Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>
закинуті атомні електростанції закинуті атомні електростанції

Суспільство

Закинуті атомні електростанції України, які можуть стати крутими артоб’єктами

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Чотири закинуті атомні електростанції України – ще один наслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Після 1986 року їх будівництво зупинилось через протести місцевих. Проте ці закинуті будівлі ще можуть стати крутими артоб’єктами

Зараз в Україні діє чотири атомних електростанцій, які виробляють до 60% електроенергії в Україні. На кожну з них припадає по одній недобудованій. 

Читайте в ШоТам, що це за закинуті атомні електростанції, які досі чекають на перетворення в технопарки, артоб’єкти чи локації для постапокаліптичних фільмів.

Чому Харківщина так і не стала “атомною”

Село Бірки Зміївський район
Фото з інтернету

Село Бірки, що в Зміївському районі,  могло стати енергетичним рогом достатку області. Тут планували побудувати АТЕЦ – атомну теплоелектроцентраль, що була здатна генерувати не тільки електричну, але й теплову енергію для опалення сусіднього великого міста. Цим містом був Харків.

Читайте також: Нацгвардія проводить антидиверсійну операцію в зоні відчуження (ВІДЕО)

В Бірках повинно було вирости стандартне містечко атомників: житлові будинки, дитсадок, школа, лікарня та будинок культури. 

Як зупинилось будівництво?

У 80-х роках минулого століття першими з проєкту взялись зводити будинки для робітників ХАЕС. 

Але будівництво зупинили Чорнобильська трагедія та заборона на законодавчому рівні будувати АЕС ближче, ніж за 30 кілометрів від населених пунктів. 

Що залишилось від інфраструктури?

До заборони тут встигли побудувати  дві дев’ятиповерхівки й розпочати будівництво третьої. Був навіть закладений фундамент для майбутньої школи.

Як справи сьогодні?

Збираєтесь до Бірок – готуйтесь до напівмістичних історій. Місцеві стороняться села – але не через сталкерські легенди. Вважається, що село розташоване в геопатогенній зоні, де місцеві часто спостерігають дивні явища. Пояснюють це тим, що у 1873 році в районі селища впав великий метеорит. 

Чигиринська АЕС та закинута Орбіта на Черкащині

Орбіта на Черкащині
Фото з maxim-nm.livejournal.com

Закинуте селище Орбіта знаходиться за 70 кілометрів від Черкас. Кількадесят років тому воно повинне було стати “атомним” містечком-супутником Чигиринської АЕС, яку на Черкащині почали будувати ще на початку 70-х років.

Тоді поблизу села Стецівка побудували багатоповерхівки для енергетиків та будівельників. Місцеві розповідають: 35 років тому в місцевому магазинчику продавали такі продукти,  яких не знайдеш і в області. 

Як зупинилось будівництво?

Після Чорнобильської трагедії в 1986 році будівництво цієї АЕС припинилось, остаточно – під тиском громадськості у 1989 році.

Зараз, за інформацією “Радіо Свобода”, тут проживає близько сотні людей. І навіть квартиру в занедбаних будинках можна купити, за ціною від 200 до 2000 доларів. Зазвичай їх купують сім’ї, які тікали від війни на сході України. 

Що залишилось від інфраструктури? 

Більшість споруд в місті знаходяться в аварійному стані. Лише кілька п’ятиповерхівок мають газ, працює всього один магазин – 4 години на день. Ні енергетичного комплексу, ні школи, ні аптеки та лікарні побудувати не встигли.

Але, в цілому, ті житлові будинки, адміністративні будівлі, магазини та інші об’єкти інфраструктури, які встигли побудувати, все ще в непоганому стані.

І, звісно, тут височіє цегляна труба реактора, який ніколи не запрацює. Так що якщо мріяли стати дауншифтером, вас зустріне хвойний ліс навколо нечисленних багатоповерхівок і берег Дніпра неподалік.

Як справи сьогодні?

Якщо збираєтесь відвідати Орбіту, вирушати краще з компанією. Одному тут страшно, кажуть бувалі: в будівлях багато битого скла, на сходах та дахах недобудов може бути небезпечно.

Особливо прийдеться до смаку відпочинок в Орбіті любителям екстриму. Тут можна скільки завгодно гуляти по порожніх будівлях і дивитися на місто з висоти. 

А можна й придбати житло – наприклад, двокімнатну квартиру з комунікаціями за 87 тисяч гривень. 

