Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Що ви знаєте про Григорія Сковороду?

Опубліковано

Сковорода народився у вільній козацькій родині Сави та Пелагеї. А де саме?

Фото: freeradio.com.ua.
Правильно! Неправильно!

Майбутній філософ народився 3 грудня 1722 року у Чорнухах на Полтавщині. Батько – Сава Сковорода – був козаком, а в мирний час продавав вино та займався шинкуванням.

Григорій Сковорода був талановитим педагогом і ніколи не карав учнів та не бив різками. Водночас філософ мав власну систему оцінювання – замість балів. Яку «оцінку» міг отримати найкращий учень?

Правильно! Неправильно!

Учнів, які схоплювали все на льоту, філософ називав "зверок вострий", за хороші відповіді можна було отримати оцінку "вельми тямкий", а якщо тексту було забагато і не в тему, то варто очікувати на "повне безглуздя".

Що найбільше в житті цінував Сковорода?

Фото: starylev.com.uа.
Правильно! Неправильно!

Найбільше Сковороді імпонує саме спокій. Зокрема, у його творі «Ой ти, пташко жовтобоко» є такі слова: «Нехай у тих мозок рветься, хто високо вгору дметься. А я буду собі тихо коротати милий вік. Так мине мене все лихо, щаслив буду чоловік».

Образ чого згадується у творах Сковороди понад 1000 разів?

Правильно! Неправильно!

Так-так, у творах Сковороди образ серця з’являється 1146 разів. Для нього серце – єство людини, таємнича Божа іскра, що є в кожному з нас. А водночас – бездонна душевна глибина та «арена вічної борні добра та зла». Зрештою, ви точно чули таку цитату філософа: «Всяк є тим, чиє серце в нім».

На якому з цих музичних інструментів Сковорода не вмів грати?

Правильно! Неправильно!

Музикою Гриць захопився ще в дитинстві. Почалося все зі звичайної сопілки, вирізаної з гілки дерева. А в зрілому віці Григорій Сковорода вже грав на флейті, скрипці, бандурі та гуслях. І саме флейта була постійною супутницею філософа під час мандрів. Для нього музика була чимось чарівним, всесильним, особливим: «Музика – це великі ліки в скорботі, втіха в печалі, забава в щасті».

Сковорода захоплювався Харковом та по-особливому любив це місто. Настільки, що вигадав для нього власну назву. Знаєте, яку?

Правильно! Неправильно!

Сковорода назвав Харків Захарполісом, тобто містом Захара на честьбіблійного пророка Захарії.

А як називав Григорій Савич себе?

Правильно! Неправильно!

Сковорода називав себе «Варсава», що дослівно означає «син Сави» – «Савич». А оскільки ім’я батька філософа означає «сокій», то маємо повну розшифровку такого псевдоніму – «Син спокою».

Сковорода був вегетаріанцем і не вживав м’яса. На його думку, воно…

Фото: gwaramedia.com.
Правильно! Неправильно!

Саме так, розпалює плоть. У листах до Михайла Ковалинського Григорій Савич радив не вживати м’яса, оскільки воно «розпалює плоть».

Попри відмову від м’яса, мислитель обожнював сир. Вгадаєте, який саме?

Правильно! Неправильно!

Сковорода не просто любив, а обожнював сир! Саме цей продукт був для нього чи не найкращим подарунком. Але особливо захоплювався автор пармезаном.

Хто з сучасних український авторів назвив Сковороду «першим українським хіпі».

Правильно! Неправильно!

«Першим хіпі» в Україні Григорія Сковороду назвив Юрій Андрухович. Визначення може здаватися доволі нестандартним як для легендарного філософа. Утім з погляду сучасності він і справді був «неформалом», що жив за власними принципами та законами.

Для чого студенти Києво-Могилянської академії щороку збираються біля пам’ятника Сковороді?

Фото: vechirniy.kyiv.ua.
Правильно! Неправильно!

Так, усе доволі прозаїчно й просто – щороку студенти влаштовують акцію «Чистий Сковорода» та миють пам’ятник видатному філософу. А ще вірять, що цей «обряд» дозволяє легше впоратися із наступною сесією.

Що ви знаєте про Григорія Сковороду?
Йой. Здається, світ ловив-ловив і все ж спіймав вас. Небагацько правильних відповідей, але це чудовий привід, аби дізнатися більше про Григорія Сковороду! А ще не забудьте поділитися цим тестом із друзями, можливо, вони ще не знають про хіпі, фаната сиру та вегетеріанця Сковороду.
Ще зовсім трохи, і світ не зміг би вас спіймати! Непоганий результат, ви точно цікавилися постаттю Сковороди та бачили його не лише на 500-гривневій банкноті. Поділіться цим тестом із друзями, аби перевірити, чи зможуть вони повторити ваш результат.
Скільки-скільки балів? Що ж, світ дуже засмучений, але визнає, що так і не зміг вас спіймати! Чудовий результат! Схоже, філософія та погляди Сковороди у чомусь є близькими для вас. Поділіться цим тестом із друзями, аби перевірити, чи зможуть вони дати стільки ж правильних відповідей.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

В Україні запустили платформу для боротьби зі злочинами ненависті щодо ЛГБТКІ+

Опубліковано

Організація Gender Stream запустила новий проєкт «ВАРТОВІ», який допомагає боротися зі злочинами на ґрунті ненависті до ЛГБТКІ+ людей. Платформа надає юридичну та адвокатську підтримку постраждалим і документує правопорушення.

Про це повідовляють на сайті організації.

Юридична допомога

«ВАРТОВІ» працюють із випадками фізичного насильства, убивств, дискримінації, порушень прав і злочинів, пов’язаних із сексуальною орієнтацією чи гендерною ідентичністю. Серед напрямів — аналіз, моніторинг, освітня діяльність і адвокація.

«Ми прагнемо, щоб кожен і кожна, хто постраждав від злочинів ненависті, отримали підтримку, а винні відповідали за свої дії», — зазначила Ольга Полякова, очільниця Gender Stream.

Допомогу можуть отримати не лише представники та представниці ЛГБТКІ+ спільноти, а й їхні союзники та батьки.

Читати також: В Україні вийшов трейлер документального фільму про ЛГБТК+ спільноту під час війни

Співпраця з поліцією

Проєкт активно співпрацює з правоохоронцями, допомагаючи розпізнавати злочини ненависті. Для поліції організовують тренінги та надають супровід у роботі над такими випадками.

«Складність у фіксації подібних злочинів залишається проблемою через відсутність чітких механізмів реагування. «ВАРТОВІ» прагнуть змінити цю ситуацію, допоки не буде ухвалено законопроєкт 5488», — наголошують в організації.

Детальніше про ініціативу — за посиланням.

Нагадаємо, що в Україні знімають документальний фільм про жінок-військових.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві збудували унікальний параметричний міст із криволінійним дизайном (ФОТО)

Опубліковано

Архітектурне бюро Archimatika реалізувало інноваційний проєкт у житловому комплексі «Файна Таун». Параметричний міст став частиною пішохідної променади від будівлі KAN Development та прикладом сучасної архітектури з елементами біоніки.

Про це повідомляє агенство в соціальних мережах.

Міст має просторово викривлену поверхню, яка змінюється в трьох вимірах. Його виконали з монолітного залізобетону, створивши практично суцільну конструкцію. Кожна ділянка мосту унікальна за формою, положенням у просторі та габаритами.

Через складність дизайну команда розробила індивідуальну опалубку для будівництва.

«Кожна похибка, навіть мінімальна, могла стати критичною, тому проєкт умовно поділили на 200 сегментів і для кожного підготували додаткові креслення», — зазначають в Archimatika.

Читати також: У Києво-Печерській лаврі реставрують великий іконостас (ФОТО)

Біоніка в Україні

Подібні криволінійні форми вже давно популярні у світі, зокрема завдяки творчості архітекторки Захи Хадід. Проте для України це один із перших подібних досвідів. У бюро підкреслюють, що такі конструкції — це виклик, який потребує бездоганної координації між проєктувальниками та будівельниками.

Нагадаємо, що унікальне панно «Пори року» відреставрують і передадуть до музею (ФОТО).

Фото: інстаграм Archimatika.

Коментарі

Читати далі

Культура

У Києво-Печерській лаврі реставрують великий іконостас (ФОТО)

Опубліковано

Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» анонсував реставрацію великого іконостаса Успенського собору — однієї з головних святинь лаврського комплексу. Підготовчі роботи вже стартували.

Про це повідомляють у фейсбуці заповідника.

Як проходитиме реставрація

За 25 років на іконостасі з’явилися значні пошкодження:

  • відшарування шпаклівок разом із сусальним золотом;
  • руйнування фарбового шару;
  • ймовірні деформації дерев’яної основи.

Фахівці планують використати будівельне риштування, щоб детально обстежити стан верхніх частин іконостаса, бо без цього неможливо точно оцінити обсяг робіт:

Читати також: У Бучі майже відновили пошкоджений обстрілами будинок (ФОТО)

Підтримка від «Української Лаври»

Фінансування реставрації взяв на себе Благодійний Фонд «Українська Лавра» Олега Марголина.

Завдяки цьому фонду раніше вдалося успішно відновити малий іконостас Успенського собору. П’ять реставраторів за три місяці відновили позолоту, фарбове покриття та провели шпаклювання.

Нагадаємо, що унікальне панно «Пори року» відреставрують і передадуть до музею (ФОТО).

Фото: фейсбук «Києво-Печерської лаври».

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

Вчать людей не опускати руки: як працює перша інклюзивна «Сенсотека» у Львові

Андрій Станько зі Львова втратив зір у дитинстві. Попри це, він самостійно освоїв озвучений телефон,...

Суспільство1 тиждень тому

Хащі в кожну хату: волонтерка зібрала 350 тисяч гривень для ЗСУ квітами

«Ледебурія та шлюмбергера за донат від 120 гривень» — схожими повідомленнями ця жінка починає ледь...

Суспільство2 тижні тому

«Після 24 лютого жодного разу не зустрічав Новий рік удома». Про що мріють військові у 2025 році

Для військових 31 грудня — це ще один день боротьби. Хтось зустрічає Новий рік в...

Економіка і бізнес3 тижні тому

«Летять» лише до добрих людей. Крафтярка на кріслі колісному виготовляє голубок, як у фільмі «Сам удома»

Марія сидить посеред кімнати на кріслі колісному та старанно фарбує в білий колір прикрасу у...