Суспільство
У львівському будинку виявили унікальні розписи
У Львові в будинку на вул. Дудаєва під нашаруваннями штукатурки відшукали унікальні сецесійні розписи, пише zaxid.net.
Розписи виявили у приміщенні актового залу колишнього Польського педагогічного товариства. Нині частину будинку займають приватні квартири, частина – комунальні приміщення, які орендує Львівська національна академія мистецтв.
Підозра, що під штукатуркою радянського часу можуть бути розписи, з’явилася у львівського архітектора Івана Щурка. Він був консультантом у проекті, у межах програми Creative Spark, який фінансує Британська Рада. За його словами, фрагменти розписів проявилися на стелі внаслідок замокання через аварійний дах. Це сталося приблизно у квітні-травні торік.
Він зазначив, що через протікання даху вже 40% розписів на стелі втрачено, а також 30% малюнків на стінах.
Реставраторка Ірина Гірна, яка досліджує розписи, розповіла, що на розписах – стиль арт-деко, період початку ХХ ст. Таких розписів за останні роки віднайдено дуже мало, а збережено ще менше. Це яскравий приклад сецесії. Тут дуже багата кольористика, а також є фігурні композиції і орнаменти. Розписи дуже цікаві. Це був актовий зал, де свого часу були театральні вистави, різноманітні культурні заходи.
Дослідження в будинку триватимуть до кінця тижня. На стінах – декілька розписів різних часів, зроблені різними техніками. Нижній шар клеєва техніка, верхній – олійні розписи. Авторство невідоме.
Координаторка проекту Creative Spark, викладачка кафедри менеджменту мистецтва Львівської національної академії мистецтво Уляна Ткачук розповіла, що вже довший час академія не використовує ці приміщення.
Раніше тут були майстерні кафедри скульптури. За її словами, зараз розглядають можливість створення мистецько-освітнього хабу. Його діяльність мала би бути зосереджена на розвитку новітніх технологій та веб-дизайну. Деякі кроки у цьому напрямку вже зроблені.
Історична довідка про будинок
Будівництво будинку колишнього Polskie Towarzystwo Pedagogiczne (Польського педагогічного товариства (ППТ)) на сучасній вул. Дудаєва, 17 (колишня вул. Хорунщизна Нижня, пізніше вул. Зиморовича) розпочато у 1911 році за проектом архітекторів Владислава Дердацького і Вітольда Мінкевича.
Будинок збудований у стилі класицистичного модерну (раціональної сецесії) та оздоблений скульптурами атлантів різця Зигмунта Курчинського. Керамічні підлоги викладені плиткою відомої чеської фірми «Братів Мунд».
Читайте також: Збираємо самі: українські бренди меблів, які можуть конкурувати з IKEA
Також у будинку була редакція журналу «Szkoła» (Школа), офіційного видання ППТ, відбувалися наради та з’їзди товариства, навчальні лекції та святкування. У 1918-19 роках була редакція польського журналу «Pasiecznik Wzorowy» (Зразковий Пасічник). Упродовж 1945-46 років діяв польський Театр малих форм «Мініатюра».
До 1939 року частина приміщень здавалися в оренду. У повоєнні роки пам’ятка не зазнала значних змін чи перебудов і збереглася практично у первісному вигляді. Зараз більшість приміщень будинку є житловими. Нежитлові приміщення, площа яких приблизно 800 м2, є комунальною власністю міста і є в користуванні Львівської національної академії мистецтв. Тут були навчальні аудиторії та художньо-виробничі майстерні. Велика зала довго використовувалася як спортзал.
Будинок має статус пам’ятки архітектури місцевого значення.
Нагадаємо, волонтери відновили старовинний чернігівський будинок.
Також у Софійському соборі в Києві почався новий етап реставрації.
Як ми повідомляли раніше, на Львівщині реставрують унікальний дерев’яний храм, якому понад 350 років.
Усі фото: zaxid.net.
Суспільство
Особисті історії та корисні поради
Хто стоїть за проєктом
Коментарі
Суспільство
Лікування складних станів
- хронічний біль;
- хвороба Паркінсона;
- нудота та блювання після хімієтерапії;
- епілепсія;
- анорексія.
Коментарі