Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Почав вчити інших у 17 і вже заробив мільйон. Як працює одна з найбільших онлайн-шкіл для підлітків

Опубліковано

У свої 17 років Ілля Літун з Чернівців відмовлявся від прогулянок з друзями, а весь свій вільний час вчився та працював над власною справою. Минуло п’ять років, і тепер він вчить інших, а про його школу для підлітків знає весь тікток.

Для ШоТам засновник школи TURBO ZNO розповів про свій шлях від конспектів на колінцях до однієї з найбільших онлайн-шкіл в Україні.

Продав свої конспекти й заробив перші гроші

У школі Ілля був звичайним парубком, який любив грати в онлайн-ігри та більше нічим особливо не цікавився. Та в 11 класі він почав готуватися до вступних іспитів — історію України як предмет любив, тому вчив її самостійно незадовго до тесту. На той час підготовка онлайн не була популярною, але хлопець шукав інформацію в інтернеті, створював власні конспекти й отримав на іспиті найкращий результат.

Тоді ж Ілля відкрив у собі бажання навчати інших, адже допомагав готуватися до історії однокласниці: 

«Вона ділилася, що їй дуже цікаво слухати, коли я пояснюю, тому я вирішив спробувати навчати ще когось. Так влітку 2019 року я створив свою сторінку в інстаграмі, аби готувати однолітків до вступних тестів».

Після школи хлопець вступив до медичного університету, адже батьки вирішили, що йому підійде престижна професія стоматолога. Але вже тоді Ілля обрав роботу онлайн, бо це був найлегший вид заробітку:

«Я тоді читав мотиваційний блог і точно вирішив, що не працюватиму на когось. У 17 років я не знав, що таке самоаналіз, але виписав на листочку, що б хотів робити та що мені цікаво».

Історія онлайн-школи почалася зі співпраці трьох однокласників. Фото надав Ілля Літун

Усі свої конспекти хлопець переробив у електронний формат і вже з осені продавав їх у соцмережах.

«Пам’ятаю той день — це був Геловін, і ми з другом продали перші три конспекти за 240 гривень. Ми дуже раділи, що змогли це зробити. Я отримав перші кошти, які заробив своїми знаннями, і зрозумів, що можна рухатися далі».

Однокласники викладали англійську та географію

Взимку Ілля вже замислився про те, щоб робити власні курси. Перші відео записував з другом на камеру та вважав, що створює серйозний навчальний продукт. Тоді ж запросив разом працювати однокласника, який викладав на цьому курсі географію, та однокласницю, яка викладала англійську.

«У мого друга була професійна камера, яку він мені позичив для записів, однокласник вмів гарно говорити, тому я запросив його розвивати відділ продажів, хтось допомагав з дизайном — я знав, у кого що можна попросити, і використовував ці скіли інших, аби досягти своїх цілей».

Свої перші уроки хлопець записував на камеру друга. Фото надав Ілля Літун

Час працювати в команди був лише на канікулах, і можливо, якби не пандемія коронавірусу, справа б далі не пішла. Але всі перейшли в онлайн, діти перестали ходити до репетиторів, і тоді на освітньому ринку з’явився Ілля зі своїми курсами. На той момент він теж мав багато вільного часу, адже навчався в університеті дистанційно. 

У квітні хлопець відкрив набір на курс і заробив перші 8 тисяч гривень, які для нього на той час були дуже великими коштами: 

«Я заробив ці гроші у 18 років на власному проєкті. Це було “вау”, і я зрозумів, що свою історію треба масштабувати. За травень уже вдалося на курсі заробити 25 тисяч гривень»

Перший мільйон заробили під час повномасштабної війни

Влітку Ілля вже шукав учителів, аби розширити свій проєкт, і пропонував їм вести свої сторінки під спільним брендом TURBO ZNO та великий відсоток від учнівських оплат за курси. Сам же займався організацією процесів, викладав історію, а також займався рекламою та просуванням у соцмережах.

Відтоді команда почала спільно записувати курси та проводити заняття для учнів. Бізнес потроху розвивався, але поворотним моментом для нього стала повномасштабна війна.

