Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

Відомі українці та українки в дитинстві: чи впізнаєте, хто на цих архівних фото? (тест)

Опубліковано

Ми знаємо цих українських діячів за їхні неоціненні внески в нашу літературу, музику та живопис. ШоТам пропонує зануритися в історії відомих українців і впізнати їх у дитинстві та юності.

1. Цей поет-шістдесятник є автором відомої дитячої казки «Цар Плаксій та Лоскотон». Він брав участь у «Клубі творчої молоді», а також разом з його учасниками Лесем Танюком та Аллою Горською виявив масові поховання у Биківнянському лісі. На фото — ще маленький митець на возі разом з дідом.

Фото: сайт про життя та творчість поета
Правильно! Неправильно!

На фото поряд з дідусем, який замінив йому батька, сидить Василь Симоненко. Хоч помер у дуже молодому віці — 28 років, — Василь встиг написати три казки для дітей і дорослих, збірку поезій, книгу «Лебеді материнства» та численні статті й рецензії. Разом з колегами з «Клубу творчої молоді» поет брав участь у пошуку місць поховання жертв сталінських репресій.

2. Поет та перекладач з Рівненщини ще в школі проявляв бунтарський дух, тому вже з 15 років його викликали на допити за антирадянські вірші й висловлювання. Уже після смерті діяча його син назве свій музичний гурт на честь поетичної збірки батька та напише одну з найпопулярніших українських пісень «Вона».

Фото: Суспільне культура
Правильно! Неправильно!

На світлині зображений маленький Грицько Чубай. Через антирадянську позицію за ним зі школи слідкувало КДБ, а після виступу на річницю перевезення праху Тараса Шевченка з Петербурга до Канева його відрахували з університету. Обоє його дітей стали музикантами: донька Соломія є співачкою та авторкою проєктів з ушанування батька, а син Тарас — лідером гурту «Плач Єремії».

3. На фото зображений клас видатного поета, дисидента й члена Української Гельсінської групи у школі міста Сталіно. Судовий процес над діячем є одним з найвідоміших та розцінений російським правозахисником Андрієм Сахаровим як «ганьба радянської репресивної системи».

Крайній праворуч у другому ряду згори. Фото: сайт про життя та творчість поета
Правильно! Неправильно!

Аби уникнути примусової колективізації, родина Василя Стуса переїхала в Сталіно (теперішній Донецьк), коли той ще був немовлям. Судовий процес над поетом за участі сумнозвісного «адвоката» Віктора Медведчука став однією з найтрагічніших сторінок історії українського дисидентства.

4. Майбутній класик дитячої літератури в дитинстві мріяв стати капітаном далекого плавання, але через особливості зору мусив відмовитися від мрії. Натомість він почав працювати в журналі «Барвінок», де й надрукував своє перше оповідання. Згодом за його книжками зняли кілька фільмів, зокрема «Чудеса в Гарбузянах» та «Одиниця з обманом».

Фото: Український інститут національної памʼяті
Правильно! Неправильно!

У дитинстві Всеволод Нестайко разом із сусідом Вітасиком Дяченко зачитувався пригодницькими творами Жуля Верна й Миколи Трублаїні та мріяв про далекі подорожі, але здійснити цю мрію вдалося тільки його другові. Нестайко ж працював у журналах, а під час роботи у дитячому видавництві «Веселка» написав свою легендарну трилогію «Тореадори з Васюківки».

5. Один з основоположників української естрадної музики з самого дитинства проявляв до мистецтва неабиякі здібності, наприклад, уже в 5 років почав опановувати скрипку. Згодом його пісні виконували ансамбль «Смерічка» та Софія Ротару.

Фото: альбом у фейсбуці Любомира Криси
Правильно! Неправильно!

Батько Володимира Івасюка Михайло разом з іншими жителями їхнього міста домігся відкриття музичної школи, куди майбутній композитор у 5-річному віці піде навчатися гри на скрипці. Пізніше він також опанував фортепіано, віолончель і гітару. Основоположні пісні Івасюка «Червона рута» й «Водограй» виконували солісти ансамблю «Смерічка» Василь Зінкевич і Назарій Яремчук, а композицію «Балада про дві скипки» вперше заспівала Софія Ротару.

6. Майбутня художниця переїхала в Київ лише в підлітковому віці, але це не завадило їй згодом стати українською шістдесятницею та дисиденткою. Вона свідомо почала вчити українську вже дорослою, а також стала однією з організаторів тодішнього центру національного життя Клубу творчої молоді «Сучасник».

Фото: Secondary Archive
Правильно! Неправильно!

До Києва Алла Горська встигла пожити в Москві, Ленінграді й Алмати, оскільки її батько, який був одним з організаторів радянського кіновиробництва, мусив постійно переїжджати по роботі. Родина художниці була російськомовною, тому, аби перейти на українську, їй довелося брати уроки у громадської діячки Надії Світличної.

7. Першою абсолютний слух у майбутнього композитора розпізнала сестра його бабусі Соломія Крушельницька та порадила родині віддати хлопчика навчатися музики. У 1960-х роках він написав музику до кінострічки «Тіні забутих предків» та балет за поезією Івана Франка «Каменярі».

Фото: Mus Opus
Правильно! Неправильно!

Коли 5-річний Мирослав Скорик був у гостях Соломії Крушельницької, він зазначив, що її фортепіано «фальшивить» (для вокалістів інструмент налаштовували на пів тону нижче), і так співачка здогадалася про абсолютний слух небожа. Окрім музики до стрічки Параджанова він також написав композиції для мультфільмів «Як козаки куліш варили» та «Гуси-лебеді летять».

8. Ця всесвітньо відома співачка народилася і все життя прожила у США, але в дитинстві щосуботи відвідувала школу українознавства та була пластункою. Вона вміла співати так званим «білим голосом» і виконала ним кілька композицій зі свого альбому «Пісні України».

Фото з архіву Тараса Дзеня
Правильно! Неправильно!

Батьки співачки Квітки Цісик були післявоєнними мігрантами з Заходу України, тому дівчинка відвідувала по вихідних українську школу, а також здобула статус пластунки-розвідувачки. Квітка мала рідкісний тембр — колоратурне сопрано, і музикознавці виділяли в ньому скрипкові тони. Окрім того, вона володіла технікою «білого голосу» — манерою жіночого фольклорного співу в карпатських селах.

Читайте також: Боролися за Україну навіть ціною життя: 10 культурних постатей, про яких варто знати кожному

Коментарі

Культура

На вулицях Києва зʼявились ілюстрації до роману «Місто» Валер’яна Підмогильного

Опубліковано

На вулицях Києва розмістили ілюстрації до роману Валер’яна Підмогильного «Місто». Художник Максим Павлюк створював ці роботи, коли досліджував столицю у свій перший рік життя в ній — так само, як головний герой книги Степан Радченко.

Про це повідомляє видавництво «Основи».

«Відчуття Степана перегукувалися з особистими переживаннями Максима. Він ніби “приміряв” на себе історію героя, жив його думками й відображав це на сторінках старого примірника книги», — зазначають у видавництві.

Читати також: В Україні вийшов трейлер документального кіно про українські зимові традиції з Onuka і Клопотенко

Для нового видання художник переосмислив персонажів 1920-х років і переніс їх у сучасний міський простір Києва. Ілюстрації можна побачити на будівлях і парканах, переважно в районі Подолу.

Карту з усіма локаціями, де розміщені ілюстрації, доступна на сайті видавництва «Основи».

Нагадаємо, що у Києві з’явився мурал грузинського художника «Україна в моїх думках» (ФОТО).

Фото: виставлені видавництвом «Основи».

Коментарі

Читати далі

Культура

В Україні вийшов трейлер документального кіно про українські зимові традиції з Onuka і Клопотенко

Опубліковано

Українська музикантка Ната Жижченко (Onuka), шеф-кухар Євген Клопотенко та художниця-костюмерка Леся Патока стали головними героями документального проєкту «Запал» про українські зимові традиції.

Про це повідомляють на ютубі проєкту.

Про проєкт

Вони вирушили у подорож західними регіонами України, щоб «дослідити забуті зимові традиції української гастрономії, музики й стилю».

Перший випуск серії під назвою «Запал. Маланка» розповість про різдвяні обряди, колоритні звичаї та унікальні елементи української зимової культури.

Прем’єра епізоду відбудеться 10 грудня.

Нагадаємо, що у Києві відкриють виставку з новорічними прикрасами 19 та 20 століть.

Також ми повідомляли, що на ярмарку в Чехії представили український стенд, де плели маскувальну сітку (ФОТО).

Фото обкладикни: скріншот з відео проєкту «Запал».

Коментарі

Читати далі

Культура

У Києві з’явився мурал грузинського художника «Україна в моїх думках» (ФОТО)

Опубліковано

Новий стінопис грузинського художника Автанділа Гургенідзе прикрасив територію Тренінгового центру прокурорів України у Києві, неподалік від станції метро «Лук’янівська».

Про це центр повідомив у фейсбуці.

Особлива робота для художника

Автанділ Гургенідзе відомий своїми мистецькими проєктами в Україні. У 2015 році він займався розписом літака АН-24 в аеропорту «Київ». Цього разу художник створив роботу, яка стала для нього особливою, бо це перша картина, якій митець дав власну назву.

Читати також: У Києві відкриють виставку з новорічними прикрасами 19 та 20 століть

Сучасний підхід до державного простору

Фасадне панно виготовили з HPL-панелей Fundermax, вирізаних на виробництві Budzirka. Інсталяція стала частиною трансформації Тренінгового центру прокурорів України, який руйнує стереотипи про державні установи.

«Замість безликої стіни тепер тут яскраве панно, а інтер’єр центру — світлий та сучасний», — зазначають організатори.

Проєкт «Україна в моїх думках» ініціювали компанія Budzirka разом із правозахисницею та культурною амбасадоркою Катериною Кучеровою.

Нагадаємо, що на ярмарку в Чехії представили український стенд, де плели маскувальну сітку (ФОТО).

Фото: фейсбук Тренінгового центру прокурорів України.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Освіта4 дні тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес6 днів тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура2 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура4 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...