Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як одна сім’я на Луганщині рятує донбаські ліси (ВІДЕО)

Опубліковано

Екоактивісти Сєвєродонецька воюють за місцевий ліс.

Нині тут ростуть дерева, але у планах – масштабне будівництво.

“Спочатку це була саме реакція на те, що після минулорічних пожеж, коли згоріло стільки лісу скрізь – 80% лісу згоріло біля Сєвєродонецька – і щось рубати живе? Мене це не просто здивувало. Це обурює”, – розповідає активістка ініціативної групи “ЕКО Сєвєродонецьк” Оксана Чіпіжна.

Активісти проти вирубування

Люди вийшли на мітинг, щоб не дати звести замість лісу обласну лікарню.

“Заявлених мітингів було два. Обидва вони влаштовувалися перед громадськими слуханнями, під час яких ВЦА хотіла внести зміни до Генплану міста Сєвєродонецька. Обидва ці громадські слухання не були проведені. І невідомо, коли будуть проведені. Вони їх відміняли, але ми виходили на мітинг”, – додає активістка.

Читайте такожВ Україні запустили мапу екологічних проблем Донбасу

За її словами, раніше ніколи активісти не висловлювали думку, що вони проти обласної лікарні.

“Ні, ніколи такого не було. Ми завжди казали, що ми за будівництво обласної лікарні, але знайдіть місце, де не треба буде рубати дерева, тим паче, таку кількість дерев рубати. Тому що ми всі потребуємо здорового життя в місті. А як воно може бути здоровим без зелених насаджень і без дерев? Що буде взагалі очищувати повітря? Дерева очищують повітря! В нашому хімічному регіоні це дуже важлива тема. Це наше здоров’я”, – впевнена Оксана Чіпіжна.

Порушення влади

Місцеві переконані, що влада порушила закон.

“У нас місцева влада, це тимчасовий орган, який ми не вибирали. І є закон, який передбачає, що на той час, в листопаді, вони мали можливість надати тільки на один рік в оренду, більше ніяк вони землю не могли дати, а вони надали у постійне користування. І от вже 9 червня вони надали ще дві ділянки з цією ж метою – для облаштування обласної лікарні. Але це теж порушення закону – тепер за законом вони мають на 5 років можливість здати в оренду. Але вони не мають права надавати її в постійне користування”, – розповіла екоактивістка.

Ініціативна група “ЕКО Сєвєродонецьк” повідомила про правопорушення правоохоронців та всі державні органи.

Інстанцій було дуже багато. ВЦА (Військово-цивільна адміністрація) і область – це зрозуміло. До Верховної Ради, до Комітетів ВР, до Кабінету міністрів, до профільних міністерств. До Міндовкілля, до Міністерства розвитку громад.

“У мене три папки звернень. Десь є відповіді, десь відповіді формальні, що вони надали до ВЦА. Навіть було таке, що надають відповідь ще на Казакова – на мера, якого не існує два роки”, – стверджує Оксана Чіпіжна.

Сила згуртування

За її словами, поки не маємо суттєвих досягнень, крім того, єдине – на заяву про злочин (на одну із трьох) провадження внесене в ЄРДР (Єдиний реєстр досудових розслідувань).

Вона переконана, що місцеві мешканці мають бути згуртованішими та більш активними. Більше цікавитися цими темами.

Читайте такожВиходимо на протести та фільмуємо викиди. Як на Донбасі борються з проблемою забруднення повітря

“І мені б дуже хотілося, щоб усі ці “реформовані”державні установи не зволікали зі своїми обов’язками, робили це своєчасно, звертали на нас увагу”, – каже Оксана.

“Ми ж все одно не зупинимося, ми будемо відстоювати цей ліс і своє здоров’я, і своє повітря. Я хочу, щоб у цьому лісі гуляли мої онуки колись. Тут білочки бігають, їжачки. Це біорізноманіття. Куди їм подітися? Там згорів ліс, тут його зрубають: де вони будуть жити? Оцінки збитків, які нанесли пожежі, ще немає. Ми не знаємо, в якому стані взагалі регіон, як нам тут жити. Може, треба кожне дерево охороняти? Мораторій на вирубку лісів, мораторій взагалі на вирубку всіх зелених насаджень, поки не вивчать, скільки чого залишилося, не порахують. І потім вже приймати якісь рішення”, – додала активістка.

Ініціативна група “ЕКО Сєвєродонецьк” спільно з іншими еко-активістами працює над “Cхід Ekomap”.

Про проєкт 

Cxiд Ekomap – це інтерактивний атлас, присвячений актуальному стану навколишнього середовища Донецької та Луганської областей. 

Проєкт розроблений громадською організацією «Криголам» за підтримки посольства Чехії в рамках Transition Promotion Program.

Збройний конфлікт на сході країни заподіяв катастрофічної шкоди довкіллю, порушилась система моніторингу навколишнього середовища. На інтерактивній мапі зібрані екологічні проблеми регіону – затоплення шахт, сміттєві полігони, лісові пожежі, тліючі терикони, просідання грунтів та інші. 

Натиснувши на кожну проблему користувачі мають можливість ознайомитись з нею завдяки відеоролику, а також дізнатись про інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці. 

Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета Cxiд Ekomap – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу. 

Нагадаємо, українську школярку визнали геніальною за ідею врятувати Дніпро.

Як ми повідомляли раніше, ЮНІСЕФ оголошує онлайн хакатон на підтримку кліматичного активізму серед школярів.

Суспільство

У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Опубліковано

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.

Про це повідомив активіст Дмитро Перов.

За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.

На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.

Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.

Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова

Читати далі

Суспільство

На вокзалі у Києві встановили артоб’єкт «ВОЛЯ», який представляли у Давосі

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Символізм артоб’єкта

Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.

«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.

Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам

Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».

Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.

Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба

Опубліковано

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.

Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».

Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.

«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.

За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.

Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).

Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»

Читати далі

Шопочитати

Суспільство23 години тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Економіка і бізнес1 день тому

Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку

Коли втрачаєш роботу під час війни, а навколо — вибухи, сирени й постійна тривога, то...

Культура2 дні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес2 дні тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....