Спершу Ілля думав, що його справі кінець, але вирішив нікого не звільняти й працювати далі. Тоді в онлайн перейшли ще більше учнів, а Міністерство освіти й науки запровадило новий формат іспитів — національний мультипредметний тест (НМТ).

Сучасна команда TURBO ZNO. Фото надав Ілля Літун

У травні 2022 року школа TURBO ZNO запустила новий курс і за один місяць заробила мільйон гривень. Тоді хлопець переконався, що його проєкт став серйозним стартапом, і почав працювати над бізнес-стратегією, залучати людей з більшим досвідом і розвивати команду:

«Зараз ми вже стали хорошим бізнесом, який стабільно працює, приносить прибуток і є цінним для людей».

Продовжував працювати, попри критику

Ілля ділиться, що коли почав займатися власною справою, його критикували друзі і колишні однокласники — ті запрошували хлопця гуляти, але йому це вже було нецікаво, адже він увесь час займався школою.

Батьки також не розуміли, чому Ілля не приділяє більше уваги оцінкам в університеті, а натомість витрачає час на щось інше. 

«Батьки думали, що буду стоматологом, аж доки я не закінчив навчання в університеті. Напевно, всі рідні мали надію, що я працюватиму за фахом. Але я не хочу йти туди, до чого не лежить моє серце, тому цьогоріч завершив навчання на стоматології та вступив на історичний факультет заочно».

Критикували хлопця й старші колеги, які викладали онлайн, адже Ілля дуже хвилювався на перших заняттях.  

«Був навіть такий викладач, який казав, що зараз “дуже багато молодих спеціалістів, але краще йти до тих, хто має досвід і ступінь кандидата наук”. Мене це зачепило, бо він був удвічі старший. Але коли за рік у мене було більше учнів, ніж у нього, я перестав через це хвилюватися».

Частина команди й учнів на випускному. Фото надав Ілля Літун

Підприємець має інший підхід до викладання, ніж у школах, тому учні охоче йдуть до нього:

«Я — про молодість, сучасність та атмосферу. Я дуже люблю дітей і викладати історію, вмію закохати в цей предмет. Мої учні відчувають, що я з ними “в кентах” — нема таких моментів, що я ставлю себе вище за них. Я можу з ними пожартувати, говорити їхнім сленгом, і це прив’язує. А ще наші учні спілкуються в чатах не лише про навчання, але й про книжки, хобі та саморозвиток»

Команда з понад сотні людей та десятки тисяч випускників

Перерви в школі супроводжуються піснями чи танцями, а уроки — лайфхаками та мемами. Окрім того, під час навчання учні мають систему мотивації — заробляють внутрішню валюту, за яку можуть придбати мерч і канцелярію.

Випускники, які склали іспити на високі бали, можуть отримати тут свою першу роботу в ролі кураторів для наступних учнів — ними стають саме нещодавні випускники, адже вони розуміють вступників і можуть поділитися з ними досвідом.

Викладачі школи TURBO ZNO. Фото з сайту

«Ми даємо молоді те, що їй потрібно. Вони хочуть, щоб їх розуміли, — ми добре це знаємо і працюємо над тим, щоб їм було класно».

За понад чотири роки роботи школа TURBO ZNO випустила більше 17 тисяч учнів. Сам Ілля став популярний серед молоді, тому коли раніше виходив у центр Чернівців, його завжди хтось впізнавав. Зараз хлопець переїхав до Києва, але й там з ним кілька разів фотографувалися на вулиці. Крім того, команда організувала в столиці івент для випускників школи, який відвідали кілька сотень учнів.

Зараз у школі працює понад сотня людей. Ілля ділиться, що тепер приділяє роботі декілька годин на день, бо в нього є хороша команда, для якої він задає темп і цінності, аби кожен продуктивно працював на своєму місці.

