У свої 17 років Ілля Літун з Чернівців відмовлявся від прогулянок з друзями, а весь свій вільний час вчився та працював над власною справою. Минуло п’ять років, і тепер він вчить інших, а про його школу для підлітків знає весь тікток.
Для ШоТам засновник школи TURBO ZNO розповів про свій шлях від конспектів на колінцях до однієї з найбільших онлайн-шкіл в Україні.
Продав свої конспекти й заробив перші гроші
У школі Ілля був звичайним парубком, який любив грати в онлайн-ігри та більше нічим особливо не цікавився. Та в 11 класі він почав готуватися до вступних іспитів — історію України як предмет любив, тому вчив її самостійно незадовго до тесту. На той час підготовка онлайн не була популярною, але хлопець шукав інформацію в інтернеті, створював власні конспекти й отримав на іспиті найкращий результат.
Тоді ж Ілля відкрив у собі бажання навчати інших, адже допомагав готуватися до історії однокласниці:
«Вона ділилася, що їй дуже цікаво слухати, коли я пояснюю, тому я вирішив спробувати навчати ще когось. Так влітку 2019 року я створив свою сторінку в інстаграмі, аби готувати однолітків до вступних тестів».
Після школи хлопець вступив до медичного університету, адже батьки вирішили, що йому підійде престижна професія стоматолога. Але вже тоді Ілля обрав роботу онлайн, бо це був найлегший вид заробітку:
«Я тоді читав мотиваційний блог і точно вирішив, що не працюватиму на когось. У 17 років я не знав, що таке самоаналіз, але виписав на листочку, що б хотів робити та що мені цікаво».
Історія онлайн-школи почалася зі співпраці трьох однокласників. Фото надав Ілля Літун
Усі свої конспекти хлопець переробив у електронний формат і вже з осені продавав їх у соцмережах.
«Пам’ятаю той день — це був Геловін, і ми з другом продали перші три конспекти за 240 гривень. Ми дуже раділи, що змогли це зробити. Я отримав перші кошти, які заробив своїми знаннями, і зрозумів, що можна рухатися далі».
Однокласники викладали англійську та географію
Взимку Ілля вже замислився про те, щоб робити власні курси. Перші відео записував з другом на камеру та вважав, що створює серйозний навчальний продукт. Тоді ж запросив разом працювати однокласника, який викладав на цьому курсі географію, та однокласницю, яка викладала англійську.
«У мого друга була професійна камера, яку він мені позичив для записів, однокласник вмів гарно говорити, тому я запросив його розвивати відділ продажів, хтось допомагав з дизайном — я знав, у кого що можна попросити, і використовував ці скіли інших, аби досягти своїх цілей».
Свої перші уроки хлопець записував на камеру друга. Фото надав Ілля Літун
Час працювати в команди був лише на канікулах, і можливо, якби не пандемія коронавірусу, справа б далі не пішла. Але всі перейшли в онлайн, діти перестали ходити до репетиторів, і тоді на освітньому ринку з’явився Ілля зі своїми курсами. На той момент він теж мав багато вільного часу, адже навчався в університеті дистанційно.
У квітні хлопець відкрив набір на курс і заробив перші 8 тисяч гривень, які для нього на той час були дуже великими коштами:
«Я заробив ці гроші у 18 років на власному проєкті. Це було “вау”, і я зрозумів, що свою історію треба масштабувати. За травень уже вдалося на курсі заробити 25 тисяч гривень»
Перший мільйон заробили під час повномасштабної війни
Влітку Ілля вже шукав учителів, аби розширити свій проєкт, і пропонував їм вести свої сторінки під спільним брендом TURBO ZNO та великий відсоток від учнівських оплат за курси. Сам же займався організацією процесів, викладав історію, а також займався рекламою та просуванням у соцмережах.
Відтоді команда почала спільно записувати курси та проводити заняття для учнів. Бізнес потроху розвивався, але поворотним моментом для нього стала повномасштабна війна.
Спершу Ілля думав, що його справі кінець, але вирішив нікого не звільняти й працювати далі. Тоді в онлайн перейшли ще більше учнів, а Міністерство освіти й науки запровадило новий формат іспитів — національний мультипредметний тест (НМТ).
Сучасна команда TURBO ZNO. Фото надав Ілля Літун
У травні 2022 року школа TURBO ZNO запустила новий курс і за один місяць заробила мільйон гривень. Тоді хлопець переконався, що його проєкт став серйозним стартапом, і почав працювати над бізнес-стратегією, залучати людей з більшим досвідом і розвивати команду:
«Зараз ми вже стали хорошим бізнесом, який стабільно працює, приносить прибуток і є цінним для людей».
Продовжував працювати, попри критику
Ілля ділиться, що коли почав займатися власною справою, його критикували друзі і колишні однокласники — ті запрошували хлопця гуляти, але йому це вже було нецікаво, адже він увесь час займався школою.
Батьки також не розуміли, чому Ілля не приділяє більше уваги оцінкам в університеті, а натомість витрачає час на щось інше.
«Батьки думали, що буду стоматологом, аж доки я не закінчив навчання в університеті. Напевно, всі рідні мали надію, що я працюватиму за фахом. Але я не хочу йти туди, до чого не лежить моє серце, тому цьогоріч завершив навчання на стоматології та вступив на історичний факультет заочно».
Критикували хлопця й старші колеги, які викладали онлайн, адже Ілля дуже хвилювався на перших заняттях.
«Був навіть такий викладач, який казав, що зараз “дуже багато молодих спеціалістів, але краще йти до тих, хто має досвід і ступінь кандидата наук”. Мене це зачепило, бо він був удвічі старший. Але коли за рік у мене було більше учнів, ніж у нього, я перестав через це хвилюватися».
Частина команди й учнів на випускному. Фото надав Ілля Літун
Підприємець має інший підхід до викладання, ніж у школах, тому учні охоче йдуть до нього:
«Я — про молодість, сучасність та атмосферу. Я дуже люблю дітей і викладати історію, вмію закохати в цей предмет. Мої учні відчувають, що я з ними “в кентах” — нема таких моментів, що я ставлю себе вище за них. Я можу з ними пожартувати, говорити їхнім сленгом, і це прив’язує. А ще наші учні спілкуються в чатах не лише про навчання, але й про книжки, хобі та саморозвиток».
Команда з понад сотні людей та десятки тисяч випускників
Перерви в школі супроводжуються піснями чи танцями, а уроки — лайфхаками та мемами. Окрім того, під час навчання учні мають систему мотивації — заробляють внутрішню валюту, за яку можуть придбати мерч і канцелярію.
Випускники, які склали іспити на високі бали, можуть отримати тут свою першу роботу в ролі кураторів для наступних учнів — ними стають саме нещодавні випускники, адже вони розуміють вступників і можуть поділитися з ними досвідом.
Викладачі школи TURBO ZNO. Фото з сайту
«Ми даємо молоді те, що їй потрібно. Вони хочуть, щоб їх розуміли, — ми добре це знаємо і працюємо над тим, щоб їм було класно».
За понад чотири роки роботи школа TURBO ZNO випустила більше 17 тисяч учнів. Сам Ілля став популярний серед молоді, тому коли раніше виходив у центр Чернівців, його завжди хтось впізнавав. Зараз хлопець переїхав до Києва, але й там з ним кілька разів фотографувалися на вулиці. Крім того, команда організувала в столиці івент для випускників школи, який відвідали кілька сотень учнів.
Зараз у школі працює понад сотня людей. Ілля ділиться, що тепер приділяє роботі декілька годин на день, бо в нього є хороша команда, для якої він задає темп і цінності, аби кожен продуктивно працював на своєму місці.
Довів іншим, що працював недаремно
Ілля розповідає, що від того 17-річного хлопця, який починав усю цю історію, не залишилося й сліду. Раніше ним керувало бажання довести іншим, що він усе зможе — це й було мотивацією відмовлятися від розваг і забаганок, щоб досягти своєї мрії. Зараз же хлопець хоче від життя більшого:
«Я дуже раджу людям, які думають про те, що робити й куди рухатися, обирати себе. Я обрав те, що мені подобається, і тепер маю багато часу й на саморозвиток, і на спорт, і на особисте життя».
Цьогоріч Ілля разом з командою хоче масштабувати школу та вийти на вдвічі більший заробіток. Працювати його надихають учні та місія, яку має школа: показувати, що вчитися — круто та модно.
«А ще, навчаючи історії чи української мови, ми не просто готуємо учнів до тестів, але й формуємо код українців і їхню ідентичність. Знати наше важливо, особливо під час війни. Вся наша команда пишається тим, що ми не просто продаємо курси, щоб заробити гроші, а формуємо покоління свідомої молоді».
У свої 22 роки Ілля є власником однієї з найбільших онлайн-шкіл в Україні. Фото надав Ілля Літун
Ілля радить молоді не здаватися на половині шляху:
«Часто люди думають, що інші в інстаграмі вже мільйонери, а вони досі на одному місці. Але, щоб досягти бажаного успіху, треба працювати не рік і не два, а бити в одну точку протягом багатьох років».
У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» завершили першочергові протиаварійні роботи, які захистять сучасний лікувально-діагностичний корпус від зовнішніх впливів. Завдяки цьому медики зможуть безперебійно працювати навіть у холодну пору року.
Роботи виконала будівельна компанія ТОВ «ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» за фінансової підтримки благодійного фонду «Таблеточки».
У рамках протиаварійних заходів:
Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
18 листопада затвердили проєкт будівництва шести перехоплювальних паркінгів на в’їздах до Львова. Це рішення стане важливим кроком у розвантаженні центральних районів міста та розвитку інфраструктури громадського транспорту.
Про це повідомив Керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.
Де облаштують паркінги
Для реалізації проєкту обрали шість ділянок:
Вул. Б. Хмельницького: 9 500 м², 380 паркомісць. Тут планують розширити маршрути громадського транспорту та створити виділені смуги для його руху.
Перехрестя вул. Городоцька — вул. Збиральна: 8 500 м², 340 місць. Забезпечать зручний доступ до громадського транспорту.
Вул. Стрийська (біля іподрому): Найбільший паркінг площею 31 600 м², що вміщатиме 1264 автомобілі. Виділені смуги для громадського транспорту дозволять скоротити затримки до центру на 49%.
Вул. Зелена: 5 400 м², 216 місць. Облаштують зручний доступ до тролейбусів.
Вул. Личаківська: 5 000 м², 200 місць. Це допоможе зменшити транспортний потік з Винників та прилеглих громад.
Перехрестя вул. Т. Шевченка — вул. І. Величковського: 21 000 м², 840 місць. Зручно розташований для потоків із західного напрямку.
Переваги для міста
Проєкт спрямований на зниження кількості автомобілів у центрі Львова, скорочення затримок у русі громадського транспорту та поліпшення доступності міських маршрутів.
Нові паркінги стануть основою системи «перехоплюй і їдь», що відповідає сучасним тенденціям розвитку сталої мобільності. Вони забезпечать зручність для мешканців та гостей Львова, зберігаючи при цьому історичний і екологічний баланс міста.
Перехоплювальний паркінг — це спеціально облаштована авто- або велостоянка, зазвичай розташована на в’їздах до міста. Головна ідея такого паркінгу — дати можливість жителям приміських зон залишити свій транспорт і пересісти на громадський транспорт для поїздки до центру міста.
Як це працює?
Власник автомобіля залишає свій транспортний засіб на стоянці на весь день, а до центру чи інших частин міста їде громадським транспортом, маршрут якого інтегрований з паркінгом. На зворотному шляху авто забирається з паркінгу.
Нагадаємо, що на Львівщині запустили першу пересувну аптеку (ФОТО).
На базі центральної районної лікарні в Близнюківській громаді Лозівського району триває будівництво великого підземного укриття для пацієнтів і медперсоналу.
Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
Укриття для понад 430 людей
Підземне укриття зможе вмістити більше ніж 430 осіб. У його межах облаштують кабінети, операційний блок і палати інтенсивної терапії. За словами Олега Синєгубова, лікарня є ключовим медичним об’єктом громади, тому забезпечення її функціонування навіть під час обстрілів — пріоритетне завдання.
Сучасне обладнання та автономія
Близнюківська ЦРЛ уже отримала новітнє обладнання завдяки підтримці Міністерства охорони здоров’я. У лікарні працює сучасна лабораторія для проведення різних медичних досліджень, встановлено комп’ютерний томограф і дві кисневі станції. Також заклад оснащений автономними системами живлення, водопостачання та новою котельнею.
Будівництво укриття демонструє важливість безпеки пацієнтів і медиків у прифронтових громадах. Воно стане не лише захистом під час обстрілів, а й простором, де зможуть надавати медичну допомогу навіть у критичних умовах.
Близнюківська лікарня — це приклад поєднання безпеки, інновацій та турботи про здоров’я кожного мешканця громади.
Нагадаємо, що благодійний фонд «Старенькі» збирає кошти на теплі набори для літніх людей Чернігівщини.
Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова.
Коментарі