Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Вітаємо! Ви виграли автівку, подробиці – за лінком». Знайомі з правилами кібербезпеки? Час перевірити свої знання (ТЕСТ)

Опубліковано

«Друзі, якщо я писав вам із проханням позичити кошти, – не ведіться, це шахраї», – знайоме повідомлення? Сторінки в соціальних мережах стають ласою ціллю для шахраїв, які мріють підзаробити за чужий рахунок. На щастя, ми маємо не лише проблему, а й дієве рішення – правила кібербезпеки, здатні захистити від будь-яких пасток. Та наскільки добре ви з ними знайомі? Перевірте свої знання у новому тесті від ШоТам, а після цього – спробуйте врятувати від шахраїв ціле ОСББ.

1. Почнемо з теорії. Що з переліченого не належить до правил кібербезпеки?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Саме так, і двофакторна аутентифікація, і складні паролі, і своєчасне резервне копіювання даних – це базові правила кібербезпеки, яких варто дотримуватися. Але й це ще не все. Так само слід вчасно оновлювати програмне забезпечення, блокувати доступ до своїх гаджетів і користуватися антивірусом.

2. Гаразд, а знаєте, що таке «фішинг»?

Правильно! Неправильно!

На жаль, фішинг – це не риболовля і навіть не сервіс із паролями. Це спосіб змусити неуважних користувачів самостійно передати власні конфіденційні дані шахраям, наприклад, через листи чи повідомлення з посиланнями на підроблені ресурси та сервіси. Приклад такого посилання: facebook.payment.website.com. У цьому випадку сайт website.com не має жодного стосунку до соцмережі, а отже, введені там логін і пароль від вашої сторінки дістануться звичайним шахраям.

3. Добре. А що з цього може використовуватися під час двофакторної аутентифікації?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Фактично ми говоримо про другий фактор перевірки, щоб упізнати користувача. А тому для цього підійдуть і біометричні дані (відбиток пальця чи зображення обличчя), і код, надісланий на телефон чи пошту. Головне – це захистить ваш акаунт від шахраїв та не дозволить їм скористатися вашими даними.

4. Хм. Можливо, знаєте, навіщо потрібен VPN?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

VPN – це технологія, що допомагає зберегти в таємниці вашу онлайн-активність та підвищити рівень безпеки у мережі. Зокрема, такі програми приховують вашу IP-адресу. Утім до вибору застосунку радимо ставитися уважно: під виглядом VPN може поширюватися шкідливе програмне забезпечення. А ось сидіти в заблокованих на території України російських соцмережах категорично не радимо. Адже йдеться не лише про кібербезпеку, а й про інформаційну гігієну.

5. Гаразд, перейдемо до практики. Ви реєструєте нову сторінку в соціальній мережі. Який із цих паролів оберете?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Реєструючись в умовному фейсбуці, ви маєте подбати, аби ваша сторінка не потрапила до рук зловмисників. Але просто ігнорувати всі підозрілі посилання – замало. Слід встановити складний і довгий пароль із малими, великими та спеціальними символами. Пам’ятайте, що довша комбінація – то складніше буде зламати ваш акаунт.

6. Чудово, але попереду – реєстрація в твіттері. Можливо, використаємо той самий пароль? Так буде зручніше. До того ж ми вже знаємо, що він надійний.

Правильно! Неправильно!

Керуйтеся одним простим правилом: кожний акаунт повинен мати окремий пароль. Адже якщо шахраї зламають, скажімо, вашу фейсбук-сторінку, то дані для входу можуть потрапити в публічний доступ. А тому цілком можливо, що після фейсбуку вам доведеться попрощатися ще й зі сторінками у твіттері, інстаграмі та на улюбленому стрімінговому сервісі.

7. Уявімо, що ви встановили на телефон застосунок із погодою, аж раптом він вимагає низку дозволів для подальшої роботи. Що з цього залишимо?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Поміркуймо логічно: який із цих доступів дійсно потрібен застосунку з прогнозом погоди? Звісно ж, геолокація. Та навіщо програмі мати доступ до ваших світлин, контактів чи інших персональних даних? Погодьтеся, виглядає щонайменше дивно. А тому щоразу, коли якийсь застосунок просить про зайві дозволи – сміливо відмовляйте. Зрештою, програма здатна попередити вас про дощ і без номера сусідки.

8. Щойно в телеграмі вам написав хороший знайомий. Він потрапив у скрутну ситуацію і благає позичити 2000 грн до вечора. Ваші дії?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Халепа може трапитися з будь-ким, і цілком можливо, що знайомому дійсно потрібна допомога. Але навіть якщо йдеться про кращого друга – перевірте, чи не потрапила його сторінка до рук шахраїв. Ви можете зателефонувати людині, запропонувати відеовиклик або особисту зустріч, щоб позичити кошти готівкою. Не переказуйте гроші, допоки не переконаєтеся, що спілкуєтеся саме з тією людиною.

9. Під час обіду вам телефонують колеги: потрібно терміново підписати електронний документ. На щастя, ноутбук у вас із собою, ще й ловить відкриту мережу Wi-Fi PuzataHata11. Підписуємо?

Фото: pexels.com.
Правильно! Неправильно!

Відкрита мережа Wi-Fi завжди ризикована для користувача. Хакери можуть називати точки іменами відомих закладів в надії заманити необачних юзерів та отримати доступ до їхнього трафіку. Через мережу зловмисники можуть перехопити те, що користувач передає на сайт – особливо, якщо такий сайт не використовує захищене з’єднання HTTPS. Що ж робити? Для конфіденційних операцій обирайте мобільний інтернет. А VPN може стати додатковим захистом, але не чарівною пігулкою проти хакерів.

10. Поки ми проходили цей тест, ваш ноутбук вже втретє нагадав про оновлення операційної системи. Може, нарешті оновимося?

Правильно! Неправильно!

Насправді оновлюватися варто одразу, щойно з’явилася «свіжіша» версія операційної системи. Це не вплине на швидкість роботи пристрою, а подекуди – навіть покращить її. Та головне – завдяки оновленню ви подбаєте про кібербезпеку. Адже використання вразливостей у ПЗ – один із видів атак на пристрої та програми. Тому розробники їх постійно шукають та усувають, випускаючи нові версії програм.

Знайомі з правилами кібербезпеки? Що ж, час перевірити свої знання (ТЕСТ)
Йой, схоже, вам час встановити складніші паролі й нарешті увімкнути двофакторну аутентифікацію. Подбайте про свою безпеку в мережі та поділіться основними правилами з близькими. А якщо вам сподобався такий формат, ШоТам має дещо цікавіше – нову онлайн-гру, у якій ви можете врятувати ОСББ від кібернебезпеки. Спробуємо? Посилання – нижче.
Здається, на вашому акаунті вже увімкнена двофакторна аутентифікація, а підозрілі посилання на електронній пошті не мають жодних шансів. Так, деякі запитання виявилися надто складними, проте тепер зловмисники мають ще менше шансів. Що далі? Спробуйте врятувати від кібернебезпеки ціле ОСББ! Посилання – нижче.
Халепа, схоже, ми натрапили на справжніх знавців кібербезпеки! Зізнавайтеся, цей тест виявився занадто простим для вас? Що ж, а чи зможете ви застосувати ці знання на практиці? Спробуйте врятувати від кібернебезпеки ціле ОСББ! Посилання – нижче.

Поділіться своїми результатами:

Онлайн-гру розроблено в межах загальнонаціональної кампанії з підвищення рівня обізнаності населення України щодо кіберзагроз та основних правил кібергігієни, що реалізується Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні за підтримки Державного департаменту США.

Врятуй ОСББ від кібернебезпеки: нова онлайн-гра від ШоТам.

Суспільство

Це 10 брендів прикрас в традиційному українському стилі

Опубліковано

Щоб щодня відчувати зв’язок з українською культурою, можна додати у свої образи навіть одну прикрасу. Коралі, керамічне намисто чи стрічковий ґердан — обирайте те, що подобається найбільше, або ж створюйте власні поєднання.

ШоТам зібрали для вас 10 брендів прикрас, що відтворюють давні зразки або ж творять сучасні, не забуваючи про наші традиції.

Коралівна

Де купити: інстаграм

Коралі на дві низки можна придбати за 2150 гривень, а намисто з гірського кришталю, селеніту та латунного хрестика — за 3000 гривень. Також можна купити баламути, вироби з венеційки, дукачі, зґарди.

«Моя філософія проста. Я хочу, щоб ви носили коралі щодня. Без особливого приводу. Не чекаючи на свято. Так, вкраплюючи частинку української культури в буденність, з часом ми обов‘язково відродимо нашу ідентичність». 

ВидимоНевидимо

Де купити: інстаграм, сайт

Це майстерня українського традиційного золотарства, що виготовляє намиста, сережки й дукачі. Замість монет російської імперії в дукачах виготовили власний дизайн з деревом життя. Такий дукач обійдеться у 2000 гривень, а сережки-пташечки з латуні — 1300.

«Ми завжди прагнемо поєднати витворені віками ідеали прекрасного й особисті бажання кожного замовника. Як результат — маленькими кроками та великими зусиллями формується сучасне лице давнього й великого народу». 

Творча майстерня Олени Мазурок

Де купити: інстаграм

Майстерня пропонує авторські намиста. Також там проводять різноманітні майстер-класи, де можна самому навчитися виготовляти прикраси. В асортименті є дукачі, керамічні намиста, сережки, латунні перстені та лускавки (намисто з дутого скла). Кожен виріб особливий: намисто з сучасної венеційки можна придбати за 8000 гривень, а перстені з латуні — від 550 гривень.

«Я тішуся своїм набутком, оглядаю його, горджуся та розумію всю цінність цих речей. Особливе місце займають ті речі, котрі мені передалися в спадок, і це далеко не намиста, не корал, лускавки чи дукачі. У моєї бабці не було намист з лускавок, зате вони є у мене й будуть у моєї доньки. Ми самі зараз формуємо цю скриню скарбів, щоб нести відповідальність та світлість цих традицій», — каже майстриня.

Майстер Василь Білоножко

Де купити: інстаграм, фейсбук

Майстер з Черкащини виготовляє сережки, дукачі та різноманітні елементи для намист, які можна використовувати для створення власних прикрас — хрести, намистини тощо. Вироби майстерні відтворюють традиційні прикраси українців. Дукач-ягнусок (з медальйоном у формі серця) можна придбати за 3200 гривень, а комплект з дукача й сережок-пташечок — за 3600 гривень.

ККрамничка

Де купити: інстаграм

У крамничці співпрацюють з майстринями з бісероплетіння, гончарем і майстром-мосяжником, тож тут можна придбати силянки, стрічкові ґердани, керамічні намиста, зґарди тощо. Бойківська силянка обійдеться у 2000 гривень, а керамічні чорні коралі — у 750 гривень.

«Географічне розташування України та її природні багатства сприяли розвитку великої кількості ремесел. Усі наші майстри — з різних куточків України. Завдяки вам вони можуть творити, продовжувати свою справу, передавати знання та навички новому поколінню майстрів». 

Майстерня Пацьорки

Де купити: інстаграм

Це проєкт майстрині з Житомира Марини Василенко. Вона виготовляє прикраси ручної роботи з кераміки, перламутру, скла тощо. Додає й металеві підвіси та намистини. Наприклад, намисто з авантюрину та кришталю з підвісом коштує 1850 гривень, а чокер з шунгіту (гірська порода чорного кольору) з тризубом — 600. Його можуть приміряти й чоловіки.

ROOTS

Де купити: інстаграм, сайт

Бренд прикрас створила фольклористка Ярина Дронь, тож тут ви знайдете відтворені етнографічні зразки сережок, перстенів і намист. За 2500 гривень можна придбати перстень зі срібла з жадеїтом, який створили за зразком зі Східного Поділля, а за 3400 гривень — коралове намисто на три низки.

«Прикраси ROOTS — це поєднання історичної правдивості й актуального нині мінімалізму. Це вишуканість у лаконічному дизайні, що витриманий століттями. Це багатство, яке Ви захочете передати в спадок. Це твоя заново відкрита унікальність». 

Oksana Boriychuk

Де купити: інстаграм, сайт

В асортименті бренду можна знайти намиста з керамічних намистин, дармовиси, зґарди, браслети та сережки. Часто вони об’єднані в колекції — до Різдва, Великодня тощо. Наприклад, намисто «Дзвінка коляда» можна придбати за 3400 гривень, а сережки «Зелений гай» — за 980 гривень. 

«Більшість виробів унікальні чи створені в лімітованій кількості. Проте ми також створюємо цілісні колекції, основними акцентами яких є виготовлені в нашій майстерні намистини з білої глини з авторським розписом. Також використовуємо натуральне каміння, венеційське скло, авторські зґарди та добірну фурнітуру». 

Катерина

Де купити: інстаграм

Майстриня створює бісерні прикраси: силянки, ґердани, намиста за авторськими чи відтвореними схемами. Також вона вигадала квіткові браслети-манжети з бісеру — такі можна купити за 1000 гривень за штуку. Стрічковий ґердан з підвісами коштуватиме від 1700 гривень. Працює майстриня й під замовлення.

Prylavok

Де купити: інстаграм

У крамниці пропонують авторські прикраси з поєднанням традицій і сучасності. Тут можна придбати котильони-брошки за 1500 гривень, заколки з бісером — за 1200 гривень, а стрічкові ґердани, які можна носити і як прикрасу для волосся — від 1800-2000 гривень. 

«Наші прикраси — це не просто аксесуари. Це розкіш, яка відображає вашу неповторну особистість». 

Читати далі

Суспільство

Легіонери показали ліквідацію ворога мінометним вогнем на Харківському напрямку

Опубліковано

Бійці Міжнародного Легіону ГУР МО України разом із білоруськими добровольцями полку Кастуся Калиновського нищать ворога на Харківському напрямку.

Відповідне відео оприлюднило Головне управління розвідки МОУ.

На одній з ділянок після спроби прориву противник був ювелірно знищений мінометним вогнем.

Добровольці з Білорусі та ще понад 50-ти країн світу борються з російськими окупантами на найгарячіших напрямках фронту вже третій рік поспіль.

Читайте також: “Створено захисниками”: перезапустили бренд ветеранів-підприємців

Відео можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, Міноборони анонсували застосунок Резерв+ для військовозабовʼязаних.

Фото: ГУР

Читати далі

Суспільство

Врятовані хвилясті папуги переїхали у літню фазенду Київського зоопарку

Опубліковано

У Київському зоопарку велика група хвилястих папужок, які потрапили сюди під час війни, переїхала на свою нову літню фазенду.

Про це повідомили у соцмережах зоопарку. 

Врятовані хвилясті папуги переїхали у літню фазенду Київського зоопарку

“Реабілітація птахів — це складний і довготривалий процес. Адже необхідно не тільки відновити тварину фізично, але й повернути нормальний психологічний стан та соціалізувати до групи собі подібних”, — розповіли фахівці.  

Читайте також: В Україні перекладуть 90 книжок завдяки програмі Translate Ukraine

Саме для реабілітації папуг на території зоопарку створюються все нові й нові природні авіарії, де птахи перебувають у складі зграй безпосередньо у парку Київзоо — на свіжому повітрі серед зелених кущів та дерев. Новий авіарій розраховано на проживання двадцяти хвилястих папуг, для яких облаштовано:

  • гнізда,
  • гілки дерев,
  • канати та гойдалки,
  • присади,
  • годівничка,
  • напувалка.

Дно авіарію устелено дерев’яною мульчою. Врятовані птахи дуже люблять зерновий корм, овочі та фрукти. Вони швидко відновлюють сили у гомінкій зграї.

Кияни можуть їх побачити у сквері навпроти слона. 

Нагадаємо, в Україні запрацював проєкт з безоплатної вакцинації та чипування тварин.

Читати далі