Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

Вчити англійську навіть під час війни. Мовна школа у Чернігові відновила роботу після ракетного удару завдяки гранту

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про підприємців, які за грант відновлюють свій бізнес.
Чому ми його робимо?… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про підприємців, які за грант відновлюють свій бізнес.
Чому ми його робимо?

Аби більше українських підприємців дізналися про можливості відкрити новий бізнес або відновити старий, навіть якщо його зруйнувала війна.

Стільці перекинуті й вкриті уламками скла. Стеля впала, а двері вирвані. Це наслідки у школі англійської мови у Чернігові після ракетного обстрілу драмтеатру у серпні 2023 року. 

Та засновниця «Приватної Мовної Школи» Інна Черевко не втратила надії, відновила приміщення завдяки гранту від Міжнародної організації з міграції (МОМ) та Уряду Німеччини і продовжує покращувати рівень англійської мови чернігівців. 

«Мені не треба лікар, мені треба англійська» 

Інна за професією вчителька англійської мови і літератури. А її сестра Наталія —  вчителька початкових класів та англійської мови. Якось сидячи на кухні сестри вирішили створити власну школу іноземних мов. Так у 2010 році з’явилася «Приватна Мовна Школа» — сестри орендували невеличкий кабінет у Чернігові:

«У першій половині дня у тому кабінеті викладала сестра, а в другій — я. Так ми мінялися. Працювали тільки вдвох, тож я була і викладачкою, і секретаркою», — пригадує Інна. 

Інна Черевко обожнює викладати, тому вирішила заснувати власну мовну школу. Фото надала героїня

Щоб знайти клієнтів сестри дали рекламу в газету і звідти прийшла одна клієнтка:

«Наш кабінет був поряд із кабінетом гомеопатів. І от заходить бабуся: стильно вдягнута, з ціпком. А я кажу їй, що лікар у сусідньому кабінеті, мовляв, ви помилилися. А вона: “Мені не треба лікар, мені треба англійська мова”. Цій жінці було тоді 82 роки і вона кілька років вивчала англійську у нас, бо в неї діти жили за кордоном і вона літала в гості. Ми з нею здружилися, зараз її вже, на жаль, немає в живих, але до останнього моменту вона повторювала неправильні дієслова і була готова до комунікації. Тепер я завжди пригадую нашу Євгенію Дмитрівну, яка була класним прикладом, що англійська потрібна у будь-якому віці».

Першими в місті готували до міжнародних іспитів

«Сарафанне радіо» спрацювало і все нові клієнти приходили вчити англійську мову. За рік чи два мовна школа уже потребувала розширення, і крім Інни та Наталії з’явилася ще одна викладачка.

Сестри продовжували розвиватися і стали першими в місті, хто почав готувати професійно і сертифіковано до здачі міжнародних іспитів, таких як IELTS та TOEFL:

«Тобто чернігівці, ті, які до війни виїхали в Канаду на навчання, або на постійне місце проживання, вони всі вивчали англійську мову саме у нас. Потім ми стали сертифікованим центром Cambridge, підготовки до Кембриджських екзаменів, потім відкрили напрям корпоративної англійської мови».

Викладачі «Приватної Мовної Школи» постійно навчаються й удосконалюють підходи. Фото надала героїня 

Бізнес ріс, Інна каже, додали і розмовні клуби, і спільні перегляди фільмів та обговорення, проводили благодійні проєкти. Як представники Чернігівщини брали участь у наймасштабнішому уроці англійської мови для Книги рекордів Гіннеса. 

«Ми переїхали в офіс в самому центрі міста, біля драмтеатру, у нас було два поверхи, класна команда. Під час ковіду ми дуже швидко почали працювати через Zoom. А потім трапилася повномасштабна війна», — каже Інна.

Англійська стала в пригоді учням під час евакуації

Початок повномасштабного вторгнення для Інни почався із дзвінка адміністраторки «Приватної Мовної Школи»:

«Телефонує мені і питає, чи треба на роботу виходити. Я говорю, звичайно, а чому ні? Це ж був робочий день. А вона каже: “Так війна ж почалася”».

