Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>

Суспільство

У Луцьку відкрили мурал за мотивами Марії Примаченко

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Луцьку у суботу, 11 січня, презентували мурал за творами знаменитої української художниці Марії Примаченко.

Про це повідомили у пресслужбі Луцької міської ради.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

За даними пресслужби, мурал упродовж чотирьох місяців малювали молоді художники проєкту Magic Art Group.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Міська влада має надію, що розпис стіни у народному стилі стане туристичною цікавинкою Луцька, і кожен турист зможе ближче познайомитися з творчістю Марії Примаченко.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Що таке муралізм

Слово muro з іспанської означає «стіна», від нього походять слова muralismo – «настінний живопис», та mural – настінне зображення, фреска. Але далеко не всі зображення на стінах вважатимуться муралами. Муралізм – це не тільки жанр, але й напрямок мистецтва, для якого характерна певна форма та певний зміст. Якщо говорити про муралізм як явище, то у культурологів є дві думки, звідки воно бере свій початок.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Прихильники першого напрямку говорять про те, що сучасні художники, створюючи свої твори, відштовхуються від класичних грецьких і римських фресок. Мовляв, саме шедеври Рафаеля і Тиціана – це і є перші мурали, а нині просто часи інші, і зображення найчастіше стосуються не релігійних тем, а соціальних.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Протилежний табір погоджується з тим, що майстри минулого, звичайно, генії, але коріння слід шукати в ХХ столітті і вказують на революційні події в Мексиці в 1920-ті роки.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Починалося все з того, що мексиканський живописець Дієго Рівера разом з Давидом Альфаро Сік’єросом та Хосе Клементе Ороско заснували «Синдикат технічних працівників, художників і скульпторів». Згодом вони стали трьома найсильнішими представники мексиканського муралізму.

Читайте також: Хто ви з сучасних українських письменників? Тест

Молоді митрі були натхненні новими перетвореннями в післяреволюційній Мексиці та поставили собі за мету направити всі зусилля на створення мистецтва для народу. Це мистецтво мало говорити мовою, зрозумілою всім. Воно мало бути найбільш масовим і дієвим. Тому мексиканці хотіли знайти такий стиль, який був би близький і зрозумілий звичайним людям, а тому головною його формою стали розписи громадських будівель.

Мексиканський мурал

Вони звернулися до художньої спадщини цивілізації доколумбової Америки, ацтеків і майя. Водночас сприйняли досвід нідерландського та італійського живопису епохи Відродження. Також багато внесли свого. Як наслідок, вийшов неповторний стиль, глибоко національний і звернений до всього людства, новаторський та одночасно, який своїм корінням входить в глибину століть. Революційні художники повністю відмовилися від написання картин на користь муралів. Вони вивели живопис з музеїв і галерей на вулиці і майдани, туди, де кожен міг побачити це мистецтво цілком безкоштовно. І те, що звичайні мексиканці бачили – не могло залишити їх байдужими.

Мексиканський мурал

Українська школа муралізму

Але чи все так однозначно з Батьківщиною муралізму? І чи зародився цей напрямок на початку ХХ століття лише в Мексиці? Насправді історія мистецтвознавства недвозначно вказує на існування двох шкіл монументального живопису: української та мексиканської. В 1919 році художник Михайло Бойчук та 200 його учнів розписують чотириповерхові приміщення Луцьких казарм у Києві на вулиці Дегтярівській.

Розпис Михайла Бойчука

Потім були розписи Харківського оперного театру, Одеського санаторію. На початку 20 століття були всі підстави для того, аби в світовому монументальному мистецтві одне з перших місць посіла школа українця Михайла Бойчука, так як це сталося згодом з мексиканцем Дієго Ріверою.

Читайте також: Найкрасивіші станції метро в Україні та їхня історія

На початку 30-х років ХХ століття через протиріччя з владою мексиканські муралісти змушені емігрувати. Вони переїжджають переважно до США та продовжують свою роботу зі створення грандіозних картин на стінах. Бум муралізму продовжується в Нью-Йорку, Сан-Франциско, Лос-Анджелесі. Ставлення до муралістів поступово змінювалося. Нині ж в окремих містах вони є шанованими митцями. Їх, як і архітекторів, запрошують на всілякі наради із затвердження генеральних планів.

Розпис Михайла Бойчука

Зміст муралів теж змінився. Якщо в 20 столітті, під впливом мексиканців, картини на стінах закликали до боротьби за класову рівність, то вже в цьому столітті мурали стали більш позитивними. Їхні творці дедалі частіше звертаються до нейтральної тематики або національних мотивів, поєднуючи в своїх роботах минуле і майбутнє народів і держав.

Сучасний мурал у Нью-Йорку

Натомість в Україні в 1937 році за внесення національних та християнських мотивів у фрески Михайла Бойчука арештовують та розстрілюють. Якщо у Мексиці та США нині мурали є національним надбанням, чимало міст пишаються, що видатні автори-муралісти працювали в них, то в Україні всі стінописи Михайла Бойчука були знищені.

Читайте також: І Азія, і Європа у захваті. Шість українських брендів, що підкорюють світ

Активного розвитку муралізм в Україні здобув в 2010-х роках. А з 2014 року в рамках різних проектів художники з України, Іспанії, Аргентини, Австралії, Німеччини, Великої Британії, Португалії та інших країн розмалювали кілька десятків будинків у країні. Причому, цей тренд триває – мурали без перебільшення вже стали справжньою окрасою України і мають всі шанси стати її візитною карткою.

Нагадаємо, у Краматорську з’явиться скульптура, присвячена українській Художниці Марії Примаченко.

Також, як ми повідомляли раніше, мурал у Краматорську претендує на місце у Книзі рекордів України.

Підтримай ШоТам

Суспільство

Морохорона отримає від США швидкісні катери Defiant та Fearless

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Сполучені Штати передадуть для Морської охорона України сучасні швидкісні катери компанії Metal Shark, пише Мілітарний.

Передача швидкісних катерів проєкту «Defiant» та «Fearless» запланована вже у 2022 році. Згідно з інформацією, структурний підрозділ Державної прикордонної служби України отримає одинадцять катерів цих проєктів. Катери проєкту «Defiant» та «Fearless» виробляє американський суднобудівник катерів з алюмінієвим корпусом Metal Shark.

Defiant

У каталозі компанія є 26 різних катерів проєкту «Defiant». Ймовірно, морська охорона очікує на протипожежні швидкісні катери моделі «Defiant 38».«38 Defiant Fire Rescue» – це алюмінієве однокорпусне судно, що підходить для використання в різних прибережних умовах.

Читайте також«Військові теж бояться стоматологів». Як лікар з Одещини Анатолій Стодола рятує зуби українських бійців на передовій

Катер швидкий, дуже маневрений і служить чудовим засобом екстреного реагування на березі. «Defiant 38» перебуває на озброєнні Берегової охорони США, ВМФ США, іноземних збройних сил, пожежних частин та численних правоохоронних органів. Судно Можливо оснастити великим набором протипожежного устаткування. Від пожежних насосів та лафетних стволів до резервуарів з піною, з’єднань з гідрантами, систем зв’язку управління та контролю.

Fearless

Також, Морська охорона України очікує на отримання швидкісних катерів моделі «Fearless 36». Судна призначені для патрулювання та швидко затримання порушників, для охорони навколишнього середовища та діяльності, пов’язаної з управлінням рибальством.

Нагадаємо, у Харкові вперше провели глибоку модернізацію командирського танка Т-64БВК для армії.

Як ми повідомляли раніше, новий український розвідник Gekata почав льотні випробування.

Фото: mil.in.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

UNIT.City запрошує на вечір сучасної української анімації у Києві

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У п’ятницю інноваційний парк у Києві запрошує всіх охочих на вечір сучасної української анімації.

Про це організатори повідомили на своїй фейсбук-сторінці заходу.

«Анімація — особливий вид сторітелінгу. Вона динамічна. Яскрава. Містка. Один образ, один колір — і глядач відразу розуміє, про що мова. І це не завжди лише розвага для дітей. Найчастіше — це серйозні думки, велике мистецтво малюнку на екрані», – йдеться у повідомленні.

Відомо, що 28 січня відбудеться показ саме такої анімації. Для більш дорослих дітей. Про сім’ю та дружбу. Про відповідальність та бажання.

Читайте такожСеред клієнтів – NASA та НАТО. Як український IT-вець продає сокири по всьому світу

Показ конкурсної української анімації відбудеться цілком безкоштовно за підтримки Міжнародного фестиваля актуальної анімації та медіа-мистецтва LINOLEUM.

Де і коли?

Організатори зазначають, що приготували вечір зухвалої, відвертої, наївної та чесної сучасної української анімації. Усі роботи — учасники конкурсної програми фестивалю LINOLEUM 2021: про відповідальність Героя, про людину та робота, про упередженість та кохання.

Нагадаємо, у Києві Ucode і UNIT.City запускають безкоштовне IT-навчання.

Фото: facebook.com/unit.city.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Вийшов трейлер української комедії «Велика прогулянка» (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Презентували трейлер української комедії «Велика прогулянка» режисера Олега Зборовського, повідомили у пресслужбі Держкіно.

Стрічка «Велика Прогулянка» розповідає про сім’ї Драгоманових та Наливайченків, які зустрінуться на одній, ідеальній галявині та схрестять шампури в ім’я справжнього відпочинку.

Сюжет розгортається навколо протистояння двох родин: місцевих бізнесменів Наливайченків та працівників культури Драгоманових. Обидві сім’ї претендують на ідеальну галявину під шашлики. Їхні чвари та суперечки здатні перевернуть догори дригом усе в радіусі декількох кілометрів. На що підуть звичайні українські родини, аби врешті-решт здобути бажане? Дивіться на великих екранах з 24 лютого 2022 року.

Автори стрічки

Автори сценарію: Артур Лерман, Вячеслав Островцев, Гарік Бірча. Продюсери: Ірина Костюк, Вікторія Корогод, Надія Коротушка, Наталя Стрибук.

Читайте також«Повна банка» Карпат і любові. Як молода пара створила «банківську справу» з варенням та екологічною місією

У ролях: Юрій Ткач (Толя Наливайченко), Олена Кравець (Тетяна Драгоманова), Андрій Ісаєнко (Євген Драгоманов), Ірина Гатун (Рая Наливайченко), Михайло Жонін (Степан Хом’як), Олексій Завгородній/Позитив (Гена), Ілля Паладін (Ярослав Драгоманов), Марго Крупіна-Біньковська (Ліза Драгоманова), Вероніка Лук’яненко (Мар’яна Наливайченко), Алекс Березовський (Дениска Наливайченко), Валерій Швець (Валер’янич), Владислав Писаренко (Гриша).

Читайте також: Врятувати стародавню традицію. Як бренд Vereta перетворює ганчір’я на стильні килими та наповнює життям село на Вінниччині

Нагадаємо, Docudays UA оголосив грант на створення документального кіно.

Як ми повідомляли раніше, презентували документальний фільм про керівника військової розвідки УНР.

Фото: usfa.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 день тому

«Виробництво почали з сараю й 170$». Як ветеран із Харкова знайомить світ з українськими ножами та новим видом спорту

Харків’янин Олександр Воробєй з дитинства живе пліч-о-пліч із бойовими мистецтвами та спортом. Якось він замислився,...

Суспільство1 день тому

«Повна банка» Карпат і любові. Як молода пара створила «банківську справу» з варенням та екологічною місією

Це історія молодої пари, яка вирішила створити унікальний крафтовий продукт, поєднуючи традиційні рецепти з сучасними...

Суспільство2 дні тому

Врятувати стародавню традицію. Як бренд Vereta перетворює ганчір’я на стильні килими та наповнює життям село на Вінниччині

Приїхати до незнайомого села та почати відновлювати місцеві традиції. Це історія бренду, завдяки якому тонни...

Суспільство5 днів тому

Зігріти руки бійців. Як незряча волонтерка з Луцька вже 7 років в’яже теплі рукавички для наших захисників

Завдяки 63-річній волонтерці з Луцька українські військові більше не мерзнуть у руки. Незряча пенсіонерка самотужки...

Суспільство1 тиждень тому

Частинка Криму у Львові. Як родина переселенців заснувала пекарню «Кримська перепічка» та об’єднує людей зі спільними цінностями

Напередодні окупації у Оксани Новікової був успішний бізнес, замовлення та постійні клієнти. Однак змиритися з...