

Суспільство
В Україні запустили перший онлайн-курс про цифрову безпеку дітей
В Україні розробили перший в Україні онлайн-курс про цифрові права для дітей.
Про це пише Хмарочос.
Розробила курс Вікторія Омеляненко – стипендіатка програми Європейського Союзу для лідерів громадянського суспільства країн Східного партнерства.
Читайте також: Хліб не на смітник, а тваринам у притулки: як платформа No bread waste рятує харчові відходи
На курсі дітей навчають:
- як користуватися найпопулярнішими соціальними мережами і при цьому не потрапити в халепу,
- як відрізнити фейк від правди,
- як захистити свої права в мережі.
Усе це – в грайливій формі з численними мемами, прикладами і захопливими завданнями.
Чому це важливо?
Курс про цифрові права авторка розробляла разом із громадською організацією «Мінзмін», яка займається освітою неповнолітніх.
Діти можуть дізнатися про право на інформацію, право доступу до інтернету, право вільно спілкуватися і висловлювати думки в мережі, право на недоторканність приватного життя тощо.
Читайте також: VR з шоломами чи повна темрява: сім незвичних квест-кімнат в Україні
Окрім того, можна дізнатися:
- чому не варто оприлюднювати в мережі свою адресу чи іншу персональну інформацію,
- як зробити, щоб ці дані не потрапили у відкритий доступ,
- чим загрожує створення фейкового акаунта для іншої особи,
- як захиститися від порушення своїх прав чи подати скаргу на заборонений контент тощо.
Чого навчають дітей?
Курс складається з дев’яти відео, які тривають близько десяти хвилин.
Навчання розраховане на підлітків від 13 років. До кожного відео є чекліст з активними посиланням на дотичні до теми ігри, фільми та список додатковою літератури з коментарями.
Три уроки присвячено цифровим правам в Instagram, TikTok та Youtube. Саме ці мережі та сервіси є найбільш популярними серед дітей.
Читайте також: Якщо вдома не сидиться. ТОП-12 віртуальних екскурсій Україною
В окремому блоці йдеться про те:
- як правильно створити пароль,
- де перевірити його надійність,
- чому важлива двофакторна авторизація,
- що потрібно зробити, аби дані не потрапили у відкритий доступ,
- чому не варто користуватися публічним вайфаєм та переписуватися з незнайомцями тощо.
Розповідають дітям і про основні інструменти критичного аналізу інформації.
До прикладу, аби випробувати спільноту на здатність мислити критично, в одному з завдань дітям пропонують створити фейковий пост у соцмережі. А на наступний день – оцінити результати свого жесту і публічно заявити, що це неправдива інформація.
Завершується курс рекомендаціями та порадами, як правильно захищати цифрові права, до яких органів і за яких обставин можна звертатися. Склавши фінальний тест, учасники отримують сертифікати.
Наразі у курс «Цифрові права та безпека дітей» перетнув позначку 15-ти тисяч переглядів. Сертифікат про його завершення отримало понад дві тисяч людей.
Які плани?
Курс може стати джерелом цікавих матеріалів з цифрової безпеки дітей. Але запит батьків та вчителів на таку освіту не вичерпано.
Тому команда проєкту за підтримки Міжнародного інституту електрозв’язку створила школу онлайн-безпеки дітей. Там розповідають про створення умов для максимальної користі інтернету для дітей, загрози, які можуть чекати на неповнолітніх у мережі та способи узбезпечити від них.
Нагадаємо, Київський молодіжний центр запрошує всіх охочих на онлайн-курс із управління часом.
Як ми повідомляли раніше, в Україні запустили онлайн-сервіс юридичної перевірки нерухомості.
Головне фото: learning.ua.
Суспільство

