Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Стильні речі від українських бабусь. Як проєкт «Творча Ба» об’єднав літніх майстринь та просуває їхню творчість серед молоді

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

В’язані балаклави від бабусь і стильні шопери з унікальною вишивкою. Це історія чотирьох студентів, які заснували проєкт «Творча Ба» та допомагають літнім майстриням з усієї країни просувати свою творчість. Тепер бабусям не потрібно стояти біля метро в надії продати в’язані рукавички чи шкарпетки. Їхні вироби знаходять шанувальників у різних містах, а дизайнерським рішенням майстринь можуть позаздрити навіть великі бренди.

Катерина Мислицька

Співзасновниця проєкту «Творча Ба», студентка Київського національного економічного університету

Хотілося допомогти бабусям, які стоять біля метро

Усе почалося з команди. Ми, зараз вже четверо людей, які працюють над проєктом «Творча Ба», – студенти Київського національного економічного університету. Під час навчання ми стали учасниками соціально-підприємницької організації Enactus, завдяки якій молодь об’єднується та створює проєкти, направлені на вирішення цілей сталого розвитку. Студенти розвивають ідеї, що мають бізнесову й соціальну складову.

Ми були першокурсниками, зовсім «зеленимис студентами, коли довелося обирати напрям проєкту. Почали думати, перебирати ідеї. І тут моя подруга згадала про бабусь, які часто стоять на виході з метро. Їм хочеться якось допомогти, але придбати всі їхні вироби – неможливо. Натомість ми могли допомогти з пошуком покупців. Почали вигадувати, як можемо реалізувати цей план. Так зародилася ідея «Творчої Ба» – перенести роботу бабусь-майстринь в онлайн. Вирішили почати зі сторінок в Instagram та Facebook. Так народилася ідея проєкту, яка має напрям «срібної економіки».

В'язані светри від бабусь з проєкту Творча Ба

Майстринь для «Творчої Ба» шукали просто на вулиці

Спочатку майстринь шукали просто на вулиці, біля виходів із метро. Підходили, просили номер телефону, пропонували сфотографувати їхні вироби й допомогти з продажем. Або ж показували світлини інших виробів і питали, чи зможуть бабусі створити щось подібне на замовлення. Якщо майстрині погоджувалися, ми домовлялися про співпрацю. 

Звісно, у багатьох були сумніви. Жінки, до яких ми підходили, не завжди вірили й довіряли нам. Тому додатково ми опублікували допис про пошук майстринь в соцмережах. Так нам вдалося зібрати майже 40 бабусь, і ми потроху почали працювати.

Ми об’єднуємо бабусь, а вони – нас

Ми мали вирішити, з чого саме будемо починати. Адже якщо просто закинути в Instagram світлини всіх виробів, вийде «збірна солянка». Тож ми почали із шоперів з вишивкою. Через соціальні мережі знайшли бабусю, яка вишиває. Пані Наталя погодилася доволі швидко, навіть була готова працювати безкоштовно, аби підтримати нашу ідею. За власні кошти ми придбали першу партію чорних шоперів та передали майстрині. Відтоді ми працюємо разом.

Загалом у створенні продукції бренду сьогодні активно беруть участь 12 бабусь. Крім того, ми створили табличку з контактами майже 100 майстринь з різних куточків України. Усі вони готові співпрацювати з «Творчою Ба». 

Ми одразу розуміли, що хочемо створити всеукраїнський проєкт, об’єднати якомога більше людей. Адже подібні бренди вже існують, але працюють виключно на локальному рівні та з обмеженим асортиментом. Натомість ми прагнули більшого – глобальної платформи, де бабусі зможуть поширювати всі свої вироби. Ми хочемо об’єднати літніх людей з усієї країни.

І саме вони об’єднують нас в команду. Коли ти знайомишся з майстринею, переймаєшся її історією, просуваєш продукцію, отримуєш подяку за допомогу – це все дуже важливо. До того ж, ми студенти. І нам потрібно щось розвивати. Для нас «Творча Ба» – це стартап, досвід, спроба створити проєкт, який сподобається іншим. І, мені здається, у нас трішечки виходить.

Майстрині радіють кожному новому замовленню

Для частини наших бабусь «Творча Ба» стала першим та єдиним джерелом прибутку, якщо не враховувати пенсію. Завдяки цій співпраці вони можуть придбати для себе щось необхідне самостійно, не звертаючись по допомогу до дітей чи близьких. 

А є бабусі, які просто радіють можливості мати власні кошти. Скажімо, шкарпетки для нас в’яже майстриня з Житомирського будинку для літніх людей. Вона займалася цим і раніше, але, як правило, в’язала для інших пенсіонерів чи працівників закладу. Сьогодні ж у неї з’явилися власні кошти, і вона надзвичайно сильно радіє щоразу, як отримує нове замовлення. Для неї це справді важливо.

Майстрині проєкту «Творча Ба».
Майстрині проєкту «Творча Ба».

У нас є два варіанти співпраці з нашими бабусями. Перший – коли вони самостійно створюють продукт, використовуючи власні матеріали. Тоді майстрині самі встановлюють бажану ціну. Нам залишається лише додати відсоток за пакування, доставку й розміщення. Другий варіант – ми замовляємо конкретну річ та надсилаємо всі необхідні матеріали. Тоді ми оплачуємо бабусям їхню роботу. Але з усіма майстринями ці питання ми вирішуємо індивідуально, враховуючи їхні побажання. 

Поки що назвати наш проєкт комерційно успішним – доволі складно. Ми студенти, і зовсім не женемося за заробітком. Через це в «Творчій Ба» поки що переважає соціальна складова. Але в майбутньому, звісно, ми плануємо розвивати й бізнесовий компонент. Адже соціальне підприємництво – це і про допомогу, і про заробіток.

У бабусь – свій дизайнерський світ

Натхнення для нових речей шукаємо в інтернеті або серед знайомих. Серед нас немає професійних дизайнерів, лише фінансисти, економісти та маркетологи. Але в дечому нам справді пощастило. Ще в шкільні часи я часто брала участь в олімпіадах з трудового навчання, а тому трохи розуміюся на цих процесах. Завдяки цьому можу інколи подискутувати з бабусями. 

У нас є група, в якій ми збираємо класні ідеї. Потім визначаємо серед них найкращі й надсилаємо світлини бабусям. Буває, вони дивляться на фото й кажуть: «Ну, нє, це буде не дуже практично. І що це взагалі за дирка для очей?». Так у нас з’явився особливий дизайн балаклави, яка не закриває обличчя повністю.

Читайте також: Бізнес на пенсії. У Львові бабусі з будинку для літніх людей об’єдналися під брендом Vbrani та в’яжуть на замовлення

Це ідея однієї з майстринь, яка порадила зробити саме так. Ми погодилася, а згодом стало зрозуміло, що такі балаклави подобаються всім. Тобто ми вигадуємо ідею, дизайн, а бабусі вже творчо «редагують» та доповнюють завдання.

Балаклави від проєкту Творча Ба

Звісно, вони не завжди однозначно сприймають трендові речі. Інколи бабуся може зв’язати все саме так, як потрібно, але начепити якусь брошку. Доводиться просити залишити це «доповнення» на наступний раз. 

А ще у нас є бабуся Ірина, яка відповідає саме за капори. Вона сама вигадує дизайн, форму, може кілька разів переробляти, витрачати на це тиждень. Коли готово – показує нам, і якщо всім подобається – продовжує роботу. Але в свій дизайнерський світ пані Ірина нікого не пускає.

«Творча Ба» – це не лише про фінансову допомогу

Спочатку ми прагнули просто допомогти бабусям з прибутком. Але з появою першої майстрині, яка була готова робити все безкоштовно, зрозуміли: тут йдеться не лише про фінансову складову. Бабусям часто буває нудно й самотньо на пенсії, їм хочеться чимось займатися, почуватися потрібними. Тому сьогодні «Творча Ба» – це не лише про матеріальну допомогу. Цим проєктом ми прагнемо довести бабусям, що вони варті творчої реалізації, і що їхні вироби можуть зацікавити інших.

Раз на тиждень ми збираємо відгуки від усіх клієнтів та надсилаємо нашим майстриням. І вони так радіють! Мені здається, що теплі слова від покупців для них навіть важливіші, ніж заробіток. Хоча, звісно, фінансова складова також вкрай важлива.

Вишивка на джинсах та сумках від майстринь проєкту Творча Ба

Ми часто думаємо про офлайн-зустрічі для учасниць нашого проєкту. Хочемо проводити майстер-класи, аби одна бабуся навчала інших своєму ремеслу. Так майстрині зможуть обмінюватися досвідом та створювати щось нове. Але запит є й від самих бабусь. Вони часто кажуть, що хочуть познайомитися зі своїми «колегами». Просто зустрітися, випити чаю, поспілкуватися. І такі зустрічі ми також плануємо. Головна складність – пандемія. Ми не хочемо ризикувати здоров’ям майстринь чи наражати їх на небезпеку. Тому поки що втілити ці ідеї в життя доволі складно.

Мріємо запустити сайт та створити проєкт для дідусів

Нинішня «Творча Ба» – це вже друга спроба запуску проєкту. На початку літа нам довелося зупинити роботу. Ми не розуміли, що робити, адже вклали всі свої кошти, запустили продаж шоперів, а грошей на просування вже не було. Тому вирішили зробити паузу. Упродовж літа ми трохи підзаробили й вклалися в рекламу бренду. І справа пішла.

Сьогодні найпопулярніша наша продукція – це шопери й в’язані вироби. Цієї зими у «Творчій Ба» з’явилися балаклави. Так, це мейнстрім, але це тепло й дуже стильно. Шопери добре продаються в теплу пору року, особливо – білі. Вишивку на них створює наша Лариса Степанівна. Дизайн, який наносить майстриня, – це візерунки її бабусі та мами. Також часто купують в’язані сумочки. Вони дуже місткі, практичні й красиві. А ще ми почали продавати джемпери й кардигани.

Балаклава та сумка від бабусь з проєкту Творча Ба

Поки що «Творча Ба» доступна лише в Instagram і Facebook. Через рік-два ми мріємо мати повноцінний сайт, який допоможе розширити асортимент та залучити ще більше бабусь. Це буде такий собі маркетплейс з роботами українських майстринь. Крім того, в майбутньому може з’явитися проєкт «Творчий Ді». Ми плануємо залучати до роботи й дідусів, але спершу маємо зрозуміти та вирішити всі нюанси з «Творчою Ба». 

Бабусі-майстрині радіють кожному новому замовленню. А команда ШоТам радіє кожному новому донату, адже ваша підтримка допомагає нам розповідати ще більше крутих історій.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі