Культура
Український фільм уперше за 25 років змагатиметься за головну нагороду Берлінале
За нагороду «Золотий ведмідь» на Берлінському міжнародному кінофестивалі змагатиметься документальний фільм української режисерки Катерини Горностай «Стрічка часу».
Про це повідомили в «Суспільне Культура».
Про що фільм
У стрічці розкривають тему шкільного навчання в Україні під час повномасштабної війни. У фільмі покажуть кадри з життя вчителів та школярів в Черкасах, Харкові, Бородянці, Бучі та Ромнах, що на Сумщині.
«Наш фільм не має на меті розказати історії своїх героїв: він не містить розповідей про них та інтерв’ю. Але натомість “Стрічка часу” на півтори години занурить глядача в життя українських шкіл під час війни, що досі триває», — зазначили творці фільму.
Читайте також: Оголосили номінантів третього туру Шевченківської премії у 2025 році: хто потрапив
Україна на Берлінале
Продюсерка фільму Ольга Бесхмельніцина розповіла журналістам «Суспільне Культура», що українські стрічки не представляли у межах головного конкурсу цього фестивалю понад 25 років.
«Це великий челендж, який перед нами тепер. Мені страшно, бо це майданчик, на якому наш фільм опиняється серед імен світового рівня, це дуже відповідально»‚ — зазначила Катерина Горностай.
Берлінський міжнародний кінофестиваль вважають одним із найпрестижніших подій у світі кіно в Європі. Його започаткували у 1951 році. Цьогоріч фестиваль відбудеться з 13 по 23 лютого.
Нагадаємо, що у фільмі «Бруталіст» використали українську розробку зі штучним інтелектом.
Також ми писали, що права на показ фільму «Ти — космос» придбали п’ять різномовних дистриб’юторів.
Фото обкладинки: сайт «Суспільне Культура»
Культура
Експозицію «Лицарі світла» відкрили у Культурному центрі імені Василя Сліпака при посольстві України. На виставці представили 11 робіт українських військових, а також 13 картин художника й дослідника Володимира Патика.
Про це повідомили у Львівській обласній військовій адміністрації.
Чиї роботи презентували у Франції
Виставку покажуть у різних регіонах країни. Відвідувачі зможуть побачити роботи чотирьох військових:
- Богдана Сокура;
- Данила Склярова;
- Романа Хруща;
- Віталія Гайдара.
Читайте також: Вийшов трейлер нового фільму Мстислава Чернова про звільнення Андріївки (ВІДЕО)
Військові не змогли відвідати відкриття експозиції, але записали відеозвернення з місця служби.
«Для мене важливо говорити про друзів, про Людей з великої літери, що захищали чи захищають нашу і вашу свободу. Я присвятив свій триптих моєму другу Вовчику. Він не дав задню, коли країна покликала на допомогу. Він загинув як справжній Чоловік, зі зброєю в руках. Вовчика кремували в Одесі. Я ж в той момент відчув екзистенційну порожнечу. Вічно памʼятайте і будьте вдячні Героям», — сказав у своєму зверненні Богдан Сокур.
Читайте також: Оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні
Картини Володимира Патика
13 робіт українського художника й дослідника історії та етнографії передала його донька Оксана Патик. Як зазначають у ЛОВА, твори Патика пронизані світлом й глибоким емоційним змістом.
«Світло мистецтва має силу об’єднувати навіть у найтемніші часи. Лицарі світла — це наші воїни. Тож ця виставка — не лише про мистецтво. Це про силу духу, боротьбу та незламність. Про тих, хто зараз на передовій, але не втрачає зв’язку з творчістю, яка є їхнім способом розповісти світу про Україну», — відзначив на відкритті посол України у Франції Вадим Омельченко.
Подію організувала асоціація «La Vie en Relief» спільно з Департаментом з питань культури, національностей і релігії Львівської ОВА.
Нагадаємо, що український фільм уперше за 25 років змагатиметься за головну нагороду Берлінале.
Фото: сайт ЛОВА
Культура
Французький кінорежисер Мішель Азанавічус, відомий за фільмом «Артист», створює книжку про війну в Україні та її захисників. Видання планують випустити в лютому 2025 року.
Про це повідомляє «Українська правда».
Сюжет книжки базується на подіях, які Азанавічус побачив і зафіксував під час перебування на лінії фронту минулого року. Унікальності додають малюнки, які режисер створив власноруч.
«Це видання про незламність, силу духу та боротьбу, — зазначає Азанавічус. — Я хочу показати світові історії українців через мистецтво».
Читати також: У Києві презентували книгу про героїв Нацгвардії України
Презентацію книжки режисер планує провести в Україні. Усі кошти від продажу обіцяє передати на допомогу українцям.
Нагадаємо, що киян закликають читати в метро: стартував флешмоб від книгарні «Сенс» (ВІДЕО).
Фото: United24.
Культура
Комітет Національної премії імені Тараса Шевченка оприлюднив список номінантів другого туру 2025 року. Загалом до третього туру, що відбудеться в березні 2025 року, потрапили 22 твори з різних категорій.
Про це повідомляють на сайті премії.
Серед номінантів у категорії «Література» — нові поетичні збірки Юрія Іздрика, Світлани Поваляєвої та Мар’яни Савки, а також роман Юрія Тарнавського «Теплі полярні ночі» і книга Богдана Томенчука «Вишийте, мамо, бронежилет».
У галузі «Літературознавство та мистецтвознавство» відзначили роботи Валерія Бітаєва, Владислава Корнієнка та Юрія Мосенкіса, а також книгу Ігоря Набитовича про мистецьку родину Шептицьких.
Номінанти в категорії «Публіцистика та журналістика» — Олександр Зінченко з книгою «Як українці зруйнували імперію зла» та Павло Казарін з «Ретроспективою блогів на „Українській правді“».
У музичному мистецтві серед претендентів — альбом гурту «Пиріг і Батіг» та концертні програми Богдани Півненко, а також композиторські роботи Олексія Скрипника та Олександра Артуровича Шимка.
Читати також: З перших вуст про війну: 7 книжок від українських військових і воєнних журналістів
У театральному мистецтві номіновані опера Василя Вовкуна «Лис Микита» та балет «Тіні забутих предків», а також вистава «Зерносховище» Рівненського театру.
У кіномистецтві до списку потрапив фільм Олександра Саніна «Довбуш», а візуальні мистецтва представляють Віра Баринова, Жанна Кадирова, Микита Тітов і Анатолій Федірко.
Номінанти в декоративно-прикладному мистецтві — Олег Боньковський з серією «Хресна дорога України» та майстри петриківського розпису, зокрема Валентина Карпець-Єрмолаєва та Андрій Пікуш, з проєктом «Петриківський розпис: на захисті ідентичності».
Нагадаємо, що луцький бренд шоколаду здобув шість нагород на міжнародному конкурсі в Лондоні.
Фото: Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка.