Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Стильні речі від українських бабусь. Як проєкт «Творча Ба» об’єднав літніх майстринь та просуває їхню творчість серед молоді

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

В’язані балаклави від бабусь і стильні шопери з унікальною вишивкою. Це історія чотирьох студентів, які заснували проєкт «Творча Ба» та допомагають літнім майстриням з усієї країни просувати свою творчість. Тепер бабусям не потрібно стояти біля метро в надії продати в’язані рукавички чи шкарпетки. Їхні вироби знаходять шанувальників у різних містах, а дизайнерським рішенням майстринь можуть позаздрити навіть великі бренди.

Катерина Мислицька

Співзасновниця проєкту «Творча Ба», студентка Київського національного економічного університету

Хотілося допомогти бабусям, які стоять біля метро

Усе почалося з команди. Ми, зараз вже четверо людей, які працюють над проєктом «Творча Ба», – студенти Київського національного економічного університету. Під час навчання ми стали учасниками соціально-підприємницької організації Enactus, завдяки якій молодь об’єднується та створює проєкти, направлені на вирішення цілей сталого розвитку. Студенти розвивають ідеї, що мають бізнесову й соціальну складову.

Ми були першокурсниками, зовсім «зеленимис студентами, коли довелося обирати напрям проєкту. Почали думати, перебирати ідеї. І тут моя подруга згадала про бабусь, які часто стоять на виході з метро. Їм хочеться якось допомогти, але придбати всі їхні вироби – неможливо. Натомість ми могли допомогти з пошуком покупців. Почали вигадувати, як можемо реалізувати цей план. Так зародилася ідея «Творчої Ба» – перенести роботу бабусь-майстринь в онлайн. Вирішили почати зі сторінок в Instagram та Facebook. Так народилася ідея проєкту, яка має напрям «срібної економіки».

В'язані светри від бабусь з проєкту Творча Ба

Майстринь для «Творчої Ба» шукали просто на вулиці

Спочатку майстринь шукали просто на вулиці, біля виходів із метро. Підходили, просили номер телефону, пропонували сфотографувати їхні вироби й допомогти з продажем. Або ж показували світлини інших виробів і питали, чи зможуть бабусі створити щось подібне на замовлення. Якщо майстрині погоджувалися, ми домовлялися про співпрацю. 

Звісно, у багатьох були сумніви. Жінки, до яких ми підходили, не завжди вірили й довіряли нам. Тому додатково ми опублікували допис про пошук майстринь в соцмережах. Так нам вдалося зібрати майже 40 бабусь, і ми потроху почали працювати.

Ми об’єднуємо бабусь, а вони – нас

Ми мали вирішити, з чого саме будемо починати. Адже якщо просто закинути в Instagram світлини всіх виробів, вийде «збірна солянка». Тож ми почали із шоперів з вишивкою. Через соціальні мережі знайшли бабусю, яка вишиває. Пані Наталя погодилася доволі швидко, навіть була готова працювати безкоштовно, аби підтримати нашу ідею. За власні кошти ми придбали першу партію чорних шоперів та передали майстрині. Відтоді ми працюємо разом.

Загалом у створенні продукції бренду сьогодні активно беруть участь 12 бабусь. Крім того, ми створили табличку з контактами майже 100 майстринь з різних куточків України. Усі вони готові співпрацювати з «Творчою Ба». 

Ми одразу розуміли, що хочемо створити всеукраїнський проєкт, об’єднати якомога більше людей. Адже подібні бренди вже існують, але працюють виключно на локальному рівні та з обмеженим асортиментом. Натомість ми прагнули більшого – глобальної платформи, де бабусі зможуть поширювати всі свої вироби. Ми хочемо об’єднати літніх людей з усієї країни.

І саме вони об’єднують нас в команду. Коли ти знайомишся з майстринею, переймаєшся її історією, просуваєш продукцію, отримуєш подяку за допомогу – це все дуже важливо. До того ж, ми студенти. І нам потрібно щось розвивати. Для нас «Творча Ба» – це стартап, досвід, спроба створити проєкт, який сподобається іншим. І, мені здається, у нас трішечки виходить.

Майстрині радіють кожному новому замовленню

Для частини наших бабусь «Творча Ба» стала першим та єдиним джерелом прибутку, якщо не враховувати пенсію. Завдяки цій співпраці вони можуть придбати для себе щось необхідне самостійно, не звертаючись по допомогу до дітей чи близьких. 

А є бабусі, які просто радіють можливості мати власні кошти. Скажімо, шкарпетки для нас в’яже майстриня з Житомирського будинку для літніх людей. Вона займалася цим і раніше, але, як правило, в’язала для інших пенсіонерів чи працівників закладу. Сьогодні ж у неї з’явилися власні кошти, і вона надзвичайно сильно радіє щоразу, як отримує нове замовлення. Для неї це справді важливо.

Майстрині проєкту «Творча Ба».
Майстрині проєкту «Творча Ба».

У нас є два варіанти співпраці з нашими бабусями. Перший – коли вони самостійно створюють продукт, використовуючи власні матеріали. Тоді майстрині самі встановлюють бажану ціну. Нам залишається лише додати відсоток за пакування, доставку й розміщення. Другий варіант – ми замовляємо конкретну річ та надсилаємо всі необхідні матеріали. Тоді ми оплачуємо бабусям їхню роботу. Але з усіма майстринями ці питання ми вирішуємо індивідуально, враховуючи їхні побажання. 

Поки що назвати наш проєкт комерційно успішним – доволі складно. Ми студенти, і зовсім не женемося за заробітком. Через це в «Творчій Ба» поки що переважає соціальна складова. Але в майбутньому, звісно, ми плануємо розвивати й бізнесовий компонент. Адже соціальне підприємництво – це і про допомогу, і про заробіток.

У бабусь – свій дизайнерський світ

Натхнення для нових речей шукаємо в інтернеті або серед знайомих. Серед нас немає професійних дизайнерів, лише фінансисти, економісти та маркетологи. Але в дечому нам справді пощастило. Ще в шкільні часи я часто брала участь в олімпіадах з трудового навчання, а тому трохи розуміюся на цих процесах. Завдяки цьому можу інколи подискутувати з бабусями. 

У нас є група, в якій ми збираємо класні ідеї. Потім визначаємо серед них найкращі й надсилаємо світлини бабусям. Буває, вони дивляться на фото й кажуть: «Ну, нє, це буде не дуже практично. І що це взагалі за дирка для очей?». Так у нас з’явився особливий дизайн балаклави, яка не закриває обличчя повністю.

Читайте також: Бізнес на пенсії. У Львові бабусі з будинку для літніх людей об’єдналися під брендом Vbrani та в’яжуть на замовлення

Це ідея однієї з майстринь, яка порадила зробити саме так. Ми погодилася, а згодом стало зрозуміло, що такі балаклави подобаються всім. Тобто ми вигадуємо ідею, дизайн, а бабусі вже творчо «редагують» та доповнюють завдання.

Балаклави від проєкту Творча Ба

Звісно, вони не завжди однозначно сприймають трендові речі. Інколи бабуся може зв’язати все саме так, як потрібно, але начепити якусь брошку. Доводиться просити залишити це «доповнення» на наступний раз. 

А ще у нас є бабуся Ірина, яка відповідає саме за капори. Вона сама вигадує дизайн, форму, може кілька разів переробляти, витрачати на це тиждень. Коли готово – показує нам, і якщо всім подобається – продовжує роботу. Але в свій дизайнерський світ пані Ірина нікого не пускає.

«Творча Ба» – це не лише про фінансову допомогу

Спочатку ми прагнули просто допомогти бабусям з прибутком. Але з появою першої майстрині, яка була готова робити все безкоштовно, зрозуміли: тут йдеться не лише про фінансову складову. Бабусям часто буває нудно й самотньо на пенсії, їм хочеться чимось займатися, почуватися потрібними. Тому сьогодні «Творча Ба» – це не лише про матеріальну допомогу. Цим проєктом ми прагнемо довести бабусям, що вони варті творчої реалізації, і що їхні вироби можуть зацікавити інших.

Раз на тиждень ми збираємо відгуки від усіх клієнтів та надсилаємо нашим майстриням. І вони так радіють! Мені здається, що теплі слова від покупців для них навіть важливіші, ніж заробіток. Хоча, звісно, фінансова складова також вкрай важлива.

Вишивка на джинсах та сумках від майстринь проєкту Творча Ба

Ми часто думаємо про офлайн-зустрічі для учасниць нашого проєкту. Хочемо проводити майстер-класи, аби одна бабуся навчала інших своєму ремеслу. Так майстрині зможуть обмінюватися досвідом та створювати щось нове. Але запит є й від самих бабусь. Вони часто кажуть, що хочуть познайомитися зі своїми «колегами». Просто зустрітися, випити чаю, поспілкуватися. І такі зустрічі ми також плануємо. Головна складність – пандемія. Ми не хочемо ризикувати здоров’ям майстринь чи наражати їх на небезпеку. Тому поки що втілити ці ідеї в життя доволі складно.

Мріємо запустити сайт та створити проєкт для дідусів

Нинішня «Творча Ба» – це вже друга спроба запуску проєкту. На початку літа нам довелося зупинити роботу. Ми не розуміли, що робити, адже вклали всі свої кошти, запустили продаж шоперів, а грошей на просування вже не було. Тому вирішили зробити паузу. Упродовж літа ми трохи підзаробили й вклалися в рекламу бренду. І справа пішла.

Сьогодні найпопулярніша наша продукція – це шопери й в’язані вироби. Цієї зими у «Творчій Ба» з’явилися балаклави. Так, це мейнстрім, але це тепло й дуже стильно. Шопери добре продаються в теплу пору року, особливо – білі. Вишивку на них створює наша Лариса Степанівна. Дизайн, який наносить майстриня, – це візерунки її бабусі та мами. Також часто купують в’язані сумочки. Вони дуже місткі, практичні й красиві. А ще ми почали продавати джемпери й кардигани.

Балаклава та сумка від бабусь з проєкту Творча Ба

Поки що «Творча Ба» доступна лише в Instagram і Facebook. Через рік-два ми мріємо мати повноцінний сайт, який допоможе розширити асортимент та залучити ще більше бабусь. Це буде такий собі маркетплейс з роботами українських майстринь. Крім того, в майбутньому може з’явитися проєкт «Творчий Ді». Ми плануємо залучати до роботи й дідусів, але спершу маємо зрозуміти та вирішити всі нюанси з «Творчою Ба». 

Бабусі-майстрині радіють кожному новому замовленню. А команда ШоТам радіє кожному новому донату, адже ваша підтримка допомагає нам розповідати ще більше крутих історій.

Відео дня

Суспільство

Українські військові виготовили РСЗВ із уламків збитого гелікоптера (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Тепер на озброєнні ЗСУ є маленький саморобний «Градик». Захисники змайстрували його із залишків ворожого гелікоптера.

«Це міні-градик на колесах», — каже військовослужбовець ЗСУ «Бук».

Це був КА-52, який хлопці нещодавно збили. Блок запуску авіаційних ракет зняли. А після цього встановили на звичайний пікап!

Відтепер цей малий щодня завзято нищить окупантів.

«Ефектно. Настрій піднімається. Недарма виїжджали, роботу зробили. Все чітко», — розповів військовослужбовець ЗСУ «Бук».

Дивіться відео: У Рівному хлопчик співом збирає гроші на тепловізор для татка-військового

Відео дня
Читати далі

Суспільство

1-й танковий батальйон ЗСУ розгромив опорний пункт ворога (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Перший танковий батальон ЗСУ розгромив на сході взводний опорний пункт та БТР російських окупантів.

Відео опублікували на ютуб-каналі батальйону.

Читайте також: Равликовий бізнес в умовах війни. Кейс фермерів із Запоріжжя, які відновили роботу в рідному місті

Про 1-й танковий батальйон

1-й танковий батальйон належить до Окремої танкової Сіверської бригади. Це формування у складі Сухопутних військ ЗСУ. За організаційно-штатною структурою бригада входить до складу Оперативного командування «Північ».

1-ша танкова бригада — єдина у Збройних силах України, на озброєнні якої перебувають модернізовані українські танки Т-64БМ «Булат». Бойові машини оснащені високоточною зброєю та сучасними керованими ракетами «Комбат», мають потужні двигуни, системи динамічного захисту та наведення.

Нагадаємо, на Донбасі у глибокому тилу ЗСУ підірвали великий склад боєприпасів.

Як ми повідомляли раніше, на півдні артилерія ЗСУ знищила дві РЗСВ «Ураган» та склад боєприпасів росармії.

Фото: facebook.com/UkrainianLandForces.

Відео дня
Читати далі

Суспільство

Бійці батальйону «Сонечко» знищили на Харківщині ворожі позиції (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Воїни аеророзвідки добровольчого батальйону «Сонечко» допомогли знищили позиції окупантів на Харківщині.

Відео опублікував на фейсбук-сторінці житель Мукачевого Василь Довганюк.  

Наші бійці здійснили дорозвідку та передали координати дружнім підрозділам.

Після цього українські гвардійці ліквідували позиції загарбників. На відео момент прямого потрапляння в позиції противника.

Читайте також«Російські бомби влучають у заклади культури не випадково». Хто рятує українські музеї під час війни

Про ДРБ «Сонечко»

Закарпатський добровольчий спецпідрозділ «Сонечко» практично в перший день широкомасштабного вторгнення в Україну одразу мобілізував свої сили та вирушив на оборону столиці.

Бійці спецпідрозділу ще у 2014 воювали у складі Добровольчого українського корпусу, а дещо пізніше об’єдналися у свій окремий підрозділ «Сонечко».

Нагадаємо, батальйон TERRA накрив ворожі позиції на Херсонщині.

Також батальйон «Свобода» знищив БМП ворожої армії.

Як ми повідомляли раніше, підрозділ аеророзвідки «Білий вовк» показав знищення ворожої техніки.

Фото: фейсбук-сторінка Вася Довганич.

Відео дня
Читати далі