку (ФОТО)

Суспільство19 години тому

В аеропорту «Бориспіль» планують збудувати автовокзал: подробиці

Суспільство1 день тому

Київ увійшов у ТОП-50 найбільш інстаграмних міст світу

NewСхід1 день тому

На Донбасі відкриють три опорні лікарні неподалік КПВВ

Суспільство1 день тому

На Закарпатті пройде міжнародний фестиваль для любителів страв зі свинини

Економіка1 день тому

На Івано-Франківщині відкрили першу ферму в Україні з розведення півнів-каплунів

Суспільство1 день тому

У Херсоні школярі здобули грант на очищення Чорного моря від пластику

Суспільство1 день тому

Українці почали більше літати і менше їздити на поїздах

Суспільство1 день тому

Українські офіцери беруть участь у навчаннях Combined Resolve XIII

Суспільство1 день тому

Індійська компанія збудує в Одесі фармацевтичний завод

Технології2 дні тому

Українська бронетехніка отримає модернізовані приціли

Суспільство2 дні тому

Україна поліпшила показники у світовому рейтингу демократії

Технології2 дні тому

ID-картка та закордонний паспорт стануть електронними: де і як їх використовувати

Суспільство2 дні тому

В Україні запускають медіаінкубатор і платитимуть зарплату YouTube-блогерам

Суспільство2 дні тому

У Харкові стартували підготовчі роботи для будівництва нових станцій метро

Суспільство2 дні тому

Львівський аеропорт відновлює роботу старого терміналу

Суспільство2 дні тому

У Києві може з’явитися два нових природних заповідники

Суспільство2 дні тому

Стань рокером “під ключ”. Як працює Rock School у Києві

Технології2 дні тому

Рослинне м’ясо в Україні: де купити і за скільки

Технології2 дні тому

До Українського фонду стартапів надійшло понад 300 заявок

Економіка2 дні тому

У Херсонський порт інвестують майже 300 млн грн млн грн

Технології2 дні тому

23-річний розробник створив квадрокоптер для українських військових (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

У Києві перейменують низку вулиць і скверів

Суспільство2 дні тому

Українська стрічка про Донбас перемогла на кінофестивалі в Норвегії

Суспільство2 дні тому

Херсонець вклав 400 тис. грн у бізнес із розведення австралійських раків

Суспільство2 дні тому

«Читачка року»: 89-річна українська бабуся прочитала 232 книжки за рік

Суспільство2 дні тому

Кабмін зняв серіали для цифрової грамотності українців

Суспільство2 дні тому

Українські підлітки поїдуть на конкурс винаходів у Кремнієву долину

Економіка2 дні тому

Український стартап залучив €1,33 млн інвестицій

Суспільство2 дні тому

Після капремонту відкрили оновлену їдальню 1-ї танкової Сіверської бригади

Суспільство2 дні тому

У Дніпрі з'явився мурал із Коко Шанель, яка п'є пиво

Суспільство2 дні тому

60% авіаційного парку Збройних Сил України пройшли модернізацію

Суспільство2 дні тому

На Харківщині відомий брейкдансер навчає школярів вуличного хіп-хопу

Технології3 дні тому

Німецькі інвестори хочуть збудувати вітропарк на Прикарпатті

Технології3 дні тому

Відтепер парковку в Києві можна оплатити погодинно в мобільному додатку

NewСхід3 дні тому

На Донбасі за 70 млн грн ремонтують один із найстаріших палаців культури

Суспільство3 дні тому

В Україні за 24 години висадять мільйон дерев: як допомогти

Суспільство3 дні тому

Тільки для жінок і дітей: у Києві запустили незвичну службу таксі на рожевих авто

Суспільство3 дні тому

“Виделка за ціною кубометра дров”. Чим бренд Sycamore приваблює естетів

Суспільство3 дні тому

Турецька компанія будує на Полтавщині комплекс транспортної розв’язки (ФОТО)

Суспільство3 дні тому

Український spa-курорт визнали одним із найкращих бюджетних напрямків у Східній Європі

Суспільство3 дні тому

У Києві планують розширити межі парку «Голосіївський»

Суспільство3 дні тому

Назвали п’ятірку вокзалів України з найбільшим пасажиропотоком

Технології3 дні тому

У Києві встановлять першу автоматичну парковку: яку і де

Суспільство3 дні тому

Оголосили склад нової української антарктичної експедиції

Суспільство3 дні тому

У Рівному зводять Палац спорту на 3 тисячі місць (ФОТО)

Суспільство3 дні тому

На Дніпропетровщині виділять 245 га землі під будівництво аеропорту

Суспільство3 дні тому

У Києві на Шулявському мосту облаштовують з’їзди (ФОТО)

Технології3 дні тому

У Маріуполі на металургійному комбінаті зведуть новий кисневий комплекс

Суспільство3 дні тому

Спецпідрозділи поліції отримали партію швидкісних автобусів

Суспільство3 дні тому

У Тернополі створять сучасний парк із енергоощадними технологіями

Суспільство3 дні тому

Їжа для веганів: 6 українських виробників рослинної продукції

Суспільство4 дні тому

Дзюдо від копа: як поліцейський безкоштовно навчає дітей бойових мистецтв (ВІДЕО)

Суспільство5 днів тому

Як колишній розбишака став зразковим капеланом на фронті і відбудував ромський табір (ВІДЕО)

Суспільство5 днів тому

У Харкові дослідники розробили пристрій, що перетворює воду на антисептик (ВІДЕО)

Суспільство6 днів тому

Колишній розвідник робить бізнес на дерев'яних виробах (ВІДЕО)

Суспільство6 днів тому

Як українка у 55 років стала топовою блогеркою в YouTube (ВІДЕО)

Суспільство6 днів тому

На Черкащині вчителює американський волонтер, який за рік вивчив українську мову (ВІДЕО)

Суспільство6 днів тому

17-річний українець винайшов помічника для незрячих (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як моряк із Миколаївщини відкрив виноробню в стилі ХІХ століття (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як американка українського походження розповіла світові про Голодомор (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Тараканівський форт: які таємниці приховує містечко-привид на Рівненщині (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Киянка шиє унікальні сумки в стилі міського етно (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

У Києві відкриють одну з найсучасніших лікарень (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Вінницький фермер вирощує трюфелі і продає їх по 2000 євро за кіло (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як виглядають і з чого складаються сухпаї для передової (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Гірськолижні курорти України: чим цікаві та скільки коштують (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Українська дизайнерка підкорила інстаграм купальниками (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як 70-річна кримська татарка стала письменницею завдяки внукам (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Чернівецький художник робить неймовірні картини зі сміття (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Киянин влаштував руйнівну вечірку, щоб відремонтувати під’їзд (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як волонтери допомагають українським пенсіонерам (ВІДЕО)

Технології3 тижні тому

Українець винайшов програму, що ідеально підбирає музику до фільмів (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Український художник створив в Естонії маленьку «філію» України (ВІДЕО)

Технології3 тижні тому

Українці створили теплицю, яка поливає рослини водою “з повітря” (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Про унікальний український шрифт розкажуть у фільмі (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Одеситка створює дивовижні шкатулки крапочками (ВІДЕО)

Технології3 тижні тому

Український школяр винайшов новітню зарядку до телефона (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Зроби мені хаб: волонтери збирають гроші на інклюзивний простір у Харкові (ВІДЕО)

Суспільство1 місяць тому

14-річний юнак урятував 9-річного хлопчика від страшної смерті (ВІДЕО)

Суспільство1 місяць тому

ТОП-5 українських брендів, які роблять магічні вироби з дерева (ВІДЕО)

Суспільство1 місяць тому

Киянка покинула роботу бухгалтера і заробляє тисячі доларів на мозаїці (ВІДЕО)

Суспільство1 місяць тому

Як український кухар допомагає школам позбутися «совка» в їдальнях (ВІДЕО)

Суспільство1 місяць тому

Працював над “термінатором”: як одесит в Голлівуді ретушує постери фільмів (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Харківські студенти на 3D-принтері майструють роботів (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

У Харкові діти отримали грант і самі переробили стару котельну на спортзал (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Нечуючий хлопець представив Україну з трибуни ООН (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Дев'ятикласниці читають лекції про менструацію у школах Харкова (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Школярі навчили місто на Донбасі сортувати сміття (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Як занедбану водойму в Києві перетворили на місце спортивної риболовлі (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Українець винайшов екопосуд із кукурудзяного бадилля (ВІДЕО)

NewСхід2 місяці тому

Запорізька айтішниця врятувала від війни табун коней (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Як 10-річні українські генії рятують від шахрайства у магазинах (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Туристи "атакують" найзагадковіше містечко України (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

ТОП-5 термальних джерел в Україні (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Львівська майстриня продає гуцульські ковдри у Францію: як їй це вдалося (ВІДЕО)

Технології2 місяці тому

Київські студенти перетворюють маршрутки на електрокари (ВІДЕО)

Суспільство2 місяці тому

Українському "Пласту" потрібна допомога патріотів (ВІДЕО)

Економіка2 місяці тому

У Франківську будують готелі майбутнього: що це і скільки коштує (ВІДЕО)

NewСхід2 місяці тому

Ветеран АТО відкрив у Краматорську соціальну кав’ярню

Суспільство2 місяці тому

Як у вінницькому таксі можна розрахуватися піснею

Технології2 місяці тому

Український студент здійснив прорив, розробивши технологію екопаперу з опалого листя

Суспільство2 місяці тому

В Україні створили першу та унікальну майстерню на колесах

Суспільство2 місяці тому

Читачі “ШоТам?” подарували дідусеві, який висаджує дерева в Миколаєві, подорож до Карпат

Суспільство2 місяці тому

“Наново”: як у Франківську допомагають стати айтішниками тим, кому за сорок

Суспільство2 місяці тому

Одесити створили унікальний екохостел з хати-мазанки

Суспільство2 місяці тому

Українка зробила успішний бізнес на вишуканій жіночій білизні

Суспільство2 місяці тому

На Житомирщині фермер вирощує у теплиці равликів з електропастухом

Суспільство3 місяці тому

Ніколи не пізно: як у Дніпрі пані за 60 стають на пуанти та вчаться балету

Суспільство3 місяці тому

В Україні знаходиться найбільший у світі сад кизилу

Суспільство3 місяці тому

Кактус у голові Джобса: українець створює вазони у вигляді голів знаменитостей

Суспільство3 місяці тому

Чоловік з черкаського села заробляє майже 200 000 грн на сонячній енергії

Суспільство3 місяці тому

Учена з України здійснила унікальний математичний прорив

Суспільство3 місяці тому

Розрахуватися за проїзд піснею: як працює перше караоке-таксі у Вінниці

Суспільство3 місяці тому

Місія “зберегти замок”: хто піклується про українську спадщину?

Суспільство3 місяці тому

Новатор з Маріуполя будує власну імперію заправок для електротранспорту

Суспільство4 місяці тому

100 000 грн на гектарі тютюну може заробити кожен

Суспільство4 місяці тому

Росіянин став на коліна перед матерями загиблих українських захисників

Суспільство4 місяці тому

Київський патрульний врятував життя чоловікові

Економіка4 місяці тому

Купують навіть у США: львів’янка створила успішний бізнес на тимчасових тату

Економіка4 місяці тому

Чому дерев’яна головоломка може стати візитівкою України

Суспільство4 місяці тому

Волонтерка перетворила пустир на візитівку Києва

Тренди