

Суспільство
У Луцьку відкрили мурал за мотивами Марії Примаченко
У Луцьку у суботу, 11 січня, презентували мурал за творами знаменитої української художниці Марії Примаченко.
Про це повідомили у пресслужбі Луцької міської ради.

За даними пресслужби, мурал упродовж чотирьох місяців малювали молоді художники проєкту Magic Art Group.

Міська влада має надію, що розпис стіни у народному стилі стане туристичною цікавинкою Луцька, і кожен турист зможе ближче познайомитися з творчістю Марії Примаченко.

Що таке муралізм
Слово muro з іспанської означає «стіна», від нього походять слова muralismo – «настінний живопис», та mural – настінне зображення, фреска. Але далеко не всі зображення на стінах вважатимуться муралами. Муралізм – це не тільки жанр, але й напрямок мистецтва, для якого характерна певна форма та певний зміст. Якщо говорити про муралізм як явище, то у культурологів є дві думки, звідки воно бере свій початок.

Прихильники першого напрямку говорять про те, що сучасні художники, створюючи свої твори, відштовхуються від класичних грецьких і римських фресок. Мовляв, саме шедеври Рафаеля і Тиціана – це і є перші мурали, а нині просто часи інші, і зображення найчастіше стосуються не релігійних тем, а соціальних.

Протилежний табір погоджується з тим, що майстри минулого, звичайно, генії, але коріння слід шукати в ХХ столітті і вказують на революційні події в Мексиці в 1920-ті роки.

Починалося все з того, що мексиканський живописець Дієго Рівера разом з Давидом Альфаро Сік’єросом та Хосе Клементе Ороско заснували «Синдикат технічних працівників, художників і скульпторів». Згодом вони стали трьома найсильнішими представники мексиканського муралізму.
Читайте також: Хто ви з сучасних українських письменників? Тест
Молоді митрі були натхненні новими перетвореннями в післяреволюційній Мексиці та поставили собі за мету направити всі зусилля на створення мистецтва для народу. Це мистецтво мало говорити мовою, зрозумілою всім. Воно мало бути найбільш масовим і дієвим. Тому мексиканці хотіли знайти такий стиль, який був би близький і зрозумілий звичайним людям, а тому головною його формою стали розписи громадських будівель.

Вони звернулися до художньої спадщини цивілізації доколумбової Америки, ацтеків і майя. Водночас сприйняли досвід нідерландського та італійського живопису епохи Відродження. Також багато внесли свого. Як наслідок, вийшов неповторний стиль, глибоко національний і звернений до всього людства, новаторський та одночасно, який своїм корінням входить в глибину століть. Революційні художники повністю відмовилися від написання картин на користь муралів. Вони вивели живопис з музеїв і галерей на вулиці і майдани, туди, де кожен міг побачити це мистецтво цілком безкоштовно. І те, що звичайні мексиканці бачили – не могло залишити їх байдужими.

Українська школа муралізму
Але чи все так однозначно з Батьківщиною муралізму? І чи зародився цей напрямок на початку ХХ століття лише в Мексиці? Насправді історія мистецтвознавства недвозначно вказує на існування двох шкіл монументального живопису: української та мексиканської. В 1919 році художник Михайло Бойчук та 200 його учнів розписують чотириповерхові приміщення Луцьких казарм у Києві на вулиці Дегтярівській.

Потім були розписи Харківського оперного театру, Одеського санаторію. На початку 20 століття були всі підстави для того, аби в світовому монументальному мистецтві одне з перших місць посіла школа українця Михайла Бойчука, так як це сталося згодом з мексиканцем Дієго Ріверою.
Читайте також: Найкрасивіші станції метро в Україні та їхня історія
На початку 30-х років ХХ століття через протиріччя з владою мексиканські муралісти змушені емігрувати. Вони переїжджають переважно до США та продовжують свою роботу зі створення грандіозних картин на стінах. Бум муралізму продовжується в Нью-Йорку, Сан-Франциско, Лос-Анджелесі. Ставлення до муралістів поступово змінювалося. Нині ж в окремих містах вони є шанованими митцями. Їх, як і архітекторів, запрошують на всілякі наради із затвердження генеральних планів.

Зміст муралів теж змінився. Якщо в 20 столітті, під впливом мексиканців, картини на стінах закликали до боротьби за класову рівність, то вже в цьому столітті мурали стали більш позитивними. Їхні творці дедалі частіше звертаються до нейтральної тематики або національних мотивів, поєднуючи в своїх роботах минуле і майбутнє народів і держав.

Натомість в Україні в 1937 році за внесення національних та християнських мотивів у фрески Михайла Бойчука арештовують та розстрілюють. Якщо у Мексиці та США нині мурали є національним надбанням, чимало міст пишаються, що видатні автори-муралісти працювали в них, то в Україні всі стінописи Михайла Бойчука були знищені.
Читайте також: І Азія, і Європа у захваті. Шість українських брендів, що підкорюють світ
Активного розвитку муралізм в Україні здобув в 2010-х роках. А з 2014 року в рамках різних проектів художники з України, Іспанії, Аргентини, Австралії, Німеччини, Великої Британії, Португалії та інших країн розмалювали кілька десятків будинків у країні. Причому, цей тренд триває – мурали без перебільшення вже стали справжньою окрасою України і мають всі шанси стати її візитною карткою.
Нагадаємо, у Краматорську з’явиться скульптура, присвячена українській Художниці Марії Примаченко.
Також, як ми повідомляли раніше, мурал у Краматорську претендує на місце у Книзі рекордів України.
Суспільство

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.
Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.
«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.
Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції
Про фестиваль
Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.
Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».
Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги
Суспільство

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.
Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.
Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).
На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.
Опубліковано Головне управління ДСНС України в Івано-Франківській області Пʼятниця, 20 червня 2025 р.
Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової