

Суспільство
У Києві стартував інклюзивний кінофестиваль: кіно для кожного
У київському кінотеатрі Жовтень 5-11 грудня відбудеться інклюзивний кінофестиваль європейських фільмів Єврофест: кіно для кожного, повідомляє видання Артхаус Трафік.
Наголошується, що кінофестиваль створений для підвищення толерантності та рівності в українському суспільстві, а також розширення можливостей дозвілля для людей з інвалідністю.
На фестивалі покажуть вісім європейських кінохітів – тріумфаторів європейських фестивалів. Всі вони торкаються різних аспектів інклюзивності – віку, раси, гендеру, сексуальної орієнтації тощо.
Читайте також: Українсько-британський стартап готується до польотів на Місяць
Відомо, що два фільми з програми – Чемпіони та Портрет дівчини у вогні – покажуть показані з тифлокоментарем (додаткова аудіодоріжка, яка пояснює, що відбувається у сценах фільму, для людей з порушенням зору) та адаптованим субтитруванням (текстова доріжка, що супроводжує фільм написами у нижній частині екрану для людей з порушенням слуху).
Програма
Фільми демонструються мовою оригіналу із субтитрами.
Фільмом відкриття стане іспанська комедія «Чемпіони». За сюжетом, тренер з баскетболу, засуджений до громадських робіт, отримує завдання зробити чемпіонів з команди людей з ментальними порушеннями. Стрічка Хав’єра Фессера стала тріумфатором іспанського «Оскара» – національної премії Гойя: із 11 номінацій фільм було відзначено у трьох категоріях – за найкращий фільм року, найкращу пісню та найкращого актора-дебютанта.
З програми Каннського кінофестивалю на «Єврофесті» покажуть французьку стрічку «Портрет дівчини у вогні» з Адель Енель («Хепі-енд») та Ноемі Мерлан («Полуничка»). Історична мелодрама Селін Сьямма розповідає про кохання двох жінок у Бретані кінця XVIII століття. На Лазуровому березі фільм здобув нагороду за найкращий сценарій і Queer Palm, яка присуджується найкращим фільмам на ЛГБТ-тематику.
Читайте також: Унікальні прикраси від українських майстрів, не дорожчі за 200 гривень
«Робота без авторства» Флоріана Генкеля фон Доннерсмарка – німецька драма, заснована на біографії німецького художника Герхарда Ріхтера. Дитинство Ріхтера припало на нацистські роки, що вплинуло не тільки на його життя, але і на його творчість. Стрічка автора драми «Життя інших» була вперше показана у конкурсній програмі Венеціанського кінофестивалю, де отримала премію молодіжного журі. Фільм був номінований на премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою і найкращу операторську роботу.
Данію у програмі фестивалю представляє соціальний трилер «Сини Данії». Події стрічки розгортаються у 2025 році – після теракту, влаштованого вірогідно ісламістами, країна переживає злет ультраправих партій. Аби не допустити приходу до влади одіозного політика, кілька молодих мусульман об’єднуються заради його вбивства. Режисер «Синів» Улаа Салім – син біженців з Іраку, який народився у Копенгагені; стрічка заснована на його власному досвіді міжнаціональної ворожнечі.
Головні герої трагікомедії «Зимові мухи» – двоє непосидючих хлопців-підлітків, які вирушають у непросту подорож; зрештою вона перетворюється на історію про дорослішання, сповнену імпульсивності, нестримності та невинності. Світова прем’єра стрічки спільного виробництва Чехії, Словаччини, Польщі, Словенії та Франції відбулася на міжнародному кінофестивалі у Карлових Варах, де Олмо Омерзу отримав премію як найкращий режисер.
Документальне кіно у програмі фестивалю представляє «Обскуро Бароко» Евангелії Краніоті – мрійлива кінопоема, в центрі якої Луана Муніс (1961-2017), трансгендерна активістка з Бразилії. Події розгортаються у Ріо-де-Жанейро, із його політичними конфліктами та карнавалами, де трансформації тіл більше не визнають гендерних розмежувань. Фільм спільного виробництва Греції та Франції був відзначений призом журі «Тедді» на Берлінському кінофестивалі.
Також на фестивалі покажуть чорні комедії «Зжерті левами» (Велика Британія) та «Лайко: Ром у космосі» (Угорщина).
Нагадаємо, у Дружківці запустять інтерактивну карту доступності для людей з інвалідністю.
Також, як ми писали раніше в українських кінотеатрах безкоштовно показують фільми до Дня Збройних сил
Суспільство

Учителька фізики та математики Наталія Шило провела чотири роки в полоні на окупованих територіях. Завдяки спецоперації Головного управління розвідки жінку вдалося повернути на підконтрольну територію України.
Про це повідомили в ГУР МО за матеріалом «Ми — Україна».
Російські окупанти затримали Наталію у 2021 році, коли вона прямувала до хворої матері в Горлівку. Жінку звинуватили у шпигунстві та утримували в тюрмі без права на виїзд. Увесь цей час Наталія залишалася в камері з іншими жінками, які також стали жертвами репресій.
«2216 ― це камера “політичних”. Коли я потрапила в ту камеру, Наталя вже там була. Дуже позитивна жінка. Вчителька математики й фізики, розбирається в зірках. Ночами ми стояли і дивились крізь ту решітку», — розповіла Юлія, яка зустріла Наталію на вокзалі в Києві.
Читайте також: У Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО)
Урешті Наталію звільнили з в’язниці, але заборонили виїзд. Тоді українська розвідка почала готувати план евакуації. Представниця ГУР МО України Гайде Різаєва розповіла:
«Ми врахували психологічний стан Наталії Шило, врахували всі фактори, які свідчать про її психотип. Ми підібрали унікальну, на мій погляд, операцію, яка дозволила цьому статися».
На київському вокзалі Наталію зустріли подруги, з якими вона пройшла полон. Деталі порятунку української вчительки ГУР не розголошує.
Нагадаємо, що UNITED24 зібрали 23 тисячі доларів завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Ми — Україна»
Суспільство

29-та Українська антарктична експедиція завершила свою річну місію на станції «Академік Вернадський» та 4 квітня 2025 року повернулася до Києва. Полярники працювали над дослідженнями у сферах геофізики, метеорології та біології.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Унікальні дослідження науковців
Разом із зимівниками додому повернулися й учасники сезонної експедиції, які працювали на станції від кількох тижнів до кількох місяців. Українські науковці провели низку нових досліджень, серед яких:
- вперше запустили аргобуї для вивчення Південного океану (проєкт OCEAN ICE, «Горизонт Європа»);
- вперше здійснили одночасне радіозондування атмосфери з «Вернадського» та судна «Ноосфера»;
- вперше відібрали зразки талої льодовикової води для аналізу на мікропластик.
Повернення додому
Експедиція провела два тижні у дорозі. Спершу судно «Ноосфера» доставило команду з Антарктики до чилійського порту Пунта-Аренас, перетнувши бурхливу протоку Дрейка. Потім команда дісталася Варшави кількома літаками, а звідти — автобусом до України.
«Найщемнішим моментом була зустріч лікарки 29-ї УАЕ Іванни Котурбаш та її чоловіка Романа — він служить військовим анестезіологом на фронті. Перед від’їздом Іванки в Антарктику Роман навіть не зміг її провести, адже був дуже потрібен в госпіталі в Кураховому. Тож моменту обійняти одне одного кохані чекали понад рік», — написали в НАНЦ.

В Україну повернувся і Юрій Лишенко, який відправився у сезонну антарктичну експедицію після того, як отримав тяжке поранення на фронті. Чоловік пережив ампутацію та навчився ходити на протезі.






Нагадаємо, у березні на «Вернадському» відбулася перезмінка річних експедицій. Тепер на станції працює команда 30-ї УАЕ.
Раніше ми писали, що латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка НАНЦ
Суспільство

До Великодня «Укрзалізниця» призначила додатковий швидкий фірмовий потяг №291/292 Київ – Львів – Київ. Ці рейси відбудуться 18 квітня.
Про це повідомили в УЗ.
18 квітня потяг №291/292 курсуватиме за таким розкладом:
- відправлення з Києва о 08:57, прибуття до Львова — 17:04;
- зі Львова поїзд відправиться о 13:30, а прибуде до Києва о 20:51.
Наразі квитки на ці рейси вже можна придбати онлайн або в касах вокзалів.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Також ми писали, що УЗ додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