Суспільство
Від заборон до сучасності. Що ти знаєш про українську мову? (ТЕСТ)
Що ви знаєте про українську мову? Пам’ятаєте шкільні правила та історію про міжнародний конкурс мелодійності? І щось про Емський указ та Валуєвський циркуляр? До Дня української писемності та мови, який відзначають 9 листопада, підготували тест з цікавими фактами про українську мову. Обіцяйте не гуглити!
Кому з українських письменників належить ця цитата? «Мова вмирає, коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів».
Це слова українського письменника Василя Голобородька. А ось повна цитата: «Я народився і прожив майже все життя у тому краю України, де панувала можливість вибору: говорити українською або російською. Обставини підштовхували до переходу до домінуючої тоді російську, що й зробило багато моїх односельців та знайомих. Я ж залишився вірним українській мові, якою говорили мої батьки та дідусь і бабуся. Потім виявилося, що то був не лише вибір мови спілкування, але й вибір своєї подальшої долі... Мова вмирає, коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів».
З якої літери починається найбільша кількість слів в українській мові?
Найбільша кількість українських слів починається саме з літери «П». А ось літера «Ф» є найменш «популярною». Здебільшого з неї починаються слова іншомовного походження.
Яке з українських слів має найбільшу кількість синонімів у «Короткому словнику синонімів української мови»?
У «Короткому словнику синонімів української мови» зібрано 4279 синонімічних рядів. Та лідером є слово «бити», яке має 45 (!) синонімів. До речі, «завірюха» також може похизуватися чималою кількістю синонімів – 40.
З якою мовою українська найбільш споріднена за лексичним запасом?
Правильна відповідь – білоруська, із нею наша мова має приблизно 84% спільної лексики. Думаєте, на другому місці опинилася російська? Зовсім ні. Її випередили польська (70%) та сербська (68%) мови, тоді як мова сусіда-агресора має 62% спільної лексики з українською.
Скільки форм майбутнього часу має українська мова?
У нашій мові є три форми майбутнього часу. Це проста (прочитаю), складна (читатиму) та складена (буду читати).
Що таке паліндроми?
Паліндроми – це «дзеркальні» слова та вирази, які можна прочитати і зліва направо, і навпаки. Наприклад, «Я несу гусеня» або «Янукович вивчив окуня».
Яку літери вилучали з української абетки в 1933 р. та повернули майже через 60 років?
У 1933 році під час реформи правопису, проведеної Н. Кагановичем і А. Олінтером, з абетки вилучили літеру «ґ». Причина – її відсутність в російській абетці. Повернулася літера «ґ» лише 1990 року.
Чи правда, що на одному з конкурсів українська мова посіла друге місце в світі за мелодійністю (після італійської)?
Можливо, ми когось здивуємо, але це фейк, який іноді можна почути навіть під час шкільних уроків. Жодних конкурсів насправді не було, ніхто не визнавав нашу мову наймелодійнішою чи навіть найбільш милозвучною. Як з’ясували фактчекери з «По той бік новин», ця теза – лише думка одного вченого на прізвище Бантиш, що перетворилася на справжній міф.
Скільки задокументованих утисків української мови налічують історики?
Українську мову обмежували, не визнавали, забороняли та утискали протягом 400 років. Сучасні історики нараховують понад 50 задокументованих прикладів утисків української. Це і Емський указ, і Валуєвський циркуляр, і заборона відзначати 100-річний ювілей Шевченка, і примусова русифікація тощо.
«Хай тобі грець!» – можливо, цю фразу козаки також використали, коли писали листа турецькому султану. Але що таке «грець»?
Грець, згідно зі словником Бориса Грінченка, параліч або апоплексичний удар (інсульт). Напевно, тепер цей вислів слід використовувати обережніше.
Павло Тичина писав: «Ой ти, земле, люба земле, — всю ж тебе душа приємле [приймає]. Ти рахманна і пухка». Що означає «рахманна»?
Слово «рахманний» означає тихий, смирний, спокійний.
Що означає фразеологізм «пекти раків»?
Якій українській літері поет Іван Малкович присвятив вірш?
«Хай це, можливо, і не найсуттєвіше, але ти, дитино, покликана захищати своїми долоньками крихітну свічечку букви «ї», – пише Малкович. Цей рядок став крилатим, утім у цьому ж тексті поет згадує про ще одну літеру – «Є» – та закликає «оберігати її місячний серпик».
Поділіться своїми результатами:
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі