

Суспільство
Україна отримала від партнерів 21 позашляховик для медиків
Україна отримала 21 позашляховик для медиків від благодійної асоціації «Free Ukraine» та партнерів.
Про це повідомили на сайті Міністерства охорони здоров′я України.
Зазначається, що позашляховики Toyota Land Cruiser J78 обладнані для роботи в складних умовах на територіях зі зруйнованою інфраструктурою.
Автомобілі передадуть цивільним медичним командам медицини катастроф, які реагують на надзвичайні ситуації.
Відомо, що українсько-швейцарська асоціація «Free Ukraine» уже передала Україні 30 таких позашляховиків. Ще 70 будуть доставлені найближчими місяцями.
Читайте також: Якщо на фронт – то разом. Батько з двома синами воюють пліч-о-пліч у складі 68 бригади
Автомобілі прості в технічному обслуговуванні, не мають складної електроніки, мають великий паливний бак, через що не потребують дозаправки в межах 1000 км; дизельні двигуни; високий кліренс (отже, і підвищену прохідність).
Кількість моделей медичного транспорту, який може працювати в ускладнених умовах, у всьому світі є обмеженою. Toyota Land Cruiser J78 — найкращий зразок таких автівок.
Проєкт профінансований «Free Ukraine» у співпраці із міжнародними партнерами.

Про Free Ukraine
Благодійна асоціація «Free Ukraine» заснована у 2014 році й базується в Женеві, Швейцарія. Ця некомерційна організація об’єднує представників української діаспори, а також інших національностей у Швейцарії та за кордоном, які прагнуть підтримати Україну та докладають зусиль, щоби зробити її безпечною для життя і здоров’я людей. Від початку війни Free Ukraine передала Україні понад 120 «швидких» та евакуаційних автомобілів.
Нагадаємо, Україна отримала понад $2 млн від Японії на закупівлю медобладнання.
Також на Харківщині запрацював перший в області мобільний інклюзивно-ресурсний центр.
Фото: moz.gov.ua.
Суспільство

