Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Вийшов документальний фільм про підрозділ аеророзвідки «Карлсон»

Опубліковано

Як підрозділ аеророзвідки «Карлсон» допомагає звільняти Херсонщину від російських окупантів показали у короткометражному документальному фільмі «Південний фронт. Дрони в повітрі. Специ в бою».

Мініфільм вийшов на ютуб-каналі Центрального Громадського Телебачення.

Спецпідрозділ «Карлсон» — формування добровольців, частина з яких до війні не знала армійської справи. Від 24 лютого вони об’єдналися заради перемоги. За 118 днів війни бійці «Плейбой», «Колега», «Оператор», Тарас та інші стали асами сучасної війни, спецами нових технологій і можливостей. Нині спецпідрозділ напрацьовує нові види бойових дій, щоб довести вогневу самодостатність до абсолютних можливостей. 

Дивіться відео: В Україні створили дронарню, де звичайні БПЛА переробляють на бойові

Дії відбуваються на кордоні Херсонської та Дніпропетровської областей. Підрозділ аеророзвідки «Карлсон» — це добровольці, які згуртувалися і самотужки себе забезпечували всім необхідним. Згодом їм почали допомагати волонтери.

«Ми будемо працювати на правому березі річки Інгулець. Ця територія перебуває під контролем ЗСУ, але одразу за річкою знаходяться позиції росіян», — розповідає військовий з позивним «Плейбой».

«Ми — кращий підрозділ розвідки на Херсонщині»

«У перші місяці ми працювали у Запорізькій і Харківській областях, а вже коли зайшли сюди, то почали працювати по Херсонщині. Перші два-три тижні ми ще працювали із бійцями Сил спеціальних операцій, зачищали селища. А потім все трансформувалося, ми всі «літали» (працювали операторами дронів — ред .), це було обов’язковим. І за кілька місяців ми перетворилися на один із кращих підрозділів на Херсонщині, який займається розвідкою, збором розвідувальних даних і плюс коригування артилерії», — військовий ЗСУ Тарас.

Херсонський напрямок надзвичайно важливий і складний, оскільки там відбуваються контрнаступальні дії наших захисників.

Читайте також«Російські бомби влучають у заклади культури не випадково». Хто рятує українські музеї під час війни

«Основне завдання нашої групи — це розвідка, дорозвідка і коригування вогню. Ми дивимося, де яка техніка заїхала, де яка виїхала, яке перегрупування пройшло. Ми працюємо на Matrice 300. Це дрон, розроблений для пошуку під час форсмажорних обставин, зокрема пожежі, рятувальні операції. Ми використовуємо ці дрони для військових дій, для розвідки територій. У нього гарний і далекий зум. Фактично зараз ми знаходимося за 3 км до лінії, де стоять війська супротивника», — ділиться військовий із позивним «Колега».

Коли аеророзвідники ЗСУ визначають координати, потім передають їх артилеристам, які за цими координатами відкривають вогонь.

«Робота оператора безпілотних літальних апаратів доволі небезпечна з того погляду, що РЕБ ворога все відстежує, зокрема точку зльоту, точку посадки», — каже «Колега».

Оператор у цивільному житті — аеророзвідник на війні

«Я 12 років займаються відеозйомкою. Щойно почали виходити дрони, одразу почав на них літати. Коли сталися перші “приходи”, мої друзі зібралися разом і вирішили йти воювати.  Це навіть не обговорювалося. Дружина сказала, що я ідіот, що йду на війну, однак всі мої друзі зібралися і всі поїхали воювати. Специфіка моєї роботи на війни в тому, що в мене інші замовники — це артилеристи і вони завжди задоволені», — розповів оператор із позивним «Оператор».

На війні російські загарбники ведуть розвідку переважно за допомогою безпілотників «Орлан-10»  

«Ворожий безпілотник «Орлан-10» літає до 2 км. У повітрі може триматися до 10 годин. У нього бензиновий двигун і в принципі хоч і кажуть, що в них погані камери, окупантам цього вистачає, щоб дивитися наші позиції. Небезпечна штука. Останнім часом вони літають у парі: один основний, а інший — супроводжуючий. Це для того, щоб на випадок збиття супроводуючий безпілотник був як приманка, щоб не збили основний. Наші РЕБи теж працюють добре. Щоб ви розуміли, сьогодні на нашому напрямку один Орлан зачикрижили», — каже «Колега».

Дивіться відеоАеророзвідка показала, як NLAW палить ворожі танки

Військовий ЗСУ Тарас розповів, що підрозділу багато допомагають українській підприємці, друзі та знайомі.

«Мені багато допомагають одногрупники. Мабуть першу значну підтримку надали одногрупники з Києво-Могилянки. Це були перші джипи, дрони, бронежилети, каски», — каже військовий ЗСУ Тарас.

Нагадаємо, українці створили розвідувальний дрон «Бучанська пташка».

Як ми повідомляли раніше, волонтери передали військовим надсучасний БПЛА-розвідник VECTOR за 7,1 млн грн.

Фото: t.me/aerokarlson.

Суспільство

«Укрпошта» продовжує серію марок, започатковану у 2009 році (ФОТО)

Опубліковано

«Укрпошта» випускає новий набір марок із зображеннями шести українських маяків. Серію «Маяки України» започаткували у 2009 році та продовжували у 2010 та 2020 роках.

Про це повідомили в компанії.

На марках зобразили маяки Чорного та Азовського морів:

  • Ай-Тодорський та Чаудинський у Криму;
  • Шаганський маяк, що на Одещині;
  • Білосарайський та Бердянський Верхній маяки;
  • Руський Задній — маяк Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу в Миколаївській області.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

«Українські дороговкази — це більше, ніж просто проблиск світла. Вони символізують прибуття з далеких країв додому. Вони втілюють у собі силу, що допомагає не піддатися стихії та не заблукати в бурхливих хвилях, а повернутися в рідну спокійну гавань»‚ — написали в «Укрпошті».

Автором фото на марках став Олександр Заклецький, дизайн блока, листівок та конверта розробила Оксана Шуклінова. Тираж поштового набору — 50 тисяч примірників.

Нагадаємо, що «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка «Укрпошти»

Читати далі

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі