Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Щоб не хвилюватись про можливі прильоти, думали, як швидше зібрати малину». Як агрофірма з Харківщини продовжує експортувати органічні ягоди

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Літо 2022 року, Харківщина. За 30 кілометрів до лінії бойових дій завзяті жінки зранку до ночі збирають ягоди. Сортують, вантажать у рефрижератор і відправляють на заморозку за 150 км від дому. Це не прості ягоди, це органіка без жодних добрив. Після заморозки урожай попрямує до західного кордону, постоїть у черзі на митниці, а звідти поїде у Польщу та Італію. Попри війну, невизначеність та страх ягідний сезон видався найкращим за весь час роботи ферми «Сила природи».

Про виклики агробізнесу в Україні, єдність команди під час війни та бажання оздоровлювати націю через органічну їжу ШоТам розказала власниця господарства Олена Пруднікова та керуюча агрономка Любов Юрʼєва. 

Перші роки працювали в мінус

За фахом Олена є архітекторкою, і до війни займалася будівництвом та ремонтами. Але у 2014, коли у Харкові все зупинилось на кілька місяців, жінка використала цей час з користю для здоровʼя – спробувала сироїдство. 

«Знайти не просто свіжі, а натуральні продукти виявилось непростою задачею. Тоді я обдзвонила всіх друзів і запропонувала обʼєднатись: найняти агронома та працівників, аби вирощувати екопродукти для своїх сімей. Один з друзів погодився за умови, що від самого початку ми будемо розглядати це не як хобі, а як бізнес. І нам не вдалось. Точніше з першого разу не вдалось. Перший врожай був ну дуже маленький. Ви колись бачили картоплю розміром з малу абрикосу? Це нікуди не годиться», – згадує Олена. 

Все змінилось після однієї конференції у Києві, де фірмі запропонували зайнятись малиною. «Прямо на місці ми домовились з польською компанією BioConcept – вони консультували щодо процесів, закупівлі саджанців та згодні були купувати нашу органічну малину. Нині ми так і працюємо з ними та розширились на інших покупців», – продовжує Олена.

Власниця господарства на одній з конференцій знайшла першого покупця з Польщі. Фото надала Олена Пруднікова.

На початку було надскладно абсолютно все через брак знань у сфері. Перший рік – врожаю не було (кущі малини тільки-но посадили). Ще наступні два чи навіть три роки працювали в мінус через недостатню кількість вологи та добрив. І якщо перше компанія виправила, то невикористання добрив – принципова позиція агрофірми. 

Олена каже, що якби тоді не отримали компенсацію за саджанці, то напевно б закинули цю ідею: «Наш знайомий розказав нам про державну програму і допоміг подати документи. Так ми повернули кошти за саджанці садових культур – це буквально втримало нас на ногах». 

Тепер що і як садити знає керуюча агрономка Любов Юрʼєва. Раніше вона працювала на себе, та зараз вже шостий рік втілює ідею здорової їжі на фермі «Сила природи».

Любов розказує, що в її зоні відповідальності уся земля. А це небагато і немало – 60 га, з яких 15 га займають ягоди. «Основою було, є і напевно надалі буде – органічні ягоди, а саме малина, яка йде на експорт. Також вирощуємо полуницю та ожину. Хоча беремось й за інші культури: цього року спробували засіяти органічну гірчицю. А ще вирощуємо весь набір овочевих екокультур: огірки, помідори, виноград тощо, але у невеликому обсязі – до 1 га на все», – розказує керуюча агрономка.

Керуюча агрономка Любов Юрʼєва розказує: в її зоні відповідальності уся земля. Фото: ШоТам.

Якщо робота зупиниться, то що буде з людьми та землею?

«Агрономічний рік починається у березні, – розповідає Любов. – Як розумієте, у 2022 році це співпало з початком повномасштабного вторгнення. Чи думали ми виїжджати? Так, звісно. Але це непросте рішення. Бо ми чудово розуміли, що людям потрібна робота. Тому ми сіяли й садили. І не лише ми – всі так робили».

Любов додає:

«З іншого боку, бізнес біля фронту – це дуже ризиковано. Не знаєш, що буде завтра і в будь-який момент можна втратити все, навіть життя. Однак якщо залишиш землю хоч на один рік, то потім ти не зможеш повернутись і продовжити з того ж місця. Ти не ставиш поле на паузу, функції збереження тут немає. Земля заростає миттєво, а обробити її, відновити саджанці – це дуже дорого. Де брати кошти, якщо рік провести без роботи? Тож якщо виїжджаєш, то готуйся залишити агробізнес надовго або навіть назавжди».

80% працівників на господарстві – жінки з навколишніх сіл. Це близько 10 людей на постійній роботі та ще 10-20 у сезон у залежності від урожайності. І від власниці, і від працівників ми чуємо однакову позицію: війна додала єдності й мотивувала працювати.

На початку повномасштабного вторгнення співробітники сказали, що їм потрібна ця робота. Фото: ШоТам.

«Ми не знали, чи починати сезон. Це вартує певних коштів, але чи дочекаємось ми врожаю? Проте всі співробітники сказали, що їм потрібна ця робота і запропонували поділити ризики навпіл: вони отримували 50% оплати як зазвичай, а інші 50% – коли продамо товар. На щастя, окупанти до нас не дійшли, всі культури ми змогли довести і виплатили всі зарплати», – розповідає власниця агрофірми Олена.

«До повномасштабної війни ми не відчували такої згуртованості, як під час. За відчуттями 2022 рік був найуспішнішим, адже всі згуртувались. Робота стала як розрядка. Якщо на початку всі були у стані невизначеності, коли оголосили про продовження роботи, то всі підбадьорилися. І замість того, щоб хвилюватись про можливі прильоти, ми думали, як швидше зібрати малину», – згадує керуюча агрономка Любов.

2022 рік був найуспішнішим за всі роки збору ягід

На щастя, село Старовірівка на Харківщині не було в окупації. Однак ніхто не знав наперед, чи дійдуть сюди російські війська. Тому тримали всі автомобілі з повним баком і щодня були готові евакуюватись. «Якби окупанти підійшли до околиць села, лише б тоді ми поїхали. Та окупантів зупинили за 30-40 кілометрів від нас», – розказує Любов.

Агрофірма приймала біженців з Харкова, особливо з сильно постраждалого району – Салтівки. Та і вся команда також переїхали у село. Лише бухгалтер не встигла – жила у селі прямо на кордоні. Тож вимушена провести цілий місяць в окупації. І як тільки вибралась, одразу приїхала на господарство.

У стані повної мобілізації команда пробула аж до контрнаступу ЗСУ та звільнення Харківщини. Лише у серпні всі видихнули і вирішили: «Тепер точно залишаємось».

Агрономка розказує, що це не зупинило роботу, навіть навпаки допомогло зібрати рекордний врожай, звісно через попередню підготовку. 

«Так вийшло, що саме 2022 рік був найуспішнішим за всі роки збору ягід. Внаслідок попередньої праці врожай збільшився на 25% за попередній. Якщо раніше в середньому ми збирали 25-30 тонн ягід, то минулого – майже 40!», – пишається Любов.

У 2022 році зібрали майже 40 тонн ягід. Фото: ШоТам.

Пакували й вантажили ягоди з надією, що цю партію не розбомблять 

Типовий день працівники господарства починають о 5:00-5:30, а о 6-ій ранку вже приходять на роботу. Нині все змістилось через комендантську годину: 15-хвилинне планування – і вихід у поле. 

Одні працюють з машинами і тракторами, інші – збирають органічні ягоди, сортують, зважують, відбирають на перший-другий сорт і ставлять на охолодження у рефрижератор. І так до вечора.

У кінці дня все зважують і відправляють у зали заморозки. Чистять робочі місця і розходяться. Десь о 7-8 вечора, трактористи виходять обробляти поля і працюють до півночі. А наступного ранку – все як з чистого листа, і так кожен день увесь сезон. 

Агрофірма «Сила природи» постачає заморожену продукцію за кордон, тому залежить від заморозки. Любов згадує, як у перші ж дні війни було знищено станцію із заморожування у селі Руські Тишки. Це за 20 кілометрів від російського кордону, тож їх окупували буквально у перші години повномасштабного вторгнення. 

«Кожного дня ми із хвилюванням прощались з  водіями, які вирушали за 150 кілометрів на Дніпропетровщину, аби заморозити врожай. Пакували й вантажили ягоди з надією, що цю партію не розбомблять. Дякувати Богу і ЗСУ, все було добре», – згадує Любов.

Ягоди заморожують, а потім – за кордон. Фото: ШоТам.

Але на цьому логістика не закінчувалась. Далі – шлях до західного кордону, а там черги були величезні. Звісно, якщо порівнювати з колегами-зерновиками, то ягідникам ще пощастило. І ринок був готовий купувати, і шлях був відкритий, хоч завантажений.

«Деякі наші колеги очікували на митниці і тиждень, і два. Оскільки всі ягоди йдуть у рефрижераторах, то можете собі уявити ці додаткові видатки через простій. Скільки стоїть машина, стільки працює «реф» і споживає паливо. Ягоди стають просто золотими. І хто понесе ці витрати? Виробник. Бо ціна не зміниться», – розказує агрономка.

Глобальна ціль – оздоровлення нації 

Органічний агробізнес – це першочергово палке бажання. Жінки діляться, що насправді фірма не має великої рентабельності. «Та ми маємо більш значущі глобальні цілі – оздоровлення нації. Це ідея, яку ми втілюємо у життя. І намагаємось щось заробити. Як би це важко не було», – каже Олена.

Любов також наголошує, що часто буває нелегко: «Через війну та невизначеність ми висадили полуницю лише для розмноження і не садили для плодів. Тож цього року залишились без промислової врожайності цих ягід. Маємо малину і заклали посадки на наступний рік, тож тримаємось».

На щастя, у фірми немає значних втрат на господарстві, тому вони не очікують якоїсь допомоги. «Ми втратили один наш автобус, яким розводили сезонних працівників. Тож міжнародні благодійники видали нам компенсацію, і хоча це трошки менша сума за необхідну, але ми дуже вдячні», – розказує Олена.

Нині агрофірма міцно стоїть на ногах, працює і дає роботу людям у селі. 

Ідея, яку втілюють у життя, – оздоровлення нації. Фото: ШоТам.

«Тим, хто зараз тільки починає свій шлях у бізнесі, я раджу не боятись, – ділиться Олена. – Так, це непросто, але все реально. Навіть якщо є відчуття, що ви чого не знаєте чи не можете, починайте. Коли труднощі зʼявляються, тоді виникають сили їх долати, а поміч приходить звідки її не очікуєте».

«Ми стали сильнішими і в якомусь сенсі більш націоналістичними. Напевно, це не те, чим маємо пишатись, але ми радикалізуватись не з власної волі – нас змусили. Це стало питанням виживання», – підсумовує Любов.

Суспільство

Нацбанк випустив пам’ятну монету, присвячену українським енергетикам

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Національний банк України 26 вересня ввів у обіг нову пам’ятну монету «Країна супергероїв. Дякуємо енергетикам!».

Про це повідомили на сайті НБУ.

«Щодня та щоночі під ворожими обстрілами та в негоду, попри втому та загрози, ці звичайні незвичайні люди робили свою справу…Тому, щоб увічнити їх подвиг, ми створили цю сучасну мінімалістичну монету, із закодованими символами переможного світла», – сказав голова Національного банку Андрій Пишний.

Дизайн нової пам’ятної монети створив відомий український художник, ілюстратор, графічний дизайнер Сергій Майдуков.

На аверсі нової монети на дзеркальному тлі розміщено стилізовану композицію, що символізує енергетичну систему України.

«Її образ втілено в символічному суцвітті соняшника, кожна пелюстка якого, неначе ліхтар, осяює світлом нашу країну. Він сяє, попри ворожі ракетні обстріли, як схід сонця, який обов’язково настане після найстрашнішої ночі», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: «Дім зруйнувало повністю, а собаки дивом вціліли». Як волонтерка з Одещини рятує тварин від війни

На реверсі монети у вигляді трьох непорушних та сяючих брил зображено стилізований тризуб, який під час обертання монети трансформується в літеру «Е» – «Енергетика».

Зазначається, що монету «Країна супергероїв. Дякуємо енергетикам!» виготовлено з нейзильберу, її тираж – до 50 000 штук.

Придбати пам’ятну монету можна з 4 жовтня 2023 року в інтернет-магазині нумізматичної продукції Національного банку.  Крім того, монети будуть поступово реалізовуватися і банками-дистриб’юторами.

Нагадаємо, з нагоди Дня воєнної розвідки, який святкують 7 вересня, Нацбанк ввів у обіг тематичну пам’ятну монету.

Також в Україні випустили нову монету, присвячену ЗСУ.

Фото: bank.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

Українська чемпіонка світу з армреслінгу рятує захисників на фронті (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українська чемпіонка світу з армреслінгу Лілія Занько з початком повномасштабної війни стала на захист України. Відсутність страху крові та травм допомогли їй стати бойовою медикинею і врятувати не одне людське життя на фронті.

Історію української військової розповідає ШоТам.

З 8 років Лілія Занько займалася дзюдо, самбо та карате, а пізніше знайшла себе в армреслінгу. Разом із перемогами на змаганнях Лілія здобула педагогічну освіту та тренує молодь у Полтаві.

Однак 24 лютого 2022 року вона твердо вирішила: тепер її місце – серед захисників України. Вона зібрала речі та пішла до військкомату, і невдовзі вже підтягувала військових фізично.

Лілія не боїться крові та переломів, то ж у війську перекваліфікувалася в бойового медика. Бахмут, Красногорівка, Авдіївка – вона здійснювала бойові виїзди в найгарячіших місцях фронту. І вони завершилися успішно – усі бійці, яким допомогла Лілія, лишилися живі.

Також жінка навчає воїнів надавати собі допомогу під час поранень. Рука – «вільна каса». Другою рукою – «дзвінок мамі», і ніжка – «потанцюємо». Коли ж з’являється вільна хвилина – тренується в польових умовах.

Дивіться відео: Після порятунку з окупації композитор Ігор Поклад повернувся до Ворзеля і провів творчий вечір

Відсутність професійних тренувань не завадили їй привозити додому перемоги. Торік Лілія здобула 5 перемог на Чемпіонаті світу та 3 нагороди Чемпіонату Європи. А нещодавно підтвердила титул найкращої серед армреслерок.

Крім золотої, виборола срібну та бронзову медалі на праву й ліву руку в категорії ветерани 40+. А пліч-о-пліч із Лілією на змаганнях перемагали і її вихованці!

«Хлопці дуже гарні результати показали також. Вони виступали по спортсменам, які мають інвалідність. У мене три хлопця, які мають ДЦП, і вони всі позаймали дуже високі нагороди. Перші, другі місця», – розповідає Лілія.

Лілія продовжує працювати заради Перемоги. Попереду – повернення на фронт та порятунок життів. А ще – Всесвітні ігри єдиноборств у жовтні в Саудівській Аравії, до яких Лілія вже готується.

«Коли грає гімн України, і я тримаю перед собою прапор, то виникає відчуття, що в мене виростають крила за спиною», – Лілія Занько, військовослужбовиця, Чемпіонка світу з армреслінгу.

Раніше ми розповідали історію паралімпійця, який відмовився від евакуації за кордон, аби допомагати ЗСУ.

Також ШоТам розповідав про найцікавіші факти із життя Ольги Харлан.

Читати далі

Суспільство

Норвегія надасть Україні ще понад $90 мільйонів допомоги

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Норвегія надасть Україні 1 мільярд норвезьких крон ($92,5 млн – ред. ШоТам).

Про це повідомили на урядовому сайті Норвегії.

«Цивільне населення України сильно постраждало внаслідок жорстокої війни, яку веде росія. Зусилля українського народу по боротьбі зі щоденними нападами на мирних жителів і цивільну інфраструктуру були героїчними. Їм потрібна наша допомога, щоб пережити ще одну зиму війни», – зазначила міністерка закордонних справ Норвегії Аннікен Хуітфельдт.

Читайте також: Врятувати, але не ризикувати — як вберегти волонтера? Історія тренерки, яка «лікує» розмовами

Гроші спрямують для надання життєво-необхідної допомоги найбільш уразливим верствам населення, дітям, біженцям і переселенцям. Їм допомагатимуть з питаннями притулку, їжі, води та санітарії, освіти, охорони здоров’я та психосоціальної підтримки.

Кошти отримають гуманітарні організації, які діють в Україні: ООН (650 мільйонів норвезьких крон), Міжнародний рух Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (350 мільйонів норвезьких крон).

Нагадаємо, Україна отримала 10 шведських танків Stridsvagn 122, які є модифікацією німецьких Leopard 2A5.

Також у Міноборони Іспанії анонсували новий пакет військової допомоги для України.

Фото: unsplash.com.

Читати далі