Ще декілька років тому Євгенія, молода підприємниця з Дніпропетровщини, і не могла уявити, що її хобі – сироваріння – переросте в успішний бізнес. На своїй земельній ділянці у маленькому селі Зелений Гай, сім’ї Євгенії вдалося побудувати прибуткову ферму «з нуля». Зараз ця ферма стала культурним осередком громади, де проводяться екскурсії та творчі вечори.
Бізнес також займається порятунком тварин та допомагає ветеранам і ветеранкам відновити ментальне здоров’я. Фермою навіть зацікавилася популярна стрімінгова платформа Netflix. Незважаючи на відключення електроенергії та постійні загрози через війну, ферма демонструє приклад економічної стійкості та незламності. Про шлях молодої підприємниці до побудови успішного соціально-відповідального бізнесу читайте далі.
Шукали дачу, а знайшли нову домівку
Декілька років тому Євгенія з родиною шукала місце, де можна було б перепочити від метушні міського життя. Молода підприємниця розповідає, що вони мріяли про затишний дім, де можна було б перебувати влітку та насолоджуватися відпочинком на природі. Під час огляду однієї із земельних ділянок сім’я Євгенії зрозуміла, що це не просто місце для короткотривалого відпочинку, це те місце, де вони б хотіли залишитися жити.
Євгенія займалася виготовленням домашнього сиру у якості хобі, а захопилася справою сироваріння молода підприємниця ще на Алясці, де вона брала участь в програмі Work and Travel. Потім відвідала ще 50 країн, де збирала рецепти та вчилася у майстрів, щоб удосконалити свою техніку сироваріння. Переїхавши на свою садибу, чоловік запропонував Євгенії спробувати розпочати свій власний бізнес, побудувати ферму та продавати сир власного виготовлення.
Спочатку сім’я думала використовувати молоко, купуючи його у місцевих постачальників. Проте якість молока їх не задовольняла, тому вони прийняли рішення придбати свою першу теличку. Пізніше сім’я придбала інших тварин, а деяких тварин передавали після евакуації з прифронтових територій на Донбасі. Так, звичайна садиба почала перетворюватися на справжню ферму.
Офіційно сироварня «Зелений Гай» відчинила свої двері в травні 2021 року, однак ще до відкриття сім’я Євгенії встигла провести на фермі випускний із дитячого садочку для своєї дочки. Кадри з випускного потрапили до об’єктиву місцевої блогерки, і про ферму заговорили, сюди почали приїжджати гості на екскурсію.
«На екскурсіях ми розказуємо історію нашої ферми. Як ми навчилися бути фермерами. Розказуємо історії врятованих тварин. Ці екскурсії надихають людей. На цих екскурсіях люди і сміються, і плачуть разом з нами»
Розуміючи, що бізнес може не тільки приносити прибуток, а й бути корисним для громади, Євгенія поставила собі за мету стати прикладом для молодих підприємців і показати на власному досвіді, як можна будувати соціально-відповідальний агробізнес та сприяти процвітанню українського села.
Стрімкий розвиток ферми та впровадження інновацій
Ферма не тільки займалася сироварінням. Євгенії з сім’єю вдалося запустити й інші активності, такі як кінна, садова та арт-терапії, зелений туризм, проведення екскурсій та культурних заходів задля збереження культурної спадщини регіону.
Бажаючи бути на вістрі інновацій у сільському господарстві, Євгенія розпочала впровадження на фермі передових технологій, таких як використання модульного обладнання молочної ферми, яке легко розширюється та має автоматичні доїльні лінії, де корови можуть насолоджуватися класичною музикою та смакувати артезіанською водою.
На фермі встановили ємності для фільтрації, які ефективно збирали, зберігали та фільтрували дощову воду, а також перетворювали рідкі відходи на добриво.
У лютому 2022 розпочалося повномасштабне вторгнення росії на українські землі. Євгенія пригадує:
«В перший день повномасштабки ми чистили зброю, збирали всю свою амуніцію. Розробили план захисту території. Були готові до всіх варіантів. Слава Богу, ці варіанти не знадобилися. В перший же день через нас їхали люди з Харкова, Маріуполя. Всі з тваринами були. Так ми стали своєрідним шелтером і почали приймати людей з тваринами»
Ферма не тільки приймала евакуйованих тварин, а й допомагала їм реабілітуватися. Саме в «Зеленому Гаю» вперше в Україні протезували віслюка, який й зараз проживає на фермі. Свійські тварини залишалися тут жити, а диких тварин Євгенія з сім’єю передавала далі в спеціалізовані заклади.
В серпні 2022 року на територію ферми впала ракета, яка чудом не вибухнула. Проте цей випадок приніс дуже багато шкоди: 10 тварин загинуло, були пошкодження загонів, знищені усі корма на зиму. Важко було і в період блекаутів.
Не зважаючи на усі виклики, ферма продовжувала виробляти сир, давати прихисток евакуйованим тваринам і показувати приклад стійкості та незламності. Євгенія називає своїх працівників «супергероями». Завдяки завзяттю команди «Зеленого Гаю», допомозі місцевої громади і пожертвам з усього світу, бізнес вистояв та впевнено продовжив свій шлях успіху.
Грантова допомога та оптимізація виробництва
Розмірковуючи про подальший розвиток бізнесу, Євгенія вирішила спробувати почати подавати заявки на грантові програми для бізнесу, щоб отримати додаткове фінансування для оптимізації виробництва та підвищення його ефективності. Євгенія каже, що спочатку боялася подавати заявки, бо думала, що нічого не вийде. Проте за підтримки менторів, команда швидко усьому навчилася. Євгенія пригадує, що був період, коли вдень вони працювали, а вночі писали грантові заявки.
Коли Євгенія вперше почула про грантову підтримку програми USAID «Мріємо та діємо», то одразу вирішила взяти участь у конкурсі. Євгенія каже, що її дуже привабила назва програми, адже вони й самі вміють «шалено мріяти та сміливо діяти». Програма USAID «Мріємо та діємо» підтримує молодіжне соціально-відповідальне підприємництво в Україні через надання фінансування та менторства. Євгенія переживала, що її бізнес може не пройти процес відбору, проте її хвилювання було марним, адже ферму «Зелений Гай» було обрано, і бізнес отримав грантову допомогу.
За кошти, отримані в межах грантової підтримки, бізнес Євгенії придбав дводверну кабіну для трактора, що забезпечує безперебійну та комфортну роботу на полях. Завдання, виконання яких колись займало більше 5 годин, тепер можна завершити за півгодини. Нове обладнання допомогло зекономити час, що витрачається на прибирання та транспортування кормів за несприятливих погодних умов, що, у свою чергу, підвищило ефективність виробництва. Хоча повна економічна вигода ще не підрахована, Євгенія впевнена, що за кілька місяців їхні очікування будуть підтверджені успішними показниками. Молода підприємниця також додає:
«Зараз ми впевненні, що з такою технікою нам не треба буде зупиняти виробництво, коли стовпчик термометру опускається нижче -15 градусів»
Завдяки менторській підтримці, яку також було надано в межах програми, Євгенія змогла успішно поєднати бізнес та соціальну складові свого агропідприємства. Менторство допомогло бізнесу чітко визначити свої майбутні стратегічні цілі та окреслити майбутній шлях розвитку. Євгенія зазначає, що найголовніше те, що тепер у неї є надійна мережа контактів, до яких вона може звернутися, коли стикається зі складними запитаннями, на які важко знайти відповідь.
«Працюємо далі та мріємо про перемогу»
Ферма «Зелений Гай» – це яскравий приклад успішного соціально-відповідального підприємства, яке приносить прибуток. Ця ферма не тільки виробляє смачні та якісні сири, але й виступає у якості культурного осередку громади. Тут проводяться екскурсії українською, англійською та італійською мовами, організовуються творчі вечори.
«Ми більше ніж ферма. Ми відтворюємо історію краю, ми працюємо з молоддю. Всі приміщення ферми відкриті для споживачів та інших фермерів. Ми передаємо свої знання далі»
Минулого року до ферми завітала знімальна група Netflix, яка провела на фермі 9 місяців та навіть їздила до Херсонщини, щоб зафільмувати, як команда Євгенії рятує тварин з-під обстрілів. Вже цього літа кадри цього документального фільму зможе побачити увесь світ.
Наразі на території ферми перебуває більше 600 тварин, серед яких коні, косулі, лані, нутрії, бобри, павичі, страуси, фазани. Тут проходять сесії психологічної реабілітації для ветеранів та ветеранок. На ферму також приїжджають волонтери з усієї України та світу.
Євгенія не втрачає ентузіазму і планує й надалі розвивати свій бізнес, подаватися на інші грантові програми для того, щоб придбати додаткове устаткування для ферми. Молода підприємниця планує розвивати й надалі зелений туризм. Планується встановлення сонячних панелей на фермі, щоб забезпечити автономність підприємства у період можливих відключень електроенергії.
Ферма “Зелений Гай” стала не лише місцем виробництва якісних продуктів, але й символом надії та стійкості в очах місцевої громади. Незважаючи на виклики, Євгенія сподівається на майбутнє, сповнене нових можливостей та досягнень.
«Працюємо далі та мріємо про перемогу,» – підсумовує молода підприємниця.
Програма підтримки бізнесу реалізовується в межах програми USAID «Мріємо та діємо», яка виконується IREX у партнерстві з Making Cents International.
Нагадаємо, що черкасець Святослав Михайлюк став другим українцем в історії, який вийшов у фінал НБА.
Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.
Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.
Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.
15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у рамках якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму, дитини, дитинство якої наповнене дорослими труднощами.
Про це повідомляють представники благодійного фонду.
Які діти отримають подарунки?
Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування.
Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».
«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця БФ Твоя опора Валерія Татарчук.
Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративна косметика, колонка, щоб слухати улюблену музику, кінетичний пісок, термос для чаю, розмальовка, теплий шарф.
Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України постійний партнер акції компанія «Нова Пошта».
З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.
Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).
Коментарі