Економіка і бізнес
В Україні розширили перелік будівельних робіт, які не потребують дозволу
Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію. Тепер не потрібен дозвіл ДАБІ для реконструкції або технічного переоснащення електричних мереж напругою до 10 кВ включно.
Зміни затверджені постановою КМУ №236 від 20 березня 2019 року. Вона набрала чинності 23 березня цього року, повідомляє прес-служба Уряду.
Мотивують це тим, що міста і села в Україні стрімко розвиваються і розбудовуються. І звичайно, що сучасний житель витрачає набагато більше електроенергії, ніж передбачалося раніше при проектуванні старих будинків.
Читайте також: В Україні проектуватимуть ліфти навіть у невеликих будівлях
“Навантаження на електричні мережі зростає в рази. Тому для їх розвитку, а також для посилення їх потужності було ініційовано внести роботи з реконструкції і технічного переоснащення електромереж до 10 кВ до Переліку будівельних робіт, які можливо виконувати без дозволу ДАБІ. Це у свою чергу пришвидшить приєднання нових споживачів електроенергії до мереж, а також забезпечить відповідну якість електропостачання для таких споживачів”, — йдеться у повідомленні.
Мова йде про реконструкцію або технічне переоснащення ліній електричних мереж, трансформаторних підстанцій та об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури напругою не вище 10 кВ.
Економіка і бізнес
Які потяги стали флагманськими
- №15/16 Харків – Ясіня. Поїзд назвали на честь видатного театрального діяча Леся Курбаса. Театр митця «Березіль» став культурною візитівкою Харкова;
- №17/18 Харків – Ужгород. На честь 300-річчя від дня народження українського філософа Григорія Сковороди у 2022 році потяг отримав назву «Сковорода».
- №79/80 Дніпро – Львів. Потяг «Січеслав» назвали на честь історичної варіації перейменування міста Дніпро у 1918 році.
- №91/92 Київ – Львів. Поїзд має назву «Леополіс», він повністю складається з нових вагонів, які збудували під час війни.
- №105/106 Київ – Одеса. «Чорноморець» — це головний поїзд Одеського депо з історичною назвою.
Як облаштували вагони
Музичний супровід
- «Сковорода» — «Паровоз» Євгена Хмари;
- «Леополіс» — «Місто весни» у виконанні «Один в каное» та «Океан Ельзи»;
- «Січеслав» — «Доброго вечора, ми з України» гурту PROBASS & HARDI;
- «Лесь Курбас» — інструментальна версія «Черемшини»;
- «Чорноморець» — мелодія «Край Чорного моря» Табачникова.
Коментарі
Економіка і бізнес
Врожай батату зібрали на Одещині в Білгород-Дністровському районі. Картоплю на семи гектарах вирощувало фермерське господарство «Буджак».
Про це повідомив голова Одеської ОВА Олег Кіпер.
За словами керівника господарства Олексія Згіріна, сорт батату «Борегард» вирощували за допомогою новітніх технологій. Аграрії використовували безвірусний посадковий матеріал, що дозволило зменшити кількість хімічних обробок і покращити якість овочів.
Читайте також: Київський заклад створив символічну ялинку з українських колосків (ФОТО)
«Одеський регіон стає осередком інноваційного агробізнесу. Однією з таких цікавих новинок є вирощування батату, або солодкої картоплі. Ще кілька років тому цей коренеплід був екзотикою, а сьогодні — зайняв своє місце в меню багатьох ресторанів та сімейних застіль»‚ — написав Олег Кіпер.
Як вказують у галузевому виданні AgroReview, раніше в Україні батат вирощували переважно на Херсонщині, але на невеликих площах.
Нагадаємо, що В Україні запустили цифровий сервіс єРослинництво: для чого він потрібен.
Фото обкладинки: Freepik
Коментарі