Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

В Україні створили музей лісового бджільництва

Опубліковано

У Коростенському районі Житомирської області з’явився музей лісового бджільництва або бортництва.

Про це повідомили у пресслужбі Коростенської райдержадміністрації.

«На території дендропарку «Перемога» відомого українського науковця Анатолія Потопальського в с. Ходаки просто неба розпочав роботу музей бортництва», – йдеться в повідомленні.

Читайте також5 найдавніших козацьких храмів України, де й досі зберігся дух Запорізької Січі

Як розповів голова спілки пасічників Коростенщини «Медове Полісся» Володимир Клименко, в районі та області вдалося зібрати 15 бортей, вік яких сягає понад 100 років. У них утримуються бджоли і всі вони досі придатні до використання.

Фото: korostenska-rda.gov.ua

Наголошується, що в дендропарку всім охочим розкажуть, як відроджують бортництво на Поліссі.

Довідка

Бортництвом називають лісову форму бджільництва, історія якої сягає часів Київської Русі. Промисел прийшов на зміну вибиранню меду диких бджіл із їхніх природніх гнізд. Згодом для цього почали облаштовувати борті – дерев’яні вулики.

Бортництвом досі займаються на житомирському Поліссі.

Читайте такожДе відпочити на вихідних? Сім унікальних місць Херсонщини, які варто відвідати кожному

Нагадаємо, на Прикарпатті створять музей ложки з величезною колекцією.

Як ми повідомляли раніше, на Рівненщині музеї роблять інклюзивними.

Головне фото: authenticukraine.com.ua.

Коментарі

Суспільство

Міносвіти запустило анонімну функцію швидкого повідомлення про булінг у школах

Опубліковано

Відтепер діти та їхні батьки можуть повідомляти про випадки булінгу за допомогою анонімної електронної форми. Заповнення форми займає кілька хвилин, після чого школа або, за потреби, поліція вирішуватимуть ситуацію.

Про це йдеться у пресслужбі міністерства. 

Як подати заяву

На офіційному сайті потрібно натиснути кнопку «Повідомити про булінг» та пройти реєстрацію. Після цього заповнюється коротка анкета — описуєте ситуацію, вказуєте, хто образив дитину. Заяву можна подати:

  • Анонімно — такі заяви будуть розглядатися тільки на рівні школи, без залучення поліції;
  • З особистими даними — в цьому випадку вирішення питання буде більш ефективним, оскільки можна залучити правоохоронні органи.

Якщо батьки або законні представники подають заяву, анонімний формат не доступний. Важливо зазначити, що у разі залучення поліції можуть знадобитися докази або свідчення для підтвердження факту булінгу.

Читати також: Співпраця задля захисту дітей: Уповноважений з прав людини підписав меморандум із БФ Save Ukraine

Чи дізнаються однокласники, хто подав скаргу?

Усі скарги є конфіденційними. Їх можуть бачити лише директор школи та представники поліції. Працівники закладу зобов’язані діяти в інтересах дитини та не розголошувати особисту інформацію без необхідності.

Що робити, якщо дитина боїться помсти?

Якщо дитина побоюється реакції однокласників або «помсти», можна скористатися анонімним повідомленням через чатбот. Чатбот доступний для жертв булінгу, свідків, нападників або дорослих. Також через бот можна отримати номер телефону для додаткової допомоги або консультації.

Нагадаємо, що на Київщині запрацювала «Мобільна служба підтримки» для ветеранів та їх близьких (ФОТО).

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Пращури українців та засновники землеробства: 5 міфів про трипільців

Опубліковано

У 1893 році археолог-аматор Вікентій Хвойка під час проведення земляних робіт на вулиці Кирилівській помітив декілька заглиблень від видобутку глини. Детально розглядаючи місцевість, він побачив бивні мамонта й зрозумів — саме там варто копати.

Згодом археолог натрапив на ще більше знахідок у селищі Веремʼє, а потім і біля Трипілля. Саме у другій локації знахідок, що належали цій культурі, було найбільше, тож і вирішив Хвойка її назвати трипільською. З того часу минула вже понад сотня років, про трипільську культуру написали безліч книг і наукових статей, але трипільцям досі подекуди приписують те, чого вони не робили. 

Розібратись, яка інформація є міфом, ШоТам допоміг історик, автор курсів Всеукраїнської школи онлайн, ведучий вебінарів для учнів на Ilearn та історичної рубрики на 1+1 Артур Бабенко.

Артур Бабенко

історик

Міф 1: трипільці винайшли землеробство та заснували перші міста

Хоч трипільська культура й виникла досить давно — приблизно у V тисячолітті до н.е., — міста й землеробство вже існували до цього. Наприклад, у місті Єрихон у Палестині археологи знайшли сліди поселень, які датуються IX тисячоліттям до н.е., а найдавніші міські укріплення — VI тисячоліттям до н.е.. 

Землеробство виникло на Близькому Сході, у регіоні, що називають «Родючим Півмісяцем», близько 10 тисяч років тому. Саме там почали вирощувати ячмінь, пшеницю та інші культури, і вже потім ці знання поширились на інші території, зокрема й до трипільців.

Мапа «Родючого Півмісяця». Джерело: Вікіпедія

Міф 2: трипільці — предки українців

Багато народів прагнуть віднайти свої витоки, і коли виринає питання про те, хто ж є предком українського народу, то нерідко можна почути: «Трипільці». Але це досить сумнівно: насамперед, трипільські племена жили не тільки на території сучасної України, але й на землях Румунії та Молдови. 

Ще одна суперечність стосується того, що словʼяни, які дійсно вважаються пращурами українців, не були споріднені з трипільцями. Наприклад, історик Кирило Галушко наводить аргумент, що словʼяни належали до індоєвропейської мовної сімʼї, а от трипільці не були індоєвропейцями. Що ж до реальних українських пращурів, то тут усе було складно, бо на наших землях жили настільки багато племен, народів і культур, що частка кожної з них мала вплив на формування українців як етносу.

A close-up of a rock carving

Description automatically generated

Розкопки Кирилівської стоянки в Києві. Джерело: Музей історії Десятинної церкви

Міф 3: трипільці були цивілізацією

Навколо цього твердження й досі точаться запеклі суперечки. Багато українських археологів, зокрема Леонід Залізняк, заперечують його. Один з головних аргументів — трипільці не мали ознак цивілізації, таких як міста, писемність і держава. З деякими тезами можна посперечатися, наприклад, про міста — у трипільців були великі поселення, де могли проживати до 10 тисяч людей. На той час це був справжній мегаполіс. 

Але все ж важливо зазначити, що в цих поселеннях не було знайдено характерних для міст релігійних чи адміністративних споруд. Щодо писемності — її в трипільців не було: дехто намагається довести, що орнамент на кераміці міг бути писемністю, але, найімовірніше, це релігійні символи.

A collection of ancient pottery

Description automatically generated

Трипільська кераміка. Фото: Київський обласний археологічний музей

Міф 4: трипільці створили державу Аратта

Існує версія Юрія Шилова, що трипільці не лише були цивілізацією, а й створили державу Аратта. Ось короткий виклад міфу: з шумерських поем вчені дізнались про існування давнього міста-держави Аратта, однак точних свідчень, де воно могло бути, немає. Відсутність інформації створила сприятливі умови для появи численних здогадок, і одна з таких стверджує, що Аратта якраз існувала на наших землях і повʼязана з трипільцями. Як доказ прихильники теорії наводять малюнки на стінах Камʼяної Могили в Мелітополі. Однак нюанс полягає в тому, що ті зображення є петрогліфами, тобто певними символами, але аж ніяк не текстом.

У селищі Трипілля на Київщині навіть є історико-археологічний приватний музей «Прадавня Аратта — Україна». Важливо зазначити, що ця версія є елементом альтернативної історії, проте музей містить багато цікавих і достовірних артефактів, залишених трипільцями — питання лише в інтерпретації.

A large building with a gate

Description automatically generated

Приватний історико-археологічний музей «Прадавня Аратта — Україна» Фото: Вікіпедія

Міф 5: трипільці приручили коня

У деяких джерелах можна зустріти версію, що коней приручили саме на території українських земель, і подекуди там додають, що це зробили трипільці. Тривалий час науковці не могли визначити регіон, де це справді сталося, проте у 2021 році було опубліковане дослідження, в якому команда зі 162 вчених зрештою дійшла висновку, що вперше коней одомашнили на землях північного Кавказу.

