

Технології
Україна долучиться до впровадження життя на Місяці
Державне космічне агентство підписало меморандум із асоціацією Moon village. Це означає, що українські фахівці братимуть участь в розробках проєктів щодо впровадження життя на Місяці.
Про це повідомили у пресслужбі Державного космічного агентства України.
Зазначається, що Україна вже брала участь в одному з симпозіумів-семінарів Асоціації у грудні 2019 року, який проходив у Токіо, де свої проєкти презентували також Японія, Сполучені Штати, Індія та Китай.
Читайте також: В Україні з’явиться «аналог NASA»
Фахівці конструкторського бюро «Південне» розробили концептуальний план проєктування місячної промислово-дослідної бази, який презентував зовнішній вигляд майбутньої бази, транспортну систему для доставки екіпажу та вантажів та засоби пересування по поверхні Місяця.
Чому це важливо?
«Вступ до Moon Village Association – це не тільки доступ до міжнародної інформаційної бази досліджень Місяця, а й шанс прийняти активну участь у передових космічних проєктах. Наступний крок людства – це не підкорення Марса, а створення можливостей для підтримки стабільної життєдіяльності в умовах космосу. Якщо ми це навчимося робити на рівні орбітальних станцій на Місяці, то ми це зможемо здійснити і на Марсі, і на супутниках Юпітера, та де завгодно», – підкреслює голова космічного агентства Володимир Усов.
Читайте також: Державне космічне агентство України допомагатиме поліції
«Співпраця Державного космічного агентства з Moon Village Association збільшує кількість важливих зацікавлених сторін, наприклад, космічних агентств, які є членами організації. Це пришвидшить розвиток глобальної співпраці. Участь у дослідженні та заселенні Місяця є правом всіх країн та широкої громадськості. Ця угода про співпрацю допоможе розвинути потенціал космічної галузі України та сприятиме залученню громадськості до інформаційно-просвітницьких заходів, запланованих в Україні», – стверджує Глафкі Антоніу, фахівець з підтримки управління та зв’язків з громадськістю Moon Village Association.

Про Державне космічне агентство
Державне космічне агентство – це спеціально уповноважена організація, яка займається реалізацією космічних проєктів та відповідає за розвиток космічної галузі України. Агентство було засновано у 1992 році і має під своїм керівництвом конструкторські бюро, наукові організації та установи, а також промислові підприємства України, які безпосередньо займаються космічною діяльністю.
Читайте також: У мережі з’явився онлайн-пазл української космічної ракети “Циклон”. Пограємось?
На сьогодні організація активно бере участь у міжнародних проєктах, щоб розвивати свій космічний потенціал у відповідності зі світовими стандартами, а також розробляти екосистеми «нового простору» для реалізації партнерських відносин між державними та приватними підприємствами. Крім того, нове законодавство про космічну діяльність в Україні дозволяє агентству відкрити новий сектор космічної економіки та отримати вигоду від міжнародного співробітництва для всіх зацікавлених сторін.
Про Moon Village Association
Moon Village Association (MVA) – це міжнародна неурядова організація, що базується у Відні, заснована у 2017 році. Її метою є створення постійного глобального неформального форуму для зацікавлених сторін, таких як уряди, промисловість, академії та широка громадськість. MVA – це об’єднання усіх зусиль приватної промисловості, урядів та інших, спрямованих на дослідження Місяця. Це не поселення на Місяці у його буквальному розумінні, не міжнародна космічна станція і не науковий заклад. MVA сприяє співпраці для існуючих або запланованих програм розвідки Місяця як з державних, так і з приватних ініціатив. До його складу входять приблизно 220 індивідуальних та 22 інституційних членів з більш ніж 46 країн, що представляють різноманітний спектр технічних, наукових, культурних та міждисциплінарних сфер.
Партнери MVA з некосмічними організаціями сприяють міжнародним дискусіям та формулюють плани сприяння розвитку Moon Village Association, а також створюють міжнародні, національні та регіональні мережі для залучення громадянського суспільства у всьому світі. Місія Moon Village Association є унікальною і об’єднує як космічні, так і некосмічні країни, пропонуючи їм можливість відігравати певну роль у її реалізації. На міжнародній арені Moon Village Association – це єдина організація, яка має таку місію.
Нагадаємо, українська науковиця розповіла про астероїди і космічні загрози людству.
Як ми повідомляли раніше, в Україні запустили програму для космічних стартапів.
Головне фото: blog.allo.ua.
Технології

З 11 по 14 червня 2025 року в Парижі відбудеться одна з наймасштабніших технологічних подій Європи — Viva Technology. Цьогоріч 16 вітчизняних стартапів продемонструють свої інноваційні розробки світовій спільноті.
Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.
Про VivaTech
Viva Technology — це щорічна технологічна конференція, яка збирає понад 150 000 учасників з усього світу, включаючи лідерів індустрії, інвесторів, глобальні корпорації та медіа. Це платформа для обміну ідеями, налагодження партнерств та залучення інвестицій.
Читайте також: Учасники Brave1 провели масштабне тестування роботизованих платформ (ФОТО)
Україну представлятимуть такі стартапи:
- Anima: нейронауковий сервіс для скринінгу ментального здоров’я співробітників за допомогою вебкамери;
- VITA325: ШІ-застосунок, що перетворює смартфон в інструмент для пришвидшеної реабілітації після ампутації нижніх кінцівок;
- iLea: ШІ-застосунок, який допомагає знайти свій стиль, поєднати його з гардеробом і купувати речі розумно;
- rekava: виробництво компостованих виробів з переробленої кавової гущі;
- Apixmed: віртуальний асистент для аналізу генетичних і медичних даних та добору персоналізованого плану підтримки здоров’я;
- Metatable.ai: ШІ-платформа для швидкої розробки та розгортання серверних застосунків;
- In Tempo: музична гра, що допомагає контролювати рівень стресу через відтворення ритму улюблених композицій;
- S.Lab: виробник біорозкладного пакування, яке може повністю замінити пінопласт;
- SPOGAD: fashion-tech стартап, що розробляє технології рециклінгу пластикових відходів для створення продуктів високої моди;
- obimy: платформа для емоційної та тактильної комунікації між близькими людьми.
Про всі 16 стартапів можна прочитати за посиланням.
Національний стенд України на Viva Technology 2025 організовує Міністерство цифрової трансформації України, Міністерство закордонних справ України, Посольство України у Франції, Український фонд стартапів, Асоціація IT Ukraine спільно з La French Tech Kyiv, Nazovni, CCIFU та Seeds of Bravery.
Нагадаємо, що український сервіс CodeUA номінували на технологічну премію The Webby Awards.
Фото обкладинки: Viva Technology
Технології

50 команд кластера Brave1 протестували свої розробки в умовах, максимально наближених до бойових. Роботи долали 10-кілометрову дистанцію, проходили випробування на вантажність та відповідність технічним характеристикам.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Як відбувалися випробування
Платформи проходили дистанцію з невідомим маршрутом, працювали під впливом радіоелектронної боротьби на змінюваних частотах та демонстрували свою вантажопідйомність. Такий формат тестування дозволив перевірити реальну готовність техніки до фронтових завдань.
Михайло Федоров зазначив, що більшість роботів підтвердили заявлені характеристики, показали витривалість і ефективність, зокрема в транспортуванні спорядження, продовольства й вибухівки.


Читайте також: В Україні створили робота з великокаліберним кулеметом для ЗСУ
Бойові підрозділи вже використовують роботизовані системи, створені командами Brave1. Серед них 3-тя, 5-та, 59-та й 92-га штурмові бригади, підрозділи Нацгвардії, ГУР та СБУ.
У майбутньому Brave1 планує перекласти усі логістичні функції на фронті на безпілотні платформи.


Нагадаємо, що понад 20 виробників БпЛА та роботів на оптоволокні протестували свої розробки (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

У столиці з’явилися перші електровелосипеди для шерінгу.
Про це повідомив Олександр Гречко з ГО «Пасажири Києва».
Електровелосипеди надає в оренду компанія Zelectra, яка займається дистанційною системою прокату мопедів і самокатів. Новий вид транспорту рухається за допомогою легкого обертання педалей, а електропривід одразу асистує. Без обертання педалей велосипед лише на електродвигуні не їде.
Читайте також: Мешканці будинку у Львові встановили зовнішній ліфт для свого сусіда з інвалідністю (ФОТО)
«Навантаження на ноги мінімальне. Особливо приємно в такому режимі їхати вгору», — ділиться Олександр Гречко.
На тестовому заїзді визначили, що ці велосипеди не їдуть швидше 20-21 км/год. Після цієї швидкості асистент вимикається, а велосипед далі навіть педалями розігнати важко.
Старт на електровелосипеді коштує 15 грн, а кожна хвилина використання — 5 грн.
Нагадуємо, що на Мапу доступності в застосунку «Київ Цифровий» додали понад 1500 об’єктів.
Фото: фейсбук Олександра Гречка