15 травня український павільйон Not For Sale на Всесвітній виставці EXPO 2025 в Осаці відвідав король Швеції Карл XVI Густав. Візит відбувся в межах офіційної програми перебування монарха в Японії.
Про це повідомили в Міністерстві економіки України.
Під час візиту король ознайомився з експозицією, яка репрезентує людські цінності — свободу, гідність, вибір, які не мають ціни. Павільйон працює у форматі «магазину», де неможливо нічого придбати, адже кожен «товар» символізує певну цінність.
Павільйон відкрили 13 квітня. За перший місяць його відвідали понад 100 тисяч осіб. Через високий інтерес відвідувачі формували черги, для забезпечення порядку залучили охорону.
Читайте також: «Батьківська хата» в серці Техасу: українці відкрили виставку свого народного вбрання у Сан-Антоні
«Візит короля Карла XVI Густава до українського павільйону на EXPO 2025 — черговий прояв підтримки Швеції, яку ми відчуваємо з перших днів повномасштабної війни. Це і військова, і гуманітарна, і фінансова допомога, а також підтримка розмінування та українців, які у цій країні шукали прихисток від війни. Сьогодні — це ще й підтримка павільйону Not For Sale, де ми говоримо про цінності, які українці захищають ціною власного життя», — зазначила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Україна на EXPO 2025
Участь України у виставці стала можливою завдяки підтримці японського уряду, який надав безоплатний простір на пів року. Цей проєкт також підтримали Програма розвитку ООН в Україні, «Укрзалізниця» та Caparol. EXPO 2025 триватиме до 13 жовтня, у ній взяли участь понад 160 країн.
Нагадаємо, що українські військові вийшли на червону доріжку Каннського кінофестивалю.
Фото обкладинки: сайт Мінекономіки України
Суспільство

Автентичну вишиту сорочку початку 20 століття виявив у 2017 році сталкер Ілля Кротенко в покинутому будинку села Чапаєвка (історична назва — Хоромне). Вишиванку перенесли в сухе приміщення для збереження, однак згодом вона знову опинилася серед руїн.
Про це повідомили на сторінці гри S.T.A.L.K.E.R.
Через кілька років Ілля Кротенко знову повернувся до цієї вишиванки. Тоді її передали майстрам, які за збереженими фрагментами створили точну копію орнаменту та крою. Оригінальну сорочку вдалося реставрувати, але не повністю.
«Історія, яка могла згнити разом із дахом, продовжує жити. Історія, яку не стер навіть Чорнобиль. Вишиванка — не бронежилет. У рейд її не вдягнеш. Але навіть там, де розпадається бетон і пил радіації лежить на підвіконнях, вона нагадує — ми є. Були. І будемо»‚ — написали на сторінці гри.
Читайте також: Музей Івана Гончара зацифрував 100 вишитих сорочок з усієї України: де переглянути (ФОТО)


Нагадаємо, що S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl отримала нагороду Xbox Excellence Award 2025,
Фото: сторінка гри в X
Суспільство

Цієї суботи урбаніст з Данії Мікаель Колвілл-Андерсен збирає толоку. Разом із киянами він планує розфарбувати простір на Контрактовій.
Це дозволить Мікаелю підготувати місце, де він обіцяє створити найбільший тактичний урбаністичний проєкт у світі.
Про це автор ідеї повідомив у своєму інстаграмі.
Оживляємо сірий асфальт
Мікаель Колвілл-Андерсен планує створити найбільший тактичний урбаністичний проєкт у світі. Він закликає киян приходити на толоку, аби долучитися до творчого процесу. : «Разом перетворимо простір на яскраве, живе місце з фарбами, атмосферою та людьми, яким не байдуже»
Читайте також: Гурт Ziferblat відсвяткував День вишиванки в Базелі разом з українською громадою (ФОТО)
У своєму відеозверненні данський урбаніст наголошує, що хоче оживити сірий асфальт, додавши фарб. Це підготовка простору до облаштування, де Мікаель планує розставити вуличні меблі.
Нагадуємо, що українці відкрили виставку свого народного вбрання у Сан-Антоні.
Фото обкладинки: Львівський мніципальнй мистецький центр