Зображення коня в печері Ласко у Франції (доба палеоліту). Тоді коней використовували як джерело мʼяса та молока. Фото: Вікіпедія 

Чим дійсно дивують трипільці

Візитівкою трипільців є унікальний орнамент на їхній кераміці, який досі викликає жвавий інтерес у науковців. Мальована кераміка має численну символіку, зокрема, різні геометричні фігури, зображення рослин і небесних тіл (місяця, сонця, зірок). Усе це свідчить про розвинену систему релігійних уявлень, а деякі зображення стали традиційними елементами української вишивки.

Унікальною була й технологія створення гончарних виробів. У 2015 році в селі Доброводи на Черкащині археологи розкопали гончарний горн — величезну піч, у якій трипільці обпалювали глину.

undefined

Трипільська кераміка. Джерело: Cristian Chirita

Безумовно, визначним досягненням були й трипільські протоміста. І хоч досі триває дискусія, чи можна ці поселення називати повноцінними містами, їхня величина і кількість населення вражає. У деяких поселеннях було до 3 тисяч хат і близько 10 тисяч жителів. Для прикладу, у єгипетському місті Мемфіс, яке відігравало роль одного з центральних, в IV тисячолітті проживало приблизно 20 тисяч людей.

Оскільки трипільці були землеробами, вони використовували підсічно-вогневу систему обробітку землі — спочатку вирубували ліси, аби створити поля для землеробства, а коли земля виснажувалася, переходили на інше місце. Цей спосіб дозволяв зберігати родючість ґрунтів, але передбачав періодичну зміну місця проживання.

Вражає й час існування цієї культури — 2 тисячі років. У порівнянні, християнська цивілізація існує ті самі 2 тисячі років. І важливо, що за цей час трипільці змогли створити власну систему світогляду, обробітку землі, будівництва жител і ведення господарства. Те, що на наших землях була поширена ця культура, є безумовним свідченням того, що з прадавніх часів наші території були населені спільнотами, які формували основи цивілізаційних процесів.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Харківщині запрацював Вовчанський гуманітарний хаб

Опубліковано

Жителі Вовчанської міської громади можуть отримати продуктові та гігієнічні набори у новому гуманітарному хабі.

Про це повідомляє Харківська обласна військова адміністрація.

Фото: Харківська обласна військова адміністрація

Щоб отримати допомогу, необхідно заповнити гугл-форму за посиланням. Після цього ви отримаєте смс з інформацією про дату, час і місце видачі. Для отримання наборів потрібно мати оригінали таких документів:

  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про народження (для дітей);
  • витяг про місце реєстрації або довідку від Вовчанської міської військової адміністрації про проживання на території громади;
  • довідку ВПО або евакуйованого для кожного члена сім’ї.

Читати також: Рятувальники ДСНС пройшли навчання у Польщі за міжнародними стандартами (ФОТО)

Також у хабі можна отримати психологічну допомогу, соціальні та юридичні консультації, зокрема з питань компенсації за програмою «єВідновлення».

Якщо виникнуть додаткові питання, звертайтеся за телефонами: (063) 493-78-21 та (097) 039-58-94.

Нагадаємо, що в Україні запустили стипендіальну програму «Міцність 2»: хто може долучитися.

Фото: Харківська обласна військова адміністрація.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Спорт5 днів тому

Спорт дав зрозуміти, що не все втрачене. Це історії ветеранок, які представлятимуть Україну на «Іграх Нескорених»

«Ігри Нескорених» стали символом незламності духу наших воїнів. 35 учасників — ветеранів та військовослужбовців, які...

Суспільство1 тиждень тому

Почав вчити інших у 17 і вже заробив мільйон. Як працює одна з найбільших онлайн-шкіл для підлітків

У свої 17 років Ілля Літун з Чернівців відмовлявся від прогулянок з друзями, а весь...

Суспільство1 тиждень тому

Заробив понад 7 тисяч гривень за кілька днів. Як юні «підприємці» продають малюнки на ОLХ

За запитом «намалюю вашого улюбленця» на OLX від початку вересня зʼявилася вже майже сотня оголошень...

Можливості2 тижні тому

Зробили будинок енергоефективним: 5 рішень ОСББ, що допомогли зменшити витрати на опалення

Ще задовго до початку повномасштабної війни Україна взяла курс на європейську енергоефективність. Об’єднання співвласників багатоквартирних...