Економіка і бізнес
Як дизайнер з Дніпра заробляє на картинах з моху
Прямо зараз Роман Цимбал, ландшафтний дизайнер з Дніпра, виконує своє найбільше замовлення: вкриває 44 квадратних метри одного супермаркету… оленячою їжею. Або іншими словами – норвезьким мохом.
Як Роман Цимбал вирішив робити картини з оленячого моху та скільки на них можна заробити?
Скільки коштує одна така картина і де напастись моху на 44 квадрати – далі у інтерв’ю “ШоТам” з Романом Цимбалом.
Далі – зі слів Романа Цимбала.
Без реклами – нікуди
Коли я тільки починав свою діяльність, про таке ноу-хау, як картини з моху, в Україні ніхто не знав. Тому перше, про що треба подумати, коли вирішуєте займатись такою незвичною діяльністю – це реклама.
Читайте також: Як просувати свій бізнес із допомогою зірок та блогерів? Коментують DODO Socks, DREAM hostels та SIL’-wear
Продати виріб без гарної рекламі не вийде – я це точно знаю, спочатку теж думали починати працювати серед знайомих. Саме реклама на старті бізнесу стала основною статтею витрат. Наразі у нас є сайт та сторінка у Інстаграм – octo_moss, через них і рекламуємо картини.
Зачарував мох з бельгійського ресторанчика
Почати незвичайний бізнес допомогла… зима. Це період затишшя для ландшафтних дизайнерів. Ті ландшафтні дизайнери, які гарно заробляють, в цей час катаються на лижах. Але цей варіант не підходить, якщо ти відповідаєш за цілу фірму.
Працюю із мохом уже 4,5 років. За цей час встигли зробити і картини на експорт, і навіть винайшли власний розчин для того, аби “консервувати” мох, з яким працюємо.
Я сам інженер-будівельник, але якось допоміг намалювати ландшафтний проект другу і зрозумів – то моє. Влаштувався в ландшафтну компанію набратися досвіду.
Власне, мій перший бізнес – це ландшафтний дизайн. Проте це бізнес сезонний, взимку постійно перерви величезні, і я все думав, чим зайняти себе і команду.
Одного разу за кордоном в Бельгії в ресторанчику я побачив картину з моху. Різновид, який тоді мене “приманив” – це ягель або оленячий мох.
Де росте оленяча їжа
Ягель біло-сизого кольору. Уявіть, у Норвегії є цілі ліси, вкриті цим мохом. Вони завжди виглядають як засніжені через колір моху – навіть влітку. Це – улюблена оленяча їжа.
Не знаю, де саме його добувають – може і на фермах вирощують. Але дуже сумніваюсь у цьому – для того, аби один кущик моху виріс, потрібно 10 років.
Картини, що живуть 10 років
Коли я тільки почав працювати з ягелем, у мене були сумніви, чи реально він буде жити стільки, скільки обіцяють. Переживав, що пообіцяю клієнтам 10 років життя картини, а вийде інше.
Тому накупив зразків, розвісив у екстремальних умовах – на протязі, у темряві. Після року експериментів зрозумів: все нормально, з ягелем можна працювати.
Читайте також: П’ять українських екологічних стартапів, про які заговорив увесь світ
З минулого року я почав стабілізувати (консервувати – авт.) український мох. Ми прийшли до позитивного результату – наші українські зразки гарно збереглись, хоч уже рік пройшов.
Створити картину з моху власноруч
Картину на два квадратних метри я роблю близько тижня. Клеїти мох можна на будь-який клей, але ми використовуємо каучуковий – природного походження і екологічний. До речі, всі барвники, які використовуємо – теж природного походження, тому не чекайте у наших роботах кислотних відтінків.
Для створення картини вам знадобиться власне мох, ножиці, канцелярський клей і панно. І стабілізаційний розчин на основі гліцерину.
В Інтернеті ціни на півкілограма ягеля починаються від 600 гривень. Ми купуємо за цінами від 700 до 1000 гривень. Але спробуйте знайти поставників – це досить проблематично в Україні.
Неживий і не терпить сонця
На дотик всі властивості живого моху у стабілізованого ягеля залишаються.: відштовхування пилу, харчування вологою з повітря. І все ж це не живий мох в чистому сенсі цього слова.
Робити картини з живого моху, швидше за все, в принципі неможливо. Вони швидко в’януть.
Таку картину не повісиш на сонячне місце – починає вигоряти і втрачати колір. Така ж сама реакція у картини і на тепло. Якщо раптом довелось повісити у теплі сухі місця – хоча би раз на місяць обробляйте картину паром.
Найбільше замовлення
Найбільше замовлення за всю мою практику робимо прямо зараз – 44 квадратних метри. Замовник – магазин “Винотека”, який хоче максимально натурально відтворити скелі, порослі мохом. Із цим замовленням реально доводиться і скелелазанням позайматись.
А, зазвичай, замовляють різні і різне – починаючи від звичайних людей, які хочуть зробити подарунки родичам, і закінчуючи великими підприємствами, ресторанами.
Вартість та окупність
Цінова політика у нас в середньому від 250 до 350 доларів за квадратний метр. – Адже 90% матеріалу замовляється з-за кордону.
Проблема на старті, як і у всіх, – нестача грошей. Той момент, коли вони йдуть ніби у чорну діру. В якийсь момент хочеться все кинути з думками “Україна ще не готова”. Мало так не зробив – але через кілька тижнів прийшло перше замовлення.
Читайте також: Як варення врятує Карпати. Підприємиця придумала дієве ноу-хау
Задоволення у фінансовому плані прийшло на році так другому – коли було кілька великих і цікавих замовлень.
Що треба для старту?
Закупівля сировини – це, в принципі, не витрати. Його ми можемо купувати під конкретне замовлення. Основні витрати, як я вже казав, це реклама.
Потрібні також мінімальні навички роботи з мохом. Ну, і художнє бачення мінімальне потрібно мати. Хоча багато замовлень бувають таких, що потрібно просто стіну 2Х2 метри заклеїти мохом.
А ще готуйтесь до того, що аби зробити справді гарну картину, натхнення доведеться шукати в лісах.
Економіка і бізнес
Як долучитися до «Зеленої пʼятниці»
Товари з вигодою
- ґаджети Apple — 10%;
- побутова техніка — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
- енергоощадні товари — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
- квитки в театри, кінотеатри та на концерти — 10% кешбеку;
- МСС краса та здоровʼя — 8% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard.
Про програму лояльності «Привіт»
Коментарі
Економіка і бізнес
Головні теми конференції
- енергонезалежність та покращення української інфраструктури;
- інновації в теплотехніці;
- нові підходи до енергоефективного будівництва;
- підтримка локального виробництва.
Енергетичний сектор і держава
Про «Теплоенергетичний кластер України»
Коментарі
Економіка і бізнес
Що змінилося?
- автоматичні двері;
- ліфт для зручності пересування;
- місця для людей на кріслах колісних;
- тактильна плитка;
- таблички шрифтом Брайля;
- безбар’єрні вбиральні.
Нові можливості для відвідувачів
- 11 терміналів самообслуговування;
- касу;
- експрес-вікно.
Коментарі