Довів іншим, що працював недаремно

Ілля розповідає, що від того 17-річного хлопця, який починав усю цю історію, не залишилося й сліду. Раніше ним керувало бажання довести іншим, що він усе зможе — це й було мотивацією відмовлятися від розваг і забаганок, щоб досягти своєї мрії. Зараз же хлопець хоче від життя більшого:

«Я дуже раджу людям, які думають про те, що робити й куди рухатися, обирати себе. Я обрав те, що мені подобається, і тепер маю багато часу й на саморозвиток, і на спорт, і на особисте життя».

Цьогоріч Ілля разом з командою хоче масштабувати школу та вийти на вдвічі більший заробіток. Працювати його надихають учні та місія, яку має школа: показувати, що вчитися — круто та модно. 

«А ще, навчаючи історії чи української мови, ми не просто готуємо учнів до тестів, але й формуємо код українців і їхню ідентичність. Знати наше важливо, особливо під час війни. Вся наша команда пишається тим, що ми не просто продаємо курси, щоб заробити гроші, а формуємо покоління свідомої молоді».

У свої 22 роки Ілля є власником однієї з найбільших онлайн-шкіл в Україні. Фото надав Ілля Літун

Ілля радить молоді не здаватися на половині шляху: 

«Часто люди думають, що інші в інстаграмі вже мільйонери, а вони досі на одному місці. Але, щоб досягти бажаного успіху, треба працювати не рік і не два, а бити в одну точку протягом багатьох років».

Коментарі

Суспільство

У Львові розпочали 35-й міжнародний театральний фестиваль «Золотий Лев»: розклад вистав

Опубліковано

У Львові під гаслом «Театр — мовою ідентичності» стартував міжнародний театральний фестиваль «Золотий Лев 2024». Він триватиме до 10 жовтня.

Про це повідомили у Львівській ОВА.

Як зазначають у Львівській ОВА, під час фестивалю можна побачити не тільки сценічні вистави, але й великі атракційні вуличні дійства на різних площах старого Львова і вдень, і ввечері. Частиною цього фестивалю є театральний карнавал, в якому беруть участь артисти із багатьох країн світу. 

Фото: Львівська ОВА

«Попри випробування, які випали на долю нашої країни, вона жива, жива і її культура, зокрема театр. Дякую вам, які віддали своє серце мистецтву, адже саме у важкі часи воно набуває особливого значення. Ви є інструментом культурної дипломатії, а також показуєте надзвичайну красу та багатогранність нашої культури», — сказав заступник голови Львівської ОВА Іван Собко.

Читайте також: у Віденському університеті створили курс з українознавства: що викладатимуть

Фестиваль «Золотий Лев»

За 35 років існування фестивалю він став національним надбанням театрального мистецтва, здобув репутацію в міжнародному театральному житті. «Золотий Лев» концентрує в собі всі театральні тенденції сучасної сцени.

Фото: Львівська ОВА

Гасло цьогорічного фестивалю «Театр — мовою ідентичності». Тому програму фестивалю формували здебільшого з вистав, поставлених за українською драматургією.

«Золотий Лев» триватиме до 10 жовтня, програму вистав можна прочитати за посиланням

Нагадаємо, що на Хмельниччині відкрили виставку «Слава Героям», яку ініціювали учні художньої школи.

Фото: Львівська ОВА

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Хмельниччині відкрили виставку «Слава Героям», яку ініціювали учні художньої школи (ФОТО)

Опубліковано

У місті Старокостянтинів відкрили виставку, присвячену тим, хто віддав своє життя, аби захистити свої сім’ї та Україну. Виставка «Слава Героям» є завершенням однойменного проєкту, який проводили вихованці художньої школи.

Про це повідомили у пресслужбі проєкту.

До відкриття створили 44 портрети та літературні твори. Унікальність цієї виставки полягає в тому, що кожен портрет захисника супроводжується літературними есе або віршами про них.

«Ці люди на портретах — це мої побратими. Кожен портрет тут — це історія сміливості, відваги та любові до Батьківщини. Вони віддали найдорожче — свої життя за нашу країну. Дивлячись на ці обличчя, я бачу тих, з ким мав честь стояти пліч-о-пліч. І для мене велика гордість, що ці портрети створені молодим поколінням — вихованцями нашої мистецької школи. Це свідчить про те, що пам’ять про героїв житиме вічно, передаючись з покоління в покоління», — сказав полковник Повітряних сил ЗСУ, командир 7-ої бригади тактичної авіації імені Петра Франка Євген Булацик.

