Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як росіяни привласнили собі українських богатирів (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Билинні російські богариті Ілля Муромець, Альоша Попович і Добриня Нікитич насправді вкрадені в України! І це були не просто казкові персонажі, а реальні люди — воїни часів Київської Русі. Це підтверджують дослідження істориків та літописи. Як таке могло статися, розповідає ШоТам.

Ілля Муромець, Добриня Нікітич та Альоша Попович — реальні українські богатирі. І цьому є безліч доказів.

Добриня Нікітич згадується в Іпатіївському літописі

Почнемо з Добрині, якого довго вважали виключно казковим персонажем, який переміг Змія Горинича. Однак у XVIII столітті в Іпатіївському літописі знайшли згадку про київського воєводу Добриню.

Добриня Нікитич — це реальна історична постать. Він існував, і, що приємно, тут повний збіг сюжетів билин та історичних фактів, — Сергій Хведченя, співробітник Інституту історії України.

Добриня Низкинич (російською Нікітіч) народився в селі Низкиничі на Волині. Його сестра Малуша була ключницею княгині Ольги і матір’ю Володимира Великого.

«Вважають, що в билинних сюжетах знайшли відображення реальні історичні події. І боротьба нашого героя Добрині Нікитича зі змієм — це ніщо інше, як боротьба нової релігії православ’я зі старою релігією язицтвом. Змій уособлює язицтво», — Сергій Хведченя, співробітник інституту історії України.

Альоша Попович родом із Полтавщини

Альоша Попович — ще один «русский витязь» із… Полтавщини! Альоша – це російською, насправді він Олешко.

У билинах розповідається, як мати проводжала Олешка в похід на площі міста Пирятина. У 1200-ті роки Пирятин був прикордонним пунктом у боротьбі проти кочовиків. Саме в цей час Поповича згадують у літописах як учасника битви з печенігами.

У Тверському літописі записано, що він брав учась у відомій битві на Калці в 1223 році, де й загинув. Коли Шевченко був у Пирятині, написав там «Думу про пирятинського поповича Олексу».

Ілля Муромець не з Мурома, а з Морівська на Чернігівщині

Насправді не з Мурома, а з Морівська, що на Чернігівщині. Це село також мало назви Муромськ, Муровля, Моравейськ, Моровійськ.

У билинах розповідається, що Ілля добирався до Києва на коні за пів дня або 5 годин. Так швидко доїхати з російського Мурома неможливо, бо він розташований за 1500 км від Києва.

Перша згадка джерельна нам фіксує ім’я Ілля Муровлєнін, тобто з Муровлі. І тут зауважимо, що Муромцем він стає набагато пізніше. Коли починають діяти фольклорні експедиції, прив’язали кількох людей до однієї постаті, — Олександр Алфьоров, історик.

До постригу він служив у дружині князя Володимира та бився за православну віру й рідну землю. Його мощі зберігаються в Києво-Печерській лаврі, на його кістках виявлені сліди поранень.

У московському ж епосі теж є персонаж Ілля Муромець, і він місцевий розбійник. Але росіяни зробили з нього героя, приписавши подвиги нашого Іллі.

Дивіться відео: Які українські інновації підкорили світ?

Утім, нічого дивного, що відомі богатирі саме з України! Першою відомою у світі найсильнішою людиною планети був українець Іван Фірцак. А за кілька років до цього найсильнішим борцем планети був Іван Піддубний із Черкащини. Сьогодні найсильнішою людиною планети є киянин Олексій Новіков. А до того це звання отримав франківець Василь Вірастюк.

А наші боксери! Брати Клички — київського козацького роду. Олександр Усик — із Чернігівщини. Що вже казати про ЗСУ, які своєю силою та сміливістю вражають нині весь світ.

Нагадаємо, легендарний співак Ленні Кравіц має українське коріння.

Також ШоТам розповідав, чи був він українцем легенда поп-арту Енді Воргол.

Суспільство

Сили оборони отримали 13 позашляховиків від благодійників з Європи та США

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Десять бригад Сил оборони отримали тринадцять позашляховиків від пересічних громадян із близько 10 країн ЄС та США.

Про це повідомляє Укрінформ.

Зазначається, що головним організатором заходу виступила команда Help99, яку в Україні представляє благодійний фонд «69 Сніффінг Бригада» – волонтерський проєкт естонського стартап-підприємця Рагнара Сасса. 

«Було передано сьогодні 13 автомобілів, загалом ми вже передали 161 одиницю. Допомогу отримають різні бригади, наприклад такі як “Кракен”, “Госпітальєри”, 92-га бригада та інші. Авто будуть використовуватись в різних цілях, найчастіше це евакуація, а також для розвідувальних цілей, аби під’їхати ближче до лінії фронту тощо», – повідомив Сасс.

Фото: ukrinform.ua

Наразі кошти на закупівлю 13 позашляховиків зібрали у 10 країнах: Естонії, Латвії, Швеції, Фінляндії, Канаді, США, Австралії, Німеччині, Бельгії та Україні. Крім того, повідомили учасники заходу, кошти збирають і в інших країнах, тож громадяни практично всіх країн Євросоюзу долучаються до збору коштів на потреби українських захисників.

Читайте також: Жінкам від жінок. Хто шукає берці 35-го розміру для наших захисниць? Проєкт «Землячки» та його засновниця Ксенія Драганюк

Своєю чергою представники військових підрозділів, які приїхали отримати позашляховики, наголосили, що автівки в «червоній зоні» на лінії фронту – це розхідний матеріал, тому потреба в них постійно зростає. Крім того, важливою є і закупівля спеціальних камер нічного бачення, які допомагають військовим пересуватись на автівці з вимкненими фарами.

Фото: ukrinform.ua

Нагадаємо, українські рятувальники отримали 18 повнопривідних пікапів у межах ініціативи Unite with Ukraine від Світового Конґресу Українців.

Крім того, рятувальники Тернопільщини отримали 7 укомплектованих спецавтівок.

Фото: ukrinform.ua

Читати далі

Суспільство

Національний мультитест можна буде скласти у щонайменше 21 країні світу

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Вже 21 країна світу підтвердила проведення основної сесії національного мультипредметного тесту.

Про це повідомляє Міністерство освіти й науки.

Зазначається, що основну сесію НМТ можна буде скласти у таких країнах: Австрія, Азербайджан, Болгарія, Велика Британія, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Канада, Латвія, Литва, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, США, Фінляндія, Франція, Чехія і Швеція.

Також учні, які потребуватимуть участі в додатковій сесії, зможуть скласти тест в Іспанії, Італії, Німеччині, Польщі та Чехії.

Читайте також: «Зруйнуйте комунізм». Як уникнути помилок радянського минулого під час відбудови? Пояснює архітектор

«Під час реєстрації з 3 квітня до 3 травня включно вступники, які планують складати тестування за кордоном, матимуть змогу вибрати із наданого переліку найзручніший для доїзду населений пункт», – кажуть у міністерстві.

Якщо з’явиться більш зручна для учасника локація, до 7 травня включно можна змінити реєстраційні дані й вибрати ближчий до місцеперебування населений пункт. Про нові локації буде оприлюднено на сайті УЦОЯО. 

«За кордоном існує обмеження щодо кількості учасників, які можуть проходити оцінювання, тож варто не зволікати з вибором і реєструватися доки є місця», – наголошують у міністерстві.

Що таке національний мультипредметний тест?

Для вступу на перший курс для здобуття ступеня бакалавра (магістра з медичних та ветеринарних спеціальностей) та молодшого бакалавра у 2023 році будуть використовувати результати національного мультипредметного тесту (НМТ).

НМТ – це комп’ютерний онлайн-тест, що складатиметься з трьох блоків:

 • українська мова;
 • математика;
 • предмет на вибір (історія України, біологія, фізика, хімія, іноземні мови (англійська, французька, німецька, іспанська).

Нагадаємо, у вільний доступ виклали вже 1288 онлайн-підручників для школярів та вчителів. 

Також ми повідомляли, що в Україні створили платформу дистанційного навчання «Професійна освіта онлайн».

Фото: pixabay.com

Читати далі

Суспільство

Українці стали більш відповідальними у питаннях безпеки та захисту країни, — дослідження проєкту «100 вчинків відповідальних громадян» 

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Після початку повномасштабного вторгнення українці стали більш відповідальними у питаннях безпеки та захисту країни.

Про це повідомили під часпрезентації списку «100 вчинків відповідальних громадян» ЦЕДЕМ.

29 березня в Укрінформі Центр демократії та верховенства права разом із медійними партнерами The Ukrainians та ШоТам медіа презентував список «100 вчинків відповідальних громадян» у 9 категоріях: країна, громада, планета, робота, безпека, соціум, розвиток, сім’я та здоров’я. 

З 2021 року команда проєкту «100 вчинків відповідальних громадян» разом із 19 амбасадорами із різних українських міст збирала, висвітлювала та поширювала історії відповідальності українців, які власним прикладом доводять, що робити відповідальні вчинки легко.

За словами організаторів проєкту, спочатку команда зібрала 1000 відповідальних вчинків, потім виокремила з них понад 300 найважливіших, а далі – завдяки всеукраїнському опитуванню – сформували список зі 100 вчинків. 

За час проєкту команда зустрілася із сотнями людей у 20 містах, провела 6 дискусій, 21 воркшоп та 5 відповідальних бесід, де разом із запрошеними експертами розповідала громадянам, як втілювати відповідальні вчинки в життя.

Що означає «відповідальність»

«Коли ми говоримо про відповідальність, то здається, що це має бути якийсь масштабний проєкт. Але наша ідея в тому, що відповідальний вчинок доступний кожному: зателефонувати батькам, запитати про їхнє здоров’я, надягнути маску, пристібнути пасок безпеки, прочитати конституцію, голосувати, знати своїх депутатів та їхні біографії – це все відповідальні вчинки. Це кожному під силу», – зазначила директорка Центру демократії та верховенства права Олеся Холопік.

Читайте також: Хто такий Ігор Сікорський, або Як РФ вкрала українця, який подарував світу гелікоптери (ТЕСТ)

Керівниця проєкту «100 вчинків відповідальних громадян» Надія Шувар розповіла:  «Відповідальність – це моральність, людяність, орієнтир, закладений у кожній людині. Наша місія полягала в тому, щоб показати, що ми всі люди, і все, що в нас є людське, – надзвичайно цінне».

Збір історій про відповідальні вчинки українців тривав майже три роки. Команда проєкту порівняла історії до та після повномасштабного вторгнення і виявила, що війна змусила громадян мобілізуватися і стати більш відповідальними у питаннях безпеки та захисту країни.

За результатами дослідження, проведеного Gradus Research Company у рамках проєкту, 85% українців вважають, що повномасштабне вторгнення РФ в Україну підштовхнуло наше суспільство стати більш відповідальним.  

Що змінилось

До повномасштабного вторгнення переважали відповідальні дії стосовно громади, бізнесу та стосовно розвитку, а саме:

 • прибирати територію біля свого будинку та стежити за чистотою під’їзду; 
 • долучитися до організації та проведення корисних для громади заходів; 
 • створювати соціально-відповідальний бізнес;
 • взяти участь у толоці чи екологічній акції; 
 • оберігати об’єкти культурної спадщини. 

А після початку повномасштабної війни українці сфокусували свої дії та вчинки відповідальності стосовно власної та суспільної безпеки, соціуму та країни:

 • підтримувати армію матеріально та морально; 
 • захищати свою Батьківщину, використовуючи навички та знання у сфері своєї компетенції; 
 • підтримувати та брати участь у волонтерських ініціативах; 
 • спілкуватися українською мовою та заохочувати інших до її вивчення.

До початку повномасштабної війни, відповідальні вчинки українців здебільшого зосереджувалися у сфері їх професійної діяльності чи залученості, розповіли автори проєкту. А тепер відсутність професійного досвіду чи спеціальної освіти перестала відігравати важливу роль у здійсненні відповідальних вчинків.

Читайте також: Як створити рекламу, яку любитимуть? Кейс агенції Bickerstaff.369, яка перейменувала «Галичину» на «Донбас» і «Крим»

Українці почали надавати необхідну допомогу поза межами своєї фахової компетентності, відкрили в собі багатофункціональність та стали здійснювати відповідальні дії у нових для себе ролях. Юристи стали волонтерами, бізнесмени почали готувати та годувати захисників і тих, хто постраждав від війни, а співаки взяли до рук зброю та стали на захист нашої країни. 

Найцікавіші історії відповідальних громадян можна прочитати на сайті ЦЕДЕМ.

До слова, більше третини українців (38%) щодня роблять відповідальні вчинки незалежно від того, у якій сфері вони зайняті. Такими є результати дослідження, котре провели Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) разом з Gradus Research Company. 

Нагадаємо, Доступно.UA розробляє новий соціальний проєкт для підтримки людей, що постраждали від війни.

Фото: istockphoto.com

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Майбутнє пам’яток – у приватних руках. Хто рятує культурну спадщину України? Історія ініціативи «Спадщина.UA»

Що робити з культурними пам’ятками, які опинилися за крок до руйнування? Як зберегти історичну спадщину,...

Суспільство4 дні тому

«Зруйнуйте комунізм». Як уникнути помилок радянського минулого під час відбудови? Пояснює архітектор

Після перемоги на Україну чекає масштабна відбудова: окремих будинків, мікрорайонів, міст і навіть областей. Однак...

Суспільство1 тиждень тому

Жінкам від жінок. Хто шукає берці 35-го розміру для наших захисниць? Проєкт «Землячки» та його засновниця Ксенія Драганюк

Хто допомагає українським жінкам на передовій? Українські жінки в тилу! Громадська організація «Землячки» забезпечує наших...

Суспільство1 тиждень тому

Як створити рекламу, яку любитимуть? Кейс агенції Bickerstaff.369, яка перейменувала «Галичину» на «Донбас» і «Крим»

Минулого літа український бренд «Галичина» запустив креативну кампанію, перейменувавши свою продукцію на честь історичних регіонів...

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Як росіяни привласнили собі українських богатирів (ВІДЕО)
Отримайте наш веб-додаток. Це не займе місце на телефоні.
Встановити
Перегляньте цю публікацію в...
Як росіяни привласнили собі українських богатирів (ВІДЕО)
Chrome
Додати Як росіяни привласнили собі українських богатирів (ВІДЕО) на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Як росіяни привласнили собі українських богатирів (ВІДЕО) на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення.
Відхилити
Дозволити сповіщення