Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Вуличне мистецтво: 10 найгарніших муралів України Вуличне мистецтво: 10 найгарніших муралів України

Суспільство

Вуличне мистецтво: 10 найгарніших муралів України

Опубліковано

Пейзажі, портрети знаменитостей, філософські малюнки – сьогодні українські міста прикрашені по-новому. Фасади будинків більше не похмурі бетонні плити, які уособлюють безмовність та закривають горизонти, а гігантські полотна з неймовірними картинами. Ми підібрали для вас 10 найгарніших муралів України, від яких перехоплює подих, адже художники на кожному кроці розфарбовують у яскраві фарби сірі полотна. Тому, щоб побачити справжній витвір мистецтва, не обов’язково йти в галерею, адже воно тут, варто тільки підняти очі.

1. Найбільший в Україні кросворд

Де: Львів, вул. Академіка Сахарова, 82

Неподалік від Стрийського парку у місті Лева знаходиться найбільший в Україні кросворд, який по праву входить в наш список 10 найгарніших муралів України. Та й не просто кросворд, а цілий шифр з іменами видатних діячів у галузі архітектури та живопису.

Ця гігантська головоломка справа рук художника Сергія Петлюка, який створив мурал ще у 2008 році. Розгаданий кросворд з’являється перед очима охочих дізнатися його відповіді тільки після заходу сонця. Букви в клітинках написані спеціальною фарбою, яка світиться в темноті. Проте сьогодні слова видно цілодобово.

2. Мурал “Мілана” як символ миру

Де: Маріуполь, проспект миру

Маленька дівчинка Мілана, яку врятувала материнська любов, справжнє чудо та серця добрих людей, стала символом надії та миру. Саме її донбаський стріт-арт художник Саша Корбан зобразив на Муралі у Маріуполі.

Стінопис на п’ятнадцяти поверховому будинку присвяченій дівчинці, чиє життя скалічила та зробила сиротою війна на Донбасі. У 2015 році під час обстрілу окупаційними військами маріупольського мікрорайону загинула її мама, прикривши собою Мілану. Дівчинка вижила, перенесла кілька операцій, але ногу не вдалося врятувати – тепер вона пересувається за допомогою протезу. Ця історія лише одна із тисячі історій поламаного дитячого житті через війну.

Читайте також: Закинуті атомні електростанції України, які можуть стати крутими артоб’єктами

3. Мурал “Лабіринт” 

Де: Київ, вул. Дмитрівська, 62/20

Цей мурал потрапив до топ-10 об’єктів вуличного мистецтва у світі і є справжньою окрасою столиці. Автором стінопису є Рустам К’юбік.

24-метровий малюнок створено на одній з київських багатоповерхівок, розташованій неподалік від головного залізничного вокзалу країни. На муралі зображена людина, яка летить над містом-лабіринтом на килимі, а її мозок являє собою заплутаний лабіринт. Цей арт-об’єкт символізує те, що кожен з нас протягом життя розв’язує певні задачі та шукає вихід з лабіринту проблем. І всі ми мандрівники, які дійдуть до свого пункту призначення.

4.  Символ українського народу – мурал “Берегиня”

Де: Київ, Майдан Незалежності

Певне, цей мурал є одним з найособливіших для кожного українця. На фасаді багатоквартирного будинку зображено обличчя жінки в оточенні яскравих соняшників. Вона – богиня добра, яка захищає людей від зла, оберігає оселю, родинне багаття та малих дітей від хвороб. Розташований мурал у знаковому для України місці – біля Майдану Незалежності, де у 2014 році почалась Революція Гідності.

Автором арт-об’єкту є street-art художник з Коста-Ріки – Mata Ruda.

5. Єдність танцівників на Оболоні

Де: Київ, пр. Героїв Сталінграда, 60

Серед 10 найгарніших муралів України є ще ще одна робота відомого художника Саші Корбана. Мурал символізує єдність руху, попри поділ.

Витвір мистецтва на стінах київської багатоповерхівки складається з двох частин: на одній стіні — чоловік, на другій — дівчина. Обидва ніби на мить зупинились у танцювальній позі. Щоб далі знов зійтись і продовжити танець життя.

6. Пан і Пані Дніпра

Де: Дніпро, ж/м Сонячний

Дніпро відоме своїми яскравими муралами, які прикрашають стіни багатоквартирних будинків. Одним з таких є зображення “Пан та Пані Дніпра”. Харківський художник Олександр Брітц зобразив чоловіка та жінку у традиційному східному одязі.

Читайте також: Подорожуй Україною: 8 найгарніших українських водоспадів

Пан символізує свавільного козака, незалежного і вільного, який є господарем своєї землі. Його голову прикрашає зображення лиса, як символу живого розуму, кмітливості та вдумливості. А пані втілює в собі жіночність та красу.

7. Мурал, присвячений рятівникам

Де: Дніпро, вул. Князя Володимира Великого

У надзвичайних ситуаціях рятувальники є справжніми героями, яким ми завдячуємо власним життям. І ми повинні частіше говорити їм “дякую”. Саме про це хотів нагадати вже відомий у своїх колах стріт-артщик Zdes Roy (Валерій Колор).

Автор зобразив співробітника пожежної служби, якого позаду обіймає ангел. Таким чином мурал є подякою рятувальникам за їх сміливість та героїзм. Особливо виразно про це говорять слова: “І в небеса злітає птах, і сонце радісно сіяє. Герої! Небо присягає — Ваш подвиг житиме в віках”. До речі, це не єдиний малюнок в Україні, який присвячений рятувальникам. У Чернівцях є мурал, на якому зобразили героя-рятувальника, який проходить крізь полум’я.

8. Мурал “Посівачі снів”

Де: Кам’янець-Подільський, вул. Лермонтова, 2

У 2013 році художники Олександр Брітцев та Олександр Гребенюк на стінах багатоповерхівки у Кам’янці-Подільському створили справжній витвір мистецтва. Мурал внесений до списку найкращих муралів світу, а його площа становить сто квадратних метрів. І цей стінопис заслужено входить у наш список 10 найгарніших муралів України.

Читайте також: П’ятірка найкрасивіших ратуш України (ВІДЕО)

На стіні зображені три сіячі снів, які наче пливуть над нічним містом. У руках вони тримають світильники, які освітлюють їм шлях. Ноги у них незвичайні, а у вигляді величезних факелів. Як кажуть художники, під час роботи вони вирішили поексперементувати з ідеєю поєднання реальності і вигадки.

9. Гуцулка з ноутбуком – минуле і сучасне

Де: Івано-Франківськ, вул.Тролейбусна,4

У 2018 році родина художників-муралістів – Юрій та Марта Пітчуки прикрасили своєю роботою бетонні стіни Івано-Франківська. Цей мурал присвячений тому, що IT-технології розвиваються, зберігаючи при цьому історію.

На муралі зображена жінка минулого з елементами прогресивного сучасного. У своїй картині художники гармонійно поєднали автентичну красу, жіночу ніжність та інтерактивність сучасних технологій.

Варто зазначити, що Юрій з Мартою створили цілий цикл муралів, де жінки зображені в українських стародавніх строях, і ця нова ця робота є продовженням циклу.

10. Чорний кінь в Одесі

Де: Одеса, Французький бульвар, 85

Ще кілька років тому в Одесі не було жодного муралу. А сьогодні арт-об’єкти міста входять у списки кращих у світі.

Серед них і зображення голови коня, яка ніби поділена на дві половини: одна прикрашена яскравими квітами і рослинами, а інша підводними жителями. Зображення символізує баланс двох стихій — води та землі. Автор – художник з Маямі Ернесто Марані.

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Опубліковано

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.

Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:

«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко

Читати далі

Суспільство

Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Опубліковано

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.

Про це повідомили в UNITED24.

Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.

Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.

Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.

Фото обкладинки: Harald Krichel

Читати далі

Суспільство

«Нова пошта» нагородила українських волонтерів відзнакою «Варті»

Опубліковано

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.

Про це повідомили в «Новій пошті».

Хто здобув відзнаку «Варті»

До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.

77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.

Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

Олександра та Кіра

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.

За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.

Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

Юрій Степанець

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.

Разом із цим відзнаку отримали:

  • всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
  • Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
  • Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
  • благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
  • Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.

«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.

Переможці за обсягами гуманітарних вантажів

Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:

  • благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
  • благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
  • благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
  • громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
  • благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
  • «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
  • громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
  • благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
  • благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
  • міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).

Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.

Як вручали нагороди

Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Андрій Бурахович та Аміл і Раміл Насірови

Про відзнаку «Варті»

«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.

Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.

Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.

Фото: «Нова пошта»

Читати далі