Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Сироваріння, порятунок тварин та екскурсії: як екоферма на Дніпропетровщині стала серцем громади і героєм документалки Netflix

Опубліковано

Ще декілька років тому Євгенія, молода підприємниця з Дніпропетровщини, і не могла уявити, що її хобі – сироваріння – переросте в успішний бізнес. На своїй земельній ділянці у маленькому селі Зелений Гай, сім’ї Євгенії вдалося побудувати прибуткову ферму «з нуля». Зараз ця ферма стала культурним осередком громади, де проводяться екскурсії та творчі вечори.

Бізнес також займається порятунком тварин та допомагає ветеранам і ветеранкам відновити ментальне здоров’я. Фермою навіть зацікавилася популярна стрімінгова платформа Netflix. Незважаючи на відключення електроенергії та постійні загрози через війну, ферма демонструє приклад економічної стійкості та незламності. Про шлях молодої підприємниці до побудови успішного соціально-відповідального бізнесу читайте далі.

Шукали дачу, а знайшли нову домівку

Декілька років тому Євгенія з родиною шукала місце, де можна було б перепочити від метушні міського життя. Молода підприємниця розповідає, що вони мріяли про затишний дім, де можна було б перебувати влітку та насолоджуватися відпочинком на природі. Під час огляду однієї із земельних ділянок сім’я Євгенії зрозуміла, що це не просто місце для короткотривалого відпочинку, це те місце, де вони б хотіли залишитися жити. 

Євгенія займалася виготовленням домашнього сиру у якості хобі, а захопилася справою сироваріння молода підприємниця ще на Алясці, де вона брала участь в програмі Work and Travel. Потім відвідала ще 50 країн, де збирала рецепти та вчилася у майстрів, щоб удосконалити свою техніку сироваріння. Переїхавши на свою садибу, чоловік запропонував Євгенії спробувати розпочати свій власний бізнес, побудувати ферму та продавати сир власного виготовлення.

Спочатку сім’я думала використовувати молоко, купуючи його у місцевих постачальників. Проте якість молока їх не задовольняла, тому вони прийняли рішення придбати свою першу теличку. Пізніше сім’я придбала інших тварин, а деяких тварин передавали після евакуації з прифронтових територій на Донбасі. Так, звичайна садиба почала перетворюватися на справжню ферму.       

Офіційно сироварня «Зелений Гай» відчинила свої двері в травні 2021 року, однак ще до відкриття сім’я Євгенії встигла провести на фермі випускний із дитячого садочку для своєї дочки. Кадри з випускного потрапили до об’єктиву місцевої блогерки, і про ферму заговорили, сюди почали приїжджати гості на екскурсію.

«На екскурсіях ми розказуємо історію нашої ферми. Як ми навчилися бути фермерами. Розказуємо історії врятованих тварин. Ці екскурсії надихають людей. На цих екскурсіях люди і сміються, і плачуть разом з нами»

Розуміючи, що бізнес може не тільки приносити прибуток, а й бути корисним для громади, Євгенія поставила собі за мету стати прикладом для молодих підприємців і показати на власному досвіді, як можна будувати соціально-відповідальний агробізнес та сприяти процвітанню українського села.

Стрімкий розвиток ферми та впровадження інновацій

Ферма не тільки займалася сироварінням. Євгенії з сім’єю вдалося запустити й інші активності, такі як кінна, садова та арт-терапії, зелений туризм, проведення екскурсій та культурних заходів задля збереження культурної спадщини регіону.

Бажаючи бути на вістрі інновацій у сільському господарстві, Євгенія розпочала впровадження на фермі передових технологій, таких як використання модульного обладнання молочної ферми, яке легко розширюється та має автоматичні доїльні лінії, де корови можуть насолоджуватися класичною музикою та смакувати артезіанською водою. 

На фермі встановили ємності для фільтрації, які ефективно збирали, зберігали та фільтрували дощову воду, а також перетворювали рідкі відходи на добриво.

Читати також: На Суспільному презентують фільм «Відстань» про дітей з прифронтових територій

Бізнес в умовах війни

У лютому 2022 розпочалося повномасштабне вторгнення росії на українські землі. Євгенія пригадує:

«В перший день повномасштабки ми чистили зброю, збирали всю свою амуніцію. Розробили план захисту території. Були готові до всіх варіантів. Слава Богу, ці варіанти не знадобилися. В перший же день через нас їхали люди з Харкова, Маріуполя. Всі з тваринами були. Так ми стали своєрідним шелтером і почали приймати людей з тваринами»

Ферма не тільки приймала евакуйованих тварин, а й допомагала їм реабілітуватися. Саме в «Зеленому Гаю» вперше в Україні протезували віслюка, який й зараз проживає на фермі. Свійські тварини залишалися тут жити, а диких тварин Євгенія з сім’єю передавала далі в спеціалізовані заклади. 

В серпні 2022 року на територію ферми впала ракета, яка чудом не вибухнула. Проте цей випадок приніс дуже багато шкоди: 10 тварин загинуло, були пошкодження загонів, знищені усі корма на зиму. Важко було і в період блекаутів.     

Не зважаючи на усі виклики, ферма продовжувала виробляти сир, давати прихисток евакуйованим тваринам і показувати приклад стійкості та незламності. Євгенія називає своїх працівників «супергероями». Завдяки завзяттю команди «Зеленого Гаю», допомозі місцевої громади і пожертвам з усього світу, бізнес вистояв та впевнено продовжив свій шлях успіху. 

Грантова допомога та оптимізація виробництва

Розмірковуючи про подальший розвиток бізнесу, Євгенія вирішила спробувати почати подавати заявки на грантові програми для бізнесу, щоб отримати додаткове фінансування для оптимізації виробництва та підвищення його ефективності. Євгенія каже, що спочатку боялася подавати заявки, бо думала, що нічого не вийде. Проте за підтримки менторів, команда швидко усьому навчилася. Євгенія пригадує, що був період, коли вдень вони працювали, а вночі писали грантові заявки. 

Коли Євгенія вперше почула про грантову підтримку програми USAID «Мріємо та діємо», то одразу вирішила взяти участь у конкурсі. Євгенія каже, що її дуже привабила назва програми, адже вони й самі вміють «шалено мріяти та сміливо діяти». Програма USAID «Мріємо та діємо» підтримує молодіжне соціально-відповідальне підприємництво в Україні через надання фінансування та менторства. Євгенія переживала, що її бізнес може не пройти процес відбору, проте її хвилювання було марним, адже ферму «Зелений Гай»  було обрано, і бізнес отримав грантову допомогу. 

За кошти, отримані в межах грантової підтримки, бізнес Євгенії придбав дводверну кабіну для трактора, що забезпечує безперебійну та комфортну роботу на полях. Завдання, виконання яких колись займало більше 5 годин, тепер можна завершити за півгодини. Нове обладнання допомогло зекономити час, що витрачається на прибирання та транспортування кормів за несприятливих погодних умов, що, у свою чергу, підвищило ефективність виробництва. Хоча повна економічна вигода ще не підрахована, Євгенія впевнена, що за кілька місяців їхні очікування будуть підтверджені успішними показниками. Молода підприємниця також додає: 

«Зараз ми впевненні, що з такою технікою нам не  треба буде зупиняти виробництво, коли стовпчик термометру опускається нижче -15 градусів»

Завдяки менторській підтримці, яку також було надано в межах програми, Євгенія змогла успішно поєднати бізнес та соціальну складові свого агропідприємства. Менторство допомогло бізнесу чітко визначити свої майбутні стратегічні цілі та окреслити майбутній шлях розвитку. Євгенія зазначає, що найголовніше те, що тепер у неї є надійна мережа контактів, до яких вона може звернутися, коли стикається зі складними запитаннями, на які важко знайти відповідь. 

«Працюємо далі та мріємо про перемогу»

Ферма «Зелений Гай» – це яскравий приклад успішного соціально-відповідального підприємства, яке приносить прибуток. Ця ферма не тільки виробляє смачні та якісні сири, але й виступає у якості культурного осередку громади. Тут проводяться екскурсії українською, англійською та італійською мовами, організовуються творчі вечори. 

«Ми більше ніж ферма. Ми відтворюємо історію краю, ми працюємо з молоддю. Всі приміщення ферми відкриті для споживачів та інших фермерів. Ми передаємо свої знання далі»

Минулого року до ферми завітала знімальна група Netflix, яка провела на фермі 9 місяців та навіть їздила до Херсонщини, щоб зафільмувати, як команда Євгенії рятує тварин з-під обстрілів. Вже цього літа кадри цього документального фільму зможе побачити увесь світ. 

Наразі на території ферми перебуває більше 600 тварин, серед яких коні, косулі, лані, нутрії, бобри, павичі, страуси, фазани.  Тут проходять сесії психологічної реабілітації для ветеранів та ветеранок. На ферму також приїжджають волонтери з усієї України та світу. 

Євгенія не втрачає ентузіазму і планує й надалі розвивати свій бізнес, подаватися на інші грантові програми для того, щоб придбати додаткове устаткування для ферми. Молода підприємниця планує розвивати й надалі зелений туризм. Планується встановлення сонячних панелей на фермі, щоб забезпечити автономність підприємства у період можливих відключень електроенергії. 

Ферма “Зелений Гай” стала не лише місцем виробництва якісних продуктів, але й символом надії та стійкості в очах місцевої громади. Незважаючи на виклики, Євгенія сподівається на майбутнє, сповнене нових можливостей та досягнень.

«Працюємо далі та мріємо про перемогу,» – підсумовує молода підприємниця.

Програма підтримки бізнесу реалізовується в межах програми USAID «Мріємо та діємо», яка виконується IREX у партнерстві з Making Cents International.

Нагадаємо, що черкасець Святослав Михайлюк став другим українцем в історії, який вийшов у фінал НБА.

Суспільство

«Спротив триває»: активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО)

Опубліковано

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.

Про це повідомили у «Жовтій стрічці».

«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).

Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).

Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» продовжує серію марок, започатковану у 2009 році (ФОТО)

Опубліковано

«Укрпошта» випускає новий набір марок із зображеннями шести українських маяків. Серію «Маяки України» започаткували у 2009 році та продовжували у 2010 та 2020 роках.

Про це повідомили в компанії.

На марках зобразили маяки Чорного та Азовського морів:

  • Ай-Тодорський та Чаудинський у Криму;
  • Шаганський маяк, що на Одещині;
  • Білосарайський та Бердянський Верхній маяки;
  • Руський Задній — маяк Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу в Миколаївській області.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

«Українські дороговкази — це більше, ніж просто проблиск світла. Вони символізують прибуття з далеких країв додому. Вони втілюють у собі силу, що допомагає не піддатися стихії та не заблукати в бурхливих хвилях, а повернутися в рідну спокійну гавань»‚ — написали в «Укрпошті».

Автором фото на марках став Олександр Заклецький, дизайн блока, листівок та конверта розробила Оксана Шуклінова. Тираж поштового набору — 50 тисяч примірників.

Нагадаємо, що «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка «Укрпошти»

Читати далі

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі