

Суспільство
Таємничі підземелля та цілющі джерела. Шість місць на Волині, які ви точно запам’ятаєте
Таємничі підземелля, козацькі стежки та цілющі джерела. Все це чекає на охочих відправитися в подорож Волинською областю. Тут можна відпочити з користю: доторкнутися до історії й гарно провести вільний час. Завітавши до Волині, не забудьте скупатися в неймовірних озерах, випити цілющої джерельної води та пройтися місцями відомої битви минулого. Ми зібрали шість найкращих туристичних місць, які точно вартують уваги. У переліку не лише Луцьк, а й місця неподалік з ним.
Луцький замок князя Любарта
Погляньте на купюру у 200 гривень. Помітили там замок Любарта? Луцьк знає його як найстарішу будівлю. Її будівництво розпочали ще у 1350-ті роки на місці колишнього поселення, що виникло в далекому Х столітті. Форма замку нагадує рівносторонній трикутник із випнутими сторонами й відстанями між вежами у 100 метрів. Висота стін становить приблизно 12 метрів над валом. Товщина сягає до 3 метрів. Науковці колись підрахували, що загалом під час будівництва замку використали до 5 мільйонів цеглин. Стіни й вежі вимурувані у готичній системі кладки. На стінах містяться бойові галереї з бійницями.

Особлива атмосфера місця Середньовіччя відчувається ще перед мурами. Сьогодні Луцький замок — це цілий музейний комплекс. На другому поверсі В’їзної вежі ви можете переглянути виставку «Плитниця», де експонуються старовинні будівельні матеріали, знайдені під час археологічних досліджень. Не полінуйтеся піднятися на оглядовий майданчик вежі, з якого відкривається вигляд на старе місто. У нижньому ярусі Владичої вежі можна потрапити у середньовічну в’язницю. Ярусом вище — виставка замкової зброї з арсеналом XV-XVII століть. А на двох верхніх ярусах вежі розмістився єдиний в Україні музей дзвонів.
Як дістатись: Луцьк, вул. Кафедральна 1А
Шацький національний природний парк
Не можемо оминути увагою й це місце, адже воно доволі популярне серед українців та туристів. Унікальний куточок на території України, що поєднує цілюще повітря, величні ліси, піщані пляжі та срібну воду озер. Парк створили у 1983 році в Шацькому районі Волинської області. Зараз його площа займає більш як 49 тисяч гектарів. Велика цінність цієї землі — це озера, яких 24 на території парку. Тут розташований Світязь — найбільше озеро України. Вважається, що до складу води в ньому входять частинки срібла і гліцерин, що омолоджують шкіру і добре впливають на загоєння ран. Також цікавими є такі озера як Пулемецьке, Луки, Перемут, Люцимер, Пісочне тощо.

Шацький природний парк — це хороше місце для спокійного і тихого відпочинку на природі. Вода в озерах чиста, навіть мінералізована, тож там спокійно можна купатися. Також ви зможете покататися на човнах, каяках, сапах і вейкбордах. А ще радимо пройтися лісами: побачите різноманіття лікарських трав і велику кількість грибів. На Шацькі озера часто приїжджають, щоб порибалити. Тут водиться щука, окунь, плотва, карась і вугор, а ще є раки.
Як дістатись: з Луцька можна доїхати на власному авто (приблизно 160 км) або міжміським автобусом
Луцькі підземелля
Ці місця цікаві тим, що вони мало досліджені, наповнені переказами та легендами. Підземні лабіринти були створені ще в XVI-XVIII століттях. Дослідники виявили понад 50 підземних приміщень, де знайшли чимало побутових речей і знарядь праці. Наприклад, під костелом святого Павла і Петра виявили тюремний комплекс з камерою на одну людину. За легендою, підземні ходи з’єднували Луцьк з навколишніми селами Шепелем, Жидичином, Оликою тощо.

Тут можна перенестися на кілька століть назад і побувати на місці справжніх в’язнів завдяки цілому тюремному комплексу підземелля. Камери вражають своїми розмірами — приблизно 50 квадратних сантиметрів кожна. Посеред тюрми розташований колодязь, а поза її межами — склеп. Екскурсії лабіринтами проводять щоденно о 10:00, 12:00, 14:00 та 16:00. Квиток для дорослого коштує 50 гривень, дитячий (від 10 років) і студентський — 25.
Як дістатись: Луцьк, вул. Кафедральна, 6
Оконські джерела
Джерело в селі Оконськ, що не замерзає, називають поліським дивом і чудом природи. За переказами, життєдайну Оконську воду пили повстанці Северина Наливайка та козаки Богдана Хмельницького. Вода тут дійсно специфічна. Температура її в озері протягом року не змінюється і становить дев’ять градусів. До того ж вона настільки чиста, що в ній навіть можна розводити таку примхливу рибу як форель.

Тут ви зможете випити смачну джерельну воду та набрати її з собою в дорогу — вона зберігає свою свіжість протягом декількох днів. Для цього біля джерел обладнали спеціальний вивід води. Вважається, що вода тут додає життєвих сил, а саме місце має сильну позитивну енергетику. Поблизу водойми — місце для стоянки автомобілів, кав’ярня, майданчик для огляду та фотографування.
Як дістатись: доїхати до Оконських джерел, які розташовані за 70 кілометрів від Луцька, можна на автівці трасою Р14
Читайте також: Подорожуємо Прикарпаттям: сім неймовірних місць, які точно вартують уваги
Музей технічного прогресу
Не так давно, у серпні 2018 року, до цікавинок Волині додалася ще одна. У Луцьку відкрили дивовижний музей науки й техніки. Це місце наочно демонструє новому поколінню українців, які винаходи існували до них. Це єдиний музей такого роду в України. Тут можна побачити понад тисячу раритетних винаходів, які ще вчора були повсякденням.

Потрапивши всередину, відчуєте себе, ніби в магазині 90-х років минулого століття. На вітринах виставлені раритетні телефони, прадавні вили, лопати, праски та ткацькі станки. А ще в музеї зберігається неймовірна колекція годинників, які дивують розмірами та формами, та колекція радіотехніки. Діти тут зможуть покерувати роботами-боксерами та шпигунами, подивитися на роботанець та влаштувати танкову битву. Вхід коштує 100 гривень. Працює музей в будні з 12:00 до 20:00 та у вихідні з 11:00.
Як дістатись: Луцьк, вул. Карбишева, 1
Меморіальний комплекс «Поле Берестецької битви»
Ви точно чули про доленосну битву козаків з поляками під Берестечком під час Національно-визвольної війни у середині XVII століття. Тоді армія Богдана Хмельницького зазнала поразки. Ця неабияк вплинуло на подальший розвиток історії України. Тепер на цьому місці — меморіальний комплекс «Поле Берестецької битви», відомий також як «Козацькі Могили».

На місці комплексу ви зможете побачити історичні пам’ятки, які збереглися до наших днів. Серед них — козацький цвинтар в урочищі Монастирщина, де розташовані поховання козаків із надмогильними кам’яними хрестами. А ще тут є озерце Козакова Яма, яке пов’язують із героїчним подвигом останнього з трьохсот козаків. Пройтися зможете й островом Гайок (місце бою і героїчної смерті 300 учасників Берестецької битви), місцями козацьких переправ та урочищем Попів Горб. Відчути дух героїчної битви допоможуть й експонати XVII століття в музею, знайдені на полі Берестецької битви. Серед них — зброя козаків та повстанців та їхні особисті речі.
Як дістатись: з Луцька можна дістатися на власному авто (приблизно 65 км) або міжміським автобусом
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel
Суспільство

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Хто здобув відзнаку «Варті»
До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.
77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.
Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.
За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.
Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.
Разом із цим відзнаку отримали:
- всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
- Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
- Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
- благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
- Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.
«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.
Переможці за обсягами гуманітарних вантажів
Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:
- благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
- благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
- благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
- громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
- благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
- «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
- громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
- благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
- благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
- міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).
Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.
Як вручали нагороди
Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Про відзнаку «Варті»
«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.
Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.
Фото: «Нова пошта»