Недобудована одеська АТЕЦ: сонячна енергія замість атомної 

Недобудована одеська АТЕЦ
Фото з сайту Mapio.net

Цю атомну теплоелектростанцію вирішили побудувати у 1980-х роках за 25 кілометрів від Одеси. Планувалось, що АЕС буде виробляти не тільки електрику, а ще й забезпечувати Одесу теплом.

Місто атомників – Теплодар – на березі Барабойського водосховища побудували, адміністративні будівлі звели, комунікації проклали. Встигли зробити навіть котельню та генераторну станцію. 

Як зупинилось будівництво?

До масштабного будівництва самої АТЕЦ справа так не дійшла. Після аварії на Чорнобильській АЕС керівництво Радянського Союзу вирішило станцію під Одесою не будувати. А в Теплодар почали переселяти осіб, які постраждали від Чорнобильської аварії. 

Що залишилось від інфраструктури?

Усе майно недобудованої АТЕЦ було передано Теплодару. Котельня, необхідна для запуску першого реактора, тепер опалює атомне містечко. Зараз в цих корпусах жевріє життя різних контор. І навіть працює бетонний завод, який спершу був побудований для зведення АТЕЦ. 

Як справи сьогодні?

Сьогодні Теплодар оточений водосховищем, степами, фруктовими садами та виноградниками. А ще нещодавно побудували сонячну електростанцію, “зелена” енергія якої теж живить місто.

Однокімнатна квартира тут коштує від 326 тисяч гривень 

Кримська атомна електростанція: була готова на 80%, тепер це руїни

закинуті атомні електростанції одеська АТЕЦ
Фото з інтернету

Сьогодні Кримська АЕС знаходиться на анексованій території, а місцеві експерти наголошують: якби її все-таки добудували, півострову взагалі ніхто не був би потрібний.

Хай там як, але за ступенем готовності вона перевершує закинуті атомні електростанції. А бажання закопати в землю космічні кошти, витрачені на майже добудовану АЕС колись висловили саме місцеві жителі. 

Кримську АЕС почали споруджувати в кінці 1970-х. Поруч звели містечко енергетиків Щолкіне – яке містом енергетиків так і не стало.

Як зупинилось будівництво?

Під час аварії на ЧАЕС Кримська АЕС була готова на 80%, але після Чорнобильської катастрофи будівництво спочатку призупинили, потім зовсім відмовилися від нього.

АЕС можна було легко добудувати, але прогресивна громадськість, спираючись на курортну сутність регіону і нестабільну сейсмічну зону, домоглася зупинки будівництва.

Читайте також: Шість безлюдних місць України, де вашу соціальну ізоляцію ніхто не порушить

Крим так і не отримав енергетичної незалежності, а майже повністю готовий перший енергоблок стали розкрадати.

Устаткування та спорудження комплексу продавали за безцінь або різали на металобрухт. Якщо спочатку це була майже готова АЕС, то зараз ні про яке її відновлення мова вже не йде.

Що залишилось від інфраструктури?

Багато всього: майже готове реакторне відділення, блокова помпова станція, корпус майстерень, охолоджувач на Акташському водосховище, гребля Акташського водосховища, підводний канал з водоприймальним резервуаром, дизельне господарство станції, дизель-генераторна станція. А у 2005 році Фонд майна Криму продав “секретній” юридичній особі все це добро за $207,000.

Як справи сьогодні?

На якийсь час в незалежній Україні Кримська АЕС стала об’єктом для поклоніння любителів покинутої архітектури та електронної музики. Так, в 1990-і прямо в недобудованому першому енергоблоці пройшов фестиваль “Республіка КаZантип”. Зараз будівля повільно руйнується. Ні про яку добудові атомної станції мова вже не йде, але от як артоб’єкт ці руїни все ще перспективні. 

Підтримай ШоТам

Суспільство

У Києві відкрили Центр реабілітації для дітей і молоді з функціональними обмеженнями

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Києві в Оболонському районі облаштовано Центр соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді з функціональними обмеженнями.

Про це повідомили у пресслужбі Київської міської ради на фейсбук-сторінці.

Центр розміщений за адресою: вул. Вишгородська, 54.

Для облаштування Центру соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді використали нежитлові приміщення загальною площею 713,4 кв. м. Приміщення відремонтували, закупили обладнання та меблі.

Читайте також: Зберегти символ Карпат. Чому бурий ведмідь опинився на межі зникнення, та хто рятує українського хижака

У центрі працюватимуть висококваліфіковані педагоги, соціальні й медичні працівники, зокрема реабілітологи та психологи. Центр зможе обслуговувати близько чотирьох тисяч пацієнтів щороку й надавати дітям та молоді з функціональними обмеженнями та членам їх сімей психологічні, соціально-педагогічні, соціально-медичні, юридичні й консультаційні послуги.

Якщо дитина має особливі потреби, звертайтеся за консультацією за номером: (044) 432-00-11.

Нагадаємо, у Києві в Дарницькому районі відкрили новий сучасний Центр комплексної реабілітації дітей та осіб із інвалідністю.

Фото: facebook.com/kyiv.city.council.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

В Україні випробували протитанкові комплекси NLAW (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Протитанкові гранатомети NLAW, передані Британією, випробували українські військові під Львовом.

Чотири десятки майбутніх інструкторів вели вогонь по машинах піхоти, самохідних артилерійських установках і транспортерах з відстані до шестисот метрів. Постріли здійснювали з вікон будинків, окопів і бойових машини. Усі цілі були успішно вражені. Після стрільб інструктори розʼїдуться по підрозділах, щоб підготувати нових спеціалістів.

Як пише Армія Інформ, відбувся завершальний етап навчання інструкторів з підготовки операторів протитанкових ракетних комплексів NLAW. Зокрема, випускники курсу здійснили практичні пуски з цих ПТРК. На відповідних рубежах від 300 до 600 метрів були встановлені мішені: бойова машина піхоти, САУ та МТ-ЛБ. Вогонь вели з різних дистанцій та позицій. Зокрема, з будинку через вікно, з окопу, з бойової машини. Всі цілі були вражені.

На стрільбах були присутні командувач Командування підготовки Сухопутних військ Збройних Сил України генерал-майор Ігор Палагнюк, начальник Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного генерал-лейтенант Павло Ткачук, представники ГШ ЗСУ та 184-го навчального центру.

Читайте також: Українці винайшли пристрій, що економить пальне та зменшує вуглецевий слід автівки. Ось, як це працює

Підготовка інструкторів ПТРК відбулась у найкоротші терміни. Всього три дні на теорію та тактику і два дні на практичне застосування. Лише за 5 днів було підготовлено близько 40 інструкторів ПТРК NLAW. Вони роз’їдуться по визначених підрозділах, аби підготувати нових фахівців.

З наступного тижня до 184-го НЦ прибуде ще близько 20 військовослужбовців, аби здобути фах оператора ПТРК NLAW.

Довідка

NLAW — шведсько-британська переносна протитанкова керована ракета малої дальності. Комплекс розроблений компанією SAAB (Швеція). Має дальність стрільби до 800 м, вага — 12,5 кг. Час, необхідний для активації системи і відкриття вогню, становить 2-3 сек. Вважається, що буде перебувати на озброєнні до 2030 року.

У 2017 р. SAAB уклала контракт на постачання NLAW швейцарським сухопутним військам на суму $120 млн. Крім того, NLAW закупили Фінляндія, Люксембург, Велика Британія, планують закупки Індонезія та Саудівська Аравія.

У січні 2022 року Британія надала понад 1000 переносних протитанкових ракет Україні.

Читайте такожЛітаки, танки і БТРи: яке озброєння отримали військові на 30-річний ювілей ЗСУ

Нагадаємо, українським військовим продемонстрували бронемашину «Козак-7».

Фото: armyinform.com.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

IREX Ukraine шукає регіональних представників програми «Єднання заради дії»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

IREX Ukraine ― міжнародна некомерційна організація з розвитку, яка пропонує інноваційні програми для підвищення якості освіти ― шукає регіональних представників і представниць для програми «Єднання заради дії».

Про це ШоТам повідомили у відділлі комунікацій IREX Ukraine.

Програма «Єднання заради дії» спрямована на посилення стабілізації України через сприяння інтеграції ВПО, підвищення згуртованості громад, надання всебічної підтримки щодо розробки місцевих та національних планів зменшення вразливості груп ВПО.

IREX Ukraine шукають регіональних представників/ць програми з таких областей та територіальних громад:

 • у Дніпропетровській області – Дніпровська, Кам’янська, Криворізька та Павлоградська; 
 • у Донецькій області – Краматорська, Авдіївська, Бахмутська, Мар’їнська та Слов’янська;
 • у Харківській області – Харківська; 
 • у Херсонській області – Херсонська; 
 • у Луганській області – Кремінська, Рубіжанська, Сєвєродонецька та Сватівська; 
 • у Львівській області –  Львівська; в Одеській області – Одеська; 
 • у Запорізькій області –  Бердянська, Мелітопольська та Запорізька; 
 • у Черкаській області – Черкаська; 
 • у Тернопільській області – Тернопільська; 
 • у Полтавській області –  Полтавська та Кременчуцька; 
 • та територіальна громада міста Київ. 

Читайте також: Українці винайшли пристрій, що економить пальне та зменшує вуглецевий слід автівки. Ось, як це працює

Регіональні представники/ці програми IREX Ukraine – це люди з різним життєвим досвідом, які є активними у своїх громадах, мотивовані сприяти згуртованості з-поміж ВПО і мешканцями приймаючих громад, та мають намір узяти участь в діяльності програми «Єднання заради дії». Регіональні представники_ці програми співпрацюватимуть через соціальні мережі, спільні програмні активності, навчальні заходи, ініціативи, щоби надавати консультації та дорадчі послуги під час роботи з такими темами: адвокація прав та інтересів ВПО, згуртованість громад, розв’язання конфліктів, правова допомога, гендерне насильство, інфомедійна грамотність, аналіз політик, потреби різних груп населення.

Критерії відбору регіональних представників/ць:

 • Кандидатам повинно бути не менше 18 років (програма працюватиме з аудиторією 6-18 та 30+).
 • Кандидати повинні бути резидентами цільових громад програми «Єднання заради дії».
 • Сильна мотивація змінювати та покращувати свою громаду, зміцнювати соціальну згуртованість та забезпечувати можливості, де ВПО мають право голосу в рішеннях, які стосуються їхніх громад. 
 • Кандидати мають активну громадську позицію та певний досвід роботи з громадою щодо проблем та викликів.
 • Здатність залучати членів громади до участі в тренінгах та програмних заходах, що проводитимуться програмою «Єднання заради дії» та спрямовані на сприяння соціальній згуртованості, інклюзивності, руйнуванню стереотипів та створенню сильніших громад.
 • Можливість долучати до громади різні групи населення (члени приймаючої громади, місцеві НУО, активісти, політики, ЗМІ, представники місцевого самоврядування тощо)
 • Обізнаність у проблемах місцевої громади та/або інтеграції ВПО.
 • Вміння висловлювати ідеї та рішення щодо проблем ВПО.
 • Зацікавленість стати активними громадянами у своїх громадах та розвивати лідерські навички.
 • Хороші презентаційні та комунікативні навички, вміння працювати з різними віковими групами.

Читайте також: Солодка пам’ять. Історія кондитерки із Закарпаття, яка відроджує рецепти легендарного Йозефа Шнайдгена

Переваги регіональних представників/ць:

 • Можливість бути на передовій соціальних змін та сприяти покращенню своєї громади.
 • Побудова тривалих та змістовних зв’язків з однодумцями з усієї України.
 • Здобуття нових навичок, а також покращення лідерських якостей, навичок комунікації та активного слухання.
 • Можливість зробити свій внесок у формулювання рекомендацій щодо місцевих та національних політик інтеграції ВПО.
 • Можливість налагоджувати зв’язки та співпрацю в громадах.
 • Десятки пунктів для збагачення резюме та портфоліо.

Завдання та обов’язки міститимуть:

 • Консультувати команду «Єднання заради дії» та її партнерів під час планування, розробки та імплементації програмних заходів для приймаючої громади.
 • Допомагати в координації, організації та фасилітації активностей для приймаючої громади, які передбачені програмою «Єднання заради дії».
 • Підтримувати команду «Єднання заради дії» та її партнерів в налагодженні відносин та партнерств із зацікавленими сторонами, такими як НУО, активісти, представники ЗМІ, органи місцевої влади, політики, молодіжні працівники тощо.
 • Брати участь у тренінгах, зустрічах та інших заходах, організованих командою «Єднання заради дії» з періодичними поїздками по Україні.

Для подачі заявки заповніть форму за посиланням.

Заявки приймають до 13 лютого 2022 року. 

Нагадаємо, жінок-підприємиць запрошують на безкоштовний курс «Соціальне підприємництво — більше ніж бізнес».

Підтримай ШоТам

Читати далі