Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
закинуті атомні електростанції закинуті атомні електростанції

Суспільство

Закинуті атомні електростанції України, які можуть стати крутими артоб’єктами

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Чотири закинуті атомні електростанції України – ще один наслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Після 1986 року їх будівництво зупинилось через протести місцевих. Проте ці закинуті будівлі ще можуть стати крутими артоб’єктами

Зараз в Україні діє чотири атомних електростанцій, які виробляють до 60% електроенергії в Україні. На кожну з них припадає по одній недобудованій. 

Читайте в ШоТам, що це за закинуті атомні електростанції, які досі чекають на перетворення в технопарки, артоб’єкти чи локації для постапокаліптичних фільмів.

Чому Харківщина так і не стала “атомною”

Село Бірки Зміївський район
Фото з інтернету

Село Бірки, що в Зміївському районі,  могло стати енергетичним рогом достатку області. Тут планували побудувати АТЕЦ – атомну теплоелектроцентраль, що була здатна генерувати не тільки електричну, але й теплову енергію для опалення сусіднього великого міста. Цим містом був Харків.

Читайте також: Нацгвардія проводить антидиверсійну операцію в зоні відчуження (ВІДЕО)

В Бірках повинно було вирости стандартне містечко атомників: житлові будинки, дитсадок, школа, лікарня та будинок культури. 

Як зупинилось будівництво?

У 80-х роках минулого століття першими з проєкту взялись зводити будинки для робітників ХАЕС. 

Але будівництво зупинили Чорнобильська трагедія та заборона на законодавчому рівні будувати АЕС ближче, ніж за 30 кілометрів від населених пунктів. 

Що залишилось від інфраструктури?

До заборони тут встигли побудувати  дві дев’ятиповерхівки й розпочати будівництво третьої. Був навіть закладений фундамент для майбутньої школи.

Як справи сьогодні?

Збираєтесь до Бірок – готуйтесь до напівмістичних історій. Місцеві стороняться села – але не через сталкерські легенди. Вважається, що село розташоване в геопатогенній зоні, де місцеві часто спостерігають дивні явища. Пояснюють це тим, що у 1873 році в районі селища впав великий метеорит. 

Чигиринська АЕС та закинута Орбіта на Черкащині

Орбіта на Черкащині
Фото з maxim-nm.livejournal.com

Закинуте селище Орбіта знаходиться за 70 кілометрів від Черкас. Кількадесят років тому воно повинне було стати “атомним” містечком-супутником Чигиринської АЕС, яку на Черкащині почали будувати ще на початку 70-х років.

Тоді поблизу села Стецівка побудували багатоповерхівки для енергетиків та будівельників. Місцеві розповідають: 35 років тому в місцевому магазинчику продавали такі продукти,  яких не знайдеш і в області. 

Як зупинилось будівництво?

Після Чорнобильської трагедії в 1986 році будівництво цієї АЕС припинилось, остаточно – під тиском громадськості у 1989 році.

Зараз, за інформацією “Радіо Свобода”, тут проживає близько сотні людей. І навіть квартиру в занедбаних будинках можна купити, за ціною від 200 до 2000 доларів. Зазвичай їх купують сім’ї, які тікали від війни на сході України. 

Що залишилось від інфраструктури? 

Більшість споруд в місті знаходяться в аварійному стані. Лише кілька п’ятиповерхівок мають газ, працює всього один магазин – 4 години на день. Ні енергетичного комплексу, ні школи, ні аптеки та лікарні побудувати не встигли.

Але, в цілому, ті житлові будинки, адміністративні будівлі, магазини та інші об’єкти інфраструктури, які встигли побудувати, все ще в непоганому стані.

І, звісно, тут височіє цегляна труба реактора, який ніколи не запрацює. Так що якщо мріяли стати дауншифтером, вас зустріне хвойний ліс навколо нечисленних багатоповерхівок і берег Дніпра неподалік.

Як справи сьогодні?

Якщо збираєтесь відвідати Орбіту, вирушати краще з компанією. Одному тут страшно, кажуть бувалі: в будівлях багато битого скла, на сходах та дахах недобудов може бути небезпечно.

Особливо прийдеться до смаку відпочинок в Орбіті любителям екстриму. Тут можна скільки завгодно гуляти по порожніх будівлях і дивитися на місто з висоти. 

А можна й придбати житло – наприклад, двокімнатну квартиру з комунікаціями за 87 тисяч гривень. 

Недобудована одеська АТЕЦ: сонячна енергія замість атомної 

Недобудована одеська АТЕЦ
Фото з сайту Mapio.net

Цю атомну теплоелектростанцію вирішили побудувати у 1980-х роках за 25 кілометрів від Одеси. Планувалось, що АЕС буде виробляти не тільки електрику, а ще й забезпечувати Одесу теплом.

