Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Сироваріння, порятунок тварин та екскурсії: як екоферма на Дніпропетровщині стала серцем громади і героєм документалки Netflix

Опубліковано

Ще декілька років тому Євгенія, молода підприємниця з Дніпропетровщини, і не могла уявити, що її хобі – сироваріння – переросте в успішний бізнес. На своїй земельній ділянці у маленькому селі Зелений Гай, сім’ї Євгенії вдалося побудувати прибуткову ферму «з нуля». Зараз ця ферма стала культурним осередком громади, де проводяться екскурсії та творчі вечори.

Бізнес також займається порятунком тварин та допомагає ветеранам і ветеранкам відновити ментальне здоров’я. Фермою навіть зацікавилася популярна стрімінгова платформа Netflix. Незважаючи на відключення електроенергії та постійні загрози через війну, ферма демонструє приклад економічної стійкості та незламності. Про шлях молодої підприємниці до побудови успішного соціально-відповідального бізнесу читайте далі.

Шукали дачу, а знайшли нову домівку

Декілька років тому Євгенія з родиною шукала місце, де можна було б перепочити від метушні міського життя. Молода підприємниця розповідає, що вони мріяли про затишний дім, де можна було б перебувати влітку та насолоджуватися відпочинком на природі. Під час огляду однієї із земельних ділянок сім’я Євгенії зрозуміла, що це не просто місце для короткотривалого відпочинку, це те місце, де вони б хотіли залишитися жити. 

Євгенія займалася виготовленням домашнього сиру у якості хобі, а захопилася справою сироваріння молода підприємниця ще на Алясці, де вона брала участь в програмі Work and Travel. Потім відвідала ще 50 країн, де збирала рецепти та вчилася у майстрів, щоб удосконалити свою техніку сироваріння. Переїхавши на свою садибу, чоловік запропонував Євгенії спробувати розпочати свій власний бізнес, побудувати ферму та продавати сир власного виготовлення.

Спочатку сім’я думала використовувати молоко, купуючи його у місцевих постачальників. Проте якість молока їх не задовольняла, тому вони прийняли рішення придбати свою першу теличку. Пізніше сім’я придбала інших тварин, а деяких тварин передавали після евакуації з прифронтових територій на Донбасі. Так, звичайна садиба почала перетворюватися на справжню ферму.       

Офіційно сироварня «Зелений Гай» відчинила свої двері в травні 2021 року, однак ще до відкриття сім’я Євгенії встигла провести на фермі випускний із дитячого садочку для своєї дочки. Кадри з випускного потрапили до об’єктиву місцевої блогерки, і про ферму заговорили, сюди почали приїжджати гості на екскурсію.

«На екскурсіях ми розказуємо історію нашої ферми. Як ми навчилися бути фермерами. Розказуємо історії врятованих тварин. Ці екскурсії надихають людей. На цих екскурсіях люди і сміються, і плачуть разом з нами»

Розуміючи, що бізнес може не тільки приносити прибуток, а й бути корисним для громади, Євгенія поставила собі за мету стати прикладом для молодих підприємців і показати на власному досвіді, як можна будувати соціально-відповідальний агробізнес та сприяти процвітанню українського села.

Стрімкий розвиток ферми та впровадження інновацій

Ферма не тільки займалася сироварінням. Євгенії з сім’єю вдалося запустити й інші активності, такі як кінна, садова та арт-терапії, зелений туризм, проведення екскурсій та культурних заходів задля збереження культурної спадщини регіону.

Бажаючи бути на вістрі інновацій у сільському господарстві, Євгенія розпочала впровадження на фермі передових технологій, таких як використання модульного обладнання молочної ферми, яке легко розширюється та має автоматичні доїльні лінії, де корови можуть насолоджуватися класичною музикою та смакувати артезіанською водою. 

На фермі встановили ємності для фільтрації, які ефективно збирали, зберігали та фільтрували дощову воду, а також перетворювали рідкі відходи на добриво.

Читати також: На Суспільному презентують фільм «Відстань» про дітей з прифронтових територій

Бізнес в умовах війни

У лютому 2022 розпочалося повномасштабне вторгнення росії на українські землі. Євгенія пригадує:

«В перший день повномасштабки ми чистили зброю, збирали всю свою амуніцію. Розробили план захисту території. Були готові до всіх варіантів. Слава Богу, ці варіанти не знадобилися. В перший же день через нас їхали люди з Харкова, Маріуполя. Всі з тваринами були. Так ми стали своєрідним шелтером і почали приймати людей з тваринами»

Ферма не тільки приймала евакуйованих тварин, а й допомагала їм реабілітуватися. Саме в «Зеленому Гаю» вперше в Україні протезували віслюка, який й зараз проживає на фермі. Свійські тварини залишалися тут жити, а диких тварин Євгенія з сім’єю передавала далі в спеціалізовані заклади. 

В серпні 2022 року на територію ферми впала ракета, яка чудом не вибухнула. Проте цей випадок приніс дуже багато шкоди: 10 тварин загинуло, були пошкодження загонів, знищені усі корма на зиму. Важко було і в період блекаутів.     

Не зважаючи на усі виклики, ферма продовжувала виробляти сир, давати прихисток евакуйованим тваринам і показувати приклад стійкості та незламності. Євгенія називає своїх працівників «супергероями». Завдяки завзяттю команди «Зеленого Гаю», допомозі місцевої громади і пожертвам з усього світу, бізнес вистояв та впевнено продовжив свій шлях успіху. 

Грантова допомога та оптимізація виробництва

Розмірковуючи про подальший розвиток бізнесу, Євгенія вирішила спробувати почати подавати заявки на грантові програми для бізнесу, щоб отримати додаткове фінансування для оптимізації виробництва та підвищення його ефективності. Євгенія каже, що спочатку боялася подавати заявки, бо думала, що нічого не вийде. Проте за підтримки менторів, команда швидко усьому навчилася. Євгенія пригадує, що був період, коли вдень вони працювали, а вночі писали грантові заявки. 

Коли Євгенія вперше почула про грантову підтримку програми USAID «Мріємо та діємо», то одразу вирішила взяти участь у конкурсі. Євгенія каже, що її дуже привабила назва програми, адже вони й самі вміють «шалено мріяти та сміливо діяти». Програма USAID «Мріємо та діємо» підтримує молодіжне соціально-відповідальне підприємництво в Україні через надання фінансування та менторства. Євгенія переживала, що її бізнес може не пройти процес відбору, проте її хвилювання було марним, адже ферму «Зелений Гай»  було обрано, і бізнес отримав грантову допомогу. 

За кошти, отримані в межах грантової підтримки, бізнес Євгенії придбав дводверну кабіну для трактора, що забезпечує безперебійну та комфортну роботу на полях. Завдання, виконання яких колись займало більше 5 годин, тепер можна завершити за півгодини. Нове обладнання допомогло зекономити час, що витрачається на прибирання та транспортування кормів за несприятливих погодних умов, що, у свою чергу, підвищило ефективність виробництва. Хоча повна економічна вигода ще не підрахована, Євгенія впевнена, що за кілька місяців їхні очікування будуть підтверджені успішними показниками. Молода підприємниця також додає: 

«Зараз ми впевненні, що з такою технікою нам не  треба буде зупиняти виробництво, коли стовпчик термометру опускається нижче -15 градусів»

Завдяки менторській підтримці, яку також було надано в межах програми, Євгенія змогла успішно поєднати бізнес та соціальну складові свого агропідприємства. Менторство допомогло бізнесу чітко визначити свої майбутні стратегічні цілі та окреслити майбутній шлях розвитку. Євгенія зазначає, що найголовніше те, що тепер у неї є надійна мережа контактів, до яких вона може звернутися, коли стикається зі складними запитаннями, на які важко знайти відповідь. 

«Працюємо далі та мріємо про перемогу»

Ферма «Зелений Гай» – це яскравий приклад успішного соціально-відповідального підприємства, яке приносить прибуток. Ця ферма не тільки виробляє смачні та якісні сири, але й виступає у якості культурного осередку громади. Тут проводяться екскурсії українською, англійською та італійською мовами, організовуються творчі вечори. 

«Ми більше ніж ферма. Ми відтворюємо історію краю, ми працюємо з молоддю. Всі приміщення ферми відкриті для споживачів та інших фермерів. Ми передаємо свої знання далі»

Минулого року до ферми завітала знімальна група Netflix, яка провела на фермі 9 місяців та навіть їздила до Херсонщини, щоб зафільмувати, як команда Євгенії рятує тварин з-під обстрілів. Вже цього літа кадри цього документального фільму зможе побачити увесь світ. 

Наразі на території ферми перебуває більше 600 тварин, серед яких коні, косулі, лані, нутрії, бобри, павичі, страуси, фазани.  Тут проходять сесії психологічної реабілітації для ветеранів та ветеранок. На ферму також приїжджають волонтери з усієї України та світу. 

Євгенія не втрачає ентузіазму і планує й надалі розвивати свій бізнес, подаватися на інші грантові програми для того, щоб придбати додаткове устаткування для ферми. Молода підприємниця планує розвивати й надалі зелений туризм. Планується встановлення сонячних панелей на фермі, щоб забезпечити автономність підприємства у період можливих відключень електроенергії. 

Ферма “Зелений Гай” стала не лише місцем виробництва якісних продуктів, але й символом надії та стійкості в очах місцевої громади. Незважаючи на виклики, Євгенія сподівається на майбутнє, сповнене нових можливостей та досягнень.

«Працюємо далі та мріємо про перемогу,» – підсумовує молода підприємниця.

Програма підтримки бізнесу реалізовується в межах програми USAID «Мріємо та діємо», яка виконується IREX у партнерстві з Making Cents International.

Нагадаємо, що черкасець Святослав Михайлюк став другим українцем в історії, який вийшов у фінал НБА.

Коментарі

Суспільство

Львівські лікарі врятували життя митцю, який популяризує Козака Мамая по всьому світу (ВІДЕО)

Опубліковано

72-річний художник Орест Скоп, відомий своїми картинами із зображенням Козака Мамая, пережив інфаркт, але завдяки львівським лікарям знову повертається до малювання. Орест Скоп — один із тих митців, які понад 30 років популяризують образ Мамая, уособлення українського лицарства.

Відео: ШоТам

Історія художника

Художник захопився темою Мамая ще у 80-х роках після того, як дізнався про трагічну історію масового знищення українських кобзарів більшовиками. Ця історія настільки вразила його, що він вирішив увіковічнити образи кожного страченого музиканта. Козак Мамай, із люлькою, кобзою та вірним конем, став центральним образом у творчості Ореста Скопа. Сотні його картин відгукуються у серцях українців і демонструють українську історію та дух лицарства в багатьох країнах світу.

Фото: ШоТам

Його твори представлені в галереях Вашингтона, Лондона та інших міст, а самі картини з Мамаєм дарували багатьом відомим людям, включаючи Віктора Ющенка та першу леді США Гілларі Клінтон. Загальна кількість створених картин давно перевищила 300, і Скоп не зупиняється на досягнутому.

Читати також: Як ветеран та багатодітний батько створили корисні ласощі, що підкорюють українців (ВІДЕО)

Фото: ШоТам

Лікування

Нещодавно митця доставили до львівської лікарні Святого Пантелеймона з інфарктом міокарда. Операцію необхідно було робити негайно.

Фото: ШоТам

Лікарі виконали втручання через прокол на руці й встановили два стенти для розширення судин. Операція пройшла успішно, і митець зараз проходить реабілітацію. Вже повернувшись до малювання, Орест Скоп не уявляє свого життя без творчості.

Фото: ШоТам

Дивіться відео від «ШоТам» про історію цього непересічного митця та його боротьбу за здоров’я і мистецтво.

Нагадаємо, що МОЗ дозволило використання ліків із медичного канабісу: правила призначення.

Фото: ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

МОЗ дозволило використання ліків із медичного канабісу: правила призначення

Опубліковано

Міністерство охорони здоров’я затвердило перелік захворювань, за яких можна отримати ліки на основі медичного канабісу, виготовлені в аптеках. Препарати видаватимуть лише за електронним рецептом лікаря, який визначатиме дозування на основі індивідуальних показників пацієнта.

Про це повідомляє пресслужба МОЗ.

Як отримати ліки

  • Ліки на основі медичного канабісу можна отримати тільки за електронним рецептом.
  • Лікар підбирає дозування індивідуально, враховуючи вік, вагу, загальний стан здоров’я та наявність інших захворювань.

Захворювання, за яких призначають ліки

  1. Злоякісні новоутворення;
  2. Діабетична нейропатія;
  3. Розсіяний склероз;
  4. Ураження трійчастого та лицевого нерва;
  5. Невралгії внаслідок оперізувального лишаю;
  6. Ураження нервових корінців та сплетінь;
  7. Мононевропатії верхньої і нижньої кінцівки;
  8. Поліневропатії та інші ураження периферичної нервової системи;
  9. Церебральний параліч та інші паралітичні синдроми;
  10. Травми спинного мозку;
  11. Внутрішньочерепні травми.

Читати також: Мобільні аптеки вже доступні у 10 областях України: де отримати ліки

Додаткові показання для призначення

  • Нудота та блювання внаслідок хімієтерапії;
  • Хвороба Паркінсона, синдром Туретта;
  • Рефрактерна епілепсія (стійка до ліків);
  • Судомні напади у дітей, спричинені такими синдромами: Синдром Леннокса-Гасто, Синдром Драве, Туберозний склероз.
  • Втрата ваги через анорексію у ВІЛ-пацієнтів.

Обмеження та протипоказання

  • Ліки не призначають вагітним, жінкам, які годують груддю, та пацієнтам із шизофренією або іншими психотичними розладами.
  • Протипоказанням є підвищена чутливість до канабіноїдів або інших речовин препарату.

Важливо: Ліки можуть призначатися дітям з урахуванням дозування, але є чіткі протипоказання для певних груп пацієнтів.

Нагадаємо, що лікарня на Львівщині зможе працювати під час відключень світла завдяки сонячній електростанції на даху.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Хмельницькому заснували літературну премію на честь полеглого захисника

Опубліковано

Хмельницька міська рада оголосила про створення літературної премії «Час відважних», присвяченої пам’яті полеглого захисника і письменника Євгенія Ролдугіна. Премію присуджуватимуть у двох категоріях — поезія та проза, які поділені на вікові групи: 16-20 років і 21-25 років.

Про це повідомили на сайті міської ради.

Про премію

Переможці у кожній номінації отримають по 24 000 гривень. Церемонія нагородження запланована на 14 березня — у День українського добровольця.

Твори можуть бути як новими, так і тими, що публікувалися протягом останніх трьох років. Тематика не обмежена, але особлива увага приділятиметься творам на патріотичну тематику, про історичні події, війну та волонтерство.

Прийом заявок триватиме з 1 листопада до 31 грудня 2024 року.

Читати також: Жили за кілометр від кордону з рф: на Сумщині евакуювали психоневрологічний інтернат та знайшли йому новий дім

Про захисника

Літературна премія «Час відважних» носить ім’я Євгенія Ролдугіна — хмельничанина, який був не лише літератором, а й героїчним військовим. Він брав участь у Революції гідності, захищав Україну під час АТО/ООС в боях під Маріуполем, у Пісках, Авдіївці та Опитному. Був учасником запеклих боїв за шахту «Бутівка».

У березні 2022 року, під час боїв під Києвом, отримав поранення, але продовжував командувати евакуацією поранених і вів бій. Тоді він очолював підрозділ добровольчого батальйону «Братство». Згодом став бойовим медиком 54 окремої механізованої бригади імені гетьмана Івана Мазепи. Євгеній загинув 11 вересня 2022 року на Харківщині, рятуючи побратима.

Євгеній Ролдугін — автор книги «Час відважних» (2023).

Фото: видавництво Пропала Грамота

Нагадаємо, що Netpeak Talent надасть українським рекрутерам 30 безплатних консультацій: деталі.

Фото: facebook.com/roldugin.rasha

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

«Підйомні» для киян та пекельна БЗВП: досвід рекрутингу до війська головреда ШоТам Сергія Колеснікова

27 червня Сергій завершив робочі справи, зідзвонився через відеозв’язок з усіма друзями, зібрав речі та...

Суспільство1 місяць тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство1 місяць тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство2 місяці тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...