

Суспільство
Українська науковиця розповіла про астероїди і космічні загрози людству
Нещодавно весь світ стежив за новинами про небезпечне наближення астероїда, який 29 квітня пройшов поруч з орбітою нашої планети на відстані у 6.3 млн км (це близько 16 відстаней від Землі до Місяця). Звісно, з одного боку, інфопростір заповнили тривожні заголовки, апокаліптичні картини зіткнення, а сумнівні пророцтва отримали нове життя. З іншого, це викликало хвилю запитань, зокрема і до науковців, про готовність планети протистояти космічним загрозам.
Разом з астрофізикинею і старшою науковою співробітницею Головної астрономічної обсерваторії НАН України Олександрою Івановою спробували розібратись, чи дійсно астероїди становлять реальну загрозу людству і чи є у спеціалістів план захисту планети у випадку такої можливої загрози.
Довідка. Олександра Іванова спеціалізується на фізиці малих тіл Сонячної системи і займається дослідженням комет і астероїдів. Закінчила фізичний факультет КНУ ім. Тараса Шевченка, навчалася і працювала під керівництвом Клима Івановича Чурюмова і Леоніда Марковича Шульмана — двох відомих у світі українських астрофізиків, засновників Київських кометних шкіл.
Наразі Олександра співпрацює зі словацькою групою, яка займається фізикою малих тіл Сонячної системи в Інституті астрономії Словацької академії наук. А також викладає лекції з теми «космос» у рамках програми популяризації науки серед підлітків Science Teens Platform.

«Потенційно небезпечний» астероїд: що насправді це означає?
У Сонячній системі рухається велика кількість астероїдів. Більше 98% їхньої маси зосереджено у головному поясі астероїдів, між орбітами Марса та Юпітера. Більшість астероїдів має неправильну форму та відрізняється за розмірами. Найбільшим астероїдом у Сонячній системі вважалась Церера (975×909 км у діаметрі), однак з 2006 року об’єкт відноситься до карликових планет. Два інших найбільших астероїда — Паллада та Веста — мають діаметр ~500 км. У результаті зіткнень з іншими об’єктами чи під впливом гравітації більших об’єктів у астероїда може змінитись орбіта, що іноді призводить до зближення з Землею.
Ті астероїди, що можуть наблизитись до Землі на відстані менше 7.5 млн км, вважаються потенційно небезпечними.
Сьогодні у Сонячній системі нараховується більше 6 тис. астероїдів, які зближуються з орбітою Землі. Найближче до планети підлітають невеликі об’єкти — метеороїди (<30 м у діаметрі), вони можуть проникати у земну атмосферу, але не становлять великої загрози. Значні збитки може викликати падіння тіла діаметром більше 100 м. Вважається, що зіткнення Землі з об’єктами розміром 10 км у діаметрі може призвести до глобального вимирання. За однією з гіпотез, падіння астероїда такого розміру близько 65 млн років тому стало причиною зникнення динозаврів та утворення кратеру Чиксулуб.
Нещодавно ми уважно стежили за зближенням Землі з астероїдом 1998OR2, який був класифікований як потенційно небезпечний астероїд. Його діаметр оцінили у межах 2-4 км, і це найбільший потенційно небезпечний астероїд із відомих за останній час. 29 квітня 2020 року астероїд наблизився до Землі на небезпечну відстань — 6.3 млн км (це приблизно 16 відстаней від Землі до Місяця).
Проте формулювання «з Землею зближується астероїд» або «астероїд наблизився до Землі на небезпечну відстань» — не означає, що він впаде на поверхню нашої планети. Це означає, що астероїд підійшов на відстань менше 7.5 млн км.
Для науковців це певна межа, щоб почати слідкувати за небесним тілом та прораховувати можливі зміни його орбіти у майбутньому. Так, у випадку з астероїдом 1998OR2 вченим вдалось добре його дослідити та навіть отримати його зображення на Радіотелескопі Аресібо. Наступні зближення з цим астероїдом відбудуться 16 квітня 2079 року (астероїд наблизиться до планети на відстань у 2 млн км) і 16 квітня 2127 року (відстань між Землею і астероїдом буде 2.5 млн км).
Підривати астероїд, як це зробив Брюс Вілліс у фільмі «Армагеддон», взагалі не дуже хороша ідея
Науковці постійно думають про астероїди, що несуть реальну загрозу. Тому розробляють план захисту планети, який складається з декілька етапів.
Перший етап — виявлення та визначення параметрів астероїдів. У 1992 році NASA ініціювала старт програми «Спостереження за космічною безпекою» (Spaceguard Survey) з метою пошуку астероїдів, що перетинають орбіту Землі, їх дослідження та подальшого спостереження за ними. Після цього майже всі наукові організації, які займались дослідженням космічного простору, долучились до цієї програми. Так, сьогодні працює більше 10-ти міжнародних програм з виявлення та відстеження космічних тіл, що зближуються з Землею.
Другий етап захисту — усунення загрози. Сьогодні вчені та інженери разом працюють над тим, як попередити можливе зіткнення Землі з великими космічними об’єктами. Так, вони запропонували різні методи зі змінення траєкторії астероїда чи комети, які розділяються:
- за типом запобігання зіткнення (відхилення чи поділ)
- за джерелом енергії (кінетичний, електромагнітний, гравітаційний та ін.)
- за стратегією підходу (руйнування чи затримка).
Усі, звісно, пам’ятають фільм «Армагеддон», де через загрозу небезпечного зіткнення астероїда з Землею був організований вибух, який ударною хвилею мав відхилити космічне тіло від траєкторії його руху. Але, на жаль, підривати астероїд, як це зробив Брюс Вілліс, взагалі не дуже хороша ідея. Адже потім складно спрогнозувати, що буде відбуватись далі, після того, як тіло розвалиться і кожен уламок буде рухатись по своїй траєкторії.
Більш реалістичний проєкт — встановлення ракетного двигуна на поверхню астероїда, який буде поступово його відхиляти, що допоможе запобігти його зіткненню з Землею. За такого варіанту можна точно спрогнозувати, як зміниться орбіта астероїда.
Про місію NASA DART
На даний момент NASA запланувала місію з випробувань ударної стратегії відхилення астероїда під назвою DART. Суть місії у подвійній системі Didymos. Якщо коротко, то є основний астероїд (Didymos А) з діаметром близько 780 м і невеликий супутній астероїд (Didymos В) з діаметром 163 м, який знаходиться приблизно на відстані 1 км від основного тіла. Удар DART буде спрямований на менший астероїд, тобто на Didymos В. А оскільки він не перетинає орбіту Землі, то немає ніякої вірогідності, що експеримент із відхиленням може становити загрозу для планети.
Запуск місії DART запланований на 22 липня 2021 року. Планується також, що апарат до того, як досягне астероїда Didymos В, також виконає обліт інших навколоземних астероїдів 2001 CB21 та 3361 Orpheus.
Астероїдно-кометна загроза — це не міф
Насправді, небезпеку для життя становлять не тільки астероїди, але й комети, чиї орбіти можуть перетинати орбіту Землі, та навіть і метеорити. Випадок із Челябінським метеоритом показав, що і невелике тіло, яке досягло поверхні Землі (∼20 м у діаметрі), може призвести до значних руйнувань та навіть травм людей. Однак масштаби руйнувань у першу чергу залежать від швидкості, маси та складу космічного об’єкта.
Тому захист планети від космічних загроз залежить від нашої поінформованості та підготовки. Спираючись на сучасні наукові методи, астрофізики можуть відстежувати та вивчати небезпечні астероїди та комети, визначати ступінь їхньої небезпеки та, відповідно, розробляти й застосовувати методи захисту, аби уникнути катастрофи. Однак все це вимагає подальшого розвитку цієї галузі астрофізики, виділення необхідного фінансування, підготовки відповідних фахівців та, звісно, популяризації науки в цілому.
Головне фото: inlviv.in.ua
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel
Суспільство

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Хто здобув відзнаку «Варті»
До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.
77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.
Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.
За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.
Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.
Разом із цим відзнаку отримали:
- всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
- Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
- Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
- благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
- Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.
«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.
Переможці за обсягами гуманітарних вантажів
Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:
- благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
- благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
- благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
- громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
- благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
- «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
- громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
- благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
- благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
- міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).
Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.
Як вручали нагороди
Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Про відзнаку «Варті»
«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.
Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.
Фото: «Нова пошта»