Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ці українські бібліотеки вражають. Чи знаєте ви щось про них? (тест)

Опубліковано

30 вересня ми відзначаємо Всеукраїнський день бібліотек. До цього свята ШоТам підготував тест, аби ви більше дізналися про неймовірні українські книгозбірні.

Яку бібліотеку вважають найдавнішою в Україні?

Фото: Freepik
Правильно! Неправильно!

Найдавнішу бібліотеку створив князь Ярослав Мудрий при Софійському соборі в ХІ столітті. На жаль, вона не збереглася до наших днів.

Сюди заходив читати майбутній гетьман Богдан Хмельницький, коли ще навчався в єзуїтському колегіумі. А ще в цій бібліотеці зберігаються унікальні видання з особистої бібліотеки гетьмана Івана Мазепи та французького короля Людовіка XV. Про яку бібліотеку йдеться?

Фото: соцмережі бібліотеки
Правильно! Неправильно!

Наукова бібліотека Львівського університету імені Франка створена в 1608 році та вважається однією з найдавніших українських бібліотек. Її фонд налічує понад три мільйони томів.

У 2020 році у Львові запрацювала «Сенсотека». Чим вона відрізняється від інших бібліотек?

Фото: фейсбук-сторінка бібліотеки
Правильно! Неправильно!

«Сенсотека» повністю адаптована для потреб людей з інвалідністю. Тут є книги шрифтом Брайля, зали для заходів і виставок. Також у бібліотеці проводять безкоштовні курси англійської в інклюзивних групах, мистецькі інклюзивні майстер-класи, тренінги та семінари.

Де в Україні три роки тому створили аналог відомої бібліотеки Oodi в Гельсінкі з безкоштовним доступом до кінотеатру, ігрових кімнат і майстерень?

Фото з соцмереж бібліотеки
Правильно! Неправильно!

У 2021 році громадські активісти та місцева православна церква створили бібліотеку для дорослих у будівлі колишньої полтавської карамельної фабрики, яку збудували в 1902 році і яка пустувала не одне десятиліття.

Яку книгарню відкрили в Києві напередодні повномасштабного вторгнення, але вона встигла стати однією з найбільш популярних книгарень-кав'ярень в столиці?

Фото: соцмережі книгарні
Правильно! Неправильно!

За кілька тижнів до повномасштабного вторгнення в Києві на Хрещатику відкрили книгарню-кав'ярню «Сенс», де пропагують українську культуру. Ця «сучасна бібліотека» швидко стала центром культурних подій.

Раз на п'ять років цю давню книгу забирають з бібліотеки й урочисто заносять до будівлі Верховної Ради, аби під час інавгурації президент склав присягу народові, поклавши на неї руку. Про яку книгу та бібліотеку йдеться?

Фото: mefodiy.org.ua
Правильно! Неправильно!

Під час інавгурації новообраний президент кладе руку на Пересопницьке Євангеліє, яке зберігається у фондах Національної бібліотеки України імені Вернадського.

Яка українська бібліотека має інтер'єр, оздоблений керамічними композиціями та зображеннями казкових персонажів?

Фото: chl.kiev.ua
Правильно! Неправильно!

Казковий інтер'єр можна побачити в Національній бібліотеці України для дітей у Києві, де зберігається понад 500 тисяч примірників книг, журналів та аудіозаписів для дітей.

Яку кількість книг російською мовою здала на макулатуру Волинська обласна бібліотека для юнацтва протягом осені 2022 — весни 2024 року?

Фото: фейсбук-сторінка бібліотеки
Правильно! Неправильно!

За період акції «Російську літературу на макулатуру» бібліотека зібрала понад 6 тонн книг російською. Отримані кошти передали на потреби війська.

Ці українські бібліотеки вражають. Чи знаєте ви щось про них? (тест)
Не засмучуйтеся! Сподіваємося, тепер ви знаєте більше про українські бібліотеки
Гарний результат! Ви дещо знаєте про українські бібліотеки
Це чудовий результат! Діліться цим тестом з друзями та змагайтеся, хто знає про українські бібліотеки більше

Поділіться своїми результатами:

Дивіться також: Європейська бібліотека зі старої будівлі

Читайте також: Врятували понад 1000 книжок у мішках для зерна. Ця бібліотека на Сумщині пережила окупацію і знову працює

Суспільство

У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Опубліковано

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.

Про це повідомив активіст Дмитро Перов.

За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.

На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.

Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.

Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова

Читати далі

Суспільство

На вокзалі у Києві встановили артоб’єкт «ВОЛЯ», який представляли у Давосі

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Символізм артоб’єкта

Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.

«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.

Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам

Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».

Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.

Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба

Опубліковано

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.

Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».

Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.

«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.

За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.

Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).

Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Економіка і бізнес4 дні тому

Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку

Коли втрачаєш роботу під час війни, а навколо — вибухи, сирени й постійна тривога, то...

Культура5 днів тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес5 днів тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....