Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

Вчаться пиляти дрова та знімати кіно: як режисерка перетворила стару хату на резиденцію для молоді

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з OLX про історії бізнесів, дауншифтерів та переселенців, які перебрались в село з великих міст.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше


Ми розповідаємо про те, як люди з великих міст почали життя в сільських умовах, відремонтували будинки і створили сільський затишок, та навіть змогли розвивати власний бізнес чи інші проєкти.

Стара хата в селі Латірка на Закарпатті стояла пусткою 17 років, доки туди не приїхали  Ґала Козютинська та Віктор Петров. У хатці, схожій на древню рибину в дерев’яній лусці, ці двоє сподівалися заховатись від усього світу.

Відкриваючи вікна, забиті дошками, і розбираючи півстолітній мотлох, режисерка Ґала та продюсер Віктор намріяли собі, як будуть тут колись збирати друзів-митців, влаштовувати лекції, пленери, читання та музичні джеми. Навіть придумали назву для майбутньої мистецької резиденції — «Горище».

Такими були їхні мрії в перше літо після початку повномасштабного вторгнення. Але війна внесла свої корективи в щасливий сценарій: Віктор пішов на фронт і загинув, боронячи свою країну.

Як у пам’ять про спільну мрію перетворила стару хату в будівельно-мистецьку резиденцію для молоді та наповнює її особливими сенсами та речами, Ґала розповіла ШоТам.

Ґала Козютинська

режисерка, співзасновниця резиденції «Горище»

Одна нездíйснена мрія

У мене була одна нездíйснена мрія — власна хатинка в селі. Я думала, що якщо сьогодні чи завтра прилетить ракета, то це те, за чим я б шкодувала, якщо б не зробила.

Тож ми з Віктором вирішили купити хатинку в селі. Я щодня сиділа й на OLX дивилась купу варіантів з різних областей, та все не могла знайти ту саму. Минуло десь 3-4 дні мого ресьорчу, і тут я бачу — о, село Латірка Закарпатської області! Та ми ж тут колись були з волонтерською поїздкою!

Буквально наступного дня ми сіли в машину й поїхали туди. Просто з першого приїзду, не дивлячись інші хати, я сказала: «Хочу, щоб ми купили цю хату».

Не маючи ніяких заощаджень, ми вишкребли все, що було в кожного з нас, позичили в друзів, частину коштів дав мій батько, — і купили цю хату. 

Ґала та Віктор тримають ключі від хати, яку вони купили в селі Латірка Закарпатської області. Фото надала Ґала Козютинська

Майже одразу, без жодного ремонту почали тут жити. Це вже була осінь, надворі похолодало. Тут було так похмуро: вікно забите дошками, якісь старезні стрьомні ліжка стояли. Я ще тоді сказала, що на них спати не буду, — краще в спальнику, але вже за кілька днів солодко спала на тому ліжку.

Вчилися пиляти дрова та шпаклювати стіни

Живучи там, ми почали потроху наводити лад на обійсті, де ніхто не жив 17 років.

Почали з горища — там була купа всілякого мотлоху. Коли ми його розбирали, мріяли, як колись будемо збирати у своїй хатині різних цікавих людей, щоб разом чогось вчитися чи щось створювати, — що тут буде така резиденція для митців. Почали фантазувати, яку назву дамо, і я запропонувала «Горище», бо тут може бути багато сенсів, багато асоціацій: один з варіантів — «Гори ще!». Віктору сподобалось.

Коли ми взялися до ремонту, то всього вчились на ходу: шпаклювати, фарбувати, бензопилою користуватись, колоти дрова — але це було дуже цікаво.

Ґала та Віктор на подвір’ї свого нового дому в селі Латірка Закарпатської області. Фото надала Ґала Козютинська

Знімала життя, ще не знаючи, що це буде за фільм

Я фільмувала наше життя, бо за фахом — режисерка: знімаю документальні фільми, кліпи, рекламу, соціальні відео. І ось я знімала нас і «Горище», ще тоді не знаючи, що це буде фільм-присвята Віктору. У жовтні Віктор пішов до військкомату, а вже взимку він був на фронті.

Віктор Петров — громадський активіст, засновник креативної студії та школи для підлітків What if, капітан 54-ї бригади й дуже-дуже важлива для мене людина — загинув 26 травня 2023 року на Бахмутському напрямку.

Відео, які ми знімали разом у нашій хатинці, стали основою для фільму «Лелеки завжди повертаються додому». Стрічка увійшла до альманаху «Любов варта всього» від Takflix. Мені здається, що фільм вийшов неідеальним, дещо сирим, як, власне, і ми самі в той період. Але там зафіксований прекрасний час, коли ми були щасливі.

Щоб зберегти його мрії

Усі проєкти, які я зараз розвиваю, — це наші спільні з Віктором: це й незалежна школа неформальної освіти для підлітків What If, і відеопродакшн What If Creative Studio, і «Горище». Хоча до останнього мені було особливо складно повернутися.

Я продовжую проєкт, аби зберегти в цьому місці ім’я Віктора Петрова, втілити якісь його ідеї, мрії, які ми обговорювали з ним тут. Мені якось так тепло, що воно — «Горище» — живе.

Так сталося не одразу. Тривалий час я на «Горищі» нічого не робила — не могла просто. Я думаю, що насправді місця абсолютно нічого не значать без людей, і розумію важливість того, що треба підтримувати одне одного. Якщо ти зараз щось маєш, то маєш ділитися цим з тими людьми, які потребують спокою, відпочинку, знайомств, можливості побути на природі. І я вирішила, що не хочу сидіти тут на кшталт: «Це моє, тільки моє!» — я хочу ділитися «Горищем».

Ґала на подвір’ї «Горища» — обійстя на Закарпатті, яке перетворила на резиденцію для митців. Фото надала Ґала Козютинська

Гадаю, під час повномасштабного вторгнення в мене особливо загострилася ця потреба робити щось для когось, розвивати щось спільне. Найменше, що я можу зараз зробити для людей — це поділитися тим, що маю. 

«Горище» поєднує будівництво з мистецтвом

Наразі «Горище» – це місце, яке об’єднує абсолютно різних людей з різних сфер. Це така резиденція, на якій ми поки що поєднуємо її будівництво з мистецтвом, з творчістю, з відпочинком, з арттерапією, з формуванням ком’юніті. Це не музей і в жодному разі не місце, яке можна орендувати.

Я намагаюся по максимуму зберегти хатинку такою, якою вона була, коли ми з Віктором приїхали сюди вперше. І не тільки хатинку, а й майстерню, і хлів, і оцей дах, вкритий ґонтою, що нагадує чи то крила птаха, чи то луску якоїсь казкової риби.

Стіна «Горища», обшита ґонтою. Фото надала Ґала Козютинська

Скарби з OLX

Я ретельно обираю речі, які з’являться на «Горищі». У самій хаті вже було кілька скарбів — скриня, бодня, — але всі інші я обожнюю шукати або на якихось барахолках, або на OLX. Там такі прикольні штуки можна знайти! У мене навіть є збережений список хотілок, що я там ще хочу купити в майбутньому. Уже з того списку на «Горище» приїхав акцентний червоний глечик-поливалка, і от буквально перед жовтневою резиденцією купила на OLX старовинну прялку для вовни.

Ґала Козютинська мріяла, аби на «Горищі» була справжня прялка, і врешті знайшла та купила її на OLX. Фото: ШоТам

Можливо, будемо з резидентами «Горища» опановувати на цій прялці ще одне ремесло. Мені здається, що це так круто — вміти зробити те, що тобі потрібно, своїми руками: самому виготовити нитку, самому пошити, зробити собі стіл, виростити їжу.

Я розумію, чому люди їдуть на «Горище» — сюди тягне тих, кому не так важливий якийсь комфорт простору, як важлива можливість зустріти однодумців, спробувати щось нове своїми руками.

Наприклад, приїжджають дівчата, які ніколи в житті не тримали шуруповерт у руках, тому що їм завжди казали: «Ну ти ж дівчинка, навіщо тобі це потрібно?». Але дівчатам теж треба вміти тримати й молоток, і пилу, і бензопилу, і шуруповерт, і все інше.

Кожен може стати частинкою «Горища»

Ця хатинка перебуває в процесі творення, до якого долучаються всі охочі, різні люди — не тільки мої друзі чи Віктора. Будь-хто може приїхати на «Горище» та стати частинкою цього ком’юніті.

Це якраз класна можливість долучитись до створення цього простору, зробити його кращим. І це так приємно, коли приїхала одна людина й зробила щось для наступних! Наприклад, на першій резиденції ми облаштували на «Горищі» літній душ, на наступній почали рити яму для вуличного туалету, далі зібрали кабінку. Хтось зробив лавочку біля входу, хтось почав розбивати грядки… І так далі. Суть у тому, що після кожної резиденції це місце стає затишнішим, комфортнішим для наступних гостей.

Учасники будівельно-мистецької резиденції «Горище» готують дошки для будівництва вуличного туалету. Фото надала Ґала Козютинська

В основному в нас тут були будівельно-творчі резиденції — це коли фізична праця поєднується з якимись творчими активностями: музичними джемами, малюванням, переглядом українських фільмів, майстерки з бісероплетіння тощо.

Роботи попереду ще дуже багато: треба ремонтувати дах, провести воду, зробити септик, реставрувати цю старовинну ґонту. Будівлю, де колись були хлів і літня кухня, хочу переобладнати під простір для кінопоказів.

Читайте також: 10 фільмів українських режисерок про дорослішання, війну та дев’яності

Цінність — не в зробленій роботі

На «Горищі» відбулося вже близько 20 різних резиденцій, але саме з ремонту хатини зробленого небагато. Для мене важливо не більше та швидше зробити, а щоб усі, хто сюди приїжджає, насамперед відновлювались. Я завжди підходжу до людей, які в нас тут щось роблять, і кажу їм: «Час перепочити. Ви вже сьогодні ходили до лісу?».

Уже давно думаю про заснування громадської організації, щоб співпрацювати з різними благодійними фондами, іншими ГО, робити спільні проєкти на тему прав людини, зв’язку людини та природи. Хотілося б долучитись до реабілітації людей, що повертаються з війни, допомагати їхнім родинам, особливо дітям.

У майбутньому я хочу робити в просторі «Горище» більше різних резиденцій для дітей. У нас уже була одна кінорезиденція саме для підлітків — це було так класно! Діти створювали фільми, у нас були різні зуми, онлайн-лекції з фахівцями з кіноіндустрії, ми влаштували філд-рекордінг у лісі — це коли записують різні звуки природи в природному середовищі, а не в студії, — і паралельно зі звукозаписом ми збирали трави на чай. Та резиденція тривала лише 4 дні, але вражень у дітей було море.

Пам’ятаю, як у день від’їзду підлітки казали мені: «Це були одні з найкращих канікул у моєму житті», «Тут всі такі класні!» чи «Я так відпочив/відпочила від сирен у місті. Дякую!».

Сніданок на «Горищі». Фото надала Ґала Козютинська

«Горище» так впливає не лише на дітей чи підлітків, а й на дорослих. Це мені дуже цінне — коли люди приїжджають і начебто знаходять друге дихання для того, щоб повернутися в місто й продовжувати працювати, донатити, не здаватись, боротись, робити якийсь соціальний чи мистецький проєкт.

