Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Почав вчити інших у 17 і вже заробив мільйон. Як працює одна з найбільших онлайн-шкіл для підлітків

Опубліковано

У свої 17 років Ілля Літун з Чернівців відмовлявся від прогулянок з друзями, а весь свій вільний час вчився та працював над власною справою. Минуло п’ять років, і тепер він вчить інших, а про його школу для підлітків знає весь тікток.

Для ШоТам засновник школи TURBO ZNO розповів про свій шлях від конспектів на колінцях до однієї з найбільших онлайн-шкіл в Україні.

Продав свої конспекти й заробив перші гроші

У школі Ілля був звичайним парубком, який любив грати в онлайн-ігри та більше нічим особливо не цікавився. Та в 11 класі він почав готуватися до вступних іспитів — історію України як предмет любив, тому вчив її самостійно незадовго до тесту. На той час підготовка онлайн не була популярною, але хлопець шукав інформацію в інтернеті, створював власні конспекти й отримав на іспиті найкращий результат.

Тоді ж Ілля відкрив у собі бажання навчати інших, адже допомагав готуватися до історії однокласниці: 

«Вона ділилася, що їй дуже цікаво слухати, коли я пояснюю, тому я вирішив спробувати навчати ще когось. Так влітку 2019 року я створив свою сторінку в інстаграмі, аби готувати однолітків до вступних тестів».

Після школи хлопець вступив до медичного університету, адже батьки вирішили, що йому підійде престижна професія стоматолога. Але вже тоді Ілля обрав роботу онлайн, бо це був найлегший вид заробітку:

«Я тоді читав мотиваційний блог і точно вирішив, що не працюватиму на когось. У 17 років я не знав, що таке самоаналіз, але виписав на листочку, що б хотів робити та що мені цікаво».

Історія онлайн-школи почалася зі співпраці трьох однокласників. Фото надав Ілля Літун

Усі свої конспекти хлопець переробив у електронний формат і вже з осені продавав їх у соцмережах.

«Пам’ятаю той день — це був Геловін, і ми з другом продали перші три конспекти за 240 гривень. Ми дуже раділи, що змогли це зробити. Я отримав перші кошти, які заробив своїми знаннями, і зрозумів, що можна рухатися далі».

Однокласники викладали англійську та географію

Взимку Ілля вже замислився про те, щоб робити власні курси. Перші відео записував з другом на камеру та вважав, що створює серйозний навчальний продукт. Тоді ж запросив разом працювати однокласника, який викладав на цьому курсі географію, та однокласницю, яка викладала англійську.

«У мого друга була професійна камера, яку він мені позичив для записів, однокласник вмів гарно говорити, тому я запросив його розвивати відділ продажів, хтось допомагав з дизайном — я знав, у кого що можна попросити, і використовував ці скіли інших, аби досягти своїх цілей».

Свої перші уроки хлопець записував на камеру друга. Фото надав Ілля Літун

Час працювати в команди був лише на канікулах, і можливо, якби не пандемія коронавірусу, справа б далі не пішла. Але всі перейшли в онлайн, діти перестали ходити до репетиторів, і тоді на освітньому ринку з’явився Ілля зі своїми курсами. На той момент він теж мав багато вільного часу, адже навчався в університеті дистанційно. 

У квітні хлопець відкрив набір на курс і заробив перші 8 тисяч гривень, які для нього на той час були дуже великими коштами: 

«Я заробив ці гроші у 18 років на власному проєкті. Це було “вау”, і я зрозумів, що свою історію треба масштабувати. За травень уже вдалося на курсі заробити 25 тисяч гривень»

Перший мільйон заробили під час повномасштабної війни

Влітку Ілля вже шукав учителів, аби розширити свій проєкт, і пропонував їм вести свої сторінки під спільним брендом TURBO ZNO та великий відсоток від учнівських оплат за курси. Сам же займався організацією процесів, викладав історію, а також займався рекламою та просуванням у соцмережах.

Відтоді команда почала спільно записувати курси та проводити заняття для учнів. Бізнес потроху розвивався, але поворотним моментом для нього стала повномасштабна війна.

Спершу Ілля думав, що його справі кінець, але вирішив нікого не звільняти й працювати далі. Тоді в онлайн перейшли ще більше учнів, а Міністерство освіти й науки запровадило новий формат іспитів — національний мультипредметний тест (НМТ).

Сучасна команда TURBO ZNO. Фото надав Ілля Літун

У травні 2022 року школа TURBO ZNO запустила новий курс і за один місяць заробила мільйон гривень. Тоді хлопець переконався, що його проєкт став серйозним стартапом, і почав працювати над бізнес-стратегією, залучати людей з більшим досвідом і розвивати команду:

«Зараз ми вже стали хорошим бізнесом, який стабільно працює, приносить прибуток і є цінним для людей».

Продовжував працювати, попри критику

Ілля ділиться, що коли почав займатися власною справою, його критикували друзі і колишні однокласники — ті запрошували хлопця гуляти, але йому це вже було нецікаво, адже він увесь час займався школою.

Батьки також не розуміли, чому Ілля не приділяє більше уваги оцінкам в університеті, а натомість витрачає час на щось інше. 