Фото: Андрій Кушковой

Читайте також: Фінансова та психологічна грамотність для підлітків: UNFPA запускає курс «Фінансові не дрібниці»

«Памʼять — це те що формує націю. Ми прагнемо, щоб ця виставка стала живою сторінкою історії нашого міста та України, розповідаючи про подвиги тих, хто віддав життя за свободу», — зазначає ініціатор проєкту Микола Хіцінський

Постійним місцем розташування виставки стане 42 Гарнізонний Будинок Офіцерів, тут вона доповнюватиме наявний музей війни.

До ініціативної групи також увійшли місцеві художники та викладачі художньої школи: Павло Хацаюк, Галина Мельничук та Наталія Петрук. Організатори повідомили, що пізніше презентують короткий фільм про цей проєкт, аби розказати як громада може обʼєднатися довкола збереження памʼяті. А виставка «Слава Героям» триватиме до 31 жовтня.

Читайте також: У Польщі відкрили перший рекрутинговий центр для українських добровольців

«Ця виставка не лише вшановує героїв, а й допомагає кожному з нас усвідомити, якою ціною виборюється мир та свобода. Кожен портрет, створений талановитими вихованцями нашої художньої школи, передає не тільки зовнішність військових, а й їхню незламну силу духу та патріотизм», — сказала управителька справами виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Наталія Шабельник.

Нагадаємо, що USAID виділяє Україні понад мільярд доларів на гуманітарну допомогу та підтримку енергетики.

Фото: Андрій Кушковой

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Як реалізувати соціальні проєкти в громадах: на платформі Дія.Освіта вийшов новий серіал

Опубліковано

Міністерство цифрової трансформації України та Благодійний фонд «МХП-Громаді» випустили новий освітній серіал «Як втілити соціальний проєкт у громаді».

Про це повідомили у благодійному фонді «МХП-Громаді».

Серіал випустили для того, щоб навчити активістів та працівників органів місцевого самоврядування розробляти ефективні проєкти, знаходити фінансування та втілювати свої ідеї. Ці відео стануть корисними інструментом для тих, хто прагне втілювати соціальні ініціативи у своїх громадах, але не знає, з чого розпочати.

Вступна серія освітнього серіалу. Відео: ютуб-канал Дія.Освіта

Структура серіалу

Серіал складається з 8 епізодів тривалістю 6-15 хвилин, у них розповідають про всі аспекти реалізації соціального проєкту: від планування та пошуку фінансування до залучення партнерів і фандрайзингу. Кожен епізод містить практичні поради, реальні приклади успішних кейсів та помилок.

Читайте також: Чернівці отримали грант на 19,75 мільйона євро від ЄС: куди направлять гроші

Теми освітніх відео

  • Як розробити ідею проєкту та сформувати успішний бюджет;
  • як знайти партнерів серед місцевої влади, бізнесу та донорських організацій;
  • як написати грантову заявку та залучити фінансування;
  • методи фандрайзингу та співфінансування.

«За дев’ять років роботи в громадах ми з командою Благодійного фонду «МХП-Громаді» побачили, наскільки важливими є не лише ресурси для реалізації проєктів, а й чітке розуміння того, як ними управляти, залучати партнерів та долати виклики на кожному етапі. Наш освітній серіал покликаний дати людям інструменти та знання, які ми накопичували роками: від розробки проєктної ідеї до пошуку фінансування та втілення її в життя», — розповів директор Благодійного фонду «МХП-Громаді» Олександр Пахолюк.

Подивитися освітній серіал «Як втілити соціальний проєкт у громаді» можна безплатно на платформі Дія.Освіта.

Нагадаємо, що UNFPA запустив курс «Фінансові не дрібниці» для підлітків, у якому про психологічну та фінансову грамотність розповіли відомі блогерки та музикант.

Фото: вебсайт Дія.Освіта

Коментарі

Читати далі