Місто атомників – Теплодар – на березі Барабойського водосховища побудували, адміністративні будівлі звели, комунікації проклали. Встигли зробити навіть котельню та генераторну станцію. 

Як зупинилось будівництво?

До масштабного будівництва самої АТЕЦ справа так не дійшла. Після аварії на Чорнобильській АЕС керівництво Радянського Союзу вирішило станцію під Одесою не будувати. А в Теплодар почали переселяти осіб, які постраждали від Чорнобильської аварії. 

Що залишилось від інфраструктури?

Усе майно недобудованої АТЕЦ було передано Теплодару. Котельня, необхідна для запуску першого реактора, тепер опалює атомне містечко. Зараз в цих корпусах жевріє життя різних контор. І навіть працює бетонний завод, який спершу був побудований для зведення АТЕЦ. 

Як справи сьогодні?

Сьогодні Теплодар оточений водосховищем, степами, фруктовими садами та виноградниками. А ще нещодавно побудували сонячну електростанцію, “зелена” енергія якої теж живить місто.

Однокімнатна квартира тут коштує від 326 тисяч гривень 

Кримська атомна електростанція: була готова на 80%, тепер це руїни

закинуті атомні електростанції одеська АТЕЦ
Фото з інтернету

Сьогодні Кримська АЕС знаходиться на анексованій території, а місцеві експерти наголошують: якби її все-таки добудували, півострову взагалі ніхто не був би потрібний.

Хай там як, але за ступенем готовності вона перевершує закинуті атомні електростанції. А бажання закопати в землю космічні кошти, витрачені на майже добудовану АЕС колись висловили саме місцеві жителі. 

Кримську АЕС почали споруджувати в кінці 1970-х. Поруч звели містечко енергетиків Щолкіне – яке містом енергетиків так і не стало.

Як зупинилось будівництво?

Під час аварії на ЧАЕС Кримська АЕС була готова на 80%, але після Чорнобильської катастрофи будівництво спочатку призупинили, потім зовсім відмовилися від нього.

АЕС можна було легко добудувати, але прогресивна громадськість, спираючись на курортну сутність регіону і нестабільну сейсмічну зону, домоглася зупинки будівництва.

Читайте також: Шість безлюдних місць України, де вашу соціальну ізоляцію ніхто не порушить

Крим так і не отримав енергетичної незалежності, а майже повністю готовий перший енергоблок стали розкрадати.

Устаткування та спорудження комплексу продавали за безцінь або різали на металобрухт. Якщо спочатку це була майже готова АЕС, то зараз ні про яке її відновлення мова вже не йде.

Що залишилось від інфраструктури?

Багато всього: майже готове реакторне відділення, блокова помпова станція, корпус майстерень, охолоджувач на Акташському водосховище, гребля Акташського водосховища, підводний канал з водоприймальним резервуаром, дизельне господарство станції, дизель-генераторна станція. А у 2005 році Фонд майна Криму продав “секретній” юридичній особі все це добро за $207,000.

Як справи сьогодні?

На якийсь час в незалежній Україні Кримська АЕС стала об’єктом для поклоніння любителів покинутої архітектури та електронної музики. Так, в 1990-і прямо в недобудованому першому енергоблоці пройшов фестиваль “Республіка КаZантип”. Зараз будівля повільно руйнується. Ні про яку добудові атомної станції мова вже не йде, але от як артоб’єкт ці руїни все ще перспективні. 

Суспільство

Українці зібрали майже 1 млн грн на відбудову зруйнованої окупантами Макарівської амбулаторії

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українці зібрали 928 000 гривень на відбудову зруйнованої російськими окупантами медичної амбулаторії у селищі Макарів на Київщині.

Про це ШоТам розповіли в пресслужбі Укргазбанку.

Збір відбувався у співпраці з Міністерством охорони здоров’я та Київською школою економіки. Усього на відбудову амбулаторії українському бізнесу та міжнародним партнерам вдалось зібрати майже 7 мільйонів гривень. Із них майже мільйон задонатили звичайні українці через застосунок Укргазбанку.

Лікарня в селищі Макарів була зруйнована внаслідок російських обстрілів. До повномасштабної війни медзаклад надавав послуги для понад 16 тисяч місцевих мешканців.

«Амбулаторія почала роботу лише півтора року тому. 28 вересня медзаклад згорів ущент від прямого влучання снарядів, але його відбудову планують завершити вже до кінця 2022 року. На сьогодні вже розробили проєкт нової будівлі та прогресивний дизайн інтер’єру й екстер’єру, а також звели повністю каркас лікарні», – йдеться в повідомленні.

Наразі збір коштів продовжується. Підтримати відновлення амбулаторії можна через мобільний застосунок Укргазбанку.

Нагадаємо, у Вінницькій області стартувала соціальна ініціатива «Лікар для села». У межах проєкту мешканці невеликих населених пунктів зможуть безкоштовно пройти первинне обстеження та отримати консультації лікарів.

Крім того, українські волонтери придбали і передали на фронт мобільний шпиталь, вартістю 240 тисяч євро, у якому можна проводити операції.

Фото: надані ШоТам.

Читати далі

Суспільство

Лікарня на колесах: на Вінниччині стартувала ініціатива «Лікар для села»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Вінницькій області стартувала соціальна ініціатива «Лікар для села». У межах проєкту мешканці невеликих населених пунктів зможуть безкоштовно пройти первинне обстеження та отримати консультації лікарів.

Про це ШоТам повідомили організатори ініціативи.

Зазначається, що для того, аби проконсультувати мешканців найбільш віддалених сіл та селищ області, ініціатива запустила медичний автомобіль. Він обладнаний усією необхідною для прийому пацієнтів технікою.

«Через війну для мешканців українських сіл і невеликих міст суттєво ускладнилася логістика та можливість отримати первинні фахові консультації лікарів і медичний огляд. Тому ухвалили  рішення взяти на себе відповідальність та реалізувати проєкт “Лікар для села”», – розповідає директор департаменту корпоративної соціальної відповідальності компанії МХП Павло Мороз. 

Ініціатива стартує з Вінницької області та покликана забезпечити мешканців сіл безкоштовною консультацією медиків-професіоналів та зменшити тиск на медичні заклади в містах.  Зокрема в межах проєкту «Лікар для села» мешканці Вінницької області мають можливість отримати консультації:

 • терапевта;
 • офтальмолога;
 • провести УЗД та ЕКГ-обстеження; 
 • перевірити рівень цукру в крові;
 • отримати безплатно необхідні лікувальні засоби.

Лікарня на колесах уже побувала у селах Очитків, Скала, Велика Ростівка, Чагів, Борисівка та Якубівка. Жителі регіону мають можливість не лише пройти первинне обстеження лікарів, а й отримати безплатні окуляри, які офтальмолог підбирає окремо для кожного пацієнта.  Усього маршрут налічує 25 населених пунктів. Про приїзд медавтівки населення сповіщатимуть місцеві старости.

Нагадаємо, українські волонтери придбали і передали на фронт мобільний шпиталь, вартістю 240 тисяч євро, у якому можна проводити операції.

Крім того, студентська організація університету штату Нью-Йорк зібрала кошти на сучасний веносканер для лікування новонароджених діток Центру неонатології дитячої лікарні святого Миколая у Львові.

Фото: надані ШоТам.

Читати далі

Суспільство

У Києві стартував щорічний форум «Креативна Україна». Де дивитися онлайн

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Києві стартував щорічний форум «Креативна Україна», присвячений ролі креативних індустрій та культури в умовах війни.

Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

«Ми розпочинаємо наш щорічний великий форум. Цього року форум «Креативна Україна» присвячений темі, яка стосується ролі креативних індустрій та культури України в сучасних реаліях», – написав Ткаченко.

Гості та спікери:

 • Матті Маасікас – Голова Представництва ЄС в Україні;
 • Пйотр Глинський – міністр культури та національної спадщини Республіки Польща;
 • Ріма Абдул-Малак – міністрка культури Французької Республіки;
 • Сімонас Кайрис – міністр культури Литовської Республіки;
 • Ніколас Томас – директор Британської Ради в Україні;
 • Святослав Вакарчук, Сергій Жадан, Ірина Данилевьска, Катя Сільченко, Катя Тейлор, Девід Кодлінг, Анжрі Федорів та багато інших експертів галузей креативних індустрій.

Теми дискусій:

 • майбутні тенденції розвитку;
 • пріоритетні напрямки підтримки;
 • можливі інструменти для посилення спроможності;
 • роль креативних індустрій у сприянні подолання наслідків складної ситуації, яка відбувається в Україні.

Форум триватиме два дні: 7 та 8 грудня. Слідкувати за виступами спікерів онлайн можна за цим посиланням.

Додамо, Міжнародний форум «Креативна Україна» є найбільшою у Східній Європі платформою для обговорення напрямків державної політики у сфері культури та креативних індустрій. Щороку подія збирає кількадесят спікерів та спікерок з понад 10 країн світу. Форум відбувається з 2017 року.

Фото: ukrinform.ua.

Читати далі