Суспільство
Як підприємцю шукати персонал: 5 головних кроків
Будь-якому бізнесмену зазвичай необхідні співробітники. Їх пошук і співбесіду доводиться проводити самостійно. Як не помилитися під час такого непростого процесу, як підбір персоналу
Якщо у великих корпораціях пошуком і підбором персоналу фахівців займаються HR-департаменти, то засновнику бізнесу доводиться вирішувати це питання самостійно. Але з чого почати? І як відбирати першого в своєму житті підлеглого? Про це ШоТам розповів досвідчений HR-експерт Тетяна Пашкіна.
Крок 1. Зрозуміти, який фахівець потрібен
Перед тим, як розміщувати повідомлення про вакансії про підбір персоналу, варто критично оцінити перелік робіт, які необхідно виконувати не тільки зараз, але і через півроку-рік. Можливо, зараз підприємцю потрібен бухгалтер, але не на повний робочий день, а на два-три години на тиждень. Потім потрібно подумати про те, якими якостями повинен володіти претендент. Наприклад, якщо підприємцю необхідний бухгалтер чи економіст, то перевагу краще віддати педантичному співробітнику. Менеджер з продажу, навпаки, повинен легко знаходити спільну мову з потенційними клієнтами. Якщо заздалегідь прописати якості майбутніх співробітників, то це допоможе простіше зробити вибір.
Крок 2. Розмістити інформацію про пошуки співробітника
Є кілька варіантів, як зробити підбір персоналу ефективним. Повідомлення про наявність вакансії можна розмістити в базі Центру зайнятості. Також повідомлення можна опублікувати на спеціалізованих сайтах з пошуку роботи, але за співпрацю з ними необхідно платити. Наприклад, найдешевший пакет – можливість розмістити вакансії на місяць і отримати щоденний доступ до 10 резюме коштує близько 400 грн на місяць.
Читайте також: “Шато Чизай” інвестує 2 млн доларів у виробництво бренді
Отримавши резюме, важливо звернути увагу на досвід потенційного працівника. Наприклад, якщо фахівець все життя працював у великих корпораціях, то він нічого не розуміє про роботу малого бізнесу. Якщо завдань небагато, то віддати перевагу краще фахівцю, який шукає роботу на півдня. Цю можливість краще прописати в вакансії про пошук персоналу.
Крок 3. Підготуватися до співбесіди
У підприємця-початківця, як правило, немає менеджера з персоналу, можливість платити за проведення тестів та ін. Сподіватися на те, що здобувач проявить свої вміння і характер під час першої зустрічі не варто. «Перше враження» працює не завжди. Існує велика кількість «професійних співробітників», які вже давно навчилися обходити гострі питання HR-фахівців. Що вже говорити про початківців підприємців, які беруть своїх перших підлеглих на роботу і ще не встигли «набити руку».
До співбесіди потрібно готуватися не тільки здобувачеві, але і роботодавцю. Якщо, наприклад, потрібен бухгалтер або IT-фахівець, то краще попросити знайомих підготувати для них тести. За їх результатами буде зрозуміло, чи розбирається претендент на місце в своїй справі. Щоб перевірити риси характеру майбутнього співробітника не потрібно витрачати гроші на дорогі іноземні тести. Можна їх скласти самостійно. Наприклад, якщо від фахівця потрібна постійна концентрація уваги, можна будь-який текст написати дрібним шрифтом і попросити претендента закреслити всі букви «я». І спостерігати за процесом.
Крок 4. Як проводити співбесіду
Почати зустріч краще зі знайомства: підприємцю варто розповісти про свій бізнес, свої цілі і амбіції. І подивитися на реакцію. Можливо, претендентові не сподобається займатися конкретним напрямом бізнесу і він відразу ж про це скаже.
І, навпаки, зацікавитися пропозицією можуть і висококласні фахівці. Якщо вони готові братися за проєкт і гарантувати результат, то крім заробітної плати їм можна запропонувати невелику частку в бізнесі.
Це – хороша мотивація для нового співробітника і партнера працювати більше заради спільної справи. Як зрозуміти, яку зарплату потрібно запропонувати фахівцеві? Її розмір залежить від того, який прибуток отримує підприємець і скільки готовий направляти на розвиток свого проєкту. Крім цього, варто враховувати і ринкову ситуацію. Для цього потрібно проаналізувати пропозиції конкурентів і переглянути огляди ринку праці, які публікують на профільних сайтах. Як правило, в них вказують розмір середньої заробітної плати для кожної категорії фахівців.
Крок 5. Підібрати спеціальні умови
Але більшість співробітників звертають увагу не тільки на розмір заробітної плати, а й на співвідношення витрачених зусиль і винагороди. Середня зарплата того ж бухгалтера становить 20 тис. грн на місяць, але якщо потрібно працювати по три години на день, то здобувачеві можна запропонувати і 10 тис. грн на місяць. На перший погляд здається, що знайти працівника на таку суму неможливо. Але така робота може зацікавити маму з маленькою дитиною, якій іноді необхідно буде працювати віддалено.
Читайте також: Шестеро українців потрапили до складу Міжнародної академії астронавтики
Претендентів може приваблювати і близькість до місця проживання, можливість брати відгули в будь-який час або навіть цікавість завдань. Тому фахівці кадрових агентств радять відразу подумати над «сильними сторонами» своєї пропозиції. Співробітник може погодитися працювати за меншу винагороду, наприклад, за умови, що йому дозволять йти з роботи по п’ятницях на годину раніше. Щоб зацікавити фахівця, варто уточнити у нього, які вимоги до роботи для нього є вирішальними. Невелика компанія може запропонувати більш гнучкі умови праці, які неможливо отримати при виході на роботу у великій компанії.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі