Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У вінницькому лісі натрапили на пам’ятки доби палеоліту (ФОТО)

Опубліковано

На території Вінниці археологи натрапили на другу стоянку доби палеоліту. 

Про це повідомив Вінницький обласний краєзнавчий музей, передає видання Vежа.

Зазначається, що у П’ятничанському лісі на глибині 2,0-2,5 м знайшли уламки кременю зі слідами обробки. Всього вдалося зібрати 108 фрагментів, які залягали досить компактно.

Читайте також: На Хортиці знайшли поховання скіфського воїна, якому близько 2500 років

Чим особливі знахідки?

Палеоліт – давня кам’яна доба, найдавніший етап в історії людства за археологічною періодизацією. Цей період стартує з початку використання перших колотих кам’яних знарядь близько 2,5 млн років тому і триває приблизно до 10 тис. років. до н. е.

Як розповіли у музеї, всього на території Вінницької області відомо лише півтора десятки стоянок доби палеоліту, а в межах сучасної Вінниці – дві. При чому до червня 2020 р. була інформація лише про один такий об’єкт на території міста – стоянку на вул. Вишневий узвіз у Сабарові. 

Читайте також: Артефакти УПА знайшли у снарядній гільзі на Житомирщині (ФОТО)

“Другу стоянку доби пізнього палеоліту на території Вінниці відкрила археологічна експедиція нашого музею у серпні цього року. Об’єкт знаходиться в П’ятничанському лісі. Початково на поверхні було зібрано фрагменти кераміки доби бронзи – раннього залізного віку, і для точнішого датування пам’ятки археологи вирішили закласти шурф (невеликий розкоп). Під товщею культурного шару білогрудівської культури, на глибині 2,0-2,5 м почали траплятися уламки кременю зі слідами обробки. Всього вдалося зібрати 108 фрагментів, які залягали досить компактно”, – йдеться у повідомленні.

Більшість фрагментів (49 шт.) виявилися так званими лусочками – маленькими (менше 1 см) уламками кременю, що відбиваються при виготовленні знарядь праці.

У музеї зазначають, що 35 фрагментів – це відщепи – дещо більші за розміром продукти сколювання кременю, які утворюються при виготовленні знарядь праці. Відщепи могли також використовуватись як самостійні знаряддя праці або слугувати заготовками для їх виробництва.

20 уламків кременю були визначені як пластинчаті напівфабрикати. Два найбільші фрагменти – це нуклеуси. Нуклеусом, або ядрищем, називають кремінь, що використовується як сировина для відколювання знарядь праці та їх заготовок. Крім цього, археологи виявили чотири знаряддя праці, серед яких один мікроліт (дрібне знаряддя розміром у кілька сантиметрів)”.

Палеолітична майстерня 

Археологи вважають, що така концентрація відходів виробництва в одному місці свідчить про те, що археологи виявили палеолітичну майстерню.

Допомогу у визначенні і датуванні об’єкта надав спеціаліст з археології палеоліту доцент кафедри археології та музеєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка Павло Сергійович Шидловський. Він також зробив статистичну обробку і малюнки виявлених матеріалів.

За висновком Павла Шидловського, технологічні характеристики кременеобробки відповідають епіграветській індустрії в рамках пізнього палеоліту Східної Європи, що представлена низкою пам’яток, датованих в межах 18–10 тис. років тому.

Нагадаємо,  на Черкащині в Трахтемирівському півострові під час роботи над 3Д-моделлю знайшли оборонні спорудт та печеру.

Фото: facebook.com/vinnytsiamuseum

Суспільство

До прибуття рятувальників азовець надавав допомогу постраждалим від удару по Києву (ВІДЕО)

Опубліковано

Медик 12-ї бригади «Азов» із позивним «Спок» одним із перших прибув на місце влучання російської ракети в Києві в ніч на 17 червня. Разом із побратимами він розбирав завали, евакуйовував людей та надавав першу домедичну допомогу постраждалим ще до приїзду рятувальників і швидкої.

Про це повідомили у бригаді.

У бригаді зазначили, що дії «Спока» стали прикладом того, як бойова підготовка та навички тактичної медицини можуть врятувати життя.

«Дії “Спока” — це результат того, як підготовка та бойовий досвід допомагають під час критичних ситуацій у цивільному житті. Завдяки проходженню курсів з тактичної медицини, кожен громадянин може навчитися надавати першу домедичну допомогу пораненим. Знання і досвід рятують життя», — написали в бригаді.

Читайте також: У Києві відкрили перший меморіал українським воєнним розвідникам (ФОТО)

У Солом’янському районі столиці, де стався один із прильотів, всю ніч тривали рятувальні роботи. За повідомленням ДСНС, станом на 07:00 з-під завалів зруйнованого дев’ятиповерхового будинку дістали тіла 16 загиблих. Загалом унаслідок атаки на Київ загинула 21 людина, ще 134 постраждали.

Раніше ми писали, як у Солом’янському районі кияни до приїзду ДСНС самотужки рятували людей із під’їзду (ВІДЕО).

Фото обкладинки: інстаграм-сторінка 12-ї бригади «Азов»

Читати далі

Суспільство

У Києві відновили мурал з цитатою Катерини Гандзюк, який невідомі замалювали

Опубліковано

У столиці на Поштовій площі відновили мурал з портретом та цитатою громадської діячки Катерини Гандзюк. Напередодні стіну замалювали невідомі. Портрет та надпис повторно відтворили волонтери зі спільноти «Хто замовив Катю Гандзюк?».

Про це активісти повідомили в фейсбуці.

Мурал на Поштовій площі замалювали невідомі. Цей факт повідомили безпосередньо активістам спільноти «Хто замовив Катю Гандзюк?». Мурал покрили шаром фарби в день, коли громадській діячці мало б виповнитися 40 років. Друзі Катерини, які створили громадську ініціативу, відновили стінопис на Поштовій площі.

«Вбивці Каті забрали у нас не просто нашу подругу, а одну з кращих громадянок України. Цим вони обʼєднали нас. І ми в цьому обʼєднанні стали сильнішими. Ми памʼятаємо і будемо боротися за справедливість стільки, скільки потрібно», — зазначили в дописі учасники спільноти.

Читайте також: У Києві шукають чотирилапого, який врятував дитину під час обвалу багатоповерхівки

Про Катерину

Катерина Гандзюк брала участь у Помаранчевій революції та Євромайдані, була співзасновницею Агенції громадської журналістики «МОСТ», яка розслідувала корупцію в Херсонській області. Активістка боролася з проросійським впливом у регіоні. У 2018 році на Катерину напали, обливши сірчаною кислотою. Дівчина отримала значні опіки тіла, унаслідок чого померла в лікарні.

Суд визнав винними у вбивстві Владислава Мангера і Олексія Левіна, обидва продовжують оскаржувати це рішення.  

Нагадуємо, що в Києві відкрили перший меморіал українським воєнним розвідникам (ФОТО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка спільноти «Хто замовив Катю Гандзюк?»

Читати далі

Суспільство

Фестиваль, що допомагає знайти себе: у Києві пройшов «ПОРУЧ Фест» для підлітків

Опубліковано

У червні в столиці пройшов «ПОРУЧ Фест 2025» — фестиваль для підлітків віком 11–17 років. На події зібралося 437 підлітків, які змогли дослідити свої інтереси, розвинути навички та відчути підтримку спільноти.

Про це редакції повідомив благодійний фонд «Волонтерська спілка ПОРУЧ».

За словами організаторів, мета фестивалю — надихнути підлітків вірити в себе через ігрову профорієнтацію, творчі майстерки, мотиваційні лекції та живе спілкування з менторами й лідерами думок. Гасло події: «ПОРУЧ — це коли тобі довіряють, тебе бачать, і ти важливий».

Кожен учасник отримав персональну карту вподобань після проходження тестування. Підлітки знайомилися з чотирма ключовими професійними напрямами та мали можливість спробувати себе в понад 25 майстер-класах. Простір розділили на різнокольорові зони за інтересами.

Читайте також: Українські школярі вибороли 17 нагород у фіналі конкурсу GENIUS Olympiad в США

На фестивалі учасники могли відвідати:

  • дебати, сторітеллінг і симуляційні ігри;
  • заняття з фізики, 3D моделювання, створення світлових листівок;
  • малювання кавою, петриківський розпис, Speaking Club;
  • йога, тактична медицина та лекції для батьків.

Завершили «ПОРУЧ Фест 2025» відкритим концертом, який зібрав понад тисячу глядачів. Серед зіркових гостей — VOLT BAND, Tamashi, Bryangin, Sionchuk, Anna Wings та інші.

Організатори підкреслюють: «ПОРУЧ Фест — це не просто розваги. Це — точка опори для молоді, що допомагає краще зрозуміти себе, знайти друзів і зробити крок до мрії».

Нагадуємо, що в Києві шукають чотирилапого, який врятував дитину під час обвалу багатоповерхівки.

Фото надала «Волонтерська спілка ПОРУЧ»

Читати далі

Шопочитати

Військо7 днів тому

Викладала історію навіть з позицій. Це Бароко, яка служить у «Хартії»

Олена — операторка FPV-дронів, яка захищає Україну в «Хартії». Паралельно вона взяла участь у волонтерському...

Суспільство1 тиждень тому

Вижила після ракетного удару та отримала 45% опіків тіла: історія вінничанки, що почала ліпити моті

Стильні окуляри, голлівудська посмішка та незмінний червоний фартушок — такою нині бачать Вікторію Головіну тисячі...

Можливості2 тижні тому

Стартапи з місією: як молодь розробляє рішення для змін у своїх громадах

Понад 200 підлітків на вихідних об’єднуються в команди, беруть челенджі від місцевого бізнесу та влади...

Економіка і бізнес2 тижні тому

Одяг твоєї вулиці: військовий зі Львова створив футболки з принтом рідного району

Коли Ігор іде вулицею у футболці з принтом про рідний Сихів, перехожі звертають увагу й...