Суспільство
Укрзалізниця аналізуватиме звернення пасажирів за допомогою ChatGPT
Укрзалізниця почала аналізувати звернення пасажирів через ChatGPT.
Про це повідомляє пресслужба компанії.
Зазначається, що протягом одного дня Укрзалізниця отримує в середньому 1300 оцінок подорожі від пасажирів через застосунок. Приблизно 300 з них – текстові відгуки, які стосуються безпосередньо роботи залізниці.
Штучний інтелект автоматично розподіляє звернення пасажирів за 21 тематикою – від «якості обслуговування» до «запізнень», після чого вже розбиті по категоріях звернення завантажуються у систему аналізу. У компанії наголошують, що ChatGPT коректно визначає категорію звернення в 90% випадків.
Читайте також: Швидкий бізнес за гроші держави? Це реально. Топ-10 ідей для запуску власної справи – радять ШоТам і Дія
«Таке застосування ChatGPT дозволяє нам пришвидшити роботу з аналізу зворотного звʼязку та визначати найбільш проблемні ділянки — і, відповідно, оперативніше реагувати», – додали у компанії.
Про ChatGPT
ChatGPT – це чат-бот зі штучним інтелектом, розроблений лабораторією OpenAI. Він може видавати базовий програмний код, генерувати фінансовий аналіз, вигадувати персонажа, давати поради та відповідати на запитання. Також програма може розуміти природну людську мову та генерувати деталізований письмовий текст.
Систему розробили для надання інформації та відповідей на запитання через розмовний інтерфейс. Штучний інтелект навчається на величезній вибірці текстів, який берез з інтернету. За два місяці після випуску чат-бота кількість активних користувачів перевищила 100 мільйонів, що стало історичним рекордом серед користувацьких програм.
Наразі чат-боту бракує навичок критичного мислення та здатності приймати етичні рішення. А оскільки його поточна «база знань» закінчується у 2021 році, це робить деякі запити та пошуки марними.
Нагадаємо, мобільний оператор «Київстар» планує оновити власний чат-бот клієнтської підтримки технологією штучного інтелекту.
До того ж ДТЕК придбав штучний інтелект ізраїльської компанії FSight, який буде мінімізувати наслідки ракетних ударів для енергосистеми України.
Фото: facebook.com/Ukrzaliznytsia
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі