Економіка і бізнес
В Україні по-новому будуть воювати з перевантаженими фурами: як і коли
Наприкінці жовтня вантажівки на дорозі почнуть зважувати під час руху. Саме тоді стартує пілотний проект: контрольні майданчики передаватимуть дані про вагу фур співробітникам Укртрансбезпеки. Про це повідомили в Укравтодорі, передає Громадське.
Такмй комплекс має назву Weight-in-Motion (або WiM) та дозволить виявляти серед потоку машин перевантажені фури.
“Проведено незалежний тендер, визначена компанія переможець, і з нею кілька тижнів тому була підписана вже угода. І до кінця року, до жовтня, проект буде реалізований. На першому етапі ця система буде тільки збирати інформацію і передавати її співробітникам Укртрансбезпеки, які будуть стояти на певній відстані. Якщо фіксуватиметься фура із перевантаженням, то її зупинятимуть. Водій та компанія-перевізник притягуватимуться до відповідальності”, — розповіли в Укравтодорі.
Читайте також: В Україні запускають новий метод боротьби з перевантаженими фурами
Раніше повідомлялося, що інтелектуальну транспортну систему впроваджують за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку.
Де встановлять комплекси?
WiM-комплекси будуть встановлювати поблизу Києва на основних трасах, а саме — М-01 (Київ – Чернігів – Нові Яриловичі), М-03 (Київ – Харків – Должанське), М-05 (Київ – Одеса), М-06 (Київ – Львів – Чоп), М-07 (Київ – Ковель – Ягодин). У чотирьох локаціях технологія вимірюватиме в обох напрямках руху, у двох — лише в бік Києва.
Читайте також: На в’їзді в Дніпро змонтували нові вагові комплекси
Якщо проект успішно реалізують, то аналогічну систему розгорнуть в інших областях. Найперше у Одеській, Миколаївській і Херсонській областях, дороги яких найбільше руйнуються через перевантажені фури, які везуть товари до портів. Мета пілотного проекту — з 2019 року не допустити жоден автомобіль вагою понад 40 тонн до Києва та не випустити з нього. У перспективі трьох років такі показники хочуть поширити на всі дороги країни.
Чому це важливо?
Транспортна мережа України розроблялася та будувалася у 1960-80 роках, а тому розрахована на автомобілі вагою не більше 6-7 тонн. Тепер в Україні практикують європейські нормативи, які вже вдвічі вищі за цей показник — 11,5 тонни. Утім, українські компанії-перевізники навантажують фури на 40, 60 тонн, або і 80-100 тонн.
Перевантажені фури на дорогах України завдають збитків державі мінімум на два мільярди гривень.
Перевантаження транспорту — це пряме порушення закону. Наприклад, в США за цим стежать поліція та інші контролюючі органи, а далекобійники стають на спеціальні ваги кожного разу, як отримали новий вантаж. І в разі перевантаження можуть взагалі відмовитися везти ту частину партії, яка виходить за допустимі межі, тому що це загрожує їм чималими штрафами.
Читайте також: 1,3 мільярда гривень на дороги: які траси відремонтують
Однак в Україні на сьогоднішній день замало комплексів для зважування автотранспорту. При цьому навіть ідеальна і якісна дорога навряд чи в змозі пережити рік-два, якщо кожен день по ній будуть рухатися перевантажені фури.
За європейськими стандартами, двовісні фури повинні не перевищувати вагу в 18 тонн, тривісні – 25 тонн, а чотирьохвісні – 32 тонни. Вага в 40 тонн допустима тільки для деяких комбінованих вантажівок з 4-6 осями.
Економіка і бізнес
фінансова радниця, бізнес-тренерка у сфері персональних фінансів і засновниця Fincode Academy
Зрозумійте, на що ви витрачали минулого року
Сформуйте фінансові цілі
Почніть вести облік усіх доходів і витрат
Відкладайте гроші для непередбачуваних ситуацій
Кредитка — швидка допомога, а не спосіб життя
Імпульсивні покупки мають трохи почекати
Коментарі
Економіка і бізнес
- №351/352 Київ — Кишинів;
- №95/96 Київ — Рахів;
- №29/30 Київ — Ужгород;
- №4/3 Запоріжжя — Ужгород.
Що в меню
- карпатські деруни;
- омлет із житомирських яєць;
- курку з подільською картоплею та овочами;
- кримськотатарський плов із яловичиною — лідер серед уподобань пасажирів.
Коментарі
Економіка і бізнес
Що побудують
- облаштують заїзди та виїзди з дороги М-07;
- побудують внутрішні дороги;
- створять мережі газо- та електропостачання.
Коментарі