Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як медреформа працює на Закарпатті. Історія лікарки-ФОПа з Ізи

Опубліковано

Медреформа кардинально змінила сферу охорони здоров’я в Україні. Тим самим зібрала навколо себе багато неоднозначних коментарів, адже будь-які зміни майже завжди супроводжуються чималим спротивом. Проте є й ті, хто повірили в медичну реформу. Вони залишили «державну роботу» в лікарнях чи амбулаторіях, щоб стати медиками-підприємцями.

Сімейна лікарка Антоніна Кучеренко розповіла нам, як разом з чоловіком ризикнули і не шкодують. Ми дізнались як подружжю вдалось протистояти старій системі охорони здоров’я та почати успішно працювати на себе, заробляючи 2 млн грн щорічно.

Як працює медреформа в Україні?

Антоніна Кучеренко,

сімейна лікарка-ФОП

Довідка. Медреформа розпочалася 1 липня 2018 року. На першому етапі змінили модель фінансування первинної (амбулаторної) ланки української медицини. Створена в часи реформи Національна служба здоров’я України оплачує надані медзакладом послуги за кількістю підписаних з пацієнтами декларацій. Тобто: є пацієнт — є гроші, нема пацієнта — нема грошей. Тариф на надання послуг первинної ланки медицини єдиний для всієї країни — близько 500 гривень на рік. А всі фінансові потреби медичного закладу — тепер у віданні місцевих рад. 
Що це дає? Пацієнт тепер може сам обирати медзаклад, в якому лікується. Набридли черги чи непрофесіоналізм лікаря — розриваєш контракт і підписуєш з іншим лікарем чи лікарнею. А лікарі зацікавлені в тому, аби надавати кращу якість своїх послуг, щоб утримати пацієнта. Також лікар має право працювати як ФОП, а не найманий працівник у держлікарні.

Пропрацювала в сільській амбулаторії 22 роки та стала підприємцем

— З 1994 року я була сімейною лікаркою в амбулаторії села Копашново Хустського району. Пропрацювала там 22 роки, а потім вирішила стати підприємцем. Я почала власну справу ще до старту медреформи, однак з її появою працювати стало краще, як мінімум надійніше та зрозуміліше.

Повірила, проаналізувала та долучилась до медреформи

Коли пані Уляна Супрун з командою почали запроваджувати зміни, я майже одразу вирішила долучитись. Навіть поверхневий аналіз змусив повірити у запропоновану реформу. Найкращим мотивом для змін став головний принцип медреформи: гроші ходять за пацієнтом. 

Мій чоловік — також сімейний лікар та вже колишній головлікар амбулаторії — роз’яснив, яким чином розподілялися кошти до початку реформи. В нашому випадку система мала декілька інстанцій в різних містах: спочатку гроші отримував Київ, потім Ужгород, далі — Хуст й лише після цього кошти йшли в села. Однак їх розподіл був дуже суб’єктивним та залежав більше від особистих відносин головних лікарів з чиновниками, ніж від результатів чи потреб конкретної лікарні. 

Читайте також: Як правильно дезінфікувати одяг та взуття після вулиці

Проте медреформі вдалось розв’язати цю проблему. Тепер кошти надходять напряму до лікарів-ФОПів та залежать безпосередньо лише від їх ефективності.

Медреформа допомогла лікарям стати незалежними 

— Лікар-підприємець повинен відповідати конкретним вимогам, щоб отримати ліцензію та мати змогу укласти договір із Національною службою здоров’я України (далі НСЗУ — ред). Саме ця служба оплачує надані послуги пацієнтам, котрі підписали з медиком декларацію. Держава добре оплачує роботу сімейних лікарів, тож такі зобов’язання цілком зрозумілі. 

Нам необхідно було орендувати приміщення, оформити фізичну особу підприємця та власним коштом придбати оснащення згідно з табелем МОЗ. Наприклад, окрім всього іншого придбали електрокардіограф та аналізатори крові й сечі. 

Пригадую, як у нас зламався кардіограф й були вимушені здати його в ремонт. Однак потрібно було чекати два тижні поки полагодять. Це занадто довго, адже апарат потрібен щодня. Тому ми вирішили придбати новий. І це стосується будь-чого  — купуємо все, що нам потрібно для якісної роботи. Гроші ходять за пацієнтами, тому у нас є така можливість. Саме завдяки медреформі ми отримали бажану незалежність — тепер дослухаємось лише до людей з якими уклали договір і до НСЗУ, й більше не залежимо від місцевих чиновників.

Проблем з кількістю пацієнтів не було 

— Зараз на двох з чоловіком у нас 3 780 пацієнтів, котрі уклали з нами декларації. Близько 70% людей — з Копашново, решта приїздить з Ізи, Нижнього Селища, Нанкова, Стеблівки, Золотарьова.

Проблем з набором пацієнтів не було. В сільській амбулаторії часто трапляються перебої з аналізами, тож людям доводиться шукати альтернативу і приходять до нас. 

Тепер лікарі стали мільйонерами 

— Моя минула зарплата була недостойна роботи лікарки — в сільській амбулаторії я заробляла 5 000 грн на місяць. Зараз все змінилось! Заробітна плата — конфіденційна інформація і я не можу назвати конкретну суму свого заробітку. Однак, повірте, вартість моєї роботи зараз значно більша. 

Вже два роки поспіль, як приватна лікарка, я отримую майже 2 млн грн щорічно. Звісно, це не чистий прибуток. З цих коштів ми оплачуємо аналізи своїх пацієнтів за гарантованими пакетами, купуємо витратні матеріали, ремонтуємо обладнання та платимо податки.

Про роботу команди та оренду приміщення

— Для роботи орендуємо в амбулаторії вісім кабінетів та кабінет для УЗД-діагностики. Приміщення надала сільська рада Копашново на наше прохання. Серед додаткових плюсів для громади — в селі з’явилось вісім додаткових робочих місць. Крім мене з чоловіком також працюють п’ять медсестер і лікар, який проводить УЗД-діагностику.

Про переваги та недоліки медреформи

— Медреформа — це суцільна перевага і ми дуже задоволені, що долучились. Свої плюси отримала кожна сторона: як пацієнти, так і медпрацівники. Тепер у якісному лікуванні та результатах зацікавлені не лише пацієнт, а й лікар.

Пацієнт самостійно укладає договір з сімейним лікарем, якому довіряє, а не як раніше — вимушений звертатися до того, хто “прикріплений” до певної дільниці. Тож якщо лікар не компетентний або хамовитий, його можна легко замінити. А разом з пацієнтом від лікаря йдуть його гроші. Тому медикам треба не лише якісно працювати, а й бути приємними та лояльними до своїх пацієнтів.

До того ж тепер пацієнт може записатися до лікаря без витрачання часу на отримання талонів і годин очікування під дверима в “живій” черзі. Та й загалом з’явилась можливість отримати рецепт від лікаря телефоном або у Viber чи Telegram. Це дуже зручно, в першу чергу, для пацієнтів.

Що стосується недоліків, то він лише один. Шкода, що медреформа сталася лише зараз, а не на початку незалежності України, коли ми закінчили університети. Тоді наш запал не знав меж і можна було б досягнути більшого.

Під час переходу виникали складнощі з колишніми колегами та чиновниками

— Починати приватну практику було нелегко. Керівництво Центру первинної медико-санітарної допомоги уставляли палиці в колеса. Приватні лікарі стали для них, як кістка у горлі, адже заважали складним корупційним схемам. 

В село, навіть, приїзджали районні начальники й намагались відмовити людей підписувати декларації з лікарями-підприємцями. Мовляв, у нас пацієнти не зможуть отримувати лікарняні листки (насправді -— можуть) та розповідали інші нісенітниці. Тоді моєму чоловіку довелось привезти народного депутата, який допоміг нам налагодити роботу. 

Читайте також: Як дезінфікувати себе, свій дім та речі, щоб вберегтись від коронавірусу

Боятися нічого, медреформа — працює

— Реформа прозора та зрозуміла. Завдяки їй лікарі відчули свободу та водночас піклуються про якість своєї роботи. Як на мене, це головний плюс як для медпрацівників, так і для пацієнтів загалом. Деяких  лікарів лякає, що доводиться вчитися працювати з електронними сервісами та опановувати сучасні технології. Проте боятися нічого! 

Сьогодні дійсно приємно бути частиною сфери охорони здоров’я України. Напевно, я можу так сказати, чи не вперше за весь час моєї роботи. Сподіваємось, що надалі ситуація буде лише покращуватися, а нещодавно запропоновані зміни до другого етапу медреформи — не спаплюжать наші напрацювання.

22.05.2020

Суспільство

На Волині активісти облаштували відпочинкову зону біля Шацького озера

Опубліковано

У місті Шацьку Волинської області біля озера Люцемир місцеві активісти оновили відпочинкову зону та навели там лад.

Про це пише Кордон з посиланням на в.о. голови Шацької об’єднаної територіальної громади Людмилу Цевух.

Фото: kordon.in.ua

За їхніми даними, громада упорядковувала місцину декілька вихідних поспіль. Це одна з найулюбленіших відпочинкових зон місцевих жителів – озеро Люцимер.

Фото: kordon.in.ua

Читайте також: Відпустка в селі. Топ 6 зелених садиб, куди вам варто навідатись в цьому році

Фото: kordon.in.ua

Читайте також: Як фермери згуртувалися і збудували дорогу для туристів на Одещині (ВІДЕО)

«Шацьк оновлюється … бо є (!) люди, готові його змінювати!!! Просто своїм посильним внеском, бажанням, политим деревцем, обкошеним подвір’ям, розумінням того, що «це потрібно нам». А Шацьк віддячить нам своєю ошатністю», – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Секс-шоп у райцентрі: як за два роки зробити клієнтами 15% жителів. Кейс родини Сапожникових

Нагадаємо, у Києві волонтери доглядають за дітьми медиків, поки ті на роботі.

Як ми повідомляли раніше, кияни об’єднались і рятують ліси від паліїв.

Головне фото: kordon.in.ua.

Читати далі

Суспільство

Коли у Києві знову запрацює Uber Shuttle: схема маршрутів

Опубліковано

У Києві з 1 червня відновить роботу сервіс маршрутних таксі Uber Shuttle. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на компанію Uber. 

Зазначається, що запрацює одразу 22 маршрутів у Києві для всіх користувачів. У шатлах будуть обмеження за кількістю місць у салоні

“Маршрути й ціни будуть такими самими, як і на початку року, з незначними винятками. Медичні працівники, після подання заявки на отримання спеціального коду Uber Medics, як і раніше, зможуть користуватися послугою безкоштовно”, – зазначається в повідомленні.

Що зміниться?

Внутрішні поверхні всіх шатлів оброблятимуться антисептичними засобами після кожної зміни, а самі шатли проходитимуть щоденну дезінфекцію всередині та зовні.

Водії та пасажири отримають нагадування про санітарні запобіжні заходи, такі як миття рук і носіння маски або пов’язки для обличчя.

“Водіям і пасажирам потрібно буде відповісти на конкретні контрольні запитання в застосунку, підтвердивши, що вони вжили цих заходів, перш ніж вони зможуть забронювати поїздку або вийти на лінію. Для підтримки соціального дистанціювання кількість пасажирів буде обмежена так, щоб біля кожного зайнятого місця було одно вільне”, – наголошують в Uber.

Головне фото: ua.news

Читати далі

Суспільство

На яких дорогах Києва та області встановили камери фіксації ПДР

Опубліковано

Відсьогодні в Україні запрацювала, анонсована МВС, система автофіксації порушень Правил дорожнього руху. Пілотний проєкт цієї системипрезентували у березні 2020 року, передає Служба автодоріг області.

На Київщині встановили 25 комплексів автоматичної фіксації порушень на основних дорогах державного значення, що ведуть до столиці. На цьому етапі система фіксуватиме винятково перевищення встановлених обмежень швидкості руху автотранспорту.

Читайте також: В Україні до кінця року встановлять 270 камер на дорогах: деталі

Де на Київщині встановили комплекси?

В Київської області комплекси автоматичної фіксації порушень ПДР встановлені на дорогах:

 • М- 03 Київ —Харків — Довжанський – 5 комплексів;
 • М- 05 Київ — Одеса – 9 комплексів;
 • М- 06 Київ — Чоп – 5 комплексів;
 • М- 07 Київ — Ковель — Ягодин – 4 комплекси;
 • Н- 01 Київ — Знам’янка – 2 комплекси;
 • Р- 01 Київ — Обухів – 2 комплекси.

Де камери в Києві?

В Києві встановлено 20 таких камер за наступними локаціями:

 • проспект Володимира Маяковського, 56
 • проспект Володимира Маяковського, 65
 • Дружби народів бульвар, 27
 • Дружби народів бульвар, 36
 • Столичне шосе, 58 в напрямку м. Київ
 • Столичне шосе 58, в напрямку м. Обухів
 • Харківська площа / проспект Миколи Бажана
 • Харківська площа / проспект Миколи Бажана
 • вул. Олени Теліги, 39
 • Набережне шосе, 4
 • Дніпровська набережна, перехрестя з вулицею Причальна
 • вулиця Братиславська, 18
 • Чоколівський бульвар, 24
 • Північний міст (в напрямку лівого берегу)
 • Північний міст (в напрямку правого берегу)
 • Броварський проспект. (м. Лівобережна)
 • Броварський проспект/ вул. Будівельників
 • Південний міст (в напрямку лівого берегу)
 • Південний міст ( в напрямку правого берегу)
 • проспект Героїв Сталінграда, 25

Які штрафи?

Якщо правопорушник сплатить штраф протягом 10 днів з моменту отримання повідомлення, то його сума складе 127,5 гривень. У випадку після 10 днів – 255 гривень. Якщо не сплатить, по якійсь причині, то штраф буде стягуватися через систему Виконавчої служби Міністерства юстиції.

Якщо громадянин не згоден з постановою про порушення ПДР зафіксованому в автоматичному режимі, він може його оскаржити, звернувшись до Департаменту патрульної поліції.

Головне фото: nashkiev.ua

Читати далі

Суспільство

Відомі українці читають «Зовсім не страшну книгу» і підтримують важкохворих людей (ВІДЕО)

Опубліковано

Упродовж травня у мережі Фейсбук зірки і лідери думок публікують відео, на яких читають уривки «Зовсім не страшної книги про життя, смерть і все, що поміж ними». 

Це – перша в Україні книга для сімей важкохворих людей, де зібрані одразу і історії з життя, і поради лікарів та психологів. Вже незабаром книга вийде з друку. 

Хто долучився?

Історії з неї вже прочитали авторка та засновниця ГО «Горизонталі» Анастасія Леухіна, актриса Ірма Вітовська, телеведуча Соломія Вітвіцька, громадська активістка та чемпіонка світу з карате Уляна Пчолкіна, співачка Ярина Квітка, медична експертка Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Катерина Булавінова, психологиня Наталя Підлісна, журналістка Галина Сергеєва, голова «100% Життя» Дмитро Шерембей.

На черзі – читання з телеведучою Лідією Таран, письменницею і журналісткою Зоєю Казанжи, ведучим «Телебачення Торонто» Романом Вінтонівим та іншими відомими людьми.

Для багатьох з них книга стала відгуком особистих історій. Соломія Вітвіцька читала уривок наступного дня після похорон рідного дядька. А Наталя Підлісна каже, що історія, яку вона прочитала, нагадує історію її мами.

Зірка благодійного спектаклю «Оскар і Рожева Пані» Ірма Вітовська багато років підтримує розвиток паліативної допомоги тим, кого вже неможливо вилікувати. Для читань Ірма обрала з книги історію про маленького Пашу – саме після його смерті активісти домоглися, щоб реанімації офіційно відкрилися для відвідувачів.

Частина прочитаних історій – власні. Наприклад, в книзі є розповіді чоловіка Катерини Булавінової, який помер від раку. Або історія Дмитра Шерембея, якому 20 років тому лікарі давали лише два місяці життя. За словами Дмитра, «”Зовсім не страшна книга” допоможе пережити погані новини і впоратись з болем як фізичним, так і душевним – пацієнтам та їхнім родинам».

Авторка Анастасія Леухіна розповідає:

«Часто, почувши погані новини про чиїсь здоров’я чи смерть, люди не знають, як себе поводити, і просто кажуть ”Тримайтеся!”. А ти відчуваєш у цьому дистанціювання і формальну ввічливість, бо триматися в таких ситуаціях майже нема за що».

Тепер замість болісного «тримайся» можна подарувати або розповісти про допоміжну книгу. Анастасія зазначає, що видання буде корисним не тільки сім’ям пацієнтів, але й медикам: «В часи, коли медична система в стані турбулентності, а налагодженої системи підтримки важкохворих взагалі не існує, книга може стати цінним порадником і для лікарів та медсестер».

Читайте також: Нова пошта оприлюднила соціальний ролик, що мотивує рухатись вперед (ВІДЕО)

Завдяки внескам благодійників частину накладу надрукували спеціально для лікарень і хоспісів. Заклади зможуть отримати її безкоштовно, для цього треба заповнити заявку на сайті проекту. Там же можна купити книгу.Відео читання у фейсбуку і на ютуб каналі проекту.

Головне фото: tsn.ua

Читати далі

Суспільство

Карпатські громади можуть отримати 250 тис. грн гранту

Опубліковано

Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна» оголосила Конкурс ініціатив місцевих карпатських громад. Кінцевий термін подання заявок: 22 червня 2020 року, передає Гурт.

Яка мета конкурсу?

Пріоритети конкурсу:

 • збереження і популяризація історико-культурної спадщини
 • збереження і популяризація природної спадщини
 • розвиток спорту в гірських громадах
 • безпека громад Карпатського регіону
 • подолання наслідків COVID-19 для закладів охорони здоров’я та суб’єктів підприємництва.

Територія реалізації: Львівська, Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька області.

Максимальний обсяг гранту для одного проекту – 250 тис. грн. Обов’язковий власний внесок не менше 20% загального бюджету проекту. Бюджет програми: Львівська область – 2,25 млн грн, Закарпатська область – 2 млн грн, Івано-Франківська область, Чернівецька область – в межах фінансування, передбаченого в обласних бюджетах.

Хто може взяти участь?

Участь у конкурсі можуть брати організації із території реалізації Програми, зокрема:

 • Органи місцевого самоврядування;
 • Громадські організації;
 • Благодійні фонди;
 • Комунальні організації (установи, заклади).

Проєктні пропозиції потрібно надсилати:

 • електронний варіант: шляхом заповнення реєстраційної форми за посиланням http://ekarpaty.com/konkurs-initsiativ-mistsevih-karpatskih-gromad-2020/
 • друкований варіант на адресу: Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна», вул. Винниченка, 12, м. Львів, 79008.

Обов’язковим є подання і електронної, і паперової форми заявки.

Детальну інформацію можна одержати на сайті Асоціації  http://ekarpaty.com

Головне фото: minregion.gov.ua

Читати далі

Суспільство

Конструкторське бюро “Південне” придбало обладнання нового покоління (ВІДЕО)

Опубліковано

Конструкторське бюро «Південне», розташоване у Дніпрі,  продовжує розбудову якісно нової виробничої ділянки виготовлення корпусних деталей з металевих матеріалів за технологією ротаційного розкочування. Про це повідомляється КБ «Південне» на сторінці Facebook.

Зазначається, що нещодавно КБ «Південне» придбало обладнання нового покоління – верстат ротаційної витяжки німецької компанії Leifeld Metal Spinning AG.

Як використають обладнання?

Новітній верстат буде задіяно для виготовлення осесиметричних тонкостінних виробів з високими вимогами до точності та якості поверхонь, таких як стінки і сорочки камер згоряння соплових блоків двигунів.

Договір на придбання і поставку нового обладнання було заключено підприємством ще у 2018 році без залучення бюджетних коштів, виключно на гроші, зароблені у рамках виконання комерційних міжнародних контрактів.

Читайте також: Українські конструктори працюють над розробкою «Місячного селища»

“Дооснащення нової виробничої ділянки та впровадження інноваційних технологій забезпечить всі проміжні процеси, необхідні для створення та об’єднання усіх компонентів кінцевого продукту при серійному або унікальному виробництві корпусних деталей ракетно-космічної техніки”, – йдеться у повідомленні.

Монтаж верстата, навчання персоналу, пуско-налагоджувальні роботи та введення в експлуатацію будуть проведені вже після завершення карантину.

Що відомо про КБ “Південне”?

Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» у Дніпрі є одним з найвідоміших і визнаних у світі науково-конструкторських підприємств з розроблення ракетно-космічної техніки.  

Колектив КБ «Південне» взяв участь у створенні дев’яти типів космічних ракет-носіїв, з використанням яких здійснено близько 500 запусків і виведено на орбіти більше 1 100 космічних апаратів.

Більше 50 років КБП розробляє, забезпечує виготовлення та запуск космічних апаратів різного призначення. За ці роки було розроблено більше 400 космічних апаратів 70 різних типів. Так, враховуючи особливу актуальність спостереження Землі з космосу, було розроблено ряд супутників дистанційного зондування Землі – «Січ-1», «Січ-2», Egyptsat-1, в кооперації з суміжниками було розроблено космічні системи, серед яких наземні комплекси керування, приймання й оброблення даних.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.