4-6 вересня аналітичний центр DiXi Group провів вже другу навчальну сесію для 10 українських громад в рамках проєкту із розробки Муніципальних енергетичних планів (МЕП), яка відбулась у місті Чортків на Тернопільщині.
Фото: DiXi Group
Мета
Головною метою навчання став аналіз досягнень громад із розробки МЕПів, а також поглиблення знань у їх реалізації.
У ході навчання представники громад презентували проєкти МЕПів, отримали зворотній зв’язок та настанови від менторів DiXi Group щодо їх вдосконалення та фіналізації, а також мали змогу обмінятися досвідом з іншими очільниками громад та їх енергоменеджерами.
Зокрема, проєкти МЕПів уже містять матеріали щодо збору даних та аналізу вихідного стану, бенчмаркінгу, цілей та проєктів сталого енергетичного розвитку. Учасники провели роботу в групах та напрацювали власні рекомендації щодо того, що потрібно змінити при розробці МЕП.
Спікери
Спікерами були провідні українські експерти у сфері енергоефективності – попіклувались про інтенсивну теоретичну частину навчальної сесії. З доповідями виступили Вікторія Коваленко, генеральна менеджерка зі сталого розвитку, Тамара Буренко, засновниця ГО «Центр енергетичної безпеки України», Яна Бондаренко, енергоменеджерка Чортківської міської ради, а також ментори проєкту Dixi Group – Віталій Лесюк, Олег Радійчук, Олексій Верба.
Фото: DiXi Group
Які знання здобули
Протягом трьох днів учасники навчальної сесії розбирали та вивчали найактуальніші питання МЕПів та визначали подальші кроки з узгодження, ухвалення та реалізації документа, зокрема:
Необхідність виконання стратегічної екологічної оцінки для проєкту МЕП та місцевої програми;
Огляд процедури погодження та затвердження МЕП;
Розроблення проєкту середньострокової місцевої програми на виконання МЕП;
Планування реалізації проєктів сталого енергетичного розвитку;
Як професійний розвиток енергоменеджера стає драйвером інноваційного розвитку громади;
Чому для громади важливий системний PR, цільові аудиторії органів місцевого самоврядування, канали та інструменти.
Про те, як комунікувати підготовку і втілення МЕПів розповіла головна фахівчиня із комунікацій DіXі Group Людмила Росік.
«Цього разу DiXi Group підготував ще потужнішу навчальну програму. Громади дізналися ще більше корисних порад, практичних кейсів як щодо особливостей роботи над Муніципальними енергетичними планами, так і щодо підвищення енергоефективності загалом. Сесія у Чорткові – це безперечна перевага, адже представники громад на власні очі мали змогу побачити результати вже втілених енергоефективних заходів на комунальних об’єктах, перейняти досвід, зробити власні висновки та отримати рекомендації від менторів проєкту щодо напрацювань власних МЕПів. DіXі Group поступово, крок за кроком сприяє тому, аби українські громади ставали енергоефективними та енергетично незалежними. І навчальна сесія є важливим компонентом цього процесу», – розповіла Вікторія Коваленко, генеральна менеджерка зі сталого розвитку DIXI Group.
Окремим акцентом сесії стала практика. Місцем проведення сесії було обрано місто Чортків на Тернопільщині. Саме це місто є одним з найкращих взірців енергоефективної громади в Україні.
Фото: DiXi Group
Представники громад ознайомилися з системою енергоменеджменту, що працює в Чорткові. Вони відвідали об’єкти, де вже впровадили заходи з енергоефективності: очисні споруди водоканалу, комунальний центр «Дорога в життя», насосну станцію «Хлораторна», центральну міську лікарню, гуртожиток для переселенців, де провели термомодернізацію та встановили сонячні панелі. Це допомогло краще зрозуміти, як працюють такі проєкти, скільки енергії вони дозволяють зекономити, наскільки знижують викиди СО2 і скільки коштує їх реалізація.
Фото: DiXi Group
Довідка
Проєкт з підтримки розробки муніципальних енергетичних планів (МЕП) для 10 українських громад реалізується громадською організацією DiXi Group за підтримки уряду Нідерландів (програма MATRA) та Європейського кліматичного фонду (ECF).
Нагадаємо, Хорватія оголосила про новий пакет допомоги Україні, гроші підуть на відновлення енергетики.
Перед оновленням правил забронювати працівників можна було через Дію та офлайн. Наразі це вдасться зробити тільки через платформу.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Нові правила бронювання
Аби забронювати людей, тепер підприємство має відповідати трьом критеріям:
середня зарплата на підприємстві не менше 20 тисяч гривень;
відсутність податкових боргів;
третій критерій можна самостійно з переліку: резидентство в Дія.City; понад півтора мільйона євро сплачених податків за рік; 32 мільйонів євро надходжень або важливість для національної економіки чи потреб громади.
Ті підприємства, що зберегли статус критичності під час останнього аудиту, повинні будуть оновити його до 28 лютого 2025 року. Вони зможуть забронювати людей, але бронь діятиме до 28 лютого.
Нових співробітників працедавці зможуть бронювати одразу. Та необхідно, щоб у працівника була зарплата понад 20 тисяч гривень (окрім державних і комунальних підприємств, а також резидентів Дія.City).
Як отримати або підтвердити критичність підприємства
Підприємство повинно зібрати документи, котрі підтверджують відповідність критеріям бронювання, і подати їх до профільного держоргану відповідно до своєї сфери. Наприклад, до Міністерства енергетики, Міністерства аграрної політики і продовольства тощо.
Якщо компанія сплачує понад півтора мільйона євро податків за рік, має понад 32 мільйонів євро надходжень або вона важлива для національної економіки, то документи необхідно подавати до Міністерства економіки.
Детальніше про бронювання можна прочитати на сайті Міністерства цифрової трансформації.
Нагадаємо, що Україна та Meta разом працюватимуть у сфері штучного інтелекту.
Першу серію «Прикордонників» глядачі зможуть подивитися 2 грудня цього року на телеканалі «НТН».
Про це повідомили у пресслужбі Державної прикордонної служби.
Сюжет «Прикордонників»
Історія розпочинається у 2021 році. Курсанти знайомляться зі своїм наставником, який воював під час АТО, Іваном Криницьким. Його роль виконав бойовий офіцер Нацгвардії Володимир Ращук.
«Це історія про мужність, вірність обов’язку та справжню підготовку до викликів, які визначають долю країни», — написали в ДПСУ.
У новому інтерактивному просторі можна безплатно зануритися у велику ковдру або в шубу з іграшок, а також взаємодіяти з м’якими артоб’єктами. Він знаходиться у Національному музеї Тараса Шевченка.
Мистецький проєкт присвятили темам безпеки, емоційної рівноваги та людяності у важкі часи.
«Відвідувачі зможуть дослідити інсталяції, які дарують відчуття затишку та тепла, побачити ілюстровані історії людей, які пережили окупацію або втратили близьких після повномасштабного вторгнення, знайти момент тиші та гармонії всередині себе», — написали у пресцентрі музею.
Цей проєкт об’єднав роботи українських митців і мисткинь:
Лесі Патоки;
Василини Буряник;
Олега Шпудейка;
Олександра Грехова.
Інтерактивну локацію відкрили 28 листопада. Вона працюватиме до 15 грудня цього року.
Простір створила агенція та ГО Port of Culture за підтримки Українського Консорціуму із Захисту, ініціативи Save the Children, Данської ради у справах біженців (DRC) та БФ «Право на захист».
Нагадаємо, що у Києві відкриють резиденцію святого Миколая: коли та де вона працюватиме.
Фото: фейсбук-сторінка Національного музею Тараса Шевченка
Коментарі