Економіка і бізнес
В Одесі планують зібрати 4 електробуси
В Одесі цьогоріч планують побудувати ще чотири електробуси. Перший електробус, створений спеціалістами комунального підприємства «Одесміськелектротранс», днями був представлений на Одеському екофестивалі.
Про плани збільшити парк електробусів з динамічною зарядкою повідомляють в прес-службі КП «Одесміськелектротранс».
Чим особливий електробус?
Електробус представлений у якості екологічно чистого транспорту, який не псує навколишнє середовище. Він є результатом кропіткої роботи майстрів тролейбусного депо та вагоноремонтних майстерень, які змогли перетворити чеський тролейбус «Skoda 21 Tr» 1996 року випуску на сучасну машину, що може працювати як від контактної мережі, так і за допомогою автономного ходу, який складає 50 кілометрів.
Читайте також: В Одесі протягом року з’являться електробуси
«У планах підприємства до кінця року зібрати ще чотири подібні електробуси, після чого можна буде запускати нові маршрути або використовувати ці машини на будь-якому тролейбусному маршруті як додаткові одиниці», – повідомили на підприємстві.
Нові перспективи транспорту
Зазначимо, що перша така машина була побудована ще в минулому році на базі частково низкопольного чеського тролейбуса «Skoda 21Tr». Вперше він перевозив пасажирів в листопаді минулого року в рамках святкування Дня народження одеського тролейбуса. Підприємству знадобилася значна кількість часу, щоб сертифікувати нову машину, яка отримала найменування моделі «Шкода-21TR КВП Од».
Ще чотири електробуси побудують шляхом капітального ремонту та переобладнання ще чотирьох чеських тролейбусів «Skoda 21Tr», які перебувають на балансі КП «Одесміськелектротранс». Після цього збірку електробусів (тролейбусів з автономним ходом) проводитимуть вже на базі нових кузовів.
Зауважимо, що тролейбуси з автономним ходом зараз вважаються вельми прогресивним видом транспорту. Устаткування тролейбусів тяговими акумуляторними батареями відкриває для цього виду транспорту нові перспективи, хоча раніше в Європі тролейбуси вважали транспортом, який уже віджив своє. В Україні тролейбуси з автономним ходом вже працюють в Краматорську, Рівному та Чернівцях.
Економіка і бізнес
Масштаб проєкту
- виробництво будівельних і металевих конструкцій;
- виробництво готових металевих виробів і електрообладнання;
- створення машин та іншої техніки;
- альтернативна енергетика;
- науково-технічні розробки;
- інформаційні та телекомунікаційні технології;
- виробництво харчових продуктів.
- звільнення від імпортного ПДВ і мита на обладнання, якщо аналогів в Україні немає;
- 10-річне звільнення від податку на прибуток із реінвестуванням у розвиток;
- можливість отримання пільг за місцевими податками.
Коментарі