

Технології
Українські оператори запускають національний роумінг. Як це працюватиме
Мобільні оператори “Київстар”, Vodafone Ukraine та lifecell об’єднуються та запускають національний роумінг для безперервного зв’язку. Тепер абоненти зможуть вручну підключати зв’язок іншого оператора у разі появи технічних проблем чи зникнення сигналу, повідомили на сторінці компанії “Київстар”.
“Задля надійного функціонування мережі, оператори поступово надаватимуть можливість користуватися цією послугою всім абонентам. Спочатку він буде доступний для абонентів контрактної форми обслуговування в зоні активних бойових дій: Харківська, Херсонська, Сумська, Полтавська, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька, Луганська, Кіровоградська, Миколаївська області. Далі у Чернігівській, Житомирській, Черкаській та Вінницькій областях. Згодом – по всій території України”, – йдеться в повідомленні.
У “Київстарі” також запевнили, що “найближчим часом” національний роумінг запрацює і для абонентів передплати.
Як самостійно підключитися до іншого оператора?
- Відключити автовибір мережі
Android: Налаштування – Мобільна мережа (чи Підключення) – Оператор
iOS: Параметри – Стільникові дані – Вибір мережі - Знайти та вибрати доступну мережу: Vodafone UA, UA-KYIVSTAR, life:) чи LIFECELL
- Якщо зареєструватися не вдалось, спробувати ще раз або вибрати іншу мережу
- Перевірити роботу дзвінків та SMS.
Наразі національний роумінг доступний для голосових дзвінків та SMS-повідомлень по Україні у всіх мобільних операторів.
“Звертаємо увагу на те, що підключення національного роумінгу передбачає значне навантаження на мережі операторів. Відтак це може впливати на якість роботи деяких послуг. Перепрошуємо за можливі незручності.
Наша сила в єдності! Все буде Україна!”, – додали в Київстарі.
Технології

Мінцифри спільно з Kyivstar починає розробку української LLM — великої мовної моделі штучного інтелекту. Меморандум про співпрацю вже підписали, бета-версію проєкту планують представити до кінця року.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Мінцифри обрало Kyivstar стратегічним партнером та інвестором проєкту. Як зазначили у відомстві, національна мовна модель — це фундамент для нових AI-продуктів усередині країни, стартапів, інвестицій і зростання економіки України.
Мовну модель навчатимуть на унікальному масиві українських даних, завдяки чому ШІ глибше розумітиме нашу мову, історію та контекст, аніж іноземні моделі. «Українська LLM — необхідна умова для збереження даних і важливий крок до цифрової незалежності», — зазначив Михайло Федоров.
Читайте також: 10 стартапів представлять Україну на міжнародній виставці Nexus Luxembourg 2025
Міністр також назвав переваги української LLM, серед яких:
- якість — модель навчатиметься на українських даних і розумітиме наш контекст;
- вартість — ШІ буде доступнішим і дешевшим для українських користувачів;
- безпека — дані зберігатимуться в Україні та будуть захищені для держави й оборони.
Після того, як у кінці року розробники представлять першу версію, модель стане доступною для держустанов, університетів, науковців, громадських організацій і бізнесу. Мінцифри назвало це стратегічним кроком у розвитку та впровадженні ШІ на національному рівні.


Нагадуємо, що Україна інтегрує штучний інтелект у війну, державу та «Дію».
Фото: телеграм-канал Михайла Федорова
Технології

Міноборони кодифікувало та допустило до використання дистанційно-керований бойовий модуль «ШАБЛЯ МК19(М)». Роботизований модуль з гранатометом може працювати самостійно під керуванням одного оператора.
Про це повідомили у Головному управлінні забезпечення супроводження життєвого циклу озброєння і військової техніки.
Бойовий модуль «ШАБЛЯ МК19(М)» створили для ведення вогню з автоматичного гранатомета калібру 40 мм. Система інтегрується як на наземні роботизовані комплекси, так і на транспортні засоби.
За даними оборонного відомства, модуль призначений, щоб вести вогонь прямим або непрямим наведенням, уражати ворога по координатах із закритих позицій. «ШАБЛЯ МК19(М)» може керувати один оператор.
Нагадуємо, що ДСНС залучила гелікоптери до ліквідації наслідків удару росії по Києву (ВІДЕО).
Також ми писали, що у Львові відкриють перший в Україні центр для постраждалих від полону та тортур.
Фото обкладинки: Міноборони
Технології

На фронті з’явився новий інструмент радіоелектронної боротьби — система Algiz AM, розроблена в межах кластера Brave1 для нейтралізації ворожих дронів типу Mavic. Високотехнологічну розробку вже використовують на передовій для придушення каналів зв’язку безпілотників.
Про це повідомили в Brave1.
Brave1 підтримав команду розробників у проходженні кодифікації, що пришвидшило впровадження Algiz AM у підрозділах Сил оборони. Крім того, кластер забезпечив зворотний зв’язок із військовими, що дозволило вдосконалити систему відповідно до бойових потреб.
Система здатна:
- змінювати напрям випромінювання на 360° для оперативного реагування;
- працювати дистанційно — оператор може керувати з укриття;
- швидко розгортатися завдяки мобільній платформі.
Читайте також: Швеція стане партнером України у сфері військового космосу для оборонних потреб
Назва Algiz походить від руни захисту — саме це вона й забезпечує на фронті, допомагаючи рятувати життя українських воїнів.
Algiz AM — український засіб РЕБ, що глушить ворожі «мавіки» У сучасній війні дрони типу Mavic стали одним із найпоширеніших інструментів на полі бою. Щоб нейтралізувати ворожі “мавіки”, учасники кластеру Brave1 створили Algiz AM — високотехнологічну систему радіоелектронної боротьби, що ефективно придушує канали їх зв’язку. Ключові особливості Algiz AM: 🔸 змінює напрям випромінювання на 360°, оперативно реагуючи на загрози 🔸 оснащений дистанційним керуванням — оператори можуть працювати з укриття 🔸 мобільна платформа забезпечує швидке розгортання та маневреність у польових умовах Brave1 підтримав команду розробників із проходженням кодифікації — це пришвидшило шлях до впровадження в підрозділах Сил оборони. Також кластер допоміг налагодити ефективну взаємодію виробника з військовими, що дозволило вдосконалити засіб відповідно до реальних потреб фронту. Назва Algiz походить від однойменної руни, що символізує захист — саме це система забезпечує на передовій, щодня рятуючи життя українських військових.
Опубліковано Brave1 Понеділок, 16 червня 2025 р.
Нагадаємо, що на озброєння ЗСУ офіційно прийняли дрон «Волиняка», який уражає важкоброньовану техніку.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Brave1