«Батьки думали, що буду стоматологом, аж доки я не закінчив навчання в університеті. Напевно, всі рідні мали надію, що я працюватиму за фахом. Але я не хочу йти туди, до чого не лежить моє серце, тому цьогоріч завершив навчання на стоматології та вступив на історичний факультет заочно».

Критикували хлопця й старші колеги, які викладали онлайн, адже Ілля дуже хвилювався на перших заняттях.  

«Був навіть такий викладач, який казав, що зараз “дуже багато молодих спеціалістів, але краще йти до тих, хто має досвід і ступінь кандидата наук”. Мене це зачепило, бо він був удвічі старший. Але коли за рік у мене було більше учнів, ніж у нього, я перестав через це хвилюватися».

Частина команди й учнів на випускному. Фото надав Ілля Літун

Підприємець має інший підхід до викладання, ніж у школах, тому учні охоче йдуть до нього:

«Я — про молодість, сучасність та атмосферу. Я дуже люблю дітей і викладати історію, вмію закохати в цей предмет. Мої учні відчувають, що я з ними “в кентах” — нема таких моментів, що я ставлю себе вище за них. Я можу з ними пожартувати, говорити їхнім сленгом, і це прив’язує. А ще наші учні спілкуються в чатах не лише про навчання, але й про книжки, хобі та саморозвиток»

Команда з понад сотні людей та десятки тисяч випускників

Перерви в школі супроводжуються піснями чи танцями, а уроки — лайфхаками та мемами. Окрім того, під час навчання учні мають систему мотивації — заробляють внутрішню валюту, за яку можуть придбати мерч і канцелярію.

Випускники, які склали іспити на високі бали, можуть отримати тут свою першу роботу в ролі кураторів для наступних учнів — ними стають саме нещодавні випускники, адже вони розуміють вступників і можуть поділитися з ними досвідом.

Викладачі школи TURBO ZNO. Фото з сайту

«Ми даємо молоді те, що їй потрібно. Вони хочуть, щоб їх розуміли, — ми добре це знаємо і працюємо над тим, щоб їм було класно».

За понад чотири роки роботи школа TURBO ZNO випустила більше 17 тисяч учнів. Сам Ілля став популярний серед молоді, тому коли раніше виходив у центр Чернівців, його завжди хтось впізнавав. Зараз хлопець переїхав до Києва, але й там з ним кілька разів фотографувалися на вулиці. Крім того, команда організувала в столиці івент для випускників школи, який відвідали кілька сотень учнів.

Зараз у школі працює понад сотня людей. Ілля ділиться, що тепер приділяє роботі декілька годин на день, бо в нього є хороша команда, для якої він задає темп і цінності, аби кожен продуктивно працював на своєму місці.

Довів іншим, що працював недаремно

Ілля розповідає, що від того 17-річного хлопця, який починав усю цю історію, не залишилося й сліду. Раніше ним керувало бажання довести іншим, що він усе зможе — це й було мотивацією відмовлятися від розваг і забаганок, щоб досягти своєї мрії. Зараз же хлопець хоче від життя більшого:

«Я дуже раджу людям, які думають про те, що робити й куди рухатися, обирати себе. Я обрав те, що мені подобається, і тепер маю багато часу й на саморозвиток, і на спорт, і на особисте життя».

Цьогоріч Ілля разом з командою хоче масштабувати школу та вийти на вдвічі більший заробіток. Працювати його надихають учні та місія, яку має школа: показувати, що вчитися — круто та модно. 

«А ще, навчаючи історії чи української мови, ми не просто готуємо учнів до тестів, але й формуємо код українців і їхню ідентичність. Знати наше важливо, особливо під час війни. Вся наша команда пишається тим, що ми не просто продаємо курси, щоб заробити гроші, а формуємо покоління свідомої молоді».

У свої 22 роки Ілля є власником однієї з найбільших онлайн-шкіл в Україні. Фото надав Ілля Літун

Ілля радить молоді не здаватися на половині шляху: 

«Часто люди думають, що інші в інстаграмі вже мільйонери, а вони досі на одному місці. Але, щоб досягти бажаного успіху, треба працювати не рік і не два, а бити в одну точку протягом багатьох років».

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Опубліковано

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.

Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:

«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко

Читати далі

Суспільство

Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Опубліковано

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.

Про це повідомили в UNITED24.

Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.

Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.

Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.

Фото обкладинки: Harald Krichel

Читати далі

Суспільство

«Нова пошта» нагородила українських волонтерів відзнакою «Варті»

Опубліковано

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.

Про це повідомили в «Новій пошті».

Хто здобув відзнаку «Варті»

До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.

77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.

Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

Олександра та Кіра

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.

За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.

Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

Юрій Степанець

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.

Разом із цим відзнаку отримали:

  • всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
  • Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
  • Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
  • благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
  • Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.

«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.

Переможці за обсягами гуманітарних вантажів

Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:

  • благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
  • благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
  • благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
  • громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
  • благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
  • «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
  • громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
  • благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
  • благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
  • міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).

Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.

Як вручали нагороди

Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Андрій Бурахович та Аміл і Раміл Насірови

Про відзнаку «Варті»

«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.

Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.

Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.

Фото: «Нова пошта»

Читати далі