Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Волонтери влаштували толоку, щоб відновити занедбану каплицю-костел на Рівненщині

Опубліковано

Громада самотужки взялася за відновлення каплиці-костелу біля села Симонів Гощанської ОТГ на Рівненщині.

Про це повідомляє Суспільне.

Як зазначається, точний час будівництва каплиці невідомий. Одні припущення базуються на спогадах старожилів, за якими каплицю збудували у 30-х роках минулого століття і вона була діючою менше 10 років. За іншою версією, її появу пов’язують із родиною Сосновських, які раніше були власниками цих земель. У радянські часи каплицю занедбали, але півметрові стіни вціліли.

Читайте також: На Закарпатті реставрують 300-річну закинуту синагогу (ФОТО)

Почали з прибирання

Нині місцева громада її хоче відновити і вже звернулася за допомогою до культурно-просвітницького центру імені Томаша Сосновського. Роботи розпочали з прибирання каплиці-костелу і організували толоку.

“Все ми порозчищаємо, і цю, й ту сторону, все зробимо до толку, позбираємо сміття”, – сказав двірник комунального підприємства Гощанської ОТГ Юрій Радчук.

Читайте також: На Львівщині реставрують дерев’яну святиню лемківського стилю, якій майже 200 років

Разом з комунальниками працює й Микола Панчук, він голова Гощанської громади.

“Відновлення культурної спадщини – це одна з принципових позицій в розвитку нашої громади. З чого треба починати – з благоустрою. От ми його сьогодні й робимо. Люди зацікавляться, знайдуться меценати, будуть допомагати, будуть розвивати. Далі, за можливості, будемо робити дах, стіни, вікна – те, що відбувалося й із садибою в Гощі”, – каже Микола Панчук.

На толоку до каплиці-костелу приїхав і голова Рівненського культурно-просвітнцького центру імені Томаша Сосновського Ярослав Ковальчук.

Читайте також: У Львові реставрують унікальні вітражі, створені у 1914 році

Що відомо про споруду?

У тридцятих роках минулого століття орендарем цих земель був пан Задемський. І він, імовірно, збудував тоді цю каплицю-костел. На служби сюди приїздили католики із сусідніх сіл.

А з приходом радянської влади у 1939-му році каплиця-костел вже була недіюча, –припускає волонтер Петро Коробчук з Гощі. Свою розповідь він теж базує не на історичних фактах, а спогадах старожилів.

Цю добудову зробили вже за радянських часів і місцевий колгосп використовував її для сушіння й зберігання хмелю. У 80-х роках минулого століття розібрали покрівлю каплиці-костелу, а півметрові стіни культової споруди стоять і донині.

У планах Ярослава Ковальчука – відшукати історичні факти про цю каплицю і залучити кошти на її реставрацію.

Фото: suspilne.media

Суспільство

Нова Зеландія надасть Україні 16 млн доларів допомоги

Опубліковано

Напередодні саміту НАТО в Гаазі цього тижня прем’єр-міністр Нової Зеландії Крістофер Лаксон та міністр закордонних справ Вінстон Пітерс оголосили про новий пакет підтримки для України — 16 мільйонів новозеландських доларів.

Про це повідомили на сайті новозеланського уряду.

4 мільйони доларів спрямують до двох багатонаціональних фондів, які надають летальну та нелетальну військову допомогу Україні. Це Фонд НАТО з надання допомоги у сфері безпеки та навчання (NSATU), а також Коаліція безпілотників для України під керівництвом Великої Британії та Латвії.

«Оборона України має значні наслідки не лише для безпеки Євроатлантичного регіону, а й для Індо-Тихоокеанського регіону», — додав Вінстон Пітерс.

Ще 7 мільйонів доларів скерують на гуманітарну допомогу українським громадам, які постраждали внаслідок бойових дій. А 1 мільйон — для підтримки українців, які були змушені виїхати через воєнні дії в сусідні країни.

Читайте також: «Укроборонпром» і аерокосмічна компанія Airbus уклали меморандум про співпрацю

«Масштаб потреб залишається величезним, оскільки росія продовжує бомбардування густонаселених цивільних районів України», — зазначив Лаксон. Представники уряду підкреслили, що цей пакет підтримки доповнює нещодавно оголошені санкції проти російського «тіньового флоту» та інших чинників, що сприяють війні.

«Вкрай важливо, щоб міжнародна спільнота продовжувала тиснути на росію, щоб вона припинила війну та долучилась до змістовних зусиль для досягнення справедливого та міцного миру в Україні», — наголосив Пітерс.

Нагадуємо, що Норвегія інвестує $580 млн у розробку та виробництво морських дронів в Україні.

Фото обкладинки: Getty Images / Hagen Hopkins

Читати далі

Суспільство

У Подільському районі Києва запрацював штаб для постраждалих від нічного обстрілу

Опубліковано

На вулиці Івана Виговського, 10 В, відкрили штаб, де постраждалі можуть отримати одноразову матеріальну допомогу, психологічну підтримку та правову консультацію.

Про це повідомили в КМДА.

Гуманітарний штаб працює щодня з 9:00 до 18:00 за адресою: вулиця Івана Виговського, 10 В. Жителі Подільського району, які постраждали внаслідок нічного обстрілу, можуть звернутися туди, щоб:

  • написати заяву на одноразову матеріальну допомогу;
  • отримати психологічну підтримку;
  • отримати правову консультацію.

Заявникам необхідно мати при собі паспорт громадянина України та документи, що підтверджують факт пошкодження житла або інші наслідки обстрілу. Додаткову інформацію можна отримати за телефоном гарячої лінії райдержадміністрації.

Читайте також: У Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду

Доступні програми допомоги:

  1. «Турбота. Назустріч киянам» — одноразова виплата 10 000 гривень.
  2. «єВідновлення» — підтримка через застосунок «Дія».
  3. У разі визнання житла непридатним для проживання — одноразова допомога 40 тисяч гривень на оренду тимчасового житла.

За додатковою інформацією можна звертатися за контактами:

  • Абакумова Тетяна — 067 317 44 12;
  • Козубова Людмила — 095 441 44 60.

Нагадаємо, що працівники ДСНС врятували 10 людей після нічної атаки на Київ (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС

Читати далі

Суспільство

Норвегія інвестує $580 млн у розробку та виробництво морських дронів в Україні

Опубліковано

Норвегія виділила близько 580 мільйонів доларів на розробку та виробництво морських безпілотників в Україні. Угоду про спільну розробку дронів за норвезькою технологією з українським партнером уклала компанія KOGDefence (KDA).

Про це повідомили в Міноборони Норвегії.

Норвегія заклала в бюджеті на 2025 рік приблизно 6,7 мільярда норвезьких крон для підтримки морської коаліції, яку спільно очолює з Великою Британією. За словами міністра оборони Торе Сандвіка, частина цих коштів піде на проєкт «KDA в Україні», що передбачає локалізоване виробництво безпілотних надводних суден на українській території.

KOGDefence (KDA) підписала договір із українською компанією-партнером, щоб об’єднати норвезький інжиниринг та ресурси України для масштабного виробництва USV. Безпілотні надводні апарати відіграють ключову роль у захисті українських морських кордонів і нейтралізації загроз з боку російського флоту в Чорному морі.

Нагадаємо, що в Україні відкрили офіс норвезької компанії озброєння KOGDefence.

Раніше ми писали, що Сили оборони отримали перший легкомоторний літак SHARK для боротьби з російськими дронами (ВІДЕО).

Фото обкладинки: Міноборони Норвегії в Х

Читати далі