Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Яке місто України чекає на тебе в новому році

Опубліковано

0%

Почнемо із найважливішого: ви взагалі полюбляєте подорожувати?

Окей, а яким містам надаєте перевагу – великим чи малим?

Ідеальна подорож для вас – з ким?

Для вас головне у новому місті – це…

У новому місті ви, як правило, пересуваєтесь…

Скільки днів ви готові витратити на нове місто (без урахування часу на дорогу)?

Що може зіпсувати вашу подорож?

Під час подорожі ви намагаєтесь економити чи не відмовляєте своїм бажанням?

Що ви привезете додому після мандрівки?

Ви б ризикнули поїхати до міста, яке складно назвати туристичним?

У новому місті ви надасте перевагу гучному та людному бару чи затишній кав'ярні?

Окей, а для чого вам взагалі потрібні подорожі?

Яке місто України чекає на тебе в новому році
Кам’янець-Подільський або Луцьк

Здається, ви однаково комфортно почуваєтеся як у великих містах, так і в невеликих містечках. Відпочинок для вас – це спроба відновитися та отримати нові емоції, аби повернутися додому з новими силами. Спробуйте цієї зими відвідати Кам’янець-Подільський або Луцьк. Обидва міста точно вразять вас своєю історією, допоможуть абстрагуватися від гамірливого мегаполісу та відчути повільний, розмірений ритм життя. Крім того, це чудові варіанти для дводенного відпочинку. За цей час ви встигнете не поспішаючи відвідати ключові туристичні місця, головні місцеві заклади та просто погуляти містом. І Луцьк, і Кам’янець-Подільський – доволі бюджетні міста для подорожі, тож вам не доведеться довго відкладати на поїздку чи якось обмежувати себе.
Чернівці або Ужгород

Неквапливі, спокійні, затишні та комфортні міста. Ідеальний варіант для тих, хто прагне розміреного відпочинку без зайвого галасу. Водночас Чернівці та Ужгород – це неймовірна історія, привітні містяни та чудовий сервіс. Обидва міста підходять як для мандрівки з родиною, так і для подорожі з друзями, коханою людиною чи навіть наодинці. Ідеально провести в цих містах від 2 до 3 днів.
Яремче або Мукачево

Вражаюча українська природа, атмосфера різдвяних свят та спокій. Ці міста – ідеальний варіант для тих, хто прагне бодай на кілька днів відпочити від мегаполісу, постійного поспіху та буденних проблем. А ще це найбільш універсальний та гнучкий варіант для подорожі: обирайте будь-яку компанію, будь-яку тривалість та будь-який бюджет. Тут ви почуватиметесь комфортно, незалежно від програми на день.
Львів або Одеса

Хм, схоже, ви надаєте перевагу великим містам із купою закладів та чималим переліком туристичних маршрутів. Залишається обрати: різдвяний Львів чи бурхлива Одеса. Зважайте, що обидва міста можуть «здивувати» вас неочікуваною погодою. Так, наприклад, сніжний день в Одесі цілком може змінитися на дощ із «плюсовою» температурою. І так, навіть узимку. Та попри це у Львові та Одесі кожен знайде для себе щось особливе – десятки музеїв, архітектурних пам’яток та галерей. А ще ці міста – справжня знахідка для поціновувачів гастрономічного туризму. Сюди ідеально їхати бодай на 2-3 дні, адже встигнути подивитися на все за добу – просто нереально. Думаєте брати квитки на 4-5 днів? Жодних хвилювань, сумувати в Одесі та Львові точно не вийде.
Харків чи Полтава

У чомусь дуже схожі, але водночас різні й навіть контрастні міста. Ідеально підходять для маленької зимової подорожі, якщо ви втомилися щоразу їхати до Львова чи блукати вулицями Києва. І Харків, і Полтава – це міста з цікавезною історією та красивою архітектурою. Радимо залишитися тут хоча б на 2-3 дні. За цей час цілком реально пройтися головними туристичними маршрутами та просто відпочити від повсякденної метушні. Компанія – будь-яка, навіть наодинці ви знайдете, чим зайнятися та на що подивитися.
Дніпро чи Рівне

Ці міста несправедливо залишаються поза «туристичною» увагою під час зимових свят. І абсолютно даремно! Дніпро та Рівне стане чудовим варіантом для тих, хто не готовий до надмірного спокою маленьких містечок, але водночас прагне уникнути завеликої кількості туристів та багатолюдних натовпів. Саме «нетуристичність» міст дозволить вам якомога точніше відчути їхній вайб, дослідити місцеву історію та створити для себе дійсно затишний відпочинок.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Шо там у ШоТам або навіщо інвестувати в добрі новини для українців

Опубліковано

На тлі зупинки грантової підтримки від Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) чимало українських медіа оголосили, що вимушені скорочувати штат або й призупиняти свою роботу.

Медійники та культурні активісти б’ють на сполох: багато проукраїнського контенту може зникнути, натомість зʼявиться більше фейків і проросійських вкидів.

«Це інформаційна криза, і надважливо допомагати українцям якось тримати “зозуленьку”. Звичайно, можна подивитися смішні рілзи чи на няшних котиків — це допоможе дати психіці перепочинок. Але чи дасть це мотивацію діяти? Чи розкаже, як саме можна діяти, де шукати можливості та однодумців?» — каже співзасновник ШоТам Артем Іпатов.

Ми поговорили з Артемом про те, як ідея завірусити добрі новини на Луганщині переросла в єдине медіа позитивних новин в Україні та чи не зникнуть надихаючі шотамівські тексти й кепшени зі стрічок українців.  

Артем Іпатов

співзасновник ШоТам, CEO

Ми схожі на героїв наших історій: хто і навіщо створив ШоТам

Нещодавно на сторінці ШоТам у соцмережах я побачив коментар приблизно такого змісту: «От раніше ви були круті, але коли отримали грант, змінилися». Можливо, я когось зараз розчарую, але ШоТам почався саме з гранту.

Озираючись, розумію, що історія медіа схожа на історії героїв наших кепшенів: двоє друзів-переселенців, божевільна ідея, перший «офіс» у пекарні.

Двоє друзів — це я та Сергій Колесніков: 2017 рік, ми обоє вже в Києві. Рідний Луганськ окупований. Як вимушені переселенці, ми болісно реагували на ту ситуацію, яка була в інфопросторі щодо тимчасово окупованих територій, невпевнену комунікацію держави (часто відірвану від реальності) й просто тонни фейків, які росія поширювала через усі можливі канали.

Ми розуміли, що не вистачає інформаційного продукту, який не залежатиме ні від політиків, ні від олігархів, та протистоятиме брехні й маніпуляціям рф. А головне — показуватиме, що не все так погано, як нам здається чи як нас хочуть переконати.

Про медіа навіть не йшлося. Максимум, про який ми тоді мріяли — це запуск інформаційної кампанії на фейсбуці на території Луганської та Донецької областей, але й на це потрібні були кошти. І тут доля звела нас із грантовим проєктом UCBI, який фінансувало Агентство США з міжнародного розвитку — так ми отримали грант на запуск і підтримку роботи офісу. І хай офіс тіснився в підсобці пекарні, саме там ми відчули, що великі зміни можна починати навіть з крихітної кімнатки без вікон.

Перший офіс ШоТам у 2017 році в підсобці пекарні. Фото: ШоТам

Як завірусити добро: чому хороші новини не закінчились 

Уже фірмовий шотамівський формат caption video не був на той час унікальним, але кепшени не були популярні серед українських медіа. Ми надихнулися Deutsche Welle, яке випускало короткі відеоролики для соцмереж, де звук не був змістовою частиною. Це інгредієнт номер один — форма.

Ми зайняли нішу добрих новин, яка в українському медіапросторі була не те, що не зайнята, — це була діра. Нас і досі, буває, запитують: «Де, ну де ви знаходите всіх цих героїв?». А вони ж завжди були — небайдужі, які гуртувались у ГО для захисту чи старту важливого, своїми руками ремонтували школи, розчищали козацькі цвинтарі, допомагали літнім людям.

Та це майже ніколи не звучало на широкий загал. У стандартну медійну адженду це просто не вписувалося — медіа звикли «лити трафік» через шок, негатив. Про щось добре було в кінці випуску секунд на 20-30 — достатньо, аби сказати, хто народився в зоопарку.

Ніхто не вірив, що добрі новини можуть збирати перегляди, реакції, лайки. Скажу чесно — бувало, я сам сумнівався й питав Сергія: «А що ми будемо робити, якщо хороші новини закінчаться?».

Але вони не закінчувалися. Більше того — їхня кількість росла. Секрет ось у чому: що більше ми підсвічували добрі справи та сміливі ініціативи, то більше людей вірили, що це можливо, і теж починали робити щось круте.

Перший мільйон зробили соняшники вздовж трас

Звісно, ми розуміли, що не кожна добра справа може стати віральним інфоприводом. Ми шукали історії, які захоплювали: вау, це відбувається в нас, в Україні!

Уже другий наш кепшен, опублікований у фейсбуці, зібрав мільйон переглядів. Це була історія Василя Рижука, який висівав уздовж автомобільних доріг соняшники та барвінок. Минуло сім років, а досі якісь теплі мурашки від неї — так це було просто й водночас велично.

Ми починали з соцмереж, і це дало нам можливість робити висновки про те, що працює, що не працює, для кого історії важливі, як відгукується аудиторія. На той момент це був непоширений підхід, бо більшість медіа не проводили навіть найпримітивнішу аналітику.

За кілька місяців ми створили сайт для ШоТам — єдиного медіа позитивних новин в Україні. Я монтував кепшени та займався SЕО, Сергій писав сценарії та статті. Ми провели перемовини з донорами, й вони погодили нам фінансування на розширення команди.

Журналісти підписувались на ШоТам і приходили працювати

Нас почали читати й дивитися дуже багато медійників, тому що можна було просто прийти до ШоТам і зібрати величезну кількість класних тем та героїв, які чомусь не потрапляли в стрічки національних видань. Журналісти, які йшли до нас працювати, казали, що втомилися розповідати про ДТП, олігархів чи зміни у вазі популярних співачок, а тут вони дійсно відчувають себе причетними до новин, які надихають на зміни.

Нечесно не сказати: нашою перевагою є те, що «директором» були і є ми самі — завдяки гранту в нас був час на пошуки й експерименти. Медіа, які фінансують бізнеси, політичні сили чи держава не мають такої можливості.

Команда UCBI із самого початку нашої співпраці наголошувала, що їхня фінансова підтримка тимчасова. Ми почали шукати комерційні проєкти, співзвучні з цінностями ШоТам.

Але так збіглося, що ось цей переломний момент, коли ми вийшли в самостійне плавання без інституційного фінансування, припав на перший рік ковіду. Це був одразу і шок, і мотивація, — ми банально не мали шансу збавити темп. 

Команда ШоТам, 2020 рік. Фото: ШоТам

Не пасивний споживач добрих новин, а Добродій

Для нас це було певним протиріччям: з одного боку, ми дуже хотіли, щоб позитивний контент був максимально поширений, тож не могли зробити його закритим; з іншого, — потрібні були кошти, щоб утримувати редакцію. Підписка була на той момент чи не єдиним варіантом зберегти незалежність як медіа.

Тож ми створили спільноту Добродіїв ШоТам для тих, хто щомісячно донатив на підтримку нашої роботи. Також залучали її учасників до деяких редакційних рішень — разом обирали, який соціальний бізнес чи проєкт ми підтримаємо інформаційно. На той момент публікація на платформах ШоТам уже давала для героїв історій чудовий результат: до них приходили підписники, клієнти, волонтери.

Під час пандемії благодійні Банки на підтримку улюблених проєктів стали звичним явищем, а повномасштабна війна взагалі дуже різко показала українцям, що якщо ти не підтримуєш щось гривнею, найімовірніше, результату не буде. Ти сьогодні даєш гроші, а завтра на фронт їдуть корч чи дрони. Вчора ти скинув на збір 100 гривень, а сьогодні на ці кошти волонтери вже ремонтують палату, де лежать евакуйовані діти. Цей громадянський вплив дуже пришвидшився.

На жаль, багато хто в Україні застряг в очікуванні: «Це має робити держава — не я». Але ж саме ті, хто не чекає, задають тренд: «Подивіться, як це може бути! Ось так ми зробили й не чекали!».

І тут важлива роль ШоТам як ретранслятора цих рішень. Ви хочете змін у своїй громаді? Подивіться, як і що зробили в іншій. Надихніться, покращіть, робіть.

ШоТам – 7 років. Листопад 2024 року. Фото: ШоТам

Чому донат для ШоТам — це інвестиція 

Коли почалось повномасштабне вторгнення, всі кошти, які нам задонатили Добродії за попередні два місяці, ми перерахували фонду «Повернись живим» — вірили, що так вони принесуть більше користі.

Сьогодні ми знову активізували донатну кампанію на підтримку ШоТам. Це не значить, що тепер ми конкуруємо за донати із ЗСУ чи евакуйованим притулком для песиків: донат для ШоТам — це інвестиція в інформаційну кампанію на підтримку проєктів та ініціатив, які продовжують рухати країну вперед.

Чи зупиниться ШоТам, якщо зараз не буде донатів? Ні. Ми робимо все, аби вигребти, але не знаємо, які виклики на нас чекають далі.

Співзасновник ШоТам Сергій Колесников нині служить в секторі зв’язків з громадськістю Окремої президентської бригади імені Богдана Хмельницького. Фото: сторінка Сергія на фейсбуці

Що не так із «Так вам і треба, грантожери!»

Протягом останніх двох років ми працювали з грантовими проєктами, якими дуже пишаємось. Це були суперважливі теми: ми інформаційно підтримували евакуйовані та релоковані бізнеси, ветеранські проєкти, ініціативи жіночого лідерства, підсвічували відбудову та роботу волонтерів. 

Зі зрозумілих причин розраховувати на підтримку держави чи бізнесів у цій кампанії ми не могли, тож цю важливу роботу фінансували партнери та донори з-за кордону. Це була не просто інформаційна кампанія — це була кампанія, яка мала вплив і запускала якісь зміни. Хтось побачив сюжет про те, як молодь прибирає у своєму селі, і зібрав друзів у своїй громаді; хтось почав шукати грантові можливості, надихнувшись історією про те, як двоє ветеранів запустили бізнес на делікатесному кав’ярі.

Коли в січні 2025 року стало відомо про зупинку програм допомоги від USAID, це було ударом і для нашого медіа, адже ми мали з ними багато довготривалих проєктів.

Мене дуже засмучує реакція частини нашого суспільства на новини, що багато українських інформаційних і культурних проєктів без грантової підтримки США ризикують зупинитися. Засмучує, коли пишуть: «Ага, тобто ви не незалежні!», «Так вам і треба, грантожери» тощо.

Найбільше мене тривожить доля медіа на прифронтових територіях — чи можуть вони сподіватись на підтримку держави чи місцевих бізнесів замість іноземних грантів? Навряд. Чи потрібні там прогресивні незалежні видання? Дуже потрібні.

Або ж візьмемо медіа, які спеціалізуються на антикорупційних розслідуваннях — для них неможливо існувати на комерційній основі, бо влада в будь-який момент може натиснути на власників бізнесу, який їх підтримує. Тобто чи не єдиним варіантом лишаються гранти.

Артем Іпатов на заході з комунікацій від ШоТам для представників та активістів з п’ятдесяти громад України. Жовтень 2024 року. Фото: ШоТам

Проблема не лише в тому, що через зупинку грантових програм можуть зникнути важливі проєкти, а й у тому, хто прийде на місце незалежних журналістів на деокупованих територіях, на місце розслідувачів, фактчекерів і просвітників, роботу яких фінансували американці. Якщо з українського медіаринку як інституційна підтримка підуть американці, на їхнє місце прийдуть китайці та росіяни — ці пропозиції вже звучать.

Що буде з ШоТам: більше облич та експорт добрих новин

Наразі ми зупинили пʼять наших дуже важливих проєктів, зокрема про громади та боротьбу з фейками. Відповідно, зупинили співпрацю з журналістами, фактчекерами, відеооператорами, режмонтами. Відмовились від енергонезалежного офісу в Києві. Відклали запланований ребрендинг нашого сайту. Розпочали нову кампанію із залучення донейтерів для ШоТам. Це болючі, але наразі необхідні рішення. 

Я вважаю ШоТам досить стійкою організацією в плані стратегування. Минулого року ми проводили стратсесію щодо плану в трьох кризових варіантах розвитку подій, але, скажу чесно, саме втрату таких потужних і надійних донорів ми не розглядали.

Тим не менш, зараз ми частково реалізуємо одну з запасних стратегій, які розробили — розширюємо адженду, з якою буде працювати медіа, плануємо запустити англомовну версію проєкту на закордонну аудиторію, додаємо нові формати.

ШоТам занадто довго був проєктом «без облич», і ми самі якоюсь мірою привчили свого глядача, що він отримує улюблений контент і не задумується, скільки людей над ним працювали.

Тож запуск авторських відеорубрик і подкасту — це одна зі стратегій прояву та розбудови бренду ШоТам.

Ми — той самий друг, який не дає розкиснути: як підтримати ШоТам

Сьогодні питання готовності українців підтримувати наш контент гривнею відіграє не стільки матеріальну, скільки мотиваційну роль — ми не хочемо робити контент заради контенту. 

ШоТам почався як медіа, яке пропагує добрі зміни, надихає діяти, а в час повномасштабної війни ми стали таким собі подорожником для менталочки українців. Якщо зайти в коментарі під нашими відео, там сотні людей пишуть про те, як контент допомагає їм не опускати руки та «тримати свою зозуленьку». Ці коментарі — це одночасно й ціль, і результат нашої роботи.

Коментарі підписників у соцмережах ШоТам. Фото: ШоТам

Мабуть, у кожного є такий друг чи знайомий, який дивовижним чином вміє віднаходити рятівні соломинки позитиву в найбезпросвітніші моменти. Так ось, питання донатів для ШоТам наразі стоїть так: чи потрібен вам такий друг в українському медіапросторі? 

Якщо так, підтримайте ШоТам підпискою або разовим донатом, аби добрі новини не зникли з українського інфопростору.

Читати далі

Культура

На Google Arts&Culture виклали роботи українських мисткинь-шістдесятниць

Опубліковано

Український інститут презентував проєкт «60-ті. Втрачені скарби», який виклали на платформу Google Arts&Culture. Нова колекція містить роботи та історію життєвого шляху Алли Горської, Галини Зубченко, Любові Панченко та інших представниць шістдесятництва.

Про це повідомили в Українському інституті.

Що відомо про проєкт

Новий проєкт створили у межах колекції «Українські митці крізь віки». У ньому розповіли про мисткинь-шістдесятниць, роботи яких частково або повністю втратили через політичні репресії та цезуру в СРСР.

У колекції розповіли про таких мисткинь:

Автопортрет Людмили Семикіної. Фото: Google Arts&Culture

«Художниці не лише підтримували дисидентський рух в Україні, за що зазнали репресій з боку радянської влади, але також своїм прикладом відстоювали феміністичні ідеали та кожна у свій спосіб боролися за права жінок»‚ — написали в установі.

Читайте також: Видавництво «Основи» започатковує нові серії з книгами про літературу

В Українському інституті нагадали, що шістдесятництво — літературно-мистецька та суспільно-політична течія серед української інтелектуальної еліти наприкінці 50-х – на початку 70-х років 20 століття. Вона сформувалася у період тимчасової «відлиги» радянського режиму.

«Українські митці крізь віки» є частиною проєкту «Україна поруч» (Ukraine is Here) на платформі Google Arts & Culture. Проєкт створили у співпраці з Міністерством культури та інформаційної політики.

Нагадаємо, що Starbucks випустив дизайнерські чашки від художника українського походження (ФОТО).

Фото обкладинки: робота Алли Горської «Козак Мамай» на Google Arts&Culture

Читати далі

Культура

Starbucks випустив дизайнерські чашки від художника українського походження (ФОТО)

Опубліковано

Художник, ілюстратор та мураліст Міша Тютюнник народився в Україні, а у сім років разом із родиною переїхав у США. У березні 2025 року Starbucks випустив колекцію чашок із дизайнами Тютюнника у межах проєкту Starbucks Artist Collaboration.

Про це повідомили у Starbucks.

Про Тютюнника та його творчість

У межах проєкту Starbucks Artist Collaboration мережа кав’ярень відкриває та популяризує митців з усього світу. Тютюнник розповів, що з дитинства займався мистецтвом та відвідував музеї. Коли його родина переїхала до США, він відкрив для себе попкультуру та сучасне мистецтво.

У колекції художник використав переплетені форми, яскраві кольори та фігурні абстракції — нагадування про зв’язок між усіма живими істотами. Мережа випустила три чашки, кожна з яких представляє різні аспекти людського досвіду:

  • «Міське життя»;
  • «Природний ліс»;
  • «Небо».
Фото: сайт Starbucks

Читайте також: Українська гра про Гуцульщину зібрала понад 45 000 доларів на Kickstarter

Зараз він живе у Нью-Йорку та використовує свою творчість для досліджень соціальних та екологічних проблем. Його нова колекція чашок заснована на переконанні про взаємопов’язаність людей та природи.

«Все єдине. Ми є частиною цього. Природа — це частина цього. Місяць, зірки, небо — все це частина життя, яке ми знаємо», — розказав митець.

Фото: фейсбук-сторінка Міші Тютюнника

Нагадаємо, що Skvot запустив безплатний курс із графічного дизайну жестовою мовою.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Міші Тютюнника

Читати далі

Шопочитати

Суспільство14 години тому

Шо там у ШоТам або навіщо інвестувати в добрі новини для українців

На тлі зупинки грантової підтримки від Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) чимало українських медіа...

Суспільство2 дні тому

«Пам’ять у наших руках»: як мама та донька створили кондитерську на честь загиблого батька-військового 

Після загибелі свого чоловіка-військового Михайла киянка Наталя Реуцька не могла змусити себе бодай спробувати спекти...

Культура4 дні тому

Народні співи біля моря. Ці жінки відроджують українські традиції в Одесі

Стереотип про те, що всі в Одесі мають певну «культурну автономність» спростовують одеситки з гурту...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

З чоловічого піджака в жіночий: як українка зробила бізнес на переробці старих речей

Поки міжнародні фешн-ритейлери щороку нарощують виробництво, вони дають нове життя одягу українських брендів. Жінки з...