

Технології
Як бізнесу обійти черги на пошті? Тримайте лайфхак з Одеси
Ви звичайний підприємець і ви не хочете нічого вирішувати. Вам би просто відправити кілька посилок і бажано ще при цьому: не стояти
Ви звичайний підприємець і ви не хочете нічого вирішувати. Вам би просто відправити кілька посилок і бажано ще при цьому:
- не стояти кілька годин у черзі на пошті;
- не розбиратись із космічно складною онлайн-формою (так ніби ви запускаєте ці посилки на навколоземну орбіту);
- не чекати ТТН (товарно-транспортна накладна – авт.) півжиття, іншу половину якого ви вже витратили на чергу на пошті.
Із сервісом TTN Portal у малого та середнього бізнесу з’явиться можливість не витрачати дорогоцінний час. А все через те, що підприємець Кирило Соколовський пішов далі вигуків “Доколє!” – і вирішив цю проблему. Його інтернет-сервіс TTN Portal уже економить кілька годин на день підприємцям, що відправляють замовлення поштою – чи то “Новою”, чи то “Укрпоштою”. А обходиться це їм, скоріше за все, безкоштовно.

Кирило Соколовський
власник торгової марки Tushe, керівник онлайн-напрямку “Одесспродкомплекс”
Разом з командою розробникiв створив сервіс TTN Portal, бо до цього втрачав на оформленні замовлень поштою по кілька годин на день
Пробував розібратись з проблемою самотужки
Торгова марка Tushe – це понад 40 видів преміальних консервів, лідером серед яких є тушонка. Особливість Tushe у тому, що продаж наших продуктів відбувається не у супермаркетах, а через власний iнтернет-магазин та у соцмережах.
Коли я ще тільки починав займатися розкручуванням бренду в 2016 році, була одна проблема – я власноруч оформляв і відправляв всі замовлення.
Поки замовлень було не так багато, в принципі, справлявся. Але от коли почала зростати кількість відправок, у мене йшло 2-3 години в день, щоб заповнити ТТН, зібрати посилки і відправити у відділенні “Нової пошти”. Дійшло до того, що я просто чекав своєї черги і диктував оператору відділення всі дані – у мене катастрофічно не вистачало часу.
Так я почав шукати зручне рішення.

Спроба № 1. Чесно спробував оформляти товарно-транспортні накладні онлайн через бізнес-кабінет “Нової пошти”. Скажу так: якщо людина сидить і займається тільки цим, то, в принципі, можна користуватися. Але якщо паралельно потрібно вирішувати купу інших завдань, то будь-яка, навіть незначна незручність у рутинній роботі жере багато часу.
Інтерфейс кабінету перевантажений всілякими функціями на зразок “Підняття вантажу на ліфт”! Агов, ця опція ні до чого, вона просто ігнорується звичайним відправником. Або ось ще віконце “Накладений платіж” – хочеться позначити один раз і забути про нього.
Словом, частина опцій майже увесь час непотрібна. Але займає місце у інтерфейсі, роблячи його схожим на кабіну пілота.
Виходить, у мене в середньому йшло близько двох хвилин, щоб створити одну товарно-транспортну накладну в кабінеті “Нової пошти” – це якщо на швидкість працювати. А якщо охайно і з перевірками на точність – тоді усі чотири. Додайте до цього ще 30-40 хвилин на те, щоб просто відправити смс клієнтам з номерами ТТН.
Але, в цілому, я задоволений роботою “Нової пошти”: те, як за два роки вони практично повністю позбавились черг у своїх відділеннях, варте поваги.
Спроба № 2. Після того, як мене розчарувала швидкість, з якою я оформляв відправлення у бізнес-кабінеті “Нової пошти”, я попросив програміста розробити модуль на базі платформи 1С( програма для автоматизації діяльності організацій – авт.) для кабінету “Нової пошти”. Але тут теж проблема: як тільки у “Нової пошти” трапляються незначні якісь зміни чи оновлення в коді, модуль перестає працювати, і потрібно йти на уклін до розробника знову. Сама по собі 1С – також нестабільна програма, там поломка на поломці і поломкою поганяє.
І ще один значний мінус – я не міг користуватися модулем з мобільного або планшета, був прикутий до ноутбука, немов до якоїсь галери.
Точка кипіння і створення сервісу
Ось це “З мене досить!” відбулося десь в середині 2018 року. Я постійно сидів на пороховій бочці, використовуючи модуль 1С. Тому що якщо раптом він зламався, то цілий робочий день коту під хвіст – мені треба було закатати рукава і разом з співробітницею сидіти і обробляти замовлення вручну.
Так народилася ідея створити сервіс, який спростив би підприємцям відправку замовлень через “Нову пошту”.
У мене була проста і зрозуміла проблема. Все, що було потрібно – таке ж рішення. Ми з програмістами побрейнштормили і розробили тестову версію TTN Portal.

Думай як підприємець
У хороших програмістів є один недолік – думають, ніби всі навколо такі ж круті у програмуванні, як і вони.
Моя команда хотіла ускладнити сервіс всілякими графіками, звітами і так далі. На цьому моменті завжди з’являвся я як підприємець і прибирав з сервісу всі непотрібні функції.
Адже перевантажений користувацький інтерфейс призводить до того, що велика частина клієнтів його просто не використовує, по-старому стоячи в живих чергах. І ось приклад: у тій же “Новій пошті” з усіх відправлень лише 1% оформляється через бізнес-кабінет – це їх офіційна статистика.
Як TTN Portal полегшить життя підприємцю та яка ціна питання
Буквально нещодавно наша команда друзів і партнерів завершила тестувати сервіс. TTN Portal тільки-но запрацював, а в нас вже є 50 користувачів.
З усіх ідей для сервісу я залишив найкращі, і сьогодні через додаток можна:
- масово створювати товарно-транспортні накладні;
- автоматично розсилати клієнтам смски: з номерами ТТН, реквізитами на оплату тощо;
- відстежувати накладені платежі;
- відстежувати роботу кількох людей, якщо ви працюєте командою;
- завантажувати записи щодо відправлень прямо із Excel. І, навпаки, експортувати усі дані з TTN Portal у формі таблиць.
Загалом, все, що залишається вам як власнику бізнесу – привезти товари безпосередньо до відділення.
Сьогодні через наш сервіс ви можете безкоштовно відправляти до 100 замовлень на день (а це – 3000 на місяць). Для інтернет-магазинів, у яких понад 100 відправлень на день, користування сервісом коштуватиме 600 грн/міс. Зовсім недорого, вважаю – враховуючи, що у магазина більше 3 000 відправлень товарів на місяць.
І тільки власники Apple сумують в сторонці
Все прекрасно у нашому сервісі – і адаптивний дизайн, і можливості. Прекрасно працює і з Android, і з iOS. Єдине що: власники пристроїв на базі iOS не зможуть скористатись опцією відправки SMS через телефон клієнта. Адже політика компанії забороняє програмам з браузера доступ до відправки SMS.
Але якщо ви власник iPhone, і вам так вже потрібна ця опція, завжди можна купити дешевий телефон з Android і використовувати його у якості робочого.
В планах – закохати в себе усі українські пошти
Моя ідея працює: чим більше відправлень підприємці оформляють через інтернет, тим швидше просуваються черги у відділеннях перевізника, тим більше часу у підприємця залишається на операційні завдання.
Поки ми офіційно співпрацюємо з “Укрпоштою”. У планах – така ж співпраця із “Новою поштою”. Зараз ми якраз з’ясовуємо, що потрібно компанії – і які пропозиції ми могли б натомість запропонувати їм.
Але думаю, знайдемо точки дотику. Адже наш додаток допомагає бізнесу робити найголовніше: обробляти якомога більше замовлень якомога меншими силами.
Технології

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум нереальний — вони просто витрачають час і ресурси. Та тепер роботи «ЗМІЙ» очищують українську землю від мін і беруть участь у спецопераціях на фронті.
Співзасновник компанії — український айтівець Борис Дрожак — повернувся додому з-за кордону, аби його розробки змінювали правила гри на полі бою.Як побудувати технологічну компанію, що змінює підхід до розмінування, читайте в ШоТам.

Борис Дрожак
співзасновник компанії Rovertech, один з розробників «КНРО ЗМІЙ», ІТ-фахівець, автор патентів у сфері штучного інтелекту
Я був на піку своєї кар’єри
Я працюю DevOps-інженером у великій міжнародній американській компанії DataRobot, яка займається автоматизацією створення моделей штучного інтелекту. До цього співпрацював з такими гігантами, як Cisco, SoftServe та OpenDNS, створюючи для них ІТ-програми. У своїй сфері я став доволі впізнаваним: виступав на конференціях, ділився знаннями та піонерив новий напрямок — Engineering productivity. Зрештою, виріс до рівня архітектора.
На момент повномасштабного вторгнення я жив в Ірландії. Мій робочий контракт дозволяв працювати лише за кордоном, утім, за рік компанія зробила виняток і надала дозвіл на переведення в Україну.
У Львові залишався наш дім і ресторан, який ми оперативно переорієнтували на допомогу фронту, — люди приносили продукти, а ми готували їжу для військових. Також донатили на армію, шукали автомобілі для транспортування гуманітарної допомоги. Згодом я почав працювати з інженерами — багато хто розробляв важливі технологічні рішення, і я залучав відвідувачів ресторану до фінансування цих проєктів.
Паралельно займався інформаційною безпекою. Я звертався до Snapchat, щоб вимкнути геолокацію в Україні, але залишити її активною в росії, і мені це вдалося реалізувати.

Борис Дрожак. Фото надав Борис
Партнерів знайшов у тіктоці
Історія нашої військової компанії почалася з одного коментаря в тіктоці. Хтось із підписників написав, що є хлопці, яким потрібна допомога. Тоді я поділився їхнім дописом, і він зібрав велику кількість переглядів та відгуків. Так я дізнався про ветерана Василя, який воював з 2014 року та створював робота для побратима з фронту, і власника СТО Богдана Змия, який виявився неймовірним інженером.
Розробка самого розміновувача почалася з простого малюнка бійця з позивним Борода. Одного дня він намалював на аркуші квадрат з колесами й надіслав Василю, щоб той подумав, що можна з цього зробити. Борода хотів мати робота, який коситиме траву, щоб військові не ризикували життям під час розмінування, тож Василь і Богдан підхопили ідею та почали працювати над першим прототипом. Ця історія почалася з бажання одного військового врятувати своє життя, а сьогодні наші розробки допомагають берегти бійців з інших підрозділів ЗСУ.

Команда Rovertech: Борис Дрожак, Василь Кореневський і Богдан Змий. Фото надав Борис Дрожак
Ми створили компанію, яка розробляє роботизовані наземні дрони
Наша компанія залишається незалежною — без американських чи європейських інвестицій. Це дозволяє нам самостійно ухвалювати рішення та не переживати, що ми багато вкладаємо в підтримку донатами чи можемо мати збитковий бізнес.
І головне — усе, що ми створюємо, зроблене українськими спеціалістами.
Першим нашим прототипом стала невелика косарка для розмінування на дистанційному управлінні, яку ми назвали v0. За собівартістю матеріалів вона коштувала близько 250 тисяч гривень і могла очищати до 50 соток на день.
Далі одним з найважливіших досягнень стало те, що ми змогли зробити справжній робот для розмінування — комплекс наземного роботизованого очищення. Він значно легший, ніж аналогічні зразки, які зазвичай важать 16–20 тонн. Це кардинально змінює економіку розмінування: завдяки меншій вазі можна виготовити більше машин, а значить швидше очищати території. Ми створили модель вагою всього в одну тонну, але з такою ж ефективністю, як і в більших приладів.
Спочатку ми називали її по-різному — було кілька ідей, навіть думали над варіантом «Шлях». Але зрештою вирішили найменувати «ЗМІЙ» на честь Богдана Змия, який довів, що машина може витримати чотири танкові міни.
Зараз працюємо над ще одним важливим проєктом — навігацією на базі штучного інтелекту. GPS на полі бою майже не працює, тому нам потрібно створити альтернативну систему, яка дозволить наземним дронам виконувати бойові задачі. Ми розробляємо систему навігації без GPS, які допоможуть машинам працювати в умовах глушіння сигналів.

«ЗМІЙ» косить високу рослинність. Фото надав Борис Дрожак
«Ти перший, хто це зробив»
Коли ми тестували робот на протипіхотних мінах, то взагалі не переживали. Але якось під час випробувань розмінування танкових мін біля Миколаєва одна з наших машин ледь не перекинулась, а вал застряг у землі після падіння.
Ми зрозуміли, що конструкцію треба покращувати, щоб робот ніколи не могло перевернути, тож почали думати над новими ідеями. Дорогою додому просто взяли з собою в машину міну без тротилу та почали крутити її, аналізувати й шукати рішення. Саме так придумали ще один компонент і новий елемент в розмінуванні — це також стало нашим патентом трохи пізніше.
Річ у тому, що ми створили перший у своєму класі розмінувальний робот і першими в Україні сертифікували машину ланцюгового типу за стандартами НАТО. Нам довелося зібрати величезний пакет документів для комісії, щоб отримати дозвіл на введення її в експлуатацію в ЗСУ.
Окремо треба було пройти військові випробування й задокументувати їх. Зокрема, за технічними умовами наша машина мала витримати підрив на одній протитанковій міні.
Пам’ятаю момент, коли ми вперше успішно протестували так «ЗМІЯ». Я сидів на конференції, розповідав про розмінування та використання штучного інтелекту в цьому процесі, і тут мені дзвонить Богдан: «Вийшло!». Я взяв мікрофон і сказав: «Щойно мені подзвонили й повідомили, що тепер ми можемо розміновувати протитанкові міни».
Нам всі довкола казали, що це нереально, що ми просто витрачаємо час і ресурси. Але одного разу Богдану Змию наснилося, що робот витримає чотири вибухи поспіль. Це звучало нереально, але ми вирішили ризикнути й інвестувати ще більше коштів у випробування. І він справді витримав вибухи! Ми не могли повірити своїм очам і натхненно чекали, що скажуть на такі результати наші друзі-сапери.
Змінили підхід до розмінування
Розмінування великими машинами має свої проблеми. Вони можуть копати більш ніж на 30 см у глибину, але це руйнує структуру ґрунту: змішуються глина й чорнозем, піднімається пил, що шкодить екосистемі. Саперам теж складно працювати в таких умовах, та й використання пального в цих машинах просто колосальне.
Ми пішли іншим шляхом. Наш розміновувач працює на 15 см. Він не копає, а спрацьовує ударно, провокуючи детонацію. У традиційних великих машинах міни просто розбиваються, а ми робимо так, щоб тротил вибухав на місці, а не розлітався.

Борис Дрожак демонструє роботу «ЗМІЯ» історику Тімоті Снайдеру, віцепремʼєрці Юлії Свириденко та Міністру цифрової трансформації Михайлу Федорову. Фото надав Борис
У «ЗМІЯ» з’явився брат
Згодом у нас з’явилася ідея створити логістичний робот — ми зробили тестову модель і передали її 3-й ОШБр на випробування. З того моменту у «ЗМІЯ»-розміновувача з’явився брат «ЗМІЙ логістичний», який дозволяє перевозити поранених і боєприпаси. Наші розробки вже брали участь у деяких спецопераціях на лініях фронту.

На фото «ЗМІЙ логістичний» евакуйовує причіпною системою «Журавель» робот для розмінування. Фото надав Борис Дрожак
Наш робот намалював 24 картини
Одного разу ми продали картину за мільйон гривень — половину коштів витратили на дрон. Цим дроном намалювали 24 картини, що символізують області України, — замість ланцюгів для розмінування тимчасово поставили на нього швабри. А області, які постраждали від війни, пробили ланцюгами розміновувача. Це не просто мазня — на картинах закарбований рух очищення української землі.
Читайте також: Анонімний митець зі Львова зібрав понад 1 млн гривень на військо за допомогою картин
Одна з них потрапила до Міністерства економіки — потім її передали Женевському центру розмінування. Інші продали: одну за тисячу доларів, іншу за 2 тисячі. Деякі люди просто зберігають їх, бо зараз ціна вже виросла до 10 тисяч.
Окремо ми вдячні данському волонтеру Сьорену Людвігу, який створив франчайзингову платформу для допомоги в розмінуванні України. Зокрема, він залучає своїх громадян донатити й на наш розміновувач. Наразі його збір вже сягнув 176 559,69 данських крон (понад мільйон гривень).

Сьорен Людвіг керує «КНРО ЗМІЙ». Фото надав Борис Дрожак
«ЗМІЯ» придбала найбільша міжнародна організація з розмінування HALO Trust
Робот може розміновувати 0,7 га за день, з яких частина — бойове розмінування, а частина — гуманітарне. Наразі в середньому день в день використовують біля 20 наших роботів.
Rovertech співпрацює з міжнародними партнерами, які допомагають розміновувати українські території. Наприклад, HALO Trust уже придбали одну з машин і планують закупівлю нових. Вони проводять саперні операції по всьому світу й мають намір використовувати як наших роботів, так і великі машини.

«КНРО ЗМІЙ» та «ЗМІЙ ЛОГІСТИЧНИЙ». Фото надав Борис Дрожак
Ми також є партнерами ООН, яка працює над подоланням глобальної продовольчої кризи та зацікавлена у швидкому розмінуванні українських земель. За нашими підрахунками, якщо активно залучити роботи, Україна може повністю очистити більшість сільськогосподарських полів від мін за 10 років, а після закінчення війни роботи зможуть перекваліфікуватись на агросектор.
Технології

