Технології
У мережі показали український спортивний мотоцикл із розгоном 250 км\год
У мережі показали український спортивний раритетний мотоцикл, який розганявся до 250 км/год і був виготовлений в єдиному екземплярі.
Про це повідомили на сторінці спільноти KMZ Dnepr motorcycles у Фейсбуці.
Як зазначає autoconsulting, у кінці 70-х і початку 80-х років минулого століття мотогонщики на мотоциклі «Дніпро» гідно виступали на внутрішньосоюзних і міжнародних змаганнях, і навіть неодноразово ставали чемпіонами СРСР.
Читайте також: Не сумна Сумщина, або які місця області варто відвідати кожному
Особливо великих успіхів добивалися спортсмени на мотоциклах Київського мотозаводу в шосейно-кільцевих гонках. Правда, це були зовсім інші мотоцикли, якими ми пам’ятаємо «Дніпро».
У 1977 році Київський мотоциклетний завод представив новий спортивний мотоцикл з коляскою Дніпро СШ-500 для участі в шосейно-кільцевих гонках. І вже в цьому році він починає показувати відмінні результати. Двигун там був 80 к.с., а максимальну швидкість він розвивав в 220 км\год.
Але на цьому київські конструктори не зупинилися і продовжили вдосконалювати спортивні мотоцикли.
Кульмінацією ж в даній категорії став спортивний мотоцикл «Дніпро» СШ-15 для шосейно-кільцевих гонок з коляскою. Виготовлений в єдиному екземплярі. Брав участь в гонках 1984-1985 рр.
Читайте також: Не сумна Сумщина, або які місця області варто відвідати кожному
Двигун 500 см3, 4 циліндри, двотактний з водяним охолодженням і золотниковим газорозподілом. КПП – 6 передач, привід – ланцюговий. Гальма – дискові, з гідравлічним приводом. Точних даних про його характеристиках немає. За даними з неперевірених джерел двигун мав потужність 95 к.с., а мотоцикл розвивав 250 км/ч.
До кінця 80-х було прийнято рішення згорнути подальші роботи по вдосконаленню подібної спортивної мототехніки, а в 90-ті Київському мотозаводу вже було і зовсім не до мотоспорту. Але в історії Київського мотозаводу був такий рекордний мотоцикл, який був повністю розроблений конструкторами підприємства і вельми гідно виглядав як на всесоюзних, так і на європейських змаганнях. Нині модель перебуває у приватній колекції.
Нагадаємо, на Волині ентузіасти облаштували мототрасу.
Усі фото: autoconsulting.com.ua.
Технології
Запуск нових категорій
Найпоширеніші причини для репарацій
- Бойові дії у фронтовій або прифронтовій зоні;
- артилерійський обстріл;
- повітряна атака;
- окупація населеного пункту;
- руйнування Каховської ГЕС.
Коментарі
Технології
Історія стартапу
Як працює процес замовлення
- Клієнт надсилає фотографію руки з монетою 10 гривень для визначення масштабу;
- штучний інтелект аналізує розміри й автоматично підлаштовує модель протеза під параметри руки;
- замовнику надсилають один-два прототипи для тестування;
- після підтвердження точності виготовляють остаточний протез із нейлону.
Коментарі