Акція «Година Землі», яка цьогоріч відбудеться 22 березня, набуває особливого значення, коли в країні війна. ШоТам розповідає, до яких ініціатив можна долучитися просто зараз, щоб допомогти українській екології.
Що таке Година Землі
Година Землі — це щорічна міжнародна екологічна акція, яку започаткував Всесвітній фонд природи (WWF). Її проводять в останню або передостанню суботу березня о 20:30 за місцевим часом. Тоді мільйони людей, організацій і підприємців по всьому світу на годину вимикають необов’язкове освітлення та електричні пристрої, щоб привернути увагу до проблем довкілля та закликати світові уряди до їх вирішення.
Україна вперше приєдналася до Години Землі у 2009 році. Відтоді наша участь в ініціативі постійно зростала — до 2015 року до неї долучилося понад 50 українських міст.
Як війна вплинула на екологію України
Під час повномасштабної війни Україна переживає одну з найтяжчих екологічних криз у своїй історії. Руйнування Каховської ГЕС призвело до великих затоплень, загибелі людей і тварин, а також забруднення води важкими металами — через це катастрофу вже порівнюють з аварією на Чорнобильській АЕС.
Окрім цього, Україна є найбільш замінованою країною світу. Міни та вибухонебезпечні предмети отруюватимуть землю і загрожуватимуть як людям, так і тваринам ще довгі роки. А внаслідок ударів по промислових підприємствах та енергетичних об’єктах небезпечні хімікати потрапляють у воду і ґрунти, отруюючи річки та водойми.
Щоденні обстріли та вибухи забруднюють повітря пилом, димом і токсичними речовинами — це спричиняє в багатьох людей проблеми з диханням. Фільтрувати ж викиди вуглецю стає все складніше — більше трьох мільйонів гектарів лісів пошкоджені або знищені: через бойові дії дерева вирубують, а природні парки та болотисті місця руйнують.
Підрив дамб, лісові пожежі й нищення заповідних територій стали частиною бойових дій. Багато країн світу вже називають це екоцидом — злочином проти природи. Саме тому Година Землі в Україні у 2025 році — це не лише символ захисту довкілля, а й заклик до відновлення країни.
Година Землі під час війни
У 2022 році міжнародна Година Землі була присвячена підтримці України. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України зазначило, що люди у понад 190 країнах святу обʼєдналися заради українців, планети, миру та добробуту людей.
Акцію присвятили всім, хто перебував в укриттях, на передовій, рятував життя в операційних, розбирав завали, гасив пожежі, рятував тварин, допомагав нужденним і відстоював нашу незалежність.
Вже у 2023-му, під час екстрених відключень електроенергії, «Укренерго» закликало українців не брати участь в акції, оскільки масове одночасне вимкнення світла могло призвести до дисбалансу в енергосистемі та пошкодження обладнання. Натомість компанія рекомендувала щоденно ощадливо використовувати електроенергію, особливо у пікові години.
Як допомогти нашій екології: поради від WWF-Україна
Всесвітній фонд природи WWF підготував для українців інформацію, що може зробити кожен з нас вже сьогодні.
Екопросвіта
- «Добробут планети: що має знати й може вміти кожен» — онлайн-курс, який просто й зрозуміло розповідає про екологію, клімат, біорізноманіття та вплив війни на довкілля;
- Платформа природоорієнтованих рішень — ресурс, що пояснює, які бувають природоорієнтовані рішення та як їх впроваджувати. Він буде корисним для студентів, громад, науковців та молоді;
- «Екопрактики для сільського господарства та громад» — онлайн-курс для тих, хто цікавиться післявоєнним відновленням сільського господарства та створенням сталих продовольчих систем.
Читайте також: Як підпали трави шкодять здоров’ю та підривають обороноздатність країни? Пояснює WWF
Допомога та волонтерство
- підтримка екологічних організацій — долучайтеся до роботи спільнот «Екодія», ZeroWasteLviv, «Україна без сміття» тощо;
- охорона та порятунок тварин — волонтерська підтримка організацій, які опікуються дикими та домашніми тваринами, як-от UAnimals, Центр реабілітації рукокрилих, Українське товариство охорони птахів;
- підтримка національних парків і заповідників — допомога місцевим ініціативам у прибиранні, наприклад Chysto.De у Закарпатті, організації маршрутів для школярів та участі в підрахунку тварин.
Платформи для дослідження та охорони навколишнього середовища
- PlantSnap — додаток, який швидко розпізнає рослини, квіти, кактуси, сукуленти та гриби за фотографією, допомагаючи дізнатися їх назви та особливості;
- eBird — додаток, який об’єднує спостерігачів за птахами, дослідників і природоохоронців для вивчення та збереження птахів;
- Екозагроза — інформаційний ресурс від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, який збирає дані про екологічні загрози, зокрема ті, що виникли через військові дії;
- Trash Hunter — гра, розроблена «Україною без сміття» та Pernod Ricard Ukraine, яка вчить правильно сортувати сміття та відповідально споживати ресурси, підходить як для дітей, так і для дорослих.
Окрім цього, у WWF-Україна підготували поради щодо сталих звичок, які допоможуть зберегти біорізноманіття, і розробили правила сталого споживання, аби ухвалювати більш обдумані та екологічно свідомі рішення у побутовому житті.
Читайте також: «За раз вивезли 10 тонн сміття». Як дружина загиблого розвідника об’єднала сотні людей та рятує Закарпатське море
Фото обкладинки ілюстративне. Зроблено ініціативою Chysto.De.
Суспільство

У дитинстві ми мріяли про Барбі або ж пупсів, яких можна годувати. А якби нам тоді хтось сказав, що можна гратися лялькою-бойовим гусаком або ж ляльковою версією себе?
До Всесвітнього дня лялькаря ШоТам зібрав десять українських сучасних майстринь, які бережуть давнє народне мистецтво та точно вас здивують.
Ляльки в стилі УПА з Прикарпаття
Забавки в українському стилі, у вигляді зими, весни, літа чи осені, а також у формі УПА — все це створює вчителька образотворчого мистецтва з Франківщини Оксана Василів. У своїх соцмережах майстриня пише, що всі її роботи об’єднує велике захоплення, з яким вона береться до справи.
Першу пару ляльок у формі УПА жінка створила у 2022 році, через кілька місяців після початку повномасштабної війни, адже відчула особливий символізм і хотіла у творчості показати продовження боротьби за нашу державу.


Фото з соцмереж Оксани Василів
Де придбати: фейсбук Оксани Василів
Бойові гусаки та лялька у вигляді Бориса Джонсона
У 2022 році Наталія Дремлюга з Вінничини волонтерила на підприємстві, яке шило плитоноски та розгрузки для українських військових. У вільний час жінка хотіла робити щось цікаве власноруч, тому пригадала російські фейки про нашу біологічну зброю та створила перші ляльки у вигляді бойових гусей.
Ще один цікавий виріб майстрині — лялька-гусак, схожа на колишнього прем’єр-міністра Великої Британії та доброго друга України Бориса Джонсона. Одну з таких забавок майстриня передала йому через журналістів.


Фото з соцмереж Наталії Дремлюги
Де придбати: фейсбук Наталії Дремлюги
Ляльки-обереги для ЗСУ
Народна майстриня України Ніна Балала з Полтавщини створює мотанки майже 10 років. Разом з колегами вона випустила дві збірки «Секретів лялькарок України», у яких розповіла про те, як виготовляти традиційні ляльки.
З початком повномасштабної війни майстриня створює обереги для військових. Також вона продає ляльки на благодійних аукціонах, а гроші віддає на потреби ЗСУ.
В Україні мотанки майстрині можна побачити в музеях Глухова, Броварів та Ужгорода. А ще вони вже помандрували за кордон — в Норвегію, Канаду, Францію та Польщу.


Фото з соцмереж Ніни Бабали
Де придбати: фейсбук Ніни Балали
Ляльки-портрети з добрими широкими очима
Майстриня Зоя Шишковська з Умані створює керамічні та текстильні ляльки, які дуже схожі на їхніх замовників.
Уже 30 років жінка працює викладачкою в дитячій школі мистецтв, а спробувала створити першу ляльку понад 8 років тому, аби зануритися в дитячі спогади.
Люди надсилають пані Зої свої фото й вона намагається зробити схожим обличчя забавки, а одяг, взуття й усе інше вигадує та створює сама.

Фото: інстаграм Зої Шишковської
Де придбати: інстаграм Зої Шишковської
Усміхнені ляльки з вінтажного горища
Художниця-лялькарка з Луцька Іванка Морем вважає, що стилізованою лялькою може стати кожен. Усі свої вироби майстриня створює з фотографій, які їй надсилають замовники. Кожна лялька усміхнена, адже жінка вирішила, що ці іграшки мають приносити лише позитив і добро.
Майстриня створює свої ляльки понад 15 років і за цей час виготовила кілька тисяч екземплярів за світлинами своїх клієнтів. Частину з них замовили за кордон, тому усміхнені ляльки від Іванки понесли традиційну народну творчість до інших народів і культур. Свої вироби майстриня створює вдома на горищі, яке оформила у вінтажному стилі.


Фото з інстаграму Іванки Морем
Де придбати: інстаграм Іванки Морем
Ляльки-мініатюрки з вовни
Майстриня зі Львова Дарія Сірко створює мініатюрні ляльки за допомогою голки, якою можна валяти шерсть. Вона виготовляє іграшки за портретами своїх клієнтів, а також за персонажами відомих фільмів.
З деяких із них майстриня робить дерев’яні підставки, а менші можна використовувати як брошки для одягу.


Фото з соцмереж майстрині
Де придбати: інстаграм Дарії Сірко
Мотанки з візерунками різних регіонів
Сестри Наталія та Тетяна Катриченко є народними майстринями України та вже понад 15 років створюють авторські ляльки-мотанки. Для них використовують домоткане полотно ХХ століття, яке купують на ярмарках і фестивалях. Вони часто створюють ляльки з давніми візерунками з різних регіонів України, а також відтворюють давні стилі, як-от вигляд чигиринської нареченої на другій світлині.
Свої вироби сестри вважають прикрасою для інтер’єру, проте клієнти часто купують їх як обереги. Ляльки від майстринь Катриченко уже замовляли в Японію, Америку, Португалію, Італію та інші країни.

Фото з соцмереж майстринь
Де придбати: фейсбук майстринь
Читайте також: Купують і в Америці, і в ПАР. Як українські ляльки-мотанки підкорюють світ
Зеленський і Байден з полімерної глини
За понад десять років Катерина Москаленко з Кропивницького створила 60 ляльок з полімерної глини, які виглядають, наче справжні. Серед найцікавіших — президент України Володимир Зеленський та колишній президент США Джо Байден: над ними майстриня працювала протягом восьми місяців.
Декілька ляльок мають власні паспорти, в яких вказані їхні назви. До кожної Катерина сама створює одяг та аксесуари, тому виготовляє одну протягом кількох місяців.

Фото: Суспільне Кропивницький
Де придбати: фейсбук Катерини Москаленко
Українські відьмочки для тих, хто вірить у магію
Майстриня зі Львова Людмила Кушнір створює різні ляльки, проте особливо привертають увагу маленькі відьми. У соцмережах жінка пише, що їх можна розмістити біля вхідних дверей, аби іграшка стала вартовою дому та не впускала до нього негативну енергію, або ж просто милуватися цією красою.


Фото з інстаграму Христини Кушнір
«Це гарний подарунок для тих, хто вірить у магію. Для людей, що обирають екологічний спосіб життя, для тих, хто цінує натуральні матеріали і прагне оточувати себе речами, які не шкодять природі. Ці ляльки підійдуть тим, хто вміє бачити красу в найдрібніших деталях», — вважає Христина Кушнір.
Де придбати: інстаграм Христини Кушнір
Ляльки-донати для воїнів
Олена Корнієнко з Черкас продає свої ляльки, аби зібрати донати для ЗСУ. Минулоріч майстриня організувала виставку «Маленькі історії» в Черкаському обласному краєзнавчому музеї, де презентувала нову серію своїх виробів. Усі виручені кошти жінка перерахувала на допомогу знайомому військовому.
За фахом жінка психологиня, проте вже понад 10 років проводить групові та індивідуальні майстер-класи з лялькарства. Ця творчість для неї теж є своєрідною терапією.

Фото: Суспільне Черкаси
Де придбати: на сайті
Суспільство

У Києві створять безбар’єрний маршрут, що пролягатиме від ЦНАПу Дарницького району (вулиця Степана Олійника, 21) до станції метро «Деміївська».
Про це повідомили в КМДА.
Що відомо про маршрут
Маршрут увійшов до списку з десяти перших безбар’єрних шляхів, які представив Департамент транспортної інфраструктури КМДА.
Безбар’єрний шлях створять завдовжки 12,5 кілометрів. Він об’єднає низку важливих об’єктів, зокрема:
- аптеки;
- медичні заклади і лабораторії;
- районний суд;
- Дарницьке управління поліції;
- відділення «Нової пошти» й «Укрпошти» тощо.
Для сполучення між цими об’єктами курсуватимуть автобуси маршруту № 91. Для пасажирів облаштують тактильну навігацію до найближчих зупинок громадського транспорту.
Також фахівці встановлять пристрій для звукового оповіщення про сигнали світлофорів на перехресті вулиць Олександра Кошиця та Драгоманова. Разом із цим поліпшать технічний стан зупинок «Вулиця Кошиця» на вулиці Драгоманова в обох напрямках руху.
Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя
Як облаштують маршрути
Маршрути створюють для безперешкодного пересування людей з інвалідністю, батьків із візочками, людей старшого віку тощо.
Кожен маршрут обладнають:
- зручними з’їздами і пониженими бордюрами;
- тактильними смугами;
- навігацією для людей із порушеннями зору;
- оновленими інформаційними табло.
Ці шляхи дозволять відвідувати лікарні, аптеки ЦНАПи, станції транспорту, бібліотеки, музеї та інші важливі об’єкти. Один із десяти маршрутів охоплює 25 ключових точок.
Нагадаємо, що українські призери Олімпійських ігор долучилися до фотопроєкту «Спорт читає».
Фото обкладинки: Unsplash