Суспільство
Як одна сім’я на Луганщині рятує донбаські ліси (ВІДЕО)
Екоактивісти Сєвєродонецька воюють за місцевий ліс.
Нині тут ростуть дерева, але у планах – масштабне будівництво.
“Спочатку це була саме реакція на те, що після минулорічних пожеж, коли згоріло стільки лісу скрізь – 80% лісу згоріло біля Сєвєродонецька – і щось рубати живе? Мене це не просто здивувало. Це обурює”, – розповідає активістка ініціативної групи “ЕКО Сєвєродонецьк” Оксана Чіпіжна.
Активісти проти вирубування
Люди вийшли на мітинг, щоб не дати звести замість лісу обласну лікарню.
“Заявлених мітингів було два. Обидва вони влаштовувалися перед громадськими слуханнями, під час яких ВЦА хотіла внести зміни до Генплану міста Сєвєродонецька. Обидва ці громадські слухання не були проведені. І невідомо, коли будуть проведені. Вони їх відміняли, але ми виходили на мітинг”, – додає активістка.
Читайте також: В Україні запустили мапу екологічних проблем Донбасу
За її словами, раніше ніколи активісти не висловлювали думку, що вони проти обласної лікарні.
“Ні, ніколи такого не було. Ми завжди казали, що ми за будівництво обласної лікарні, але знайдіть місце, де не треба буде рубати дерева, тим паче, таку кількість дерев рубати. Тому що ми всі потребуємо здорового життя в місті. А як воно може бути здоровим без зелених насаджень і без дерев? Що буде взагалі очищувати повітря? Дерева очищують повітря! В нашому хімічному регіоні це дуже важлива тема. Це наше здоров’я”, – впевнена Оксана Чіпіжна.
Порушення влади
Місцеві переконані, що влада порушила закон.
“У нас місцева влада, це тимчасовий орган, який ми не вибирали. І є закон, який передбачає, що на той час, в листопаді, вони мали можливість надати тільки на один рік в оренду, більше ніяк вони землю не могли дати, а вони надали у постійне користування. І от вже 9 червня вони надали ще дві ділянки з цією ж метою – для облаштування обласної лікарні. Але це теж порушення закону – тепер за законом вони мають на 5 років можливість здати в оренду. Але вони не мають права надавати її в постійне користування”, – розповіла екоактивістка.
Ініціативна група “ЕКО Сєвєродонецьк” повідомила про правопорушення правоохоронців та всі державні органи.
Інстанцій було дуже багато. ВЦА (Військово-цивільна адміністрація) і область – це зрозуміло. До Верховної Ради, до Комітетів ВР, до Кабінету міністрів, до профільних міністерств. До Міндовкілля, до Міністерства розвитку громад.
“У мене три папки звернень. Десь є відповіді, десь відповіді формальні, що вони надали до ВЦА. Навіть було таке, що надають відповідь ще на Казакова – на мера, якого не існує два роки”, – стверджує Оксана Чіпіжна.
Сила згуртування
За її словами, поки не маємо суттєвих досягнень, крім того, єдине – на заяву про злочин (на одну із трьох) провадження внесене в ЄРДР (Єдиний реєстр досудових розслідувань).
Вона переконана, що місцеві мешканці мають бути згуртованішими та більш активними. Більше цікавитися цими темами.
Читайте також: Виходимо на протести та фільмуємо викиди. Як на Донбасі борються з проблемою забруднення повітря
“І мені б дуже хотілося, щоб усі ці “реформовані”державні установи не зволікали зі своїми обов’язками, робили це своєчасно, звертали на нас увагу”, – каже Оксана.
“Ми ж все одно не зупинимося, ми будемо відстоювати цей ліс і своє здоров’я, і своє повітря. Я хочу, щоб у цьому лісі гуляли мої онуки колись. Тут білочки бігають, їжачки. Це біорізноманіття. Куди їм подітися? Там згорів ліс, тут його зрубають: де вони будуть жити? Оцінки збитків, які нанесли пожежі, ще немає. Ми не знаємо, в якому стані взагалі регіон, як нам тут жити. Може, треба кожне дерево охороняти? Мораторій на вирубку лісів, мораторій взагалі на вирубку всіх зелених насаджень, поки не вивчать, скільки чого залишилося, не порахують. І потім вже приймати якісь рішення”, – додала активістка.
Ініціативна група “ЕКО Сєвєродонецьк” спільно з іншими еко-активістами працює над “Cхід Ekomap”.
Про проєкт
Cxiд Ekomap – це інтерактивний атлас, присвячений актуальному стану навколишнього середовища Донецької та Луганської областей.
Проєкт розроблений громадською організацією «Криголам» за підтримки посольства Чехії в рамках Transition Promotion Program.
Збройний конфлікт на сході країни заподіяв катастрофічної шкоди довкіллю, порушилась система моніторингу навколишнього середовища. На інтерактивній мапі зібрані екологічні проблеми регіону – затоплення шахт, сміттєві полігони, лісові пожежі, тліючі терикони, просідання грунтів та інші.
Натиснувши на кожну проблему користувачі мають можливість ознайомитись з нею завдяки відеоролику, а також дізнатись про інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці.
Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета Cxiд Ekomap – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу.
Нагадаємо, українську школярку визнали геніальною за ідею врятувати Дніпро.
Як ми повідомляли раніше, ЮНІСЕФ оголошує онлайн хакатон на підтримку кліматичного активізму серед школярів.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі