Суспільство
Українка створює унікальні сумки в етнічному стилі
Практична жіноча сумка з’явилася ближче до кінця ХІХ століття, і відтоді перетворилася на аксесуар номер один. Для українки, засновниці майстерні сумок Світлани Соколової, сумки – все її життя. Про це йдеться у сюжеті UATV.
“Я створюю жіночі аксесуари – сумки, рюкзаки, косметички, всілякі штучки для гаджетів, наприклад, чохли для планшетів. А цей напрямок я можу назвати міським етно”, – розповідає майстер.
Сумки з натяком
Світлана Соколова відкрила один з перших в Україні онлайн-магазинів сумок ще 10 років тому. І задовго до появи моди на українські вишиванки стала використовувати елементи багатої національної культури.
“Це не обов’язково має бути вишивка – це може бути аплікація, гобелен. Я багато матеріалів використовую у своїй роботі, але найбільше, напевно, вишивку. Вони “не кричать”, що це “Україна”, це більше як натяк, посил, завдяки якому одразу можна зрозуміти, що це українська річ”, – говорить дизайнер.
Читайте також: Торби й авоськи: українські бренди шиють стильні альтернативи пакетам
Як почала власний бізнес?
Світлана 10 років пропрацювала логістичним менеджером в різних компаніях. Але в якийсь момент стало очевидним, що для неї головне – зовсім невелика стабільна зарплата.
“Я зрозуміла, що я проживаю своє життя не так, як я хочу. Я хочу займатися чимось творчим. Добре ходити на роботу з дев’яти до шести, але разом з цим проходить моє життя”, – розповідає майстер.
Світлана згадує, що спробувала зшити кілька рюкзаків з великого шматка джинсової тканини, і не встигла отямитися, як друзі, зокрема ті, які живуть за кордоном, розхапали їх. Це було знаком того, що вона – на правильному шляху.
“Я ношу виключно свої сумки, і мені вистачає на всі сезони. Мені подобається створювати з нічого щось. Коли ось лежить шматок тканини, а потім виходить сумка. Я люблю цей процес і люблю кінцевий результат”, – зазначила вона.
Суспільство
Роботи на інших ділянках
- укладають гідроізоляцію та армують стіни тунелю;
- бетонують стіни;
- розробляють ґрунт для тунелів;
- монтують розстрільні пояси для майбутніх дворівневих тунелів;
- облаштовують джетпали, які стабілізують основу конструкцій.
Як працюють
Коментарі
Суспільство
Що зміниться
- Київ – Ужгород (№ 81/82);
- Київ – Рахів (№ 95/96);
- Запоріжжя – Солотвино (№ 39/40);
- Запоріжжя – Львів (№ 127/128);
- Миколаїв – Київ (№ 121/122).
Коментарі