Звісно, в той день на роботу не пішов ніхто, Чернігів росіяни тоді не окупували, але були вже на околицях. Інна каже, всім було не до англійської мови:

«Знаєте, що мене дуже надихало? Я теж на певний час виїжджала за кордон. А мені писали люди з різних куточків світу, хтось поїхав в Ірландію, хтось у Британію, США чи Польщу — дякували за уроки, за те, що справді можуть порозумітися з людьми».

Після того, як околиці міста звільнили від окупаційних військ, школа почала продовжувати роботу, спочатку онлайн. 

«Це такий момент, коли ти розумієш, що та справа, якою ти займаєшся — така rewarding. Я навіть не знаю, як краще це слово перекласти українською. Тобто ти бачиш результат, і це не гроші, не відгуки, а коли ті знання людині допомогли врятувати життя чи просто адаптуватися», — розповідає Інна.

Будинок Наталії згорів через обстріли, тому жінка виїхала за кордон та не планує повертатися, тож Інна уже два роки займається бізнесом сама.

«Страшно уявити, якби в кабінеті хтось був»

Літо 2023 року теж було не дуже активним. «На щастя», — додає Інна. Адже 19 серпня ракета прилетіла у Чернігівський драмтеатр, недалеко від якого Інна винаймає офіс для школи.

«Зазвичай ми паркуємо машини в центрі, поруч в нас класний парк, інколи навіть студенти просять у гарну погоду проводити заняття на лавочках. Та на момент обстрілу нікого не було в офісі. І я дякую Богу, що так сталося», — каже Інна.

Ось який вигляд мала одна з кімнат мовної школи після обстрілу. Фото надала героїня

Повністю впали стелі, повиривало двері, всі стіни потріскалися, шматки скла стирчали зі стін, саме такі деталі пригадує Інна:

«Страшно уявити, якби в кабінеті хтось був. Зазвичай ми завжди хизувалися, що ми в самісінькому центрі, драмтеатр у нас за 10 метрів через дорогу. Але ось сталося таке, і наші студенти масово почали писати й пропонувати допомогу».

Інна каже, спочатку зафіксували усі збитки, зробили фото, а тоді влаштували суботник — і разом зі студентами поприбирали скло, затягнули плівкою вікна. Звісно, проводити заняття там більше не було можливості.

Грант витратила на ремонт стель та електрику

Та у Facebook Інна побачила інформацію, що у Чернігівській міській раді буде зустріч для підприємців, які постраждали від обстрілу:

«Скажу чесно, я до цього ставилася дуже скептично. Думала, це чергова зустріч просто. Але спитала знайомих і таки поїхала. Зустріла там своїх сусідів: представників бізнесів, які теж постраждали. Дівчата, які представляли проєкт МОМ, були дуже професійними: відповіли на всі питання, розказали про документи, про всі нюанси».

За умовами треба було написати бізнес-план. Інна каже, що представники МОМ прийшли і оглянули стан офісу. 4500 євро гранту підприємиця витратила на ремонт систем освітлення, електропостачання та стелі. А також купили ноутбук та навчально-методичні матеріали:

«Дуже вдячна, що був такий проєкт. Круто, що є фонди, які готові допомагати».

«Приватна Мовна Школа» у Чернігові продовжує працювати. У колективі четверо викладачів. Звісно, людей навчається менше, ніж до повномасштабної війни — зараз це близько 150 людей. Та був і період, коли чернігівці поверталися з-за кордону і хотіли покращити свою англійську, адже побачили, що знань «Kyiv is the capital of Ukraine» недостатньо, каже Інна. 

Переклад для міжнародних делегацій та вклад у перемогу

У школі є індивідуальні та групові заняття, а також корпоративний сектор: викладачі навчають співробітників компаній у Чернігові, наприклад допомагають їм підготуватися до міжнародних виставок.

«Приватна Мовна Школа» у Чернігові продовжує працювати. Фото надала героїня 

«Ми також працюємо з обласною військовою адміністрацією. Усі міжнародні делегації, які приїжджають до нас, ми супроводжуємо перекладом. Я цим пишаюся. В цьому є наш вклад у перемогу», — поділилася Інна.

Сама Інна викладає частково підготовку до міжнародних іспитів, до IELTS, або проводить тренінги для компаній. Каже, обожнює викладати, бо це величезний заряд енергії.

«Наші викладачі постійно навчаються. Зараз проходимо курс у Х’ю Деллара, автора підручників, за яким ми працюємо. А ще плануємо скоро вводити новинку у школу. Я закінчую зараз навчання у США по Language coaching. Це такий специфічний підхід до англійської мови, коли людині може якийсь блок заважати почати навчатися, закінчити навчання чи просто запам’ятовувати. А Language coaching допомагає швидко зрозуміти в чому проблема».

Цього напряму в Україні майже немає, він зовсім-зовсім новий. І «Приватна Мовна Школа» буде першим закладом, який сертифіковано буде використовувати цей підхід в англійській мові. Елементи підходу будуть застосовувати у груповій роботі, але й проводитимуть індивідуальні сесії.

Попри війну мовна школа у Чернігові продовжує працювати:

«Раніше були івенти, благодійні заходи, багато студентів… Зараз все затихло. Але, зважаючи на те, яка ситуація зараз, то все одно добре, що ми можемо працювати у відносній безпеці», — каже Інна.

Можливості

В Україні оголосили старт програми для підтримки соціального бізнесу: як долучитися

Опубліковано

Український соціальний венчурний фонд (USVF) та SILab Ukraine оголосили про початок другої хвилі онлайн-інкубатора StartUp4Good. У межах цієї програми стартапи та підприємства, які реалізують соціальні та екологічні проєкти в Україні, пройдуть навчання та отримають комплексну підтримку.

Про це повідомили організатори програми.

Хто може подати заявку

Для участі стартапи повинні мати чітку ідею соціального підприємства, команду від двох осіб, вагомий соціальний вплив, перші продажі або тестування, бачення збуту, реалістичність втілення та 100% присутність на онлайн-заняттях.

Насамперед на програму набиратимуть учасників з таких категорій:

  • внутрішньо переміщені особи, які починають бізнес з нуля;
  • ветерани та члени їхніх сімей;
  • люди з інвалідністю та члени їхніх родин;
  • багатодітні батьки;
  • маломобільні люди та інші вразливі категорії населення.

Українські підприємства зможуть пройти навчання, отримати менторство, долучитися до спільноти однодумців та використати частково поворотну фінансову допомогу на розвиток проєкту.

Читайте також: Розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі

Для участі у програмі проєкти повинні вирішувати конкретні соціальні чи екологічні проблеми:

  • працевлаштування ветеранів та внутрішньо переміщених осіб;
  • соціальні послуги для вразливих категорій населення;
  • екологічні ініціативи, включаючи перероблення військових відходів;
  • інші важливі соціальні та екологічні проєкти.

Формат і теми навчання

Програма триватиме з 14 травня по 30 липня 2025 року. Вона складатиметься з відеокурсу з практичними завданнями, 11 онлайн-сесій (по 3 години), щотижневих індивідуальних консультацій з менторами, домашніх завдань з підготовки бізнес-планів та презентації розробленого бізнес-плану.

Теми навчання:

  • вступ до соціального підприємництва та оцінка соціального впливу;
  • lean-підхід та бізнес-моделювання, створення MVP;
  • визначення цільових груп та соціальних проблем;
  • аналіз ринку;
  • маркетинг та комунікації;
  • формування воронки продажів і каналів збуту тощо.

Як взяти участь

Для участі у програмі варто заповнити заявку до 30 квітня 2025 року 23:00. Підприємці мають зробити кілька кроків.

  1. Заповнити коротку форму за посиланням.
  2. Отримати лист із матеріалами: відкриті лекції, посилання на повну заявку та доступ до телеграм-групи підтримки.
  3. Переглянути матеріали для якісної підготовки заявки.
  4. Заповнити детальну аплікаційну форму.

Після цього експертна рада програми відбере 25 команд-учасниць, які отримають офіційне підтвердження з детальним планом навчання.

Також 17 квітня о 16:00 організатори проведуть інформаційний вебінар щодо участі у програмі.

Нагадаємо, що громадські організації можуть долучитися до програми навчання в Європі: як взяти участь.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Можливості

Громадські організації можуть долучитися до програми навчання в Європі: як взяти участь

Опубліковано

Одна із найбільших австрійських фундацій ERSTE Foundation оголосила про початок реєстрації на програму для громадських організацій Civil Society Leadership Programme for Ukraine. Навчання відбуватиметься в Австрії та онлайн.

Про це повідомили організатори проєкту.

Програма навчання

Програму розробив проєкт NGO Academy, який є спільною ініціативою ERSTE Foundation та Віденського університету економіки і бізнесу (WU).

У межах навчання лідери організацій та ініціатив вдосконалюватимуть свої управлінські та лідерські навички, організаційну стійкість, а також розширюватимуть професійні зв’язки.

«Учасники ознайомляться з принципами та методами стратегічного менеджменту, фандрейзингу, комунікації зі стейкхолдерами, дізнаються про успішні кейси й перевірені інструменти, а також матимуть можливість застосувати здобуті знання у розбудові своєї організації»‚ — розповіли представники проєкту.

Спікерами та коучами для учасників стануть експерти в галузях менеджменту, лідерства, надання соціальних послуг, державної політики, фінансування та консалтингу.

Читайте також: Українські жінки можуть безплатно опанувати професію монтувальниці СЕС: умови програми

Етапи програми

З 28 по 8 жовтня 2025 року учасники проведуть 10 днів в Австрії, де проходитиме очна частина навчання. З листопада по грудень відбуватимуться індивідуальні сесії з наставниками в онлайн-форматі. Насамкінець 30 січня 2026 року відбудеться підсумкова онлайн-сесія.

Приймання заявок триває до 24 квітня 2025 року на сайті NGO Academy Ukraine за посиланням. Кількість учасників обмежена. Усі витрати, пов’язані з програмою, покриватиме стипендія.

Подати заявку можуть лідери ГО, що зареєстровані на активно діють в України. Організації повинні мати суспільно важливе значення. Лідери мають володіти англійською мовою на рівні B2 або вище. Додаткову інформацію можна отримати за посиланням.

Довідка

NGO Academy заснували у 2013 році ERSTE Foundation та Віденським університетом економіки і бізнесу задля зміцнення сектора громадянського суспільства в Центральній та Східній Європі. Проєкт надає можливості для навчання учасників суспільно важливих ініціатив та організацій.

Першу програму Civil Society Leadership Programme for Ukraine реалізували у 2024 році.

Нагадаємо, що Google запускає програму з ШІ для українських освітян: як доєднатися.

Фото обкладинки: Igor Ripak

Читати далі

Можливості

Українські жінки можуть безплатно опанувати професію монтувальниці СЕС: умови програми

Опубліковано

В Україні оголосили набір на програму навчання, завдяки якій жінки можуть здобути професію монтувальниць сонячних електростанцій. Проєкт запустили «Вімен ін Тех Україна» та «Greenpeace Україна» у співпраці з гуманітарною організацією «Людина в біді» та за фінансової підтримки чеського народу.

Про це повідомили організатори.

Що чекає на учасниць

У межах програми 30 українок зможуть навчитися нової професії, попрактикуватися у встановленні сонячних електростанцій на лікарнях, садочках та школах, а також отримав нову роботу.

Навчання відбуватиметься у форматі онлайн, але міститиме й обов’язкову тижневу практику в Києві. Організатори відшкодують учасницям вартість квитків до Києва та назад і проживання у столиці. Жінки працюватимуть з обладнанням від компанії Atmosfera.

Читайте також: Google запускає програму з ШІ для українських освітян: як доєднатися

Після проходження курсу жінки здобудуть професійні сертифікати, натомість найактивніші учасниці отримають допомогу у працевлаштуванні.

«В умовах повномасштабної війни та енергетичної кризи, спричиненої російськими атаками, попит на встановлення сонячних електростанцій в Україні зростає. Водночас під час війни загострилася проблема “кадрового голоду”. Активне залучення жінок у “зелену” технічну сферу, яка традиційно вважалася чоловічою, стає відповіддю на цю потребу. Тож ми запрошуємо українських жінок подаватися на конкурс і стати рушієм суспільних змін!» — розповіла старша кампейнерка Greenpeace Україна та лідерка проєкту «Зелене відновлення України» Поліна Колодяжна.

Як долучитися

Участь у програмі можуть узяти жінки з Івано-Франківської, Львівської, Дніпропетровської, Харківської та Миколаївської областей. Організатори вказують, що учасниці повинні мати базову технічну освіту або попередній досвід роботи у суміжній галузі.

Конкурс стартує 25 березня і триватиме до 11 квітня 2025 року (включно). Заповнити форму для реєстрації можна за посиланням. Жінки отримають відповіді протягом 14-18 квітня.

Нагадаємо, що українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі