Суспільство
У Києві можуть повернути трамвай на набережну і створити підземний музей
У Києві презентували новий варіант реконструкції Поштової площі “Річкові ворота тисячолітнього Києва”. Він передбачає створення музею, запуск річкового трамваю та повернення трамваю на Набережне шосе, повідомляє “Сьогодні”.
Конкурс, організований громадськими організаціями та експертами, почався восени минулого року і проходив в два етапи: на першому відібрали вісім варіантів майбутньої Поштової площі, а на другому (пройшов 19 липня) вибрали переможця. Ним став творчий колектив під керівництвом Людмили Баженової. Учасників оцінювала комісія з архітекторів, істориків і ландшафтних дизайнерів.
Повноцінний історико-культурний центр
Ідея оновити Поштову з’явилася, коли йшла боротьба за збереження вулиці часів Київської Русі, яку розкопали під площею в лютому 2015 року під час будівництва підземного торгового центру. Площа досі не здана в експлуатацію. Нагадаємо, у травні цього року розкопки отримали статус пам’ятки археології та історії нацзначення, а будівельні роботи під землею зупинили ще у 2017 році.
“Будівельники ТРЦ на Поштовій могли знищити знахідки, але громадськість не дала цього зробити. Замість будівництва ми вирішили запропонувати альтернативний варіант реновації площі”, – розповів Віталій Білецький, автор ідеї та ініціатор архітектурного конкурсу.
Читайте також: Пам’ятку на Поштовій площі у Києві можуть внести до списку ЮНЕСКО
Він також розповів, що назва для проекту обрали не випадково, адже за часів Русі це місце було центром міжнародних зв’язків Києва.
“Площа повинна стати повноцінним історико-культурним центром з музеєм “Центр середньовічного міста”, – пояснила нам Ольга Рутковська, координатор конкурсу.
Якою може стати площа?
Переможниця розповіла, якою вона бачить майбутню площу.
“Ми врахували всі проблемні зони: недобудований вихід з метро, розкопки і запущений Річковий вокзал”, – поділилася Людмила Баженова.
Вона підкреслила, що радянські мозаїки всередині Річкового вокзалу потрібно зберегти через їх високу мистецьку цінність. Також архітектори хочуть накрити майбутній підземний археологічний музей скляними фрагментами, через які буде видно розкопки. Під землею, крім експонатів, пропонують розміщувати виставки.
“У нас є ідея відновити річковий трамвай, який ходив би від Оболонської набережній з зупинкою в річпорту і далі на лівий берег”, – розповіла Баженова.
Архітектори хочуть повернути і трамвай на Набережне шосе, який закрили у 2011 році. Міська влада цю ініціативу не коментує. Проект представлять на Містобудівній раді вже найближчим часом як ініціативу киян. Вартість його реалізації невідома.
Нагадаємо, що будівля Річкового вокзалу на Поштовій площі у Києві вже почали оновлювати. Тут хочуть проводити кінопокази, арт-виставки та презентації книг, а з приміщення, побудованого в 60-х роках ХХ століття, можна буде спуститися на набережну.
Суспільство
Що пропонує зимовий скейт-парк
- шістьма сходинками;
- новою перилою;
- широким квотером;
- п’ятиметровою гранню;
- «книжкою» та оновленим менуал-радом.
Коментарі
Суспільство
Як почуваються пінгвінята?
Коментарі
Суспільство
Члени Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту ухвалили рішення про організацію спеціальної моніторингової місії у Харкові. Вона зосередиться на пам’ятці архітектури «Держпром», яка постраждала від численних обстрілів російської армії. Україна стане першою країною, де застосують цей механізм.
Про це йдеться у повідомленні Міністерства культури та стратегічних комунікацій.
Мета місії
Вона допоможе задокументувати пошкодження, скоординувати заходи з відновлення пам’ятки та забезпечити доказову базу для притягнення росії до відповідальності за воєнні злочини. Будівлю «Держпрому» занесли до Міжнародного списку культурних цінностей під посиленим захистом у вересні 2023 року.
Читати також: ЮНЕСКО внесло два українських об’єкти до переліку пам’яток, які перебувають під захистом
Що сталося з «Держпромом» під час війни
- 1 березня 2022 року вибухова хвиля від ракетного удару по будівлі обласної адміністрації вибила частину вікон у «Держпромі»;
- 2 січня 2024 року новий удар ракети пошкодив скління майже по всій північно-західній частині споруди;
- 28 жовтня та 8 листопада 2024 року будівля знову постраждала — авіабомба та влучання поруч спричинили нові руйнування.
У листопаді українські архітектори задокументували пошкодження й надіслали звіт до ЮНЕСКО.
Ця моніторингова місія стане важливим кроком у боротьбі за збереження української культурної спадщини, що перебуває під ударом російської агресії.
Нагадаємо, що українську кобзарсько-лірницьку традицію визнали всесвітньою спадщиною (ВІДЕО).
Фото: Anna Leonenko.
Коментарі