

Технології
Створили перший український стабілізатор для легкої бронетехніки
Уперше в Україні створили вітчизняний аналоговий стабілізатор озброєння для легкої бронетехніки. Над ним працюють фахівці Публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче об’єднання «Київський завод автоматики», повідомляє armyinform.com.ua.
Загалом на базі таких приладів створено лінійку цифрових стабілізаторів — СВУ-500-3Ц, СВУ-500-3Ц-01, СВУ-500-4Ц, СВУ-500-4Ц-01 й інших для озброєння сучасної бронетехніки: БТР-3ДА, БТР-4Е1, БМП-1М та їхніх модифікацій.
У чому “перемога”?
Вагомий здобуток — створення підприємством сучасного малогабаритного датчика кутової швидкості. У розробці немає обертових частин, які є в електромеханічних гіротахометрах. Це подовжує строк служби приладу, надійність експлуатації, а час готовності до роботи скорочується до 1,5 с замість 2 хв, необхідних для розгону гіротахометрів.
Застосування в розробці сучасної мікропроцесорної техніки дало змогу отримати вихідну інформацію з датчика у цифровому вигляді й передавати її на обчислювач блоку управління стабілізатором завадостійкими лініями зв’язку. У новому стабілізаторі вдвічі менші мінімальні швидкості наведення (з 0,07 до 0,02°/с) та плавності наведення на мінімальних швидкостях (з 0,8 до 0,3 т. д. (1 тисячна дистанції дорівнює 3,6 кут. хв). Завдяки застосуванню нового двигуна підвищеної потужності збільшено швидкість наведення до 40-45°/с.
Переведення стабілізатора повністю на цифрову основу (блоки, лінії зв’язку) дало змогу зменшити масо-габаритні показники з 70 до 40 кг.

Які переваги?
Запроваджено надійнішу систему діагностичного контролю на відмову приладів, блоків, вузлів і стабілізатора загалом, уведено режим захисту привідних двигунів механізмів повороту та підйому від перевантажень. Повна інформація про роботу окремих приладів стабілізатора й виконання ним певних режимів виводиться на дисплеї пультів керування.
Читайте також: В Україні випробували Бтр-4Е із системою кругового огляду
Особливо важливо, що вдвічі зменшено серединну похибку стабілізації. Зі свого боку це підвищує вірогідність ураження цілі з першого пострілу.
“Наведені переваги стабілізатора зрештою приводять до підвищення маневреності, швидкодії в керуванні блоком озброєння з відпрацювання цілі. Не дають шансу противникові першим виконати постріл і наражати бронетехніку й екіпаж на додаткову небезпеку. Постріл із сучасної легкої бронемашини повинен відповідати нормам, запровадженим у важкій бронетехніці, — один постріл — одна вражена ціль”, — зазначив голова правління ПАТ «НВО «Київський завод автоматики» Сергій Маляров.
Розроблення нового датчика кутової швидкості та стабілізатора з його використанням тривало два роки. Виріб уже пройшов заводські стендові випробування, на черзі — випробування безпосередньо на бронетехніці у польових умовах.
Технології

Платформа «Дія.Освіта» та BecomingX Ukraine створили серію безплатних курсів, які допоможуть українцям опанувати інноваційні технології та краще підготуватися до сучасного ринку праці. Програми орієнтовані на розвиток практичних цифрових навичок.
Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.
Кожен курс складається з освітнього серіалу, презентацій, структурованих нотаток, кейсів та інфографіки. Теми охоплюють штучний інтелект, технології майбутнього, цифровий бізнес і кроки до працевлаштування.
Читайте також: Фахівці Мінцифри створюють 5 продуктів на основі ШІ — Федоров
- Штучний інтелект: як працює ШІ, його вплив на професії та життя;
- Технології майбутнього: від біотехнологій до блокчейну;
- Працевлаштування: побудова карʼєри та підготовка до співбесід;
- Цифровий бізнес: основи для запуску власної справи онлайн.
Курси будуть корисні як для початківців, так і для тих, хто хоче розвинути навички, які відповідають вимогам сучасного ринку. Зареєструватися на будь-яке навчання можна безплатно.
Нагадаємо, що на «Дія.Освіта» вийшов серіал про те, як покращити роботу з ChatGPT (ВІДЕО).
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Український застосунок для підготовки військових Drill залучив 100 тисяч доларів інвестицій. Кошти спрямують на розширення навчальних курсів і розвиток нових функцій.
Про це повідомили у виданні Forbes за пресрелізом компанії.
Як використають інвестиції
У компанії розповіли, що інвесторами виступили бізнес-ангели та ветерани. Залучене фінансування команда планує спрямувати на створення курсів з FPV-дронів, модуля з міжнародного гуманітарного права, програми психологічної стабілізації та B2B-платформи для оборонного навчання.
«Drill — це платформа, яка дає змогу кожному інструктору чи ветерану в будь-якій точці світу масштабувати свої знання, створювати курси й монетизувати досвід», — зазначив офіцер спецпідрозділу «Азов» та співзасновник DrillApp Олександр Гусаров.
Читайте також: ЗСУ працюватимуть з надлегким дроном-бомбером українського виробництва
Що відомо про застосунок
Drill створили Олександр Гусаров, колишній керівник продуктового департаменту OLX і технічний директор українського Forbes, разом із ветераном спецпідрозділу Ігорем. Перший прототип зʼявився у 2021 році, а повноцінний запуск відклали через початок повномасштабного вторгнення.
Наразі застосунок має понад 200 тисяч користувачів, серед яких 50 тисяч — чинні військовослужбовці. DrillApp тестують у структурах НАТО, а також інструктори з Канади, Польщі та Естонії. Компанія отримує запити на локалізацію з Ізраїлю та США.
До цього команда вже вклала 110 тисяч доларів власних коштів та двічі отримувала гранти від Українського фонду стартапів.
Нагадаємо, що в Україні створили броньовану платформу-амфібію для ЗСУ (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Drill
Технології

У червні 2025 року український платформер про сни Through the Nightmares з’явиться у Steam та на консолях. Проєкт створила українська команда Sandman Team із трьох людей у співпраці з компанією Pingle Studio.
Про це повідомили розробники.
Сюжет та ігровий процес
У Through the Nightmares гравець керує Піщаною людиною — духом, що приносить людям добрі сни. Необхідно врятувати викрадених Морфеєм дітей, подолавши рівні, створені з їхніх страхів та спогадів. Кожна з шести локацій гри відображає унікальні теми, зокрема темний ліс, павучі домівки та руїни замку.
Гра вирізняється оригінальною механікою зміни розміру героя. Це впливає на фізику стрибків, взаємодію з пастками та відкриття прихованих шляхів. На гравця чекають 45 рівнів, миттєві відродження та власна система створення контрольних точок.
Through the Nightmares виконали в атмосферному стилі з авторським музичним супроводом, який підсилює занурення у світ сновидінь і кошмарів.
Читайте також: Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою
У Steam вже відкрили оновлену демоверсію гри. На консолях демоверсія зʼявиться найближчим часом.
Нагадаємо, що український розробник створює гру про кота-астронавта: перший трейлер (ВІДЕО).
Фото обкладинки: кадр зі Through the Nightmares