Культура

Гурт Within Temptation створив документальний фільм про стійкість українців (ВІДЕО)

Опубліковано

Нідерландський гурт Within Temptation анонсував прем’єру документального фільму Within Temptation: The Invisible Force, яка відбудеться 6 травня на їхньому офіційному ютуб-каналі.

Про це повідомили на сторінці гурту.

Про фільм

Фільм розповідає про мужність, силу музики та невидиму емоційну єдність, яка об’єднує людей у часи війни. В основі сюжету — особиста історія учасників гурту Шарон ден Адель і Роберта Вестергольта.

Як зазначили у гурті, стрічка досліджує вплив війни не лише на життя українців, а й на світову мистецьку спільноту. Фільм порушує питання про межі активізму музикантів та відповідальність перед суспільством.

Переглянути документальний фільм можна буде безплатно на їхньому ютуб-каналі.

Читайте також: Фільм «Битва за Світло» виклали онлайн у вільному доступі (ВІДЕО)

Відео: ютуб-канал Within Temptation

Підтримка України

Нідерландський гурт після початку повномасштабного вторгнення активно підтримує Україну та привертає увагу своїх слухачів до російсько-української війни. Учасники гурту долучаються до благодійних зборів та подій, які проходять задля допомоги України.

Також Within Temptation став першим іноземним гуртом, який виступив в Україні після 24 лютого 2022 року. Музиканти у 2024 році взяли участь у фестивалі Atlas United як хедлайнери.

Разом із тим вони створювали спільні пісні з українськими музикантами, зокрема із саундпродюсером Алексом Ярмаком під назвою A Fool’s Parade та з гуртом Blind8 під назвою Labyrinth.

Нагадаємо, що Шарон ден Адель закликала донатити на тлі новин про припинення американської військової допомоги фондам Ukraine Aid Operations та UNITED24.

Фото обкладинки: slashy/Х

Читати далі

Культура

Чорнобильське покоління: 5 фільмів про людей і трагедію, які варто побачити

Опубліковано

26 квітня 1986 року відбулась одна з найбільших і найстрашніших техногенних катастроф у світі — вибух на Чорнобильській АЕС. Трагедія вплинула не лише на жителів міст-супутиків, а й на екологічну ситуацію в Україні та країнах Європи. 

За десятки років після трагедії кінематографісти повертаються до теми Чорнобильської катастрофи, щоб дослідити її вплив на майбутні покоління, віддати шану героям минулого та вирішити власні внутрішні конфлікти.

ШоТам спільно з Takflix підготували добірку сучасних фільмів, які доступні до онлайн-перегляду.

«Зірка полинь», реж. Аделіна Борець 

Документальна історія про двох останніх жителів села Малі Кліщі — мати Ніну та її сина Олександра. Їхні сусіди полишили свої домівки після Чорнобильської катастрофи, коли цю територію визнали зоною обов’язкового відселення, а в 1991 році село зняли з обліку. Герої ж продовжують жити там як самосели.

У короткому метрі режисерка досліджує глобальну травму декількох поколінь. Його герої залишаються вдома в абсолютній самотності та небезпеці, бо не бачать майбутнього поза його цим. Попри відчутні конфлікти між матір’ю та сином, вони продовжують співіснувати у власному маленькому світі без людей, в майже пантеїстичному зв’язку з природою.

«Чорнобиль 22», реж. Олексій Радинський 

Окупація ЧАЕС стала однією з тривожних подій перших місяців повномасштабного вторгнення. У короткометражному документальному фільмі режисер Олексій Радинський збирає розповіді працівників станції, яких російські військові взяли в заручники. У стрічці свідчення про злочини та побут окупантів комбінують з архівними відео перших днів захоплення станції. Фільм створений у межах проєкту «Розплата: Свідчить Україна» (The Reckoning Project: Ukraine Testifies), що займається документацією та розслідуванням російських воєнних злочинів в Україні.

У 2025 році на Берлінському кінофестивалі відбулась прем’єра наступної стрічки режисера, присвяченої цій темі. «Спеціальна операція» складається з записів камер спостереження під час окупації ЧАЕС. Стрічка без діалогів є прямим доказом воєнних злочинів, скоєних росіянами.

«Брама», реж. Володимир Тихий

Іронічна драма з гостросоціальним підтекстом розповідає про родину, яка живе в зоні відчуження. Над донькою й онуком головує баба Пріся — стара відунка з насиченим партизанським минулим. Вона вільно пересувається зоною, спілкується з русалками, курить самокрутки та вживає галюциногенні гриби, живучи своє найкраще життя, проте одного разу бачить дуже песимістичне пророцтво.


У фільмі з найхарактернішою роллю Ірми Вітовської Чорнобиль стає медіумом для розмови про актуальні проблеми українського суспільства періоду 2010-х років. Стрічка працює, мов машина часу, що дає змогу оцінити, наскільки наша свідомість трансформувалась за останні роки. 

«Чорнобильські бабусі», реж. Голлі Морріс, Енн Боґарт

Документальна історія про впертих бабусь, які залишаються жити в Чорнобильській зоні, попри заборони закону. Команда документалістів відвідує різні спільноти, сформовані цими жінками, щоб розповісти про їхній побут і захоплення в одному з найнебезпечніших місць світу. Більшість із них живуть розмірене сільське життя, не бояться радіації та зберігають традиції, всупереч екологічним умовам і життєвим поневірянням.

Водночас стрічка не фокусується виключно на історіях бабусь, адже розповідає про працівників ЧАЕС, дослідників, рятівників і навіть сталкерів, які інколи або постійно взаємодіють з головними героїнями.

«Не все буде добре», реж. Адріан Пірву, Хелена Максьом

Це інтимний щоденник іноземця, який намагається наново перепройти свій життєвий шлях. Адріан народився того ж року, коли сталася Чорнобильська аварія. Скоро йому 30, і він не знає, що робити далі. Його матір впевнена, що причина глаукоми сина — її візит до України під час вагітності. Андріан вирішує поїхати до України, щоб зняти фільм про людей, які постраждали від аварії на ЧАЕС. 

У Києві він зустрічає Хелену та закохується. Разом вони їдуть у подорож, яка допоможе їм дізнатися більше про людей «чорнобильського покоління» та самих себе. Співрежисерка фільму Хелена Максьом долучилася до лав НГУ, тож 100% з продажу квитків на Takflix ідуть на потреби її батальйону.

Читати далі

Культура

Фільм «Битва за Світло» виклали онлайн у вільному доступі (ВІДЕО)

Опубліковано

Документальний фільм «Битва за Світло» режисера Василя Київського, який розповідає про боротьбу українців із російським енергетичним терором, тепер можна переглянути у вільному доступі на ютуб-каналі режисера.

Про це повідомили у команді фільму.

Що відомо про стрічку

Фільм присвячений роботі воїнів Повітряних сил, рятувальників ДСНС та енергетиків, які разом захищають критичну інфраструктуру України. Це унікальний погляд зсередини на те, як країна протистоїть спробам ворога занурити її у темряву.

Серед героїв стрічки — командири зенітно-ракетних комплексів, пілоти, пожежники, мобільні вогневі групи та працівники енергетичної галузі. У фільмі також взяв участь чемпіон світу з боксу Олександр Усик.

До проєкту також долучились Тіна Кароль, Артем Пивоваров, Ксенія Мішина, Ярослава Магучих, Даша Квіткова та інші українські зірки, які записали звернення до героїв.

У стрічці лунають пісні таких виконавців: Кузьми Скрябіна, ROXOLANA, Артема Пивоварова, The Hardkiss та Skofka.

Читайте також: Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Відео: ютуб-канал Василя Київського

Нагадаємо, що ДТЕК здобула шість «золотих» нагород на Davos Communications Awards 2025 (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал Василя Київського

Читати далі