Українські метеорологи в Антарктиці уперше за весь час досліджень провели паралельне радіозондування атмосфери зі станції «Академік Вернадський» та судна «Ноосфера», яке вже було за 200 кілометрів від континенту.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Що відомо про дослідження
Радіозонд — це пристрій, який підіймається у повітрі на кульці, яку заповнили гелієм. Увесь свій шлях він вимірює низку параметрів й одразу передає дані на землю. Такі дослідження на висоті до 20 кілометрів дозволяють отримати точніші дані для вивчення процесів в атмосфері та прогнозування погоди.
«Одночасний запуск зондів на “Вернадському” та “Ноосфері”, яка вже була за 200 кілометрів від станції, допоміг зафіксувати, як змінюється погода. Це дасть змогу науковцям більше дізнатися про те, як утворюються хмари й опади в цьому районі, а також як це впливає на океан, морський лід і танення льодовиків»‚ — написали в НАНЦ.
Читайте також: Український полярник, який воював у ЗСУ, повертається в Антарктику після протезування (ФОТО)
Науковці проводили цей експеримент два дні поспіль та запустили по чотири радіозонди. Зі станції дослідження проводили науковці 30-ї експедиції, а з українського судна — учасники 29-ї експедиції та сезонного загону.
«Такі паралельні запуски важливі під час зміни погоди, а також коли відбуваються процеси, цікаві з точки зору утворення хмар та опадів. Зокрема, циклонічні вихори та атмосферні фронти. За допомогою радіозондування ми можемо краще зрозуміти ці процеси та відповідно — змоделювати їх на майбутнє», — розповіла авторка дослідження, метеорологиня Анастасія Чигарева.
ВПЕРШЕ ВІДБУЛОСЯ ОДНОЧАСНЕ РАДІОЗОНДУВАННЯ АТМОСФЕРИ З «ВЕРНАДСЬКОГО» ТА «НООСФЕРИ» Наші метеорологи провели унікальний експеримент — паралельно запустили радіозонди зі станції «Академік Вернадський» та судна «Ноосфера». Це відбулося вперше за весь час досліджень українців в Антарктиці 🇦🇶 Нагадуємо, що радіозонд — це спеціальний пристрій, який піднімається в повітрі на заповненій гелієм кульці 🎈. Весь шлях він вимірює низку параметрів (температуру, вологість тощо) й одразу передає дані на землю 🌎 Таке «сканування» на висоті до 20 км дає найточнішу інформацію, щоб вивчати різні процеси в атмосфері та прогнозувати погоду. Адже приповерхневий моніторинг (до 2 метрів) дозволяє побачити лише частину того, що відбувається в атмосфері. Одночасний запуск зондів на «Вернадському» та «Ноосфері», яка вже була за 200 км від станції, допоміг зафіксувати, як змінюється погода 🌫. Це дасть змогу науковцям більше дізнатися про те, як утворюються хмари ☁️й опади 🌨в цьому районі, а також як це впливає на океан, морський лід і танення льодовиків. Наші полярники проводили експеримент два дні поспіль, загалом запустивши по 4 радіозонди. З «Вернадського» це робили науковці 30-ї експедиції, а з «Ноосфери» — учасники 29-ї УАЕ та сезонного загону. Авторка дослідження, метеорологиня Анастасія Чигарева зауважила: «Такі паралельні запуски важливі під час зміни погоди, а також коли відбуваються процеси, цікаві з точки зору утворення хмар та опадів. Зокрема, циклонічні вихори та атмосферні фронти. За допомогою радіозондування ми можемо краще зрозуміти ці процеси та відповідно — змоделювати їх на майбутнє». Як відбувався скоординований запуск радіозондів, дивіться у відео.
Опубліковано Національний антарктичний науковий центр Вівторок, 25 березня 2025 р.
Нагадаємо, що ювілейна антарктична експедиція розпочала роботу на «Вернадському» (ФОТО).
Раніше ми писали, що в Антарктиці здійняли прапор «Азову» та втілили мрію захисниці Маріуполя (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка НАНЦ
Технології

В Україні створили сервіс Hutshub — першу українську платформу для бронювання будинків на природі. Компанія позиціонує себе як локальний конкурент платформ Airbnb та Booking.
Про це повідомили розробники виданню Vector.
Головне про сервіс
Hutshub дозволяє бронювати будиночки серед природи. Зараз платформа перебуває на етапі тестування, але до Hutshub доєдналися вже понад 100 будинків з різних куточків України.
Ідея створення цієї платформи виникала під час пандемії та повномасштабного вторгнення — у часи, коли в українців зростав попит на внутрішній туризм. Тоді розробники Hutshub виявляли проблеми під час пошуку заміського житла як для мандрівників, так і для власників.
СEO компанії Husthub Максим Каркач розповів, що хотів інвестувати в хатинку на природі, та натомість це призвело до того, що він інвестував у цілу екосистему для бронювання будинків.
Читайте також: «Світло, що не згасає»: Усик став обличчям благодійного дропу від ДТЕК та DAMIRLI

В Україні зараз є близько 1500 помешкань, які підпадають під критерії Husthub, із середнім щорічним зростом у 10-15%. У планах компанії об’єднати цей ринок, запустити партнерську екосистему та підтримувати локальні ініціативи у громадах, де розташовані будинки.
Функціонал платформи
Наразі у сервісі працюють такі функції:
- оплата;
- фільтри пошуку;
- чат для комунікації між господарем та гостем;
- попередня верифікація будиночків;
- система двостороннього рейтингу;
- можливість залишати відгуки тощо.
У компанії додали, що невдовзі на платформі з’явиться фільтр для будинків зі знижкою для військових.

Нагадаємо, що українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг.
Фото: Husthub для видання Vector