Колонки
Війна – найкращий час для зміни професії. Не вірите? Ось кілька аргументів
За майже рік війни серед українців відбувся справжній «хард резет». Остаточно сформувалися наші цінності та стимули. А водночас – усвідомлення реальної потреби займатися тим, що драйвить і приносить максимум користі, не лише в особистому плані, а й суспільству загалом. Адже після перемоги, а частково вже і зараз, найбільш затребуваними будуть вакансії, спрямовані на відбудову країни. Та й взагалі війна – це, напевно, один із найкращих шансів змінити професію. Чому так? Зараз поясню.
Конкуренція за робочі місця лише зростатиме
Насамперед російське вторгнення неабияк вплинуло на структуру української економіки. Як наслідок – сьогодні ми маємо низку нових викликів, і ось лише кілька з них:
- масова міграція, що провокує «відтік мізків» та втрату фахових спеціалістів;
- релокація або закриття бізнесів зі сходу та півдня;
- скорочення робочих місць, що провокує зростання безробіття;
- рівень підготовки кандидатів на робітничі та технічні спеціальності не відповідає вимогам роботодавців;
- збільшення вимог, які працедавці ставлять перед кандидатами;
- скорочення програм, які забезпечували набуття практичного досвіду для молодих спеціалістів.
Якщо ж говорити мовою конкретних цифр, то, за даними НБУ, лише за перші півроку 2022 року рівень безробіття в Україні сягнув 35% в порівнянні з 2021 роком. А за даними ООН, протягом перших місяців повномасштабної війни роботу втратили 4,8 млн українців. І я не помилюсь, якщо скажу, що більшість із них наразі перебувають у пошуку нових місць. А отже, конкуренція за кожну вакансію лише зростає, а їх загальна кількість значно скоротилась у порівнянні з періодом до 24 лютого 2022 року.
Який вихід? Перекваліфікація. І, що не менш важливо, – з урахуванням спеціальностей, які будуть найбільш актуальними під час майбутньої відбудови. Прогнозую, що незабаром кількість людей, які йдуть на різноманітні навчання та курси підвищення кваліфікації, лише зростатиме. Отже, якоїсь миті пропозиції, що наразі залишаються відкритими, також значно скоротяться. А тому раджу замислитися над зміною фаху вже сьогодні – поки ринок праці в режимі очікування.
З чого почати зміну професії?
- Пройдіть тести на самовизначення, проведіть SWOT-аналіз або зверніться до кар’єрного консультанта.
- Зрозумійте, що робота завжди є, а тому моніторити вакансії потрібно ледь не тричі на день, аби дійсно був результат. Але перед цим раджу визначити пріоритетні персональні і бізнес-потреби. Це географічні межі, сфера інтересів та галузі, в яких ви можете йти на компроміс;
- оновіть резюме, вкажіть актуальні досягнення і напрацювання, зробивши фокус на конкретних результатах (краще навіть у цифрах). Під час відгуку на вакансії додавайте лаконічний мотиваційний лист на 4-5 речень;
- якщо все, що пропонує ринок праці, – не ваше, то спробуйте монетизувати власне хобі. Таким джерелом заробітку може стати кулінарія, флористика, копірайтинг, графічний дизайн, художня творчість і навіть блогерство. Ринок фрилансу в Україні активно розвивається і цьому сприяє глобалізація.
Які варіанти? Ось лише декілька
Нові сфери – новий попит. Бізнес та держава змінили орієнтацію власної діяльності та мобілізували всі ресурси заради забезпечення обороноздатності країни. У той самий час почали активно розвиватися нові сфери та збільшився попит на нових фахівців та фахівчинь.
Хто це? Експерти з 3D-моделювання, аероконструктори, оператори дронів, дизайнери, швеї, менеджери, комунікаційники, фандрайзери, програмісти тощо. А найголовніше, що в цих сферах можна без проблем розвиватись та ставати успішним з нуля. Адже раніше на нашому ринку ці напрями не мали такого попиту.
До того ж значна частина українців та українок або перебувають на військовій службі, або виїхали за кордон, що створює певний дефіцит в більш традиційних сферах (продажі, сервісні послуги, готельно-ресторанна справа, виробничі підприємства). І саме ці працедавці готові залучати та навчати нові кадри задля ефективного продовження роботи.
Читайте також: Потрібна робота? У нас немає риби, але є вудка. Як СпівДія та Career Hub працевлаштовують переселенців
Можливості для створення власної справи. Попри військовий стан економіка країни продовжує працювати, а держава підтримує створення та розвиток підприємництва. Зокрема за допомогою програми «Грант на власну справу» на платформі Дія, що надає можливість отримати безповоротну допомогу до 250 тисяч гривень для фізичних-осіб підприємців, а по окремим програмам – навіть десятки мільйонів. Спробуйте розвинути ідею власного бізнесу і держава допоможе фінансовими ресурсами на її розвиток, адже це також внесок у перемогу.
Опанувати професії на фрилансі. Про переваги дистанційної роботи можна говорити довго, але найкращими аргументами є те, що фриланс – це чудова можливість заробляти кошти і водночас бути мобільним, мати гнучкий графік та самостійно обирати клієнтів і проєкти, яких, насправді, може бути безліч одночасно. І головне, що ваш офіс – це фактично ваш ноутбук, який в умовах періодичного відключення електроенергії дасть можливість працювати з будь-якої локації.
Користуючись нагодою, хочу запросити українську молодь з інвалідністю долучатися на безкоштовну навчальну програму від Career Hub для опанування професій, які ідеально підходять, щоб почати заробляти на фрилансі. Реєстрація відкрита за цим посиланням.
А що кажуть самі українці?
Ще до нового року Центр «Розвиток КСВ» у співпраці з Державною службою зайнятості провели Всеукраїнське онлайн-опитування про актуальні напрями перекваліфікації. З’ясувалося, що найбільш популярними є професії у сферах ІТ, краси та дизайну. 70% опитаних зазначили, що хочуть опанувати новий фах на короткочасних курсах. Серед молоді віком 14-35 років цей показник склав навіть 73%. Майже 10% охочих отримати нові знання бажають зробити це у сфері основ психології та психологічної допомоги.
Серед респондентів-жінок кожна п’ята (20,8%) готова опанувати нові навички у сфері краси, зокрема пройти навчальні курси перукаря, візажиста, бровіста, майстра манікюру/татуювання/пірсингу тощо. На другому за популярністю місці (16,3%) для жінок – робота у сфері ІТ: тестувальниці, веб-розробниці, програмістки, керівниці проєктів. Закривають трійку навички у сфері дизайну (13%): графічний дизайн, веб-дизайн та 3D-дизайн.
Серед респондентів-чоловіків найбільшим попитом (28%) для перекваліфікації користується робота у сфері IT. Друга за популярністю – робота у сфері дизайну (11,8%). Третє і четверте місце з однаковою кількістю респондентів (по 9,4%) тримають кваліфікації у сферах будівництва та громадського харчування.
Звісно, відсоткова складова може змінюватися, але тенденції доволі чіткі. І це також варто враховувати, обираючи напрям для майбутньої перекваліфікації.
Підсумовуючи, зазначу, що мені імпонує ізраїльська модель професійної підготовки суспільства, в якій всі громадяни, які здатні до військової служби, мають подвійну кваліфікацію та спеціалізацію: дна в цивільній житті, а інша – у військовій сфері. Це наша нова реальність, до якої потрібно готуватися вже сьогодні.
Колонки
Статистика проєкту
- за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
- на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
- на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
- ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Коментарі