Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У Луцьку відкрили мурал за мотивами Марії Примаченко

Опубліковано

У Луцьку у суботу, 11 січня, презентували мурал за творами знаменитої української художниці Марії Примаченко.

Про це повідомили у пресслужбі Луцької міської ради.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

За даними пресслужби, мурал упродовж чотирьох місяців малювали молоді художники проєкту Magic Art Group.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Міська влада має надію, що розпис стіни у народному стилі стане туристичною цікавинкою Луцька, і кожен турист зможе ближче познайомитися з творчістю Марії Примаченко.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Що таке муралізм

Слово muro з іспанської означає «стіна», від нього походять слова muralismo – «настінний живопис», та mural – настінне зображення, фреска. Але далеко не всі зображення на стінах вважатимуться муралами. Муралізм – це не тільки жанр, але й напрямок мистецтва, для якого характерна певна форма та певний зміст. Якщо говорити про муралізм як явище, то у культурологів є дві думки, звідки воно бере свій початок.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Прихильники першого напрямку говорять про те, що сучасні художники, створюючи свої твори, відштовхуються від класичних грецьких і римських фресок. Мовляв, саме шедеври Рафаеля і Тиціана – це і є перші мурали, а нині просто часи інші, і зображення найчастіше стосуються не релігійних тем, а соціальних.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Протилежний табір погоджується з тим, що майстри минулого, звичайно, генії, але коріння слід шукати в ХХ столітті і вказують на революційні події в Мексиці в 1920-ті роки.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Починалося все з того, що мексиканський живописець Дієго Рівера разом з Давидом Альфаро Сік’єросом та Хосе Клементе Ороско заснували «Синдикат технічних працівників, художників і скульпторів». Згодом вони стали трьома найсильнішими представники мексиканського муралізму.

Читайте також: Хто ви з сучасних українських письменників? Тест

Молоді митрі були натхненні новими перетвореннями в післяреволюційній Мексиці та поставили собі за мету направити всі зусилля на створення мистецтва для народу. Це мистецтво мало говорити мовою, зрозумілою всім. Воно мало бути найбільш масовим і дієвим. Тому мексиканці хотіли знайти такий стиль, який був би близький і зрозумілий звичайним людям, а тому головною його формою стали розписи громадських будівель.

Мексиканський мурал

Вони звернулися до художньої спадщини цивілізації доколумбової Америки, ацтеків і майя. Водночас сприйняли досвід нідерландського та італійського живопису епохи Відродження. Також багато внесли свого. Як наслідок, вийшов неповторний стиль, глибоко національний і звернений до всього людства, новаторський та одночасно, який своїм корінням входить в глибину століть. Революційні художники повністю відмовилися від написання картин на користь муралів. Вони вивели живопис з музеїв і галерей на вулиці і майдани, туди, де кожен міг побачити це мистецтво цілком безкоштовно. І те, що звичайні мексиканці бачили – не могло залишити їх байдужими.

Мексиканський мурал

Українська школа муралізму

Але чи все так однозначно з Батьківщиною муралізму? І чи зародився цей напрямок на початку ХХ століття лише в Мексиці? Насправді історія мистецтвознавства недвозначно вказує на існування двох шкіл монументального живопису: української та мексиканської. В 1919 році художник Михайло Бойчук та 200 його учнів розписують чотириповерхові приміщення Луцьких казарм у Києві на вулиці Дегтярівській.

Розпис Михайла Бойчука

Потім були розписи Харківського оперного театру, Одеського санаторію. На початку 20 століття були всі підстави для того, аби в світовому монументальному мистецтві одне з перших місць посіла школа українця Михайла Бойчука, так як це сталося згодом з мексиканцем Дієго Ріверою.

Читайте також: Найкрасивіші станції метро в Україні та їхня історія

На початку 30-х років ХХ століття через протиріччя з владою мексиканські муралісти змушені емігрувати. Вони переїжджають переважно до США та продовжують свою роботу зі створення грандіозних картин на стінах. Бум муралізму продовжується в Нью-Йорку, Сан-Франциско, Лос-Анджелесі. Ставлення до муралістів поступово змінювалося. Нині ж в окремих містах вони є шанованими митцями. Їх, як і архітекторів, запрошують на всілякі наради із затвердження генеральних планів.

Розпис Михайла Бойчука

Зміст муралів теж змінився. Якщо в 20 столітті, під впливом мексиканців, картини на стінах закликали до боротьби за класову рівність, то вже в цьому столітті мурали стали більш позитивними. Їхні творці дедалі частіше звертаються до нейтральної тематики або національних мотивів, поєднуючи в своїх роботах минуле і майбутнє народів і держав.

Сучасний мурал у Нью-Йорку

Натомість в Україні в 1937 році за внесення національних та християнських мотивів у фрески Михайла Бойчука арештовують та розстрілюють. Якщо у Мексиці та США нині мурали є національним надбанням, чимало міст пишаються, що видатні автори-муралісти працювали в них, то в Україні всі стінописи Михайла Бойчука були знищені.

Читайте також: І Азія, і Європа у захваті. Шість українських брендів, що підкорюють світ

Активного розвитку муралізм в Україні здобув в 2010-х роках. А з 2014 року в рамках різних проектів художники з України, Іспанії, Аргентини, Австралії, Німеччини, Великої Британії, Португалії та інших країн розмалювали кілька десятків будинків у країні. Причому, цей тренд триває – мурали без перебільшення вже стали справжньою окрасою України і мають всі шанси стати її візитною карткою.

Нагадаємо, у Краматорську з’явиться скульптура, присвячена українській Художниці Марії Примаченко.

Також, як ми повідомляли раніше, мурал у Краматорську претендує на місце у Книзі рекордів України.

Суспільство

Львівський прикордонний загін отримав нові кросовери

Опубліковано

Львівський прикордонний загін отримав шість нових кросоверів Renault Duster підвищеної прохідності у межах Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Польща-Білорусь-Україна 2014–2020».

Про це повідомили у пресслужбі ДПСУ.

Зазначається, що перед цим прикордонники отримали чотири мобільні тепловізійні комплекси спеціального призначення.

Участь у подібних програмах – це складова діяльності Держприкордонслужби з підвищення ефективності реалізації державної політики у сфері безпеки державного кордону.

Читайте такожЗапускаєте стартап? Чотири простих запитання, відповіді на які допоможуть проєкту злетіти

Наголошується, що завдяки цьому ДПСУ ефективно захищає кордон України, зокрема і від контрабанди і нелегальних мігрантів.

Читайте такожМедреформа на Одещині. Як у місті створили хаб для сімейних лікарів

Нагадаємо, прикордонники-сапери провели військові навчання.

Як ми повідомляли раніше, українські прикордонники вчилися моніторити держкордон з повітря.

Усі фото: dpsu.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

На Київщині знайшли червонокнижні орхідеї та лілію лісову

Опубліковано

У Київській області в Дніпровсько-Тетерівському лісовому господарстві «Сухолуччя» екологи виявили три види червонокнижних орхідей і лілію лісову.

Про це повідомили в Київському еколого-культурному центрі.

Зазначається, що це три лісові орхідеї: любка дволиста, дремлік широколистий і гніздівка звичайна, а також це лілія лісова.

Читайте такожЗапускаєте стартап? Чотири простих запитання, відповіді на які допоможуть проєкту злетіти

Читайте також: У Кривому Розі подружжя перетворило пустир на квітучий парк (ВІДЕО)

Наголошується, що для їхньої охорони потрібно створити заказник.

Читайте такожНе малий, а винятковий бізнес: чому масштабування — погана ідея та який варіант кращий для крафтової справи

Нагадаємо, у Києві квітнуть улюблені осінні айстри.

Як ми повідомляли раніше, у Києві знайшли рідкісні квіти незвичайного забарвлення.

Усі фото: facebook.com/kekz.ua.

Читати далі

Суспільство

Відбулися антитерористичні навчання у прифронтовому Рубіжному (ФОТО)

Опубліковано

Координаційна група Антитерористичного центру Служби безпеки України провела планові антитерористичні тактико-спеціальні навчання у Рубіжному на Луганщині.

Про це повідомили у пресслужбі СБУ.

За інформацією, у дводенних тренуваннях взяли участь співробітники регіональних підрозділів:

  • Служби безпеки,
  • Збройних Сил України,
  • Нацгвардії,
  • Держслужби з надзвичайних ситуацій,
  • Нацполіції,
  • Державної прикордонної служби,
  • представники місцевої влади.

Мета

Головною метою тренувальних зборів було підвищення рівня міжвідомчої взаємодії в умовах імовірної диверсійної та терористичної загроз, перевірка рівня захищеності стратегічно важливих об’єктів регіону.

Читайте такожЗапускаєте стартап? Чотири простих запитання, відповіді на які допоможуть проєкту злетіти

Сценарій навчань

За сценарієм навчань «терористи» намагалися вчинити кілька диверсій та терактів на об’єктах критичної інфраструктури міста. Завдяки злагодженим діям силовиків умовні злочинці були своєчасно виявлені і затримані, наслідки їхньої підривної діяльності – нейтралізовано.

Керівництво Штабу АТЦ СБУ проаналізувало кожну фазу спецоперації, відзначивши високий рівень готовності задіяних підрозділів до протидії диверсіям і терактам. Учасникам навчань також надані рекомендації щодо підвищення ефективності контрдиверсійної роботи.

Читайте такожМедреформа на Одещині. Як у місті створили хаб для сімейних лікарів

Нагадаємо, прикордонники-сапери провели військові навчання.

Як ми повідомляли раніше, стартували українсько-американські військові навчання Rapid Trident 2020.

Усі фото: ssu.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

Запустили онлайн-перевірку водійських посвідчень

Опубліковано

Головний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України запустив новий електронний сервіс – перевірка посвідчення водія.

Про це повідомили у пресслужбі МВС.

За інформацією, це дасть можливість зацікавленим установам та кожному громадянину за серією і номером посвідчення водія самостійно перевірити, чи видавався документ, а також побачити всі відкриті категорії.

Також наголошується, що цей сервіс буде корисний для представників інших держав, яким необхідно перевірити інформацію стосовно видачі посвідчення водія в нашій країні, зокрема, представникам Румунії, Польщі, Угорщини, Німеччині, Італії – під час обміну українського посвідчення водія на національні.

Для зручності користування сервісом за межами країни створено англомовну версію. Так, в один клік можна переключити інтерфейс в необхідний мовний режим.

Як користуватися сервісом?

Достатньо ввести серію (три літери) та шестизначний номер посвідчення водія у відповідні поля.

Якщо такі дані є в Єдиному державному реєстрі МВС, на екрані з’явиться вся інформація, зазначена на бланку посвідчення, крім особистих даних. Сервіс надає можливість перевіряти посвідчення водія, видані після 2013 року.

Читайте такожЗапускаєте стартап? Чотири простих запитання, відповіді на які допоможуть проєкту злетіти

Фото: hsc.gov.ua

Уточнюється, що цей сервіс буде корисний для бізнесу – відтепер у два кліки особа зможе самостійно перевірити чинність посвідчення водія та відкриті категорії при наймі працівників на роботу або під час здачі авто в оренду.

Окрім того, на сайті працює аналогічний функціонал перевірки свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Сервіси перевірки посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу доступні за посиланням.

Нагадаємо, в Україні затвердили новий формат водійських посвідчень.

Як ми повідомляли раніше, у Києві запустили новий сервіс повернення авто зі штрафмайданчика.

Головне фото: slovoidilo.ua.

Читати далі
Суспільство53 хв. тому

Львівський прикордонний загін отримав нові кросовери

Суспільство2 години тому

На Київщині знайшли червонокнижні орхідеї та лілію лісову

Суспільство3 години тому

Відбулися антитерористичні навчання у прифронтовому Рубіжному (ФОТО)

Суспільство4 години тому

Запустили онлайн-перевірку водійських посвідчень

Суспільство5 години тому

Прикордонники-сапери провели військові навчання (ВІДЕО)

Суспільство5 години тому

Оголосили гранти для організацій з Полтавщини і Донеччини

Суспільство6 години тому

В Україні почали знімати гангстерську сімейну комедію “Коза Ностра”

Суспільство6 години тому

Українець виконав неймовірний трюк і встановив національний рекорд (ВІДЕО)

Економіка7 години тому

Укравтодор показав повністю відремонтовану дорогу на Житомирщині (ФОТО, ВІДЕО)

Економіка7 години тому

Сільпо відкрив супермаркет, присвячений Ніколі Теслі (ФОТО)

Суспільство8 години тому

Центральний автовокзал Києва модернізують і побудують готель

Суспільство8 години тому

Закинуту територію на Дніпропетровщині перетворюють на комфортний сквер (ФОТО)

Суспільство9 години тому

Короткометражку української режисерки відібрали до одного з найкращих міжнародних кінофестивалів

Економіка9 години тому

На Запоріжжі за 50 мільйонів відремонтують міст (ФОТО)

Суспільство10 години тому

На Луганщині відкрили притулок для жінок, постраждалих від домашнього насильства

Суспільство5 днів тому

Як ветеран розпочав бізнес у перший день повернення з війни (ВІДЕО)

Економіка5 днів тому

Як рівнянин покинув закордонні заробітки і відкрив молочну ферму (ВІДЕО)

Суспільство5 днів тому

Як фермер з Прикарпаття збирає врожає полуниці аж до грудня (ВІДЕО)

Суспільство5 днів тому

У Кривому Розі подружжя перетворило пустир на квітучий парк (ВІДЕО)

Суспільство6 днів тому

Подружжя відкрило ферму на Київщині і продає крафтові сири по 600 грн (ВІДЕО)

Технології6 днів тому

Ентузіасти з Дніпра за 29 гривень проїхали до моря на саморобному електрокарі (ВІДЕО)

Суспільство6 днів тому

Оксамитовий сезон в Україні: вирушайте на безлюдний острів Березань (ВІДЕО)

Суспільство7 днів тому

Де в Україні шукати смачне вино? (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Як волонтери відмивають Київ (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Дві сестри підкорюють мережу українськими народними піснями (ВІДЕО)

Технології2 тижні тому

В Україні розробили перший інклюзивний електрокар (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Бердянськ прекрасний: чому варто відвідати і що дивитись (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Фермерка із Запоріжжя вирощує бамію та артишоки (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як заробляти на слимаках? (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як українець організував виробництво розкладного посуду (ВІДЕО